Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce procent din timpul total de dezvoltare reprezinta crearea de unit teste?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Shinji

Shinji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.04.2005
Imi dau seama ca nu exista o cifra exacta si depinde de multi factori, ce m-ar interesa e o medie din experienta voastra personala. Practic cand ati scris un cod nou si i-ati facut si unit teste, care a fost raportul intre timpul petrecut scriind codul si cel petrecut facand unit testele pentru el.

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007
99%. restul pana la 99.9% sa-i conving pe altii ca-i o solutie buna.

Edited by laffin, 23 August 2021 - 13:57.


#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ce sunt "unit teste", daca nu sunt indiscret? Sa inteleaga si altii despre ce este vorba aici.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
astea: https://en.wikipedia...ki/Unit_testing
in functie de complexitatea codului si de cum a fost structurat, cam 10-50% din timpul aferent unui task se duce pe unit testing

#5
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
0% in multe firme de outsourcing de la noi, testarea o face clientu.

Edited by Webbbob, 23 August 2021 - 15:15.


#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 _Smiley_, on 23 august 2021 - 14:45, said:

astea: https://en.wikipedia...ki/Unit_testing
in functie de complexitatea codului si de cum a fost structurat, cam 10-50% din timpul aferent unui task se duce pe unit testing
Pai "unit testing" suna intr-un fel, iar "unit teste" suna a ceva... tiganeala.

Ok, am inteles.

#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 Webbbob, on 23 august 2021 - 15:14, said:

0% in multe firme de outsourcing de la noi, testarea o face clientu.

Eu clientul... :), asta e mega beleaua, multe fime testeaza codul direct la client si iese dezastru, intarzieri de saptamani ca sa modifice o litera sau un / la o cale undeva.
Le-am sugerat sa isi aloce macar 20% din timp sa testeze ce produc, inainte sa mi le arunce ca "resolved". Nu's daca au alocat exact asa dar ceva s-a imbunatatit, nu au mai fost multe erori de care te prinzi la prima rulare integrala a codului.
Tin sa spun totusi ca "sugestia" de cele mai multe ori a fost ignorata, a trebuit trecut prin PM si reject-uri serioase pe taskuri ca sa miste ceva in aceasta directie.
Cei 20% nu puteau a fi trecuti separat in mod oficial ci erau inclusi tot in timpul lor standad alocat pentru techincal developments. Sau puteau, dar in acest caz devenea exagerat de lung timpul alocat lor si se scurta cel al clientului :). Bataile intre PMs..

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Exemplu mai extrem: https://stackoverflo...tion-code-ratio

#9
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019

 aeon, on 23 august 2021 - 16:10, said:


Eu clientul... Posted Image, asta e mega beleaua, multe fime testeaza codul direct la client si iese dezastru, intarzieri de saptamani ca sa modifice o litera sau un / la o cale undeva.
Le-am sugerat sa isi aloce macar 20% din timp sa testeze ce produc, inainte sa mi le arunce ca "resolved". Nu's daca au alocat exact asa dar ceva s-a imbunatatit, nu au mai fost multe erori de care te prinzi la prima rulare integrala a codului.
Tin sa spun totusi ca "sugestia" de cele mai multe ori a fost ignorata, a trebuit trecut prin PM si reject-uri serioase pe taskuri ca sa miste ceva in aceasta directie.
Cei 20% nu puteau a fi trecuti separat in mod oficial ci erau inclusi tot in timpul lor standad alocat pentru techincal developments. Sau puteau, dar in acest caz devenea exagerat de lung timpul alocat lor si se scurta cel al clientului Posted Image. Bataile intre PMs..
te inteleg perfect si imi e rusine ca sunt coleg de breasla cu magarii care fac asa, probl asta pleaca de la manager pana la sclavetele care scrie codu toti accepta tacit sa nu respecte procedurile de lucru si codu de bune practici.

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

 aeon, on 23 august 2021 - 16:10, said:


Eu clientul... Posted Image, asta e mega beleaua, multe fime testeaza codul direct la client si iese dezastru, intarzieri de saptamani ca sa modifice o litera sau un / la o cale undeva.
Le-am sugerat sa isi aloce macar 20% din timp sa testeze ce produc, inainte sa mi le arunce ca "resolved". Nu's daca au alocat exact asa dar ceva s-a imbunatatit, nu au mai fost multe erori de care te prinzi la prima rulare integrala a codului.
Tin sa spun totusi ca "sugestia" de cele mai multe ori a fost ignorata, a trebuit trecut prin PM si reject-uri serioase pe taskuri ca sa miste ceva in aceasta directie.
Cei 20% nu puteau a fi trecuti separat in mod oficial ci erau inclusi tot in timpul lor standad alocat pentru techincal developments. Sau puteau, dar in acest caz devenea exagerat de lung timpul alocat lor si se scurta cel al clientului Posted Image. Bataile intre PMs..
Data viitoare alegi si tu o firma care are testeri dedicati, eventual au implementat un sistem Agile, Scrum in firma.

#11
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

 Shinji, on 23 august 2021 - 13:21, said:

Imi dau seama ca nu exista o cifra exacta si depinde de multi factori, ce m-ar interesa e o medie din experienta voastra personala. Practic cand ati scris un cod nou si i-ati facut si unit teste, care a fost raportul intre timpul petrecut scriind codul si cel petrecut facand unit testele pentru el.
Unit testingul ii aloc 30% din timpul de dezvoltare, face parte din dezvoltarea propriuzisa, are sprint special dedicat pt acest lucru.
In plus folosim extensiv SonarQube pt monitorizarea codului ,care trebuie sa fie minim 90% cod de calitate.

 Bursul, on 23 august 2021 - 17:54, said:

Data viitoare alegi si tu o firma care are testeri dedicati
Nu neaparat.Poti sa incluzi un sprint dedicat pt acest lucru de la inceput in costul proiectului.

#12
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
N-am măsurat, dar aș zice între 10-15%.
Apoi cam 20% design tehnic/propunere soluție, 5-10% code review, 10-15% specificații funcționale (pt client) și tehnice (interne), cam 15% teste automate design/execuție.
Scris cod propriu-zis, cam 25-35% din timpul total.

 YalFa, on 23 august 2021 - 20:10, said:

In plus folosim extensiv SonarQube pt monitorizarea codului ,care trebuie sa fie minim 90% cod de calitate.

Contribuiți și voi cu reguli sau aveți un profil generic?

#13
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Contribuim , avem om special pentru asta: Data Qualtiy  Architect.(DQA), post creat de catre Enterprise Architecture Management(EAM) Committee al corporatiei unde lucrez.
EAM-ul si DQA-ul reprezinta Data Governance-ul care raspunde sau ofera solutii pt Board of Directors , daca ideilor lor impacteaza cumva  managementul datelor.

La nivel de echipa, calitatea codului + testele unitare ,sunt pilonul de baza pt prime de vacanta si mariri in timpul anului de salariu(pe langa cele stabilite la inceputul anului fiscal).

Edited by YalFa, 23 August 2021 - 21:37.


#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 Bursul, on 23 august 2021 - 17:54, said:

Data viitoare alegi si tu o firma care are testeri dedicati, eventual au implementat un sistem Agile, Scrum in firma.
Toti cu care lucrez au implementat Agile si/sau Scrum dar in final si acestea au ajuns doar niste balareli producatoare de matrici si exceluri degeaba. Problema sunt managerii care nu vad decat tabele si alocari sau sprint-uri necorelate, fara a avea idee de realitate.

S-a ajuns ca testarea sa fie facuta de client, acesta trebuind sa demonstreze ca "nu merge corespunzator" cu foarte multe detalii. Adica timp gramada consumat pe unit-testing cand de fapt clientul ar trebui sa se concentreze pe UAT...

Edited by aeon, 24 August 2021 - 09:28.


#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Probabil nu s-a implementat cum trebuie. La noi a venit doi traineri au tinut cursuri pentru toate departamentele si au continuat apoi sa vina in firma sa vb cu Scrum Masterii.

#16
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

 aeon, on 24 august 2021 - 09:22, said:

Toti cu care lucrez au implementat Agile si/sau Scrum
Evident ca este o implementare gresita, deficitara care pierde timp si bani pentru ca:

Quote

S-a ajuns ca testarea sa fie facuta de client, acesta trebuind sa demonstreze ca "nu merge corespunzator" cu foarte multe detalii.

In mediul Agile/Scrum, clientul face parte din echipa, este co-pariticipant la daily-urile echipei. Scopul este ca tocmai sa previne demonstratii ca "nu merge corespunzator".
Nu se ajunge sa se investeasca timp si bani in cod scris pt un feature care nu va merge corespunzator sau mult mai rau va fi eliminat doarece clientul a vrut altceva.
Nu stiu cum sunt prin alte firme, dar la noi o astfel de problema este un criteriu de concediere a echipei manageriale pt incompetenta si pierderi de bani.

Scopul metotologiei Agile este livrarea incrementala de feature-uri de calitate atat in conceptie cat si implementare. La noi clientul stie dinaintea noastra cum va arata produsul final
iar cand scoatem versiunea 1 pe piata, clientul demult stie sa lucreze cu ea inca din stadiul beta(de dinaintea testelor functionale).

Cum spuneam, comunicare stransa cu clientul este scopul Agile iar la noi, un reprezentant/delegat al clientului face parte din echipa dezvoltare.
Daca clientului final(beneficiarul)  nu-i place ce a iesit este efectiv problema intre reprezentatul/delegatul clientului si clientul final(beneficiarul)
Astfel aia se pot certa intre ei, iar noi le luam banul si mergem mai departe.

Edited by YalFa, 24 August 2021 - 12:10.


#17
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Zero.

Clientul a zis clar ca decat sa plateasca 10 ore pentru a scrie teste acum, mai bine plateste 200 de ore de depanare pe parcursul a catorva luni.

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
"Scopul metotologiei Agile este livrarea incrementala".. asta e una din probleme, multi incearca sa forteze Agile la proiecte care nu suporta livrare incrementala (sau suporta prea putin). Asta duce la aberatii inclusiv la testare

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate