Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Piesa anti-actionare fereastra

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
livius_sv

livius_sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.03.2011
Buna seara, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Azi dimineata ma anunta sotia ca geamul de la baie nu se mai poate deschide in pozitia "oscilo". Verific, are dreptate. Analizez vizual situatia si vad ca piesa anti-actionare este orientata "spre interior". La celelalte ferestre aceste piese sunt orientate "spre exterior". Cum pot regla piesa anti-actionare la geamul de la baie ca sa  se poata deschide iar in pozitie "oscilo"? Multumesc!

Atasez poze cu piesa in pozitie initiala si in pozitia de acum.

Attached Files



#2
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Poziționezi piesa pe mijloc (pe verticală), cu un imbus de 4mm schimbi sensul, piesa are niște săgeți pe ea.

#3
livius_sv

livius_sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.03.2011

 Dorel-Jefuitorul, on 22 august 2021 - 20:03, said:

Poziționezi piesa pe mijloc (pe verticală), cu un imbus de 4mm schimbi sensul, piesa are niște săgeți pe ea.
Multumesc! Puteti sa-mi spuneti cum de s-a schimbat pozitia? Actionare gresita? Nu recunoaste nimeni in casa...

#4
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Cu siguranta ca astfel se rezolva problema. Imi permit o intrebare. Cum poate sa ajunga piesa asta in pozitia nedorita, daca remedierea "defectului" se face cu ajutorul unui inbus?
Poate fi schimbata pozitia cu mana, sau isi poate schimba singura pozitia din pricina mai multor actionari?

LE - iata ca si initiatorul isi pune aceeasi intrebare. Am postat aproape simultan.

Edited by addumi, 22 August 2021 - 20:12.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Nu cred ca e chiar necesar un imbus. Poate doar ca sa fie fixata bine pe pozitia initiala.

#6
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

 livius_sv, on 22 august 2021 - 20:10, said:


Multumesc! Puteti sa-mi spuneti cum de s-a schimbat pozitia? Actionare gresita? Nu recunoaste nimeni in casa...
dacă minerul nu a fost ținut în pozitia corecta( orizontal) , ridicătorul de canat nu calca corect iar la închis fereastra este împins gresit

#7
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 livius_sv, on 22 august 2021 - 20:10, said:

Multumesc! Puteti sa-mi spuneti cum de s-a schimbat pozitia? Actionare gresita? Nu recunoaste nimeni in casa...

Cel mai probabil nu a fost “setată”, adică a fost lăsată așa cum a venit (pe mijloc) și de la o mișcare ceva s-a mutat invers de cum ar fi trebuit.

 addumi, on 22 august 2021 - 20:12, said:

Cu siguranta ca astfel se rezolva problema. Imi permit o intrebare. Cum poate sa ajunga piesa asta in pozitia nedorita, daca remedierea "defectului" se face cu ajutorul unui inbus?
Poate fi schimbata pozitia cu mana, sau isi poate schimba singura pozitia din pricina mai multor actionari?

LE - iata ca si initiatorul isi pune aceeasi intrebare. Am postat aproape simultan.

Dar pe tine de ce te interesează că oricum nu cred că ai mecanisme la același nivel de calitate?

#8
livius_sv

livius_sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.03.2011
Am rezolvat in 10 secunde cu imbusul de 4. Asta dupa 11 ore de intrebari si griji... Multumesc frumos pentru ajutor.
Si, totusi, nimeni din casa nu stie nimic despre o posibila actionare gresita a ferestrei :))

O seara frumoasa tuturor!

#9
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 Leo2006, on 22 august 2021 - 20:13, said:

Nu cred ca e chiar necesar un imbus. Poate doar ca sa fie fixata bine pe pozitia initiala.

Că știi tu ce sunt alea mecanisme de acționare ale ferestrelor. Da, clar știi despre ce vorbești.

#10
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 livius_sv, on 22 august 2021 - 20:21, said:

Si, totusi, nimeni din casa nu stie nimic despre o posibila actionare gresita a ferestrei Posted Image)
Stie dar sotiile nu recunosc niciodata ca strica tot pe ce pun mana . Sotiile recunosc doar ca sunt frumoase , destepte si abia de aici...incep calitatile Posted Image !
Fa si tu un training cu ea de deschidere a ferestrelor sau mai bine deschide tu...ca o sa te culci cu imbusul in buzunar !

#11
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

livius_sv said:

1629656469[/url]' post='28147611']
Am rezolvat in 10 secunde cu imbusul de 4. Asta dupa 11 ore de intrebari si griji... Multumesc frumos pentru ajutor.
Si, totusi, nimeni din casa nu stie nimic despre o posibila actionare gresita a ferestrei Posted Image)

O seara frumoasa tuturor!

Acea piesă trebuie poziționată corect la montajul ferestrei sau înainte (la montajul mecanismului pe fereastră), uneori se mai uită acest amănunt. Nu au cum cei din casă să-și dea seama că ar fi făcut ei ceva. Dacă piesa este poziționată corect inițial, nu se poate schimba sensul.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 22 August 2021 - 20:34.


#12
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 Timplarualin, on 22 august 2021 - 20:17, said:

dacă minerul nu a fost ținut în pozitia corecta( orizontal) , ridicătorul de canat nu calca corect iar la închis fereastra este împins gresit

Nu, nu se poate fără imbus. Este și utopic ce ce spui, vorbești despre piesa contra acționării greșite de la maco, adică nu ai cum să acționezi mânerul în poziție incorectă.

#13
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

 Dorel-Jefuitorul, on 22 august 2021 - 20:59, said:



Nu, nu se poate fără imbus. Este și utopic ce ce spui, vorbești despre piesa contra acționării greșite de la maco, adică nu ai cum să acționezi mânerul în poziție incorectă.
o știu foarte bine,dar daca nu  manevrează corect minerul,piesa rămîne puțin blocată,iar vin închide fereastra.....buba😁,știu firma care scoteau din prima de pe Cremona piesa respectiva( sa nu aibă clientul probleme 🤐🤕)

#14
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Da, știu și eu tâmpiți care scot piesa, dar nu la maco. Este și mai dificil decât la ceilalți.

Te rog eu, hai s-o lăsăm așa, tu ai dreptate. Mulțumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate