Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Camera Iphone 11 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
VladVlad1210

VladVlad1210

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.12.2018
Salutare tuturor! De curand am achizitionat un 11 Pro si experimentez un fenomen...sa zicem bizar: filmarile realizate cu acestea sunt usor sacadate, indiferent de rezolutie sau de fps. Partea interesanta este ca doar pe telefon se vad in felul acesta, testand prin importarea clipurilor pe PC, unde arata exceptional. Aveti vreo idee care ar putea fi cauza?

#2
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Este nou telefonul sau second-hand?
Da, are importanta daca intrebi, foarte mare importanta!

#3
VladVlad1210

VladVlad1210

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.12.2018
E refurbished, de pe Flip mai exact.

#4
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Ok. Posibil sa fie softul rescris (si sigur 150% ca asa este) si la redarea de pe playerul telefonului, sa apara mici sacadari datorita consumului mare de resurse (procesorul si cipul grafic nu fac fata). Poti incerca alta aplicatie din magazin (de genul VLC la Windows - intelegi asocierea) sau daca nici asa nu rezolvi, impaca-te cu ideea ca filmarile sunt corecte, le faci si apoi le descarci in computer si le vezi corect. In felul asta le si stochezi pe un HDD extern si le ai puse la adapost de stergeri accidentale.
Trebuie de asemeni sa te impaci cu ideea ca un refurbished NU mai este lucru nou, este second-hand la urma urmei, este ceva reconditionat cu minusurile sale. Softul este rescris si sigur nu mai pastreaza caracteristicile originale, chiar daca este strict aprobat/verificat si are semnaturile Apple.
N-ai alternative decat ce ti-am zis eu. NU exista reglaj magic si comanda magica care sa remedieze problema la nivel de simplu utilizator.
Il vei folosi asa. Este ca si la masini - una second-hand... cat te-ai da tu ceasu' mortii, nu mai este ca una noua,asta CLAR! Refurbished-urile sunt umblate in ele la maximum, upgradate, refatuite, schimbat bateria (de multe ori cu ceva after-market), resoftate si scoase din nou pe piaca "ca noi" dar NU mai sunt noi!

#5
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 05.03.2006
Asta cu softul modificat ai visat? Singura modificare in sistemul de operare Apple e jailbreak-ul si nu e pentru orice telefon iar eu nu cred ca cineva sta sa faca jailbreak pe telefoanele vandute.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cum adică soft rescris ? Lol colegule...



Ai aberat la greu.
Evident ca refurbished nu e nou.
Și fals cu softul.
Se resetează la Factory default nu se rescrie.

@ inițiator

Retur și iei altul

Poți încerca un Factory reset, dacă face la fel, retur

Edited by waterman, 22 August 2021 - 19:27.


#7
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

 routerboard70, on 22 august 2021 - 18:36, said:

Ok. Posibil sa fie softul rescris (si sigur 150% ca asa este)
Asta e din "putzul gandirii"? Ce sa rescrie flip.ro pe telefon? Aia verifica daca toate componentele au serialele imperecheate corect (adica nu s-a intervenit mecanic in telefon sa fi schimbat ceva), eventual schimba ei o baterie si gata.

Eu as trimite telefonul inapoi la flip.ro si sa iti trimita altul. Ca idee am vandut vreo 2 telefoane (Apple - impecabile) si am cumparat unul (la fel impecabil, sanatatea bateriei 94%) si totul a fost super profi.

 waterman, on 22 august 2021 - 19:25, said:

Poți încerca un Factory reset, dacă face la fel, retur
Exact - un Factory Reset si setat telefonul de nou (nu ii da un restore din backup). Daca si asa, setat "pe curat", tot sacadeaza => retur si altul!

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 routerboard70, on 22 august 2021 - 18:36, said:

Ok. Posibil sa fie softul rescris (si sigur 150% ca asa este) si la redarea de pe playerul telefonului, sa apara mici sacadari datorita consumului mare de resurse (procesorul si cipul grafic nu fac fata). Poti incerca alta aplicatie din magazin (de genul VLC la Windows - intelegi asocierea) sau daca nici asa nu rezolvi, impaca-te cu ideea ca filmarile sunt corecte, le faci si apoi le descarci in computer si le vezi corect. In felul asta le si stochezi pe un HDD extern si le ai puse la adapost de stergeri accidentale.
Trebuie de asemeni sa te impaci cu ideea ca un refurbished NU mai este lucru nou, este second-hand la urma urmei, este ceva reconditionat cu minusurile sale. Softul este rescris si sigur nu mai pastreaza caracteristicile originale, chiar daca este strict aprobat/verificat si are semnaturile Apple.
N-ai alternative decat ce ti-am zis eu. NU exista reglaj magic si comanda magica care sa remedieze problema la nivel de simplu utilizator.
Il vei folosi asa. Este ca si la masini - una second-hand... cat te-ai da tu ceasu' mortii, nu mai este ca una noua,asta CLAR! Refurbished-urile sunt umblate in ele la maximum, upgradate, refatuite, schimbat bateria (de multe ori cu ceva after-market), resoftate si scoase din nou pe piaca "ca noi" dar NU mai sunt noi!
Bă ej nebun?
De unde le scoți amice?

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Luati telefoane noi nu de la flaps supraevaluate "verificate".

#10
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

 routerboard70, on 22 august 2021 - 18:36, said:

Ok. Posibil sa fie softul rescris (si sigur 150% ca asa este) si la redarea de pe playerul telefonului, sa apara mici sacadari datorita consumului mare de resurse (procesorul si cipul grafic nu fac fata). Poti incerca alta aplicatie din magazin (de genul VLC la Windows - intelegi asocierea) sau daca nici asa nu rezolvi, impaca-te cu ideea ca filmarile sunt corecte, le faci si apoi le descarci in computer si le vezi corect. In felul asta le si stochezi pe un HDD extern si le ai puse la adapost de stergeri accidentale.
Trebuie de asemeni sa te impaci cu ideea ca un refurbished NU mai este lucru nou, este second-hand la urma urmei, este ceva reconditionat cu minusurile sale. Softul este rescris si sigur nu mai pastreaza caracteristicile originale, chiar daca este strict aprobat/verificat si are semnaturile Apple.
N-ai alternative decat ce ti-am zis eu. NU exista reglaj magic si comanda magica care sa remedieze problema la nivel de simplu utilizator.
Il vei folosi asa. Este ca si la masini - una second-hand... cat te-ai da tu ceasu' mortii, nu mai este ca una noua,asta CLAR! Refurbished-urile sunt umblate in ele la maximum, upgradate, refatuite, schimbat bateria (de multe ori cu ceva after-market), resoftate si scoase din nou pe piaca "ca noi" dar NU mai sunt noi!

Man,dealerul tau are marfa buna. Vrem si noi.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă puneam poza aia cu enjenir iar se supăra.
E de admirat cum a scris toată povestea aia fără sa spună nimic concret și nimic bun.
Auzi la el, au rescris softul dar nu pastreaza caracteristicile originale...
Refurbishurile sunt upgradate ?
Umblat in ele la maxim?

Se schimba carcasa dacă e cazul și eventual bateria.
La modelele noi nici nu cred ca merge baterie am.
Nu cred, însă nu sunt sigur.

Restul e sf și truisme.
Inițiator dă-ne vesti

#12
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Discutam despre un Iphone, nu discutam despre ceva xiaomi de poate oricine sa se joace la soft.
Cei de la flip in ce mai bun caz schimba bateria, cred ca si era un filmulet pe tema asta pe youtube.

Daca cei de la flip au ceva retur, ia de returneaza.
Altceva ce sa iti zicem inafara sa incerci un reset?

Si da, cu toate ca colegul nostru a scris un mesaj de parca imi imaginam pe robocop cum se cupleaza la Skynet si declanseaza apocalipsa, are dreptate ca un produs refurbished nu prea este un produs nou.
Careva smecher probabil a forjat telefonul respectiv si l-a trimis la flip, cei de acolo i-au facut verificarile de baza si l-au bagat la vanzare.

Am fost in urma cu vreo 10 ani sa cumpar un telefon, ma intalnesc cu tipul respectiv intr-o zona buna, ma apuc sa testez telefonul ce imi vine sa intru in camera, nu gaseam camera. Si atunci sa vezi amuzament, ia tipul respectiv telefonul si se straduia sa intre in camera. Si imi zice ca mai face probleme ca nu intra in camera foto. Buhah, eram sigur ca nu cumpar telefonul respectiv. M-a amuzat cum din vanzator cinstit s-a transformat intr-un bisnitar care incerca sa vanda un rahat. Si tin minte ca era un service GSM in zona. Am intrat cu el in service(cu toate ca dupa cum va zic... clar nu cumpram un telefon defect) si zice ala vreo 1 milion si ceva reparatia. Cred ca mai tin minte bine cat a zis. A luat bisnitarul telefonul si am plecat.

Si despre defecte ascunse la telefoane pot scrie o carte ca am tot cumparat telefoane SH si din pacate am luat si ceva tepe. Defecte de nu se observau la o verificare atenta.

#13
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Eu inca ma minunez cum e posibil ca un device flagship apple vechi de maxim 1 an si jumatate sa fie atat de ingenuncheat hardware incat sa nu mai poata reda un clip video la fps-ul original.

@initiator Un joc ai incercat?

Oare s-or fi minat cryptomonede cu telefonu ala de nu mai reda video corect?

Later edit: un prieten mi-a spus ca exista sansa sa i se fi schimbat display-ul telefonului inainte sa-l vanda.

Edited by reventon, 22 August 2021 - 22:56.


#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ei te minunezi?!
Iti tresare inima de bucurie chiar daca nu te influenteaza cu nimic.

S-ar putea ca solutia samantarului sa fie buna pt ca de obicei info din astea circula repede la o samanta in fata blocului, chiar daca explocatia fenomenului e fantezista. Pana la urma si prostul are rolul lui. Nu e nevoie sa inteleaga ce reproduce.
Deci incearca sa redai cu alta aplicatie.


#15
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

 -ARA-, on 22 august 2021 - 22:33, said:

Careva smecher probabil a forjat telefonul respectiv si l-a trimis la flip, cei de acolo i-au facut verificarile de baza si l-au bagat la vanzare.
Stai tu linistit ca nici aia de la flip.ro nu sunt chiar veniti cu pluta. Verificare la ei inseamna ca se verifica daca componentele au fost inlocuite sau nu (iar la Apple poti sa faci din soft chestia asta nu trebuie sa il deschizi). Parerea mea ca are fie o problema de soft (de asta i s-a recomandat un reset), fie o problema de hardware si atunci trebuie sa faca retur.

#16
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
underb - Nu este nevoie sa-l jignesti, chiar daca indirect.
Si-a spus si el parerea si internet si apoi apare rostul forumurilor si al internetului, colectiv gasim o solutie.

Celalalt coleg zice de minat cu telefonul. Nu cred ca cumpara careva Iphone 11 pro max sa mineze cu el si sa fie pe plus. Dar am vazut destule treburi amuzante.
Chiar si eu am avut pe laptop instalate cripto virusi. Am conectat WIFI laptopul la tv si se misca filmul in reluare, zic ca este filmul prea mare, 4k, poate laptopul setat pe quiet. Dar ce zic? Hai sa scanez cu malwarebytes si a gasit virusi care minau.

Deci ar trebui un reset, inainte de toate. Apoi cauta pe google in paralel cu subiectul asta si vede probleme asemanatoare.

 Xman_ghio, on 23 august 2021 - 07:06, said:

Stai tu linistit ca nici aia de la flip.ro nu sunt chiar veniti cu pluta. Verificare la ei inseamna ca se verifica daca componentele au fost inlocuite sau nu (iar la Apple poti sa faci din soft chestia asta nu trebuie sa il deschizi). Parerea mea ca are fie o problema de soft (de asta i s-a recomandat un reset), fie o problema de hardware si atunci trebuie sa faca retur.
Tu ai gandit ca el ca utilizator a inlocuit ceva.
Eu am gandit ca cei de la flip.ro au facut verificare, acum daca te uiti ce explica el este un defect ce se observa la teste mai amanuntite. Acum daca flip.ro ar avea asa de multi oameni sa verifice fiecare telefoane in parte cred ca ar angaja o armata de oameni doar pentru partea de teste. Nu doar testele alea standard de verifica repede ecranul, sunetul, camera, memoria.

Sunt destule probleme ascunse pe telefoane, ceva ce nu observa pe un test rapid. Aici pare fix genul ala de situatie. Adica ma indoiesc ca cei de la flip.ro nu au dat un reset la telefon cand chiar ei iti spun sa dai un reset la telefon inainte sa-l trimiti la flil.ro.
Am rulat si eu calculatorul ala de preturi, mai exact starea telefonului tau si cat iti ofera pe el.

Asta este problema cu lucrurile SH, am cumparat lucruri SH de la masina, imobil, laptop, calculator, hard, tv tunere, majoritatea au defecte ascunse.

Edited by -ARA-, 23 August 2021 - 07:58.


#17
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Pai asta este avantajul ca il cumperi de la un astfel de seller (ca doar nu a cumparat un SH de pe OLX de la coltul strazii). Eu stiu exact cand mi-am vandut telefonul ce lista lunga de verificari era. Oricum: aia il verifica atat de bine cat pot; dar ofera garantie 12 luni si 14 zile drept de retur. Asa ca el sta linistit: daca a nimerit o unitate "busita" o trimite inapoi si isi primeste fie banii, fie alt telefon din lista lor.

#18
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Depinde cat inseamna "de curand" la el. Sa citeasca subiectul si sa faca retur daca mai este in alea 14 zile.

Ma uitam pe pagina lor si mai putin de 10% au lasat review pe pagina.
Retur gratuit 14 zile
Dacă nu ești mulțumit de telefon din orice motiv, îl poți returna gratuit
Peste 25.000 cumparatori
4.8 / 5, din 2.000 recenzii

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate