Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Noua Dacia Duster începe de la 14.100 de euro și poate fi comandată din nou cu transmisie automată. Primele livrări încep în septembrie

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#55
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006

View PostSTARTREK1, on 22 august 2021 - 15:08, said:

14.000 euro pt. un motor de ascutitoare in 3 cilindri
De acord. Insa sunt unii care cer 20000 si mai bine pentru ascutitorile lor...😀

#56
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Atunci imi fac mea culpa - ma gandeam ca alegerea ta a primat nationalismul. Imi cer iertare - am inteles gresit. Si e bine ca e asa - ca nu primeaza, adica.

Da, am sters, ca m-am razgandit, pentru ca generez polemica si nu mai vreau, ca ne certam aiurea si nu are rost Posted Image

Am scris un alt post in care repet - dezamagirea mea e legata strict de interior.

Motoarele sunt OK, fiabilitatea este si ea OK - sunt convins de asta.

Dar vreau si eu un pic, doar un pic de confort.... Macar sa-mi vina butoanele mai la mana si sa am un pic de ajustare la centura aia...

N-am nimic cu plasticele, de pilda.

Nu sunt carcotas - am Logan 1 si-s multumit de el 99%.
Contrar curentului, mie butoanele de geamuri puse pe consola centrala imi vin perfect. Perfect, subliniez.
Poate tine de creier. Mi se par, clar-clar, mult mai bine puse pe mana dreapta (adica pe consola) decat pe mana stanga (pe usa).
Mana stanga e statica, asa e obisnuita. Pe cand dreapta e obisnuita sa tot schimbe viteza, e activa. In nici o secunda nu mi s-au parut aiurea butoanele de geamuri pe usi la Logan 1.

Edited by cattavencu, 22 August 2021 - 15:37.


#57
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Nu ne certam, dezbatem.

Dacia (Renault) are o politica de cost-control de speriat 😀. Banuiesc ca si altii...

Cazul meu: dau comanda in mai 2020. La Duster-ul din showroom era sertar sub scaunul pasagerului. In iunie imi vine cazanu'😀, "full fara piele".

Ajung fericit acasa, o iau la puricat. Sertarul...sufletu'. Sun la dealer, se uita omu' la masina din showroom..."da, are sertar". Suna la fabrica si revine: "s-a scos de pe toate dotarile". Sun si eu la VC Dacia, o tipa imi confirma.

Morala? Nici macar pe dealeri nu-i informasera ca sertarul e kaput 🙂. Sa zicem 20 de euro x 10000 masini = economie de 200000 euro...Asa se fac banii! 😂

Am injurat francezu' si mi-am vazut de ale mele...

Edited by ergon, 22 August 2021 - 15:35.


#58
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 30.03.2010

View Postsandu222, on 22 august 2021 - 13:16, said:

Pai da. Dai 15-20.000E si cumperi masina cu tamburi de frana pe spate, in 2021. Sunt curios, dar serios vorbind, cate masini peste 90CP se mai vand in 2021 cu tamburi de frana pe spate. Hai ca loganul nu e asa de greu si nici foarte rapid, dar Dusterul  de 150CP are intre 1400-1500kg. Ai masina care prinde 200km/h, 0-100 sub 10s, 1400kg si tamburi pe spate. Cum suna?
Tu vorbesti serios? Ia arunca un ochi la masinile electrice si vezi ce frane au pe spate. Nu toate, dar o mare parte din ele au tamburi pe spate. Se folosesc si la regenerarea energiei, dar totusi sunt tamburi.

#59
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
LE:

Dreapta o pui pe scaunul pasagerului cand te uiti inapoi la mersul inapoi. Cu dreapta deschizi torpedoul. Umbli la frana de mana sau la cotiera. Nu stiu, mie mi se pare mult mai la indemana un buton pus pe dreapta decat pe stanga.

Cu dreapta iti tragi centura.

View Postcoricom, on 22 august 2021 - 15:35, said:

Tu vorbesti serios? Ia arunca un ochi la masinile electrice si vezi ce frane au pe spate. Nu toate, dar o mare parte din ele au tamburi pe spate. Se folosesc si la regenerarea energiei, dar totusi sunt tamburi.

Pai DE-AIA au tamburi, pentru ca franeaza motorul electric intr-o prima faza, apoi placutele fata si abia apoi tamburii.

Ponderea franarii e pe motor in mare parte.

Edited by cattavencu, 22 August 2021 - 15:40.


#60
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postcattavencu, on 22 august 2021 - 15:20, said:

Stii care e problema? Bai, macar sa fi fost o lista cu optionale astea. Discuri spate, centuri reglabile - poate si altele. Sa poti sa le ai daca vrei neaparat.



Astea ar trebui sa fie standard ca ABS-ul nu optionale.

View Postcoricom, on 22 august 2021 - 15:35, said:

Tu vorbesti serios? Ia arunca un ochi la masinile electrice si vezi ce frane au pe spate. Nu toate, dar o mare parte din ele au tamburi pe spate. Se folosesc si la regenerarea energiei, dar totusi sunt tamburi.
Eu intrebasem cate masini de minim 90CP(benzina, diesel, hybrid) se vand in 2021 cu tamburi pe spate.

Se baga cineva sa faca o minima cautare? doar asa de curiozitate si apoi sa discutam.

#61
Romanwraig

Romanwraig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 14.12.2009

View Postsandu222, on 22 august 2021 - 16:27, said:


Eu intrebasem cate masini de minim 90CP(benzina, diesel, hybrid) se vand in 2021 cu tamburi pe spate.

Se baga cineva sa faca o minima cautare? doar asa de curiozitate si apoi sa discutam.
Pai fa tu singur o minima  cautare daca tot esti interesat si apoi revino aici cu rezultatul .

#62
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

View Postmariovrs, on 22 august 2021 - 07:43, said:

La peste 20.000 de euro si avand in vedere ''calitatea'' masinii, ar trebui sa aiba 4x4 automat.

Mercedes A160/109CP/4x2/manuala/27K Euro

View Postmariovrs, on 22 august 2021 - 08:14, said:

Toti am mers cu Duster. Peste 15-16.000 de euro nu merita. E prea low cost.

Mercedes A160/109CP/4x2/manuala/27K Euro. insista, se vede lumina!

View Postcattavencu, on 22 august 2021 - 08:51, said:

Ba, dac-ar fi 10 mii, hai, fie. Da' nu e 10 mii.

un pret corect ar fi in jurul la 2000 Euro, probabil? sau 1500? noua, fara tichet “rabla”. cumperi masina si mai si primesti bani de la concesionar.

View Postunderb, on 22 august 2021 - 09:58, said:

Ca era unul care isi ura stapanul si batea magarul stapanului pt asta.

hahahaha! +10

View Postcattavencu, on 22 august 2021 - 10:13, said:

de cand e gloata depozitara adevarului?

de cand gloata este cumparatorul majoritar. bineinteles, “educata”, sau “needucata”, de producatori.

View Postergon, on 22 august 2021 - 10:30, said:

Renault n-o sa faca ever modele sub brand-ul Dacia care sa concureze direct cu brand-ul Renault.

+10. plm, cati dintre analfabetii functional SP sa inteleaga acest aspect?


#63
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmannyx92, on 22 august 2021 - 10:47, said:

Eh Dacia o sa puta mereu romanilor. Culmea e ca vesticilor le cam place la nebunie. E plin de Duster si Sandero in lumea civilizata.

Cu siguranta au orgasm cand le cumpara. Probabil le cumpara sa transporte scule la ferma...

#64
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Le cumpara pentru raportul preț calitate și fiabilitate.
Tehnologia pusa pe Dacia a ajuns deja la maturitate, șansele sa dea greș sunt mici.
Frânele cu tamburi pe spate sunt ok, mai ales la temperaturi mici și în off-road.

#65
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

View Postsandu222, on 22 august 2021 - 12:45, said:

Ca asta e problema la Dacia, a fost gandita doar sa te transporte si atat.

apa calda este redescoperita, again and again. rumor has it.

View PostSTARTREK1, on 22 august 2021 - 15:08, said:

14.000 euro pt. un motor de ascutitoare in 3 cilindri

lumea buna, pentru covoare, pentru casa in general, foloseste aspiratoare Golf R. imbatabile.

View Postsandu222, on 22 august 2021 - 16:27, said:

Astea ar trebui sa fie standard ca ABS-ul

ABS a fost implementat pentru indivizi gen gelatin brain Osmose John. o masina fara ABS, cu un sistem de franare echilibrat, va frana, oriunde, oricum, mai bine decat una cu ABS. plm, va tineti de anumite chestii precum orbul de bota.

#66
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postunderb, on 22 august 2021 - 10:29, said:

Pacat de saraca Vitara ca nu e masina rea dar cu o mana au dat si cu alta au luat.
Iti dau 4wd si iti iau posibilitatea de a merge cu ea pe unde poti merge chiar si cu versiunea 2wd. Ma gandesc ca nu va dori nimeni sa traga brazde cu diferentialul spate care e inuman de jos. Sau sa riste macar sa il loveasca.
Există scut...
Era acum 3.5 ani când am luat pentru S-Cross vreo 350 de lei pachetul scut motor și scut diferențial.
La S-Cross a fost 400-ish, parcă.

#67
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostSpanuFlorin, on 22 august 2021 - 10:19, said:

Intre Stepway 4x2 CVT la 14500 euro garda la sol 20,5 cm si Duster 4x2 automat la 21000 euro garda la sol 21,5 cm, ce ati alege ?
Orice altceva.

#68
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View PostTruculMagic, on 22 august 2021 - 17:52, said:


Cu siguranta au orgasm cand le cumpara. Probabil le cumpara sa transporte scule la ferma...

ba sa stii ca le cumpara si alte categorii. nu dau din casa . elvetieni de ex.

#69
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postfreaka-da-disk, on 22 august 2021 - 18:06, said:



apa calda este redescoperita, again and again. rumor has it.



lumea buna, pentru covoare, pentru casa in general, foloseste aspiratoare Golf R. imbatabile.



ABS a fost implementat pentru indivizi gen gelatin brain Osmose John. o masina fara ABS, cu un sistem de franare echilibrat, va frana, oriunde, oricum, mai bine decat una cu ABS. plm, va tineti de anumite chestii precum orbul de bota.
Normal.
Problema e ca ABSul nu l-au bagat pt a frana mai bine ci pt a-ti pastra traiectoria si cand ai un amortizor dus sau cand nu vrei sa mergi neaparat inainte daca situatia e de asa natura incat a frana = a merge doar inainte.

#70
Victor24D

Victor24D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 20.05.2020

View Postsandu222, on 22 august 2021 - 12:45, said:

Lumea vrea cutii automate, dotari decente, etc dar intreb si eu: care modele de Dacia, au la momentul actual discuri de frana pe spate ?

Ca asta e problema la Dacia, a fost gandita doar sa te transporte si atat. Restul nu mai conteaza, cum te simti in masina, daca stai bine, daca franeaza bine, daca are siguranta etc

terminati cu prostiile astea cu discuri pe spate, ID.3 ul de exemplu are tamburi si e 45 k euro si nu comenteaza nimeni, capturu la fel tamburi pe anumite versiuni, discurile pe spate nu sunt necesare pe o dacie, nu atinge viteze astronomice, nu are accelerari puternice, ele franeaza la fel de bine cu tamburi, diferenta intre tamburi si discuri e ca se incing mult mai repede si au o racire mai proasta si inca cateva chestii ce se pot strica

View Postsandu222, on 22 august 2021 - 13:16, said:

Pai da. Dai 15-20.000E si cumperi masina cu tamburi de frana pe spate, in 2021. Sunt curios, dar serios vorbind, cate masini peste 90CP se mai vand in 2021 cu tamburi de frana pe spate. Hai ca loganul nu e asa de greu si nici foarte rapid, dar Dusterul  de 150CP are intre 1400-1500kg. Ai masina care prinde 200km/h, 0-100 sub 10s, 1400kg si tamburi pe spate. Cum suna?

Pai sa vedem , id.3 , ID.4 ambele au tamburi pe spate, da sunt electrice, da tamburi? pe o masina de 50 k euro? la astea de ce nu se plange nimeni? ca nu e dacia? sau ca aia de la VW stiu ei ce e mai bine fata de cei de la renault

ford fiesta , tamburi , Captur , Clio v , Audi a 1 ( da si asta in versiunea de baza vine cu tamburi ), si mai sunt daca stai sa le cauti stii ce au toate astea? pret peste dacia

#71
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014

View Postsandu222, on 22 august 2021 - 13:39, said:

Orice masina aproape noua franeaza in parametri.

La mine a fost un mare fals. Am cumparat masina noua, avea 6 - 7 km la bord si frana foarte prost. Abia dupa 5 ani am gasit un mecanic care s-a uitat la tamburii din spate si a reglat sabotii. Pana atunci in primii centimetri din cursa pedalei nu se intampla nimic.

#72
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
În episodul următor de la Dacia: Din 2024 Duster generația a 3-a, motoare de 1.8 litri, hibrid.
Doar mie mi se pare că au întârziat prea mult cu hibridul? Sau doar așa se mai încadrează în normele de poluare și nu au altă cale?

Și ca doleanțe neîmplinite: Eu aș fi preferat varianta de motorizare de 1.3 l cu 130CP și 4WD, dar nici ăsta nu există…

Edited by Gif2D, 23 August 2021 - 10:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate