Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Noua Dacia Duster începe de la 14.100 de euro și poate fi comandată din nou cu transmisie automată. Primele livrări încep în septembrie

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#163
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013

 Marian3590, on 29 august 2021 - 10:51, said:


Da înțeleg ca tu ai plecat din România, de bine ce îți era presupun, dar spui ca în România nu e sărăcie...
Exact, am plecat din România pentru ca am primit un contract bun pe RnD cu totul plătit, casa, mutat, așa ca am zis de ce nu. Mi-au adus și o mașina pe trailer, cealaltă am condus-o eu pana in Suedia.
Dar asta este mai puțin important, eu chiar cred ca veniturile au urcat mult in România, cel puțin in ultimii 15 ani. Dar LifeStyle creep și asteptarile nerealiste au urmat mai mult, de aceea este mai mult senzație de sărăcie, decât sărăcie propriu-zisa.

Edited by HEX2FUN, 29 August 2021 - 11:13.


#164
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 ergon, on 22 august 2021 - 09:42, said:

Da, pe bune...
Cainii latra, caravana trece. Lasa-l in plata domnului de troll. Mai era unul care daduse cu capul in stalpul de la Logan la urcare la test drive si zicea ca sunt proaste. Nu ca ei dau in gropi. Posted Image

#165
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

 HEX2FUN, on 29 august 2021 - 10:45, said:

Am specificat, pentru familiii cu venituri de 3000 eur.

Pai da e corect ce spui, dar care/cate sunt alea?

 HEX2FUN, on 29 august 2021 - 10:45, said:

dar de fiecare data când vorbesc cu amici din România mereu mi se atrage atenția cum “gâlgâie” de bani, cum e plin de mașini premium pe străzi.
Masinile alea, o  parte din ele sunt SH-uri, kilometraj dar inapoi, unele chiar dauna totala si reparate. Si desigur restul apartin oamenilor care chiar au bani

 HEX2FUN, on 29 august 2021 - 10:45, said:

Eu încercam sa argumentez si sa promovez decenta si stabilitatea financiară, dar se pare ca nu mi-a ieșit.
S-a inteles ideea doar ca nu prea se poate aplica la noi.

 HEX2FUN, on 29 august 2021 - 11:12, said:


eu chiar cred ca veniturile au urcat mult in România, cel puțin in ultimii 15 ani.

Tu chiar crezi......
De ce nu vii cu o lista in care sa arati ca e asa cum crezi? sa vedem procentual ce salarii castiga lumea in Romania, net nu brut.

Da, veniturile au crescut, dar nu asa de mult incat sa iti iei Duster cand ai chef.
Apropo tu de ce nu revii aici daca crezi ca o duce lumea bine?

#166
Marian3590

Marian3590

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 07.07.2021
Înțeleg sa luam apărarea mașinii naționale, dar Duster ul la 24.000 de euro nu mai este masina nationala.
Pur și simplu este o mașină a grupului Renault produsa în România (dacă o mai fi produsa în România - nu știu și nu îmi pasa).

#167
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.06.2021
LatinNCAP

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CTBW814j3c4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#168
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 15.01.2020

 SpanuFlorin, on 29 august 2021 - 17:19, said:

LatinNCAP
...
0 stele (29%, 23%, 51%, 35%).
Acum vor sări comentacii că stai băăă, că nu e chiar așa... Că a luat 51% la pietoni. Ce mă nelămurește este altceva... Cotețul asiatic (Suzuki) a luat mai rău (16%, 0%, 66%, 7%).

 Marian3590, on 29 august 2021 - 07:46, said:

Unii trăiesc într-o bula,eventual în București și nu sunt conștienți cât de săracă e populația României.


Păi nu a zis Cuțu că 1% câștigă peste 3000 Euro net? https://www.digi24.r...uro-net-1628597

 HEX2FUN, on 29 august 2021 - 17:30, said:


Duster se vinde cu sutele de mii, clar cineva la cumpara.
Le cumpără cei ce ies cu ele pe câmp sau prin pădure la CEVA offroad. La 0 (ZERO) stele de siguranță, consider că un om normal la cap nu ar strica o roabă de bani pe această petardă...

#169
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.06.2021
La impact lateral, parca s-a rasturnat, nu au dat toata filmarea dar se vede clar de prin minutul 1:33.

Jenant pentru o masina de 24.000 euro.

"Cotețul asiatic (Suzuki) a luat mai rău (16%, 0%, 66%, 7%)."
Pai ce imi este Vitara ce imi este Duster amandoua sunt masini de buget, nu prea ai ce sa le ceri.

#170
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 15.01.2020
Ia uite ce ziceam aici: https://forum.softpe...2#entry28149344

 SpanuFlorin, on 29 august 2021 - 18:16, said:


Pai ce imi este Vitara ce imi este Duster amandoua sunt masini de buget, nu prea ai ce sa le ceri.
Totuși, 0 stele a luat Stiftul de la Suzuki. De Vitara nu știu nimic de rău...

#171
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 SpanuFlorin, on 29 august 2021 - 18:16, said:

La impact lateral, parca s-a rasturnat, nu au dat toata filmarea dar se vede clar de prin minutul 1:33.

Jenant pentru o masina de 24.000 euro.
Ăla nu-i Dusterul nou, ci modelul actual.

#172
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.06.2021
Si crezi ca are mare influenta ca are alte stopuri si faruri ?

#173
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018
dap, stimatilor! revenind la o discutie mai veche, in acest nou episod din “sezatoarea docentilor” clacasii au ajuns la concluzia ca Dacia este proasta fiindca este scumpa. dar, dar, sint asteptati cu sufletul la gura si magnatii de mucava, care sa ne comunice ca, din contra, Dacia este proasta pentru ca este ieftina.
concluzia este clara: departamentele de marketing/sales ale Renault/Dacia nu se pot masura cu titanii moft-pedia, ce plm! ❤

Edited by freaka-da-disk, 29 August 2021 - 18:39.


#174
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 15.01.2020

 freaka-da-disk, on 29 august 2021 - 18:38, said:

dap, stimatilor! revenind la o discutie mai veche, in acest nou episod din “sezatoarea docentilor” clacasii au ajuns la concluzia ca Dacia este proasta fiindca este scumpa. dar, dar, sint asteptati cu sufletul la gura si magnatii de mucava, care sa ne comunice ca, din contra, Dacia este proasta pentru ca este ieftina.
concluzia este clara: departamentele de marketing/sales ale Renault/Dacia nu se pot masura cu titanii moft-pedia, ce plm! ❤

Stimabile, 0 (zero) stele, ce plm! Deci, dacia este și scumpă, și proastă. Mulțumit?

Edited by Z_E_U_S, 29 August 2021 - 18:51.


#175
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Când oamenii nu înțeleg ce citesc. Este vorba la varianta din Brazilia nu varianta europeana.
Cei de la adac fac încă o măgărie, sper sa primească amenda și de data asta și sa retragă prostia ce au făcut-o.


#176
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 27.07.2006
Remember cum au rasturnat si Loganul acum multi ani...

Ce sa mai zica nefericitii ce conduc, de exemplu, Mustang...cred ca dau acatiste de fiecare data cand se urca in masina 😀.

Unora le-au luat stelele mintile...

 Z_E_U_S, on 29 august 2021 - 18:18, said:

Cainii urla...la stele! Ma rog, la luna, da' ca sa pastram cursivitatea discutiei...😀

#177
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 SpanuFlorin, on 29 august 2021 - 17:19, said:

LatinNCAP

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CTBW814j3c4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vorbind de complexe si mentalitati de sclav, cam e din ciclul tinganul ii fxte prima data pe ai lui cand se ajunge. Cam asa si tu.

Parca ti-ai facut comanda de Spring dar probabil nu vrei cumva sa se creada despre tine ca esti daciot. Un fel de autocritica stupida si complet ne-necesara.
Asa-i ca nu simteai nevoia sa dai in Dacia pe toate topicurile si ori de cate ori aveai ocazia inainte sa dai comanda de Spring?
Pari genul care va inchide usa cu piciorul la Dacie daca e cineva prin preajma ca nu cumva sa fie confundat cu unul care are (doar) Dacie si sa ii scada cumva valoarea.
Amuzant si trist in acelasi timp ce e in cap'sorul tau. Si mai ales ce nu e.

Fii si tu barbat daca tot ai ales o Dacie si nu mai cersi acceptarea celorlalti care crezi ca ar putea sa nu fie de acord cu alegerea ta. Sau renunta la comanda daca simti ca te dezavantajaza.
Iti va fi mai bine.

#178
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
PS. Insasi alegerea Springului care oricum o dam e cam cea mai nesigura masina la ora actuala arata ipocrizia cand poatezi despre siguranta si nevoia de a te delimita de propriile alegeri. Dar nu-i asa ca ramane atractiv Springul chiar si in conditiile astea? :)
Pacat ca o sa te vada lumea in Dacie si vei simti nevoia tot timpul sa demonstrezi ceva.

#179
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 underb, on 29 august 2021 - 22:25, said:

Pacat ca o sa te vada lumea in Dacie si vei simti nevoia tot timpul sa demonstrezi ceva.
Asta cu demonstratul prin intermediul masinii imi pare ca e un perpetuum mobile tipic romanesc. De 30 ani romani de toate nivelurile(culturale si financiare) au iesit in afara tarii si banuiesc ca o parte dintre ei au vazut ca acolo nimeni nu considera masina ca o identitate personala. Rar am auzit afirmatii de genul: ce tare e ala, are super-masina.
Noi nu ne mai dezbaram de aceasta fudulie combinata cu prostia. Daca iti faci treba in conditii de siguranta cu o masina de 15 mii, de ce sa arunci cu banii pe una de 30 sau 50 mii?
Aceasta asa-zisa imagine pe care ti-o da o masina scumpa denota imaturitate si autosuficienta.
Ncsf, asa sunt multi dintre noi si cu astia defilam.

Edited by nniki, 30 August 2021 - 00:49.


#180
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 04.11.2016
Latin NCAP din decembrie 2020:
K+ = 0 stele  34-9-50-7
Hyundai HB20 = 0 stele 19-10-43-14
Kia Picanto = 0 stele 0-29-51-7
Duster = 0 stele   29-23-51-35
Swift = 0 stele 16-0-66-7
Toate sunt cu 2 airbaguri, probabil ca asta este cerinta minima acolo.
Ori dam informatii complete ori nu le mai dam deloc.

Edited by gabrieln2016, 30 August 2021 - 06:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate