Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Nu ma mai regasesc in lumea asta

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006

View Postmarianca, on 21 august 2021 - 23:57, said:


Nu am nicio intrebare, voiam doar sa exprim gandurile, nu mai rezist sa le aud doar in capul meu. Posted Image Totusi, as aprecia orice mesaj.Posted Image

E ok, primul pas l-ai facut, e mai bine decat nimic.
Totusi cred ca problemele tale vin de la orasul in care locuiesti si cercurile in care te invarti.
Primul pas e sa scapi de ele si mai vorbim dupa.

#20
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Iti recomand sa faci cateva sedinte de psihoterapie.

#21
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View Postvalirex, on 22 august 2021 - 01:44, said:

Totusi cred ca problemele tale vin de la orasul in care locuiesti si cercurile in care te invarti.
Primul pas e sa scapi de ele si mai vorbim dupa.

Eu am inteles ca familia preseaza pentru un copil si marianca si iubitul nu se simt realizati pentru un copil.

View PostVillefort, on 22 august 2021 - 01:46, said:

Iti recomand sa faci cateva sedinte de psihoterapie.

Tocmai a inceput una aici.

#22
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Gândește sã te descurci fãrã șefi. Fii tu șef.
Cautã-ti perechea.
Ia deciziile tale de moment
Tupeu maxim. Altfel, vei fi cãlcatã pe gât.
Lasã plozii. Cine are sã-i trãiascã, cine nu, sã nu-și doreascã
Trãiește-ti tinerețea, este bilet doar dus, banii economisiți la tinerețe, nu mai au nici o valoare când ești la pat.
Evitã medicii, spitalele în anii urmãtori. Ucid.
Vorbim mai târziu(dupã valul 21...cand dãm gata alfabetele limbilor cunoscute pe tulpini și rapelul 17 devine obligatoriu zilnic)

Edited by costaan, 22 August 2021 - 02:12.


#23
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

View Postmarianca, on 21 august 2021 - 23:57, said:

Ma simt condamnata la o viata mediocra intr-o societate de nimic.
Marea majoritate dintre noi suntem condamnati si chiar traim o viata mediocra intr-o societate de nimic.
Vorba lui @courage, unii au prea mult timp liber.
Era un cantec: sa nu-i uitam pe cei mai tristi ca noi. Vezi linkul din semnatura mea. Acolo probleme. Tu n-ai probleme... doar iti da un pic rateuri gps-ul si nu stii incotro sa te indrepti.
Parerea mea si sfatul meu sunt ca poti face mult bine in jur... eu zic sa-i dai drumul. Vorba fiului meu, ai putea fi surprinsa sa vezi in societatea asta toxica cu cati oameni poti avea o relatie placuta... Nu e totul negru in jur.

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostGer0nimo, on 22 august 2021 - 01:56, said:

Tocmai a inceput una aici.
Asta cred si eu si sper sa ii fie de ajutor.

#25
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostAdm, on 22 august 2021 - 00:48, said:


punctul 4.

Huh ? Tu vorbesti serios ? Pe la 30-35 de ani barbatii isi cam ating apogeul. E diferit fata de femei. Sa nu mai adaug ca noi putem sa facem o familie cand avem noi chef. Nu exista presiunea asta biologica/sociala

Edited by jimi91, 22 August 2021 - 02:55.


#26
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Nu te speria.

Opiniile ti le poti exprima. Si eu fac. Astfel faci o selectie naturala, mediul inconjurator se schimba, ramane ce iti place. Nu multimea conteaza. Pot sa fie multi, dar prosti. Adevarul nu e determinat de multime. Multi oameni beau Cola, consuma zahar in exces, sare, fumeaza, fac copii etc. Asta inseamna ca e calea cea dreapta ? La naiba cu multimea, nu tine cont de ea. Tine cont de tine.
La femei e mai greu cu etichetarea, va pasa prea mult. La barbati e usor, ne pasa... deloc. Think like a man, act like a lady. Ai de invatat de la barbati.

"Ma simt condamnata la o viata mediocra intr-o societate de nimic."
Nu o sa determine altii ce viata ai. Poti sa iti iei viata in propriile maini. Prin diverse feluri. Devii independenta.
"Ma simt inadecvata social."
Excelent. Pentru ca ai o parere proasta despre societate, iar tu te simti diferita. Asta e minunat, tu poti schimba. Poti fi un exemplu de buna practica. Poti sa le arati altora ce rateaza.

Traiul nu trebuie sa vina doar din job. Bani se pot face in n moduri. ANAF..... stie in cate moduri. Oamenii, mai putin.
Tu poti chiar sa ajungi milionara in dolari la pensie, deloc greu, repet, deloc greu. Trebuie doar sa stii cum se fac banii. Banii nu se fac din job. Oamenii cu bani nu au "job la McDonalds".

Emigrarea e o varianta ok. Trebuie efort. Planuri. Ganduri. Dureaza. Obligatie, pentru succes, nu este. Banii nu trebuie sa depinde de "un teren". Banii nu tin cont de granite. Banii se misca in principal pe internet, internetul nu are legatura cu "terenurile", deci este irelevanta tara. In Romania nu e problema cu netul.

Eu n-am caini maidanezi. Nu e la fel in toata Romania. Depinde mult de oras, poate chiar si cartier.
Chiar daca am avea spitale bune, sau proaste, tu incearca sa faci mai bine, sa le eviti. Spitalul e solutia pentru o problema. Daca faci sa nu ai problema, nu ai nevoie de spital. Eu sunt mai in varsta decat tine si aproape ca nu stiu ce-i aia spital sau doctor. Cred ca mai mult de 1000 de euro nu m-a costat viata pana acum, din acest pct de vedere. Internat n-am fost niciodata. Daca intru in spital, ma pierd. N-am mai fost des la medicul de familie, de un deceniu. Nu ma recunoaste ca in trecut, trebuie puse intrebari.

Autostrada cred ca e mai mult un moft. Viata ta nu depinde de autostrada aia. Nu se afla in piramida lui Maslow.

Asta cu presiunile pt a face o familie, e o chestie pe care o uras la societate. Practic tu trebuie sa faci ca ei, ca sa-i multumesti pe ei. Ca doar lor nu le pasa de tine, nu pt bunastarea ta iti spun, nici nu-i intereseaza in ce situatie esti in primul rand. E ca si cum te-ai duce la medicul de familie, se preface ca se uita in gura ta si gata, ea stie ce sa prescrie (ceva unde are un contract de vanzatoare). Si e poveste reala. Si e pur bullshit. Doar prostii pun botul la bullshit.
Adica multi oameni se prefac ca le pasa de tine si ca stiu ce e mai bine pentru tine.
Alt bullshit mare este: sunt parintele tau, deci am dreptate. No shit ? Deci daca ai organe reproducatoare te transformi in Mama Omida, mai sa fie. Uite ca invat ceva nou. Hai sictir.
"Alte persoane imi spun sa ma grabesc cu copilul caci dupa o varsta va fi mult mai greu sa ramai insarcinata."
Adica deja presupun obligativitatea in a face un copil. Trimit mesaje subliminale. Trebuie sa faci ca altii, ca sa le validezi deciziile. Toata lumea cere validare. Cum nu le-o acorzi, se infurie. Adica ce, eu am fost proasta ca am facut ? Pai...... poate. Ce e asa absurd in a fi prost ? Iarasi o luam pe "eu le stiu pe toate" ?
Alta idiotenie la romani, cand te obliga sa faci ceva e ca ei cred ca oare ce-or zice altii despre tine, ca o sa te faca X sau Y. Vezi ce mult le pasa la romani de ce zic altii ? Mai mult decat propriile lor pareri. Iarasi, validare. Instinct de turma, sa fiu ca ceilalti. O picatura intr-un ocean de picaturi. Paradoxul e ca toata lumea vrea sa fie MAI MISTO decat ceilalti, dar culmea fac fix la fel ca toti ceilalti. Si se asteapta la rezultate superioare. Ca si cum ar copia la test si vor nota mai mare.
Intrebarea pe care trebuie sa si-o puna toata lumea e: vrei sa fii ca toti ceilalti, un "altul" sau "alta" ? Usor inlocuibil/a ? Dupa care nu plange nimeni ? Un pion ? Un om de unica folosinta ?

Lumea va face din ce in ce mai putini copii. Se vede in statistica. E valabil pentru toata Europa. Pentru ca nu au "dupa ce".
"Cumva m-as simti vinovata sa aduc pe lume un copil in mocirla in care ne scaldam."
Exact. Pai daca tu suferi, de ce vrei sa produci mai multa suferinta, de ce vrei sa o dai mai departe ? De ce ai suferi tu, si urmasul... nu ? Nu face niciun sens.
Si mai ales in Romania. In alte tari mai e cum mai e. O cetatenie straina e foarte valoroasa. Unele. Exista tot felul de statistici cu "unde e mai bine sa te nasti". Garantat nu e Romania in fata.
Sunt foarte multe probleme cu o nastere, unele mentionate, dar mai sunt si altele. Exista multe riscuri.
Alta chestie pe care o urasc la societate, in special la astea estice, e ura fata de adoptari. Numai traditii idioate au romanii in cap.
Ce mi se pare amuzant, e ca, romanii sunt pe nicaieri, si desi sunt asa, desi poti copia orice om misto de pe planeta asta, sa te inspiri din tot felul de locuri, multi aleg sa copieze viata... fix a altor romani. Si nu inteleg de ce. Adica vrei succes, dar il refuzi, nu stiu cum vine asta. Eu daca vreau succes, fug de lipsa de succes mancand pamantul, oriunde o vad. Si ma uit fix la top. Si ma uit la oameni de la care am ce invata.

Exista solutii pentru orice. Nu ai probleme nerezolvabile.
Nu sunt probleme tale cele mai grave in lume.
Trebuie doar sa vrei. Daca vrei, poti. Cauti ajutor. Nu oriunde, nu oricine.
De asemenea ai internet, e mult mai usor sa rezolvi probleme. Numai sa stii sa-l folosesti.

Oameni ca tine mai sunt, gandeste-te ca nu numai tu ai scris asta pe internet. Gandeste-te ca exista oameni care cred la fel, si nu scriu, spre deosebire de tine ca scrii.

Inca o idee: nu exista timp mai bun, in istorie, decat ziua de azi. Indiferent cat de buna sau proasta e ziua de azi.
Progres exista intotdeauna. Si asta trebuie sa faci. Progres. Oricat de mic.
Faptul ca scrii, e un progres deja. Tocmai ti-ai facut un mare bine.

Daca-ti spun ca se poate, ai incredere, se poate. Am trecut prin multe astfel de probleme si chiar imi place, imi place sa ma provoc, asa evoluez. Daca o sa te uiti in trecut o sa vezi ca in istorie lucruri minunate au iesit de la oameni in care nimeni nu a crezut. Tine minte, mai demult, un singur om credea ca planeta nu e plata. Toti l-au facut prost. Roata se intoarce.
E absurd sa indoi o bucata de metal, sa bagi oameni in ea si sa o arunci peste ocean. Era o idiotenie. Astazi, se numeste avion. Invata sa ignori, chiar sa razi de oameni uneori. Nu presupune ca orice om care vorbeste, stie ce zice, pana nu-ti dovedeste.

Edited by AdiTwism, 22 August 2021 - 03:29.


#27
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Problemele expuse de tine multi ni le-am pus si am trait deceptia intrebarilor.
Trebuie sa intelegi faptul ca desi e groaznic sa traiesti in repetitism dictat de societate, in afara ei, putini se descurca. Acea conformare si obedienta fata de societate le ofera multora o siguranta ca "sunt pe calea buna", ca sunt ca restul si nu mai prejos.

Daca te deranjeaza ce spun altii de tine, invata sa nu-ti mai pese si conformeaza-te. Daca esti croita atipica, un outsider, iar chestia asta se vede lejer pana la 18-19 ani, invata o meserie one man show care iti place si totul va fi mai placut! In genere, oamenilor nu le plac cutumele societatii, dar le agreaza din frica ca fara ele pot da gres in viata.

Iti spun si tie ce mi-a spus mama mea "O singura viata ai. Traieste-o cum vrei incat sa fii fericit si implinit!".

Inca n-ai ajuns la varsta sa realizezi la cate oportunitati ai dat cu piciorul. Fiindca asa e viata, nu le poti face pe toate. Daca nu te dor deciziile din trecut, atunci e ok. Cel mai important e sa te simti implinit (a)!

#28
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

View PostAdm, on 22 august 2021 - 00:48, said:

Draga mea, eu iti vorbesc din experienta.

[....]

Cum iti asterni, asa dormi, dar intr-adevar, uitandu-ma in spate am dubii daca nu era mai bine sa emigrez cand eram mai tanara.

I-auzi na. Zbang.
Noi credeam ca esti o stea, o divinitate, si cand colo esti si tu un om normal ca noi toti...
Mno, sa-ti traiasca si sa-i cresteti fericiti....

#29
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postviotl, on 22 august 2021 - 04:44, said:



I-auzi na. Zbang.
Noi credeam ca esti o stea, o divinitate, si cand colo esti si tu un om normal ca noi toti...
Mno, sa-ti traiasca si sa-i cresteti fericiti....
Sa-i traiasca si soacra, mi se pare un om extraordinar, de o calitate deosebita.
Sunt femei care nu au parte de o astfel de intelegere nici macar din partea mamelor lor.

#30
comedia

comedia

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.08.2021
Cred ca nimeni si niciodata nu a fost multumit de viata pe care o are , orice ar fi intreprins sau nu.

   Important este sa nu-ti faci griji, sa regreti, ori sa-ti reprosezi ceva.

   Oricine este si va fi deranjat in mare masura de ceea ce face si asteapta sa primeasca validari (evaluari) pentru reactiile sale in general.

   Incearca sa iei viata ca pe un joc al hazardului, desi ,intr-un asa-zis final,  fiecare  va ajunge sa faca volens-nolens, ceea ce e mai bine pentru "trecerea" lui spre o anumita devenire..

   Nu as fi de acord cu cei care spun ca trebuie sa-ti creezi bula ta de confort.

   Dimpotriva, depaseste-o si provoaca-te chiar daca asta implica compromisuri;  mergi inainte, ia-o inapoi, rasuceste-te pe loc, joaca-te!

   Findca, de peste oriunde si de la oricine ai  ceva de invatat si-ti va fi de trebuinta exact cind vei avea cea mai mare nevoie!

   Esti tinara!!!...ai mai multa rabdare si fii pregatita pentru orice, fara teama si ginduri aprioric zadarnice... ca in povestea cu drobul de sare..

   Bafta si capul sus!

    Posted Image

#31
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Sa-i traiasca, sa-i traiasca.... Posted Image
Si sotul. O fi ceva de capul lui daca i-a facut trei copii.... Zi, @adm, asa-i? Zi, ca nu zicem la nimeni! :D

#32
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostAdm, on 22 august 2021 - 00:48, said:

Am trei copii, nu doi - cat planuisem initial.

Nu inteleg cum faceti unii.. Adica cum traiti, mai aveti timp de voi? Trei bucati, in ziua de azi si tinuti la zi. Gizas..sclav pe plantatie.
Or mai fi unii pasionati de copii. Da din ce ai scris, nu-i cazul tau. Erai om de unul maxim.Deci, de ce ai facut TREI?
Sa-ti aduca o cana de apa? Poate nu ti-e sete la batranete Posted Image Vorba aia.

Toti parintii de 2-3 copii pe care-i cunosc, au privirea pierduta si resemnata. Zici ca mai au putin si se agata de grinda. E cam greu in 2021 si cerintele actuale. Si daca-i mai faci si la presiunea familiei. E clar.

Edited by mariovrs, 22 August 2021 - 07:02.


#33
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
mah eu zic inversa...daca stiam si imi zicea cineva faceam copil la 20 de ani. ca atunci te mai ajuta mama, te mai ajuta soacra, daca ai noroc si de vre-o bunica in viata... si asa cand are copilu 10-15 ani poti sa faci multe impreuna cu el. da ia fa-l la 40...ce mai faci tu cu el la 50?  in afara de frustrarile de care zice adm nimic nu mai poti sa ii oferi..ca viata is ia toll-ul.  iar in rest inca te mai poti misca in societate incat sa fii relativ liber de ea, inca. dar usor usor se restrang libertatile astea, vizibil. luati aminte la ce zic...

#34
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,339
  • Înscris: 09.07.2005
Cred ca este momentul sa dai  un reset la viata ta, daca te-ai maritat... mare greseala, la 23 de ani aveai timp sa traiesti un pic . Copii poti face si la 35 de ani, cine-ti spune ca la 35 de ani esti deja infertila este un cretin. Desigur poti avea ceva si sa fi infertila si la 23.
Cum esti deprimata (foarte multi in perioada asta, cu Covid &shit) trebuie sa iesi un pic din ciclul ala vicios unde toata lumea pe care o vezi are aceleasi asteptari de la  tine, fa o calatorie lunga, pe aici pe unde sunt eu astia de varsta ta dupa ce termina facultatea nu se arunca toti cu capul inainte  sa-si ia job,casatorie si sa faca copii, ei pleaca in calatorii lungi daca au bani, lucreaza pentru asociatii umanitare, ceva care sa reseteze calea pe care au apucat-o.
Eu ma gandeam sa ma duc peste vre-un an dupa ce termin proiectul asta sa fac  asta https://generationvo...de-compostelle/
Nu pentru simbolul religios ci doar pentru a-mi pune ordine in cap sa nu ma mai gandesc la buget, planning, cost, mlliarde, delivery, meeting etc; Sau daca eram mai tanar calatorie cu piciorul prin Europa, Silk road (asta este inca in proiect daca trece Covidul).

#35
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postciprian_s13, on 22 august 2021 - 01:42, said:

Desi nu sunt in masura sa dau sfaturi , cred ca ai tot timpul din lume sa experimentezi si sa te bucuri si de viata .
Ai grija de sanatatea ta fizica si mentala pentru ca o data pierdute , nu le mai poti recupera .
Corect! domnisoara respectiva o sa traiasca 300 de ani si va putea face copii si cind va avea 225! tot timpul din lume il are!

#36
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Nu are nimeni semne de intrebare la "autostrada la Iasi" si " planeta nu merge in directia buna" ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate