Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Mic indrumar despre constructii si urbanism

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

View PostAhasverus, on 22 august 2021 - 01:32, said:

Am preferat sa o inchiriez pe bani buni ca sediu de firma si sa stau cu toata familia in Nordul Bucurestiului, pt ca prefer sa am spatiu, sa am parcare si sa respir un aer mai putin poluat.


Prima greseala. Aerul este la fel. Vezi tu, ca si apa.... el circula, nu are bariere. E doar un efect placebo faptul ca tu (crezi ca) respiri alt aer.  Muta-te la Breaza daca chiar vrei sa respiri alt aer . Ce respiri tu este fix la fel cu ce respir eu (in zona protejata Mantuleasa).
Lucrez in zona Kiseleff in fosta vila a regelui.  Ce sa-ti povestesc . E aceeasi Marie cu alta palarie.

#20
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View PostBogotta, on 23 august 2021 - 06:54, said:

Prima greseala. Aerul este la fel. Vezi tu, ca si apa.... el circula, nu are bariere. E doar un efect placebo faptul ca tu (crezi ca) respiri alt aer.  Muta-te la Breaza daca chiar vrei sa respiri alt aer . Ce respiri tu este fix la fel cu ce respir eu (in zona protejata Mantuleasa).
Lucrez in zona Kiseleff in fosta vila a regelui.  Ce sa-ti povestesc . E aceeasi Marie cu alta palarie.
Duda, tu aici??

Edited by edi10000, 23 August 2021 - 17:31.


#21
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
@Bogotta
O sa iti arat iarna ce zic senzorii mei de PM10 in oras vs afara, daca tu chiar crezi ce zici acolo Posted Image
Cand in Bucuresti sunt rosii-mov, la mine rar trec de pe verde pe galben.
Pe mosia proprie am mare problema cu frunzele de la copaci.
Nu prea mai are cine sa aiba grija de gradina si sa adune camionul de frunze in fiecare luna.
1st world problem, I know...

Edited by Ahasverus, 26 August 2021 - 15:00.


#22
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Foarte corect si foarte util tutorialul.

#23
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Apropo de talibanii romani si reguli tampite locale in urbanism.

Suntem niste cretini, cu reguli cretine si prea rigide, care culmea... prin exceptiile (normale), fac sa apara haosul.

Sunt in Eindhoven (centru vechi) si ma uitam cum cladirile vechi se combina foarte frumos cu cele noi.

Ar innebuni urbanistii romani si ONG-urile talibane daca ar vedea ce POT folosesc astia prin orase, adica pe la 80%.

Desigur, ei respecta  regula simpla, care e imposibil de fortat in tarisoara noastra libera: toate constructiile sunt aliniate si nu prea conteaza inaltimea.

La fel, peste tot parcari subterane, dar la noi o parcare subterana (zona seismica) te rupe la bani, iar la ei parcarile subterane se intind sub mai multe imobile.


La noi totul e facut din patrate si e foarte greu sa iesi din patratelul alocat.

E o gandire inflexibila care creaza probleme peste tot in Romania.

Attached File  IMG_4219.jpg   519.14K   48 downloads Attached File  IMG_4220.jpg   616.88K   46 downloads

In rest, cand ma fac mare, vreau si eu asa (dar unde in Romania?)
Astia nu au gard la conac?!

Attached Files



#24
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Apropo de situatii tampite, vedeti scrierea primarului PS1

https://www.facebook...615035029987826

E o cladire care a fost si este frumoasa, problema este ca dpdv economic si practic, este o epava.
Sa o renovezi respectand conditiile legii costa enorm, dureaza teribil si rezultatul final va fi o vasa moderna de acum 100 de ani!

Solutia?
Pai o expropriem si o facem pe banii prostilor, apoi probabil o transformam in muzeul PS1.
Aici sunt banii d-voastra.

De urmarit comentariile celor care s-au lovit de astfel de realitati.

Si mai grav este ca romanilor li se pare OK o noua nationalizare.

˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜

apoi mai e si situatia de aici:
https://www.g4media....tului-dire.html

Ignorati scrierile despre ideatii cretine. Stiu o multime de case "consolidate", din care s-a mai pastrat jumatate de perete, la litera legii.
Problema si scaparea este interpretarea legii.

Ati vazut cum arata sandramaua aia veche?
Cine dracu si de ce ar fi reconditionat asaceva?
Cum ziceam, chestia cu "Zona protejata" ascunde foarte des o maghernita insalubra, care asteapta un cutremur ca sa ii curme suferinta.

Intr-o lume normala, o comisie de arhitecti ar aproba un design, care sa se integreze in zona respectiva, adica nu faci un cub de sticla, zgarie nori (desi pe afara am vazut si asta), dar romanii sunt doar alb sau negru.

Edited by Ahasverus, 17 August 2022 - 09:29.


#25
TironAlex

TironAlex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.01.2019
Buna ziua!
Am construit in urma cu 4 ani, lipit de spatele casei si lipit de gardul comun cu 3 vecini (gard din bca de 15 cm), o anexa cu structura de lemn, care initial avea rol de magazie. Ulterior, am intarit structura de lemn, in vederea constructiei unei camere de vara. (fara autorizatie de constructie)
Am tencuit peretii de bca, i-am intarit structura de lemn pentru a face dulgheria, am acoperit-o cu sipca, folie anticondens si tigla metalica (invelitoare in toata regula, cu sistem pluvial), am tras curent (are forma de trapez, 3 laturi - gard comun cu vecinii, iar a 4-a latura - spatele casei mele).
Apoi, aceasta magazie, sau cum doriti sa o numiti, am izolat-o cu vata minerala de 5 cm, am compartimentat-o in 3 incaperi, cu profile cd/ud si placi de rigips (una de 6 m2 - pt scule; una de 15 m2 - pe care am transformat-o intr-o camera, cu tv, canapea, dulap depozitare haine; iar una tip camara de 10 m2 in care depozitez anumite alimente/borcane/conserve si masina de spalat - am tras curent si apa).
Are intrari separate de casa, nu am usa comuna, nu am geam comun. Nu am adus nici o modificare la casa. Este doar lipita pe una din laturi (perete in perete de casa), iar celelalte 3 laturi exterioare sunt lipite de gard.

In ce conditii pot intra in legalitate, neavand autorizatie de constructie?

#26
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Recomandarea mea este sa o lasi asa, daca nu te deranjeaza nimeni.
Dpdv legal, e mai usor sa o darami, sa incerci sa faci actele si sa o refaci, decat sa intri in legalitate (daca chiar ar fi posibil).

#27
Deceiving

Deceiving

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.12.2022
Util topicul.

Ma intrebam si eu cum de in tari precum Franta exista cladiri vechi care stau in picioare. Centrul Parisului a fost refacut la mijlocul spre sfarsitul anilor 1800 de catre Haussmann. Adica au deja 150 de ani cladirile. Ma intrebam cum de la ei se poate ca la ei asta sa fie normal si la noi exceptia. Parte din explicatii sunt mai sus cu istoria noastra vs a lor, parte tine si de activitatea seismica la care noi din pacate suntem lideri. Zone seismice in europa mai sunt prin Italia, Grecia Turcia, vestul europei sta mult mai bine.

Statul ajuta in general blocurile mai rar casele. Anvelopari incalzire... totul pe banii statului, in conditiile in care noi romanii avem rata cea mai mare de proprietari din LUME, pe la 94%.

Ajungem la blocurile interbelice, frumoase, inalte dar construite dupa niste standarde de rezistenta prost intelese la vremea respectiva. Consolidarea blocurilor presupune munca inclusv interioara, deci trebuie proprietarii sa se mute o perioada, unde ?  Cine plateste? Trebuie toti sa cada la comun. Concluzia este ca asteptam un cutremur mare sa ne aduca la un numitor comun.

#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,519
  • Înscris: 15.06.2007
Nu stiu daca este off topic sau se potriveste pe o alta arie subiectul pe care il aduc in discutie.

In perioada din anii '90 era o situatie aiurea cu "urbanismul" si aici ma refer la autorizatiile de cosntructie. Cine a vrut si a putut sa construiasca s-a apucat de treaba fara sa isi mai bata capul cu spagi si asteptat cu lunile sau anii dupa birocratia statului dupa o autorizatie.

Ce se intampla, dupa 30 de ani, daca proprietarul unei case vrea sa "intre in legalitate" si anume sa intabuleze sau sa actualizeze o constructie care nu figureaza in acte in cartea funciara, fie ca este vorba de o mansarda, sau o extindere a imobilului?

 Courage, on 19 septembrie 2021 - 21:22, said:

Astia nu au gard la conac?!
Ce vorbim.. am avut cu casa vecina gard, vechi de 50 de ani, plin de plante, trecea aerul lumina. S-a vandut casa si noul proprietar, alta grija nu a avit decat sa bage zeci de mii de euro in ZID de beton de 2. Arata ca pasta, umbra, urat.. plm, pleaca de la bloc si se simt dezorientati daca nu au ziduri care sa le ingradeasca campul vizual.

Edited by tfmercedez, 30 April 2023 - 19:07.


#29
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005

 tfmercedez, on 30 aprilie 2023 - 19:16, said:


Ce se intampla, dupa 30 de ani, daca proprietarul unei case vrea sa "intre in legalitate" si anume sa intabuleze sau sa actualizeze o constructie care nu figureaza in acte in cartea funciara, fie ca este vorba de o mansarda, sau o extindere a imobilului?


Dacă ai construit până la 1 august 2001 ai o rezolvare. Îți faci cadastru cu toată casa, inclusiv bucata construită fără autorizație, certificat energetic. Apoi mergi la fisc și o declari. O sa plătești impozit pe câțiva ani în urmă. Amenda nu mai țin minte, nu cred. Apoi scoți certificat fiscal cu casa, cu cadastrul, cu actele de proprietate mergi la cartea funciara pentru intabulare.

PS. Când spun cadastru spun lucrare cadastrala simpla făcută de un cadastrist autorizat. Semnată și ștampilată numai de el.

Edited by mircea812, 01 May 2023 - 18:55.


#30
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,519
  • Înscris: 15.06.2007
Cine poate demonstra anul?  Ca google streetview nu exista pe atunci. Au fost mai multe transe de modificari, unele prin 1999, altele prin 2004.


#31
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Google are harti aeriene de prin '90.

#32
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005

 tfmercedez, on 04 mai 2023 - 21:37, said:

Cine poate demonstra anul?  Ca google streetview nu exista pe atunci. Au fost mai multe transe de modificari, unele prin 1999, altele prin 2004.

Cand iti face masuratorile cadastrale il pui pe cadastrist sa-ti scrie in memoriu ''mansarda construita in anul cutare''.

Restul casei are autorizatie?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate