Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

ETTI vs Calculatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
nusuntsalca

nusuntsalca

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.08.2021
Salut Softpedia, dupa o perioada de 2 ani in care am fost la UTCN la Constructii, am decis sa renunt la idee si sa urmez mai departe ce imi place. Momentan am reusit sa intru la Facultatea De Calculatoare in Brasov, la taxa, dar ma bate si ideea sa raman in Cluj, mai exact la ETTI(in toamna). Problema mea este urmatoarea: Brasovul este la aproximativ 250 km departare de mine, sunt la taxa(8.08 media), deci nu stiu ce sanse sunt sa prind camin, va trebui sa ma angajez pentru a-mi plati chiria si nu stiu cum ma voi impaca cu timpul, avand in vedere ca nu este o facultate prea usoara. In schimb, la Cluj, am cam toate conditiile prielnice sa urmez facultatea, dar tot la taxa. Pe mine ma incanta mult mai mult ideea de Calculatoare, dar as vrea sa stiu daca ar fi rentabil sa raman la Brasov. Astept pareri, mersi!

#2
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 nusuntsalca, on 21 august 2021 - 14:52, said:

Salut Softpedia, dupa o perioada de 2 ani in care am fost la UTCN la Constructii, am decis sa renunt la idee si sa urmez mai departe ce imi place. Momentan am reusit sa intru la Facultatea De Calculatoare in Brasov, la taxa, dar ma bate si ideea sa raman in Cluj, mai exact la ETTI(in toamna).

Pai si ce iti place? Ai pus 2 domenii acolo, trebuie sa alegi unul.

#3
nusuntsalca

nusuntsalca

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.08.2021
Pai in principal as dori sa ies programator, stiu ca de la ambele se poate, dar nu stiu daca este la fel de usor sa-ti gasesti un job de genu' de la ETTI fata de Calculatoare.

#4
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Programator iesi tu.. da' te chinui mai mult la ETTI ca faci multe (majoritatea) materii care nu tin de programare.

#5
unudinmultime

unudinmultime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2021
Electronica analogica nu mai e la moda ca altadata. Cea digitala de obicei are nevoie de soft. Mai bine la Calculatoare

#6
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Se gaseste job cu ETTI, si chiar bun. Dar acuma toata lumea din IT vrea developeri si cred ca la Automatica te-ar pregati mai bine pe partea asta.

Edited by chaosss, 21 August 2021 - 18:42.


#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013
N-a zis nimic de automatica.

#8
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016

 nusuntsalca, on 21 august 2021 - 14:52, said:

Salut Softpedia, dupa o perioada de 2 ani in care am fost la UTCN la Constructii, am decis sa renunt la idee si sa urmez mai departe ce imi place. Momentan am reusit sa intru la Facultatea De Calculatoare in Brasov, la taxa, dar ma bate si ideea sa raman in Cluj, mai exact la ETTI(in toamna). Problema mea este urmatoarea: Brasovul este la aproximativ 250 km departare de mine, sunt la taxa(8.08 media), deci nu stiu ce sanse sunt sa prind camin, va trebui sa ma angajez pentru a-mi plati chiria si nu stiu cum ma voi impaca cu timpul, avand in vedere ca nu este o facultate prea usoara. In schimb, la Cluj, am cam toate conditiile prielnice sa urmez facultatea, dar tot la taxa. Pe mine ma incanta mult mai mult ideea de Calculatoare, dar as vrea sa stiu daca ar fi rentabil sa raman la Brasov. Astept pareri, mersi!

Iti spun eu ce o sa se intimple.
Dat fiind ca abia ai intrat la Cluj si acolo cu taxa desi iintre timp ai facut 2 de inginerie de la absolvire, o sa ai probleme majore cu materia (in amindoua cazurile) si in nici un caz nu poti sa lucrezi in timp ce te duci la facultate.
ETTI e o facultate grea si care nu e chiar asemanatoae cu calculatoiarele (desi in final ca meserie poti face programare cu oarece efort).

 unudinmultime, on 21 august 2021 - 18:40, said:

Electronica analogica nu mai e la moda ca altadata.

Ba e foarte la moda - in general, in lume - dar nu [prea o mai face nimeni ca e grea si nu e platut la fel de bine ca programarea.

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
De fapt nici acum nu stii ce iti place.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 nusuntsalca, on 21 august 2021 - 17:33, said:

Pai in principal as dori sa ies programator
Pentru asta, cursurile de la Calculatoare reprezinta alegerea optima.

 nusuntsalca, on 21 august 2021 - 14:52, said:

la Cluj, am cam toate conditiile prielnice
Cred ca majoritatea au facut facultatea nu neaparat in conditii prielnice!

Edited by neagu_laurentiu, 21 August 2021 - 22:30.


#11
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Te pregătește fix pix la Calculatoare. Toți profesorii ăia sunt fosile care predau tehnologii vechi de 20 de ani cu indulgență...

În schimb bagă în tine analiză matematică și algebră de-o să-ți iasă pe nas! Have fun!

Se mai predă procesorul Z80 la ”Arhitectura Calculatoarelor”? LOL!

#12
unudinmultime

unudinmultime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2021

 vrajitoruldinoz, on 21 august 2021 - 20:57, said:

Ba e foarte la moda - in general, in lume - dar nu [prea o mai face nimeni ca e grea si nu e platut la fel de bine ca programarea.

Pe partea de senzori, RF, convertoare de date ?
Se cauta digitizarea semnalului cat mai devreme posibil si sa fie procesat cu algoritmi numerici.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 rickysyv, on 22 august 2021 - 03:15, said:

Te pregătește fix pix la Calculatoare. Toți profesorii ăia sunt fosile care predau tehnologii vechi de 20 de ani cu indulgență...
Macar are cursuri si bibliografie in ton cu ce doreste. Plus colegi asemenea.

 rickysyv, on 22 august 2021 - 03:15, said:

În schimb bagă în tine analiză matematică și algebră de-o să-ți iasă pe nas! Have fun!
Si la ETTI e la fel.

 rickysyv, on 22 august 2021 - 03:15, said:

Se mai predă procesorul Z80 la ”Arhitectura Calculatoarelor”? LOL!
N-ar fi o mare problema, e doar un model didactic (cand apar noutati nu faci iar o facultate). Si nici nu vrea sa lucreze pe hardware. Iar daca va dori, are Intel pe site documentatia: https://software.int.../intel-sdm.html

Edited by neagu_laurentiu, 22 August 2021 - 08:49.


#14
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016

 unudinmultime, on 22 august 2021 - 07:20, said:

Pe partea de senzori, RF, convertoare de date ?
Se cauta digitizarea semnalului cat mai devreme posibil si sa fie procesat cu algoritmi numerici.

Daca stii tu d-astea iti gasesc eu o slujba cu 150-250k$/an imediat. Pina sa procesezi semnalul ai nevoie de o multime de electronica analogica. Inclusiv procesoarele au o multime (nu ca procent, dar cantitativ).

 rickysyv, on 22 august 2021 - 03:15, said:

Te pregătește fix pix la Calculatoare. Toți profesorii ăia sunt fosile care predau tehnologii vechi de 20 de ani cu indulgență...

În schimb bagă în tine analiză matematică și algebră de-o să-ți iasă pe nas! Have fun!

Se mai predă procesorul Z80 la ”Arhitectura Calculatoarelor”? LOL!

Nu e nimic gresit la Z80. Se foloseste 8051 inca la greu. Princpiile d ebaza sint aceleasi si cu citceva e mai simplu e mai usor de inteles si folosit in scop didactic.

Edited by vrajitoruldinoz, 22 August 2021 - 10:15.


#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca te intereseaza programarea alege fac. de informatica. La calculatoare faci si alte alea care zici ca nu te-ar interesa.
Si nu inveti nimic la facultate, tot acasa singur vei invata. Si dupa ce termini facultatea si te uiti dupa o slujba, vei descoperi ca se cer lucruri de care tu nici n-ai auzit. Bafta.

#16
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Sunt la etti anul 3,am venit aici cu gândul sa fac programare.Sunt integralist și în timpul liber pe care îl mai am, învăț programare.Daca dorești sa faci exclusiv programare nu te duce la politehnica, iti va lua 90% din timp unele materii pe care probabil le vei înțelege, insa dacă nu vrei sa practici asta(exemplul meu) iti va fi dificil sa duci și facultatea la capăt + sa înveți de unul singur.Mai bine du-te la informatica...

#17
unudinmultime

unudinmultime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2021

 vrajitoruldinoz, on 22 august 2021 - 10:14, said:

Daca stii tu d-astea iti gasesc eu o slujba cu 150-250k$/an imediat.

I-auzi Posted Image ! Nu sunt versat in asa ceva dar se poate niste detalii ... poate altadata.
La banii astia e vorba de ceva legat de mmwave, fiberoptic, Gb/s sampling cumva ?

#18
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016

 unudinmultime, on 22 august 2021 - 13:54, said:

I-auzi Posted Image ! Nu sunt versat in asa ceva dar se poate niste detalii ... poate altadata.
La banii astia e vorba de ceva legat de mmwave, fiberoptic, Gb/s sampling cumva ?

Orice, frecventele nu sint așa importante. Nu e diferența majora de venit între aia care fac regulatoare de tensiune sau convertoare analog-digitale fata de cei care fac RF sau mmwave.
Diferenta însă e ca e mult mai greu sa înveți așa ceva fata de programare și in final ești plătit mai puțin fata de un programator bun la o companie de vârf. Dar de munca este, slava domnului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate