Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Garantie internationala (europeana) GREE

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Dragi colegi, vin cu o intrebare legata de a/c-ul de la GREE. Acum 2 saptamani am fost in Romania si am fost uimit cat de ieftine sunt a/c-urile fata de preturile din Austria. Un bun prieten m-a sfatuit sa achizitionez niste a/c-uri de la GREE ca ar fi foarte bune raportate la pret/calitate. Dupa ce m-am interesat pe internet si m-am convins de calitatea acestora am achizitionat 4 a/c-uri pentru casa si apartamentul meu din Austria.

Din pacate pe internet nu am gasit nici o informatie legata de garantia internationala sau europeana oferita de aceasta companie. Compania de unde am cumparat a/c-ul m-a pus sa i-au legatura cu distribuitorul oficial din tara mea, care pana in momentul de fata nu mi-a raspuns.

Stiu ca la marci precum Samsung, Daikin, LG, etc, ai garantie in toata UE. Aveti idee cum este la GREE? Multumesc

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Aceeași întrebare mi-o pun și eu cu privire la Midea. Eu le-am luat din țară, instalate de o firmă care cu asta se ocupă, dar nu acceptata de vânzător (pentru că vânzătorul avea o singura firma acceptata, a lui. Iar termenele și prețul erau obscene).

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
ai distribuitor oficial Midea la tine ca sa ii contactezi?

mie spre exemplu 4 aparate GREE imi cerea 3040 doar pe aparate si montajul inca 3000. Adica sa pun 4 a/c-uri vroia cam 6000eur de la mine. Asa din Rom le-am luat pe toate 4 cu 1200eur si le pun cu 800.

#4
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
E EU, ai garantie pe tot teritoriul.

Mi s-a stricat un notebook Asus luat din Olanda si am putut sa-l repar in Romania. Trebuie sa aiba o retea de service-uri autorizate in EU. Si invers - am condus o masina noua luata din Romania, cu nr. romanesti si am putut sa o repar in Olanda (nici macar fiind proprietar).

https://esc-sr.sk/en...untries/page/2/

Edited by Villefort, 20 August 2021 - 14:14.


#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View Postbusiness11, on 20 august 2021 - 14:04, said:

ai distribuitor oficial Midea la tine ca sa ii contactezi?

mie spre exemplu 4 aparate GREE imi cerea 3040 doar pe aparate si montajul inca 3000. Adica sa pun 4 a/c-uri vroia cam 6000eur de la mine. Asa din Rom le-am luat pe toate 4 cu 1200eur si le pun cu 800.

Am, dar încă nu i-am scris.

#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View PostVillefort, on 20 august 2021 - 14:07, said:

E EU, ai garantie pe tot teritoriul.
Asta de unde ai scos-o?

In primul rand ca ai nevoie ca AC-urile sa fie instalate de o firma autorizata. La 800 euro in Austria probabil le instaleaza la negru asa ca "bye, bye" garantie.

In al doilea rand daca a cumparat doar AC-urile are garantie cu ele daca se prezinta cu ele in magazinul de la care le-a cumparat sau la service-ul indicat de magazin. Adica nu vine Altex sa ti le demonteze si sa le duca in garantie daca tu le-ai instalat cu "nea Gigel" ca a fost mai ieftin.

@initiator: la banii aia te bucuri de ele si daca iti moare vreo unitate vii in RO si mai cumperi inca unul! :-)

#7
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
in teorie si practica de care m-am  lovit eu este cam asa:
- firma producatoare are lant service propriu ... asigura service pentru produsele lor
- firma producatoare are distribuitori locali dar nu are service propriu ci doar service agreat pt distribuitorii lui (platiti de fiecare distribuitori) ... service asigurat doar pentru produsele distribuitorilor. In acest caz produsele achizitionate din alta parte au service asigurat de vanzatorul/distribuitorul care a vandut, nu de cel din "zona".

In mod normal cine vinde asigura service, de la producator(1) sau are el service, local si platit de el (2)...in cazul in care ai cumparat din Romania si vrei sa repari in Austria atunci trebuie gasit service al producatorului care sa fie platit de producator...altfel dealer-ul local nu are de ce sa asigure service si sa plateasca pentru un produs nevandut de el, nu poate deconta reparatia si va trebui sa plateasca el garantia pt ceva ce nu e "al lui" ...


Parerea mea

Succes.

#8
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View PostXman_ghio, on 20 august 2021 - 14:50, said:

Asta de unde ai scos-o?

In primul rand ca ai nevoie ca AC-urile sa fie instalate de o firma autorizata. La 800 euro in Austria probabil le instaleaza la negru asa ca "bye, bye" garantie.

In al doilea rand daca a cumparat doar AC-urile are garantie cu ele daca se prezinta cu ele in magazinul de la care le-a cumparat sau la service-ul indicat de magazin. Adica nu vine Altex sa ti le demonteze si sa le duca in garantie daca tu le-ai instalat cu "nea Gigel" ca a fost mai ieftin.

@initiator: la banii aia te bucuri de ele si daca iti moare vreo unitate vii in RO si mai cumperi inca unul! :-)

Am scos din ce zice legislatia. Nu e treaba mea cu cine le instaleaza OP, dar presupun ca e destul de inteligent sa o faca cu un partener autorizat. Plus ca cel mai probabil certificatul de garantie este emis de producator (Gree), nu de vanzator  (Altex/Emag). Deci poate sa repare AC-ul in reteaua producatorului, care inerent are partener si in Austria.

#9
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View PostVillefort, on 20 august 2021 - 15:40, said:

... cel mai probabil certificatul de garantie este emis de producator (Gree), nu de vanzator  (Altex/Emag). Deci poate sa repare AC-ul in reteaua producatorului, care inerent are partener si in Austria.

Certificat de garantie poate fi de la altex sau de la importatorul autorizat in Romania,  de la producator poate fi unul in "cutie" dar sa scrie in el doar datele referitoare la conditii si termene de garantie (aici poate scrie si cine si cum se monteaza pt a face obiectul garantiei in continuare)...contactul sa fie unul de tip general (site, fabrica, producator, call center) si in rest sa te trimita la service autorizat fara a da date contact (e cu ............................... si completeaza vanzatorul datele) ...in mod normal garantia se duce in "cascada" pana la producator sau service autorizat. Daca e in zona producatorul cu service merge la el, daca nu este in zona atunci emite altul garantia cu datele lui (magazin, dealer, importator).

Si ajungem iar la reteaua de service al producatorului ... acolo repara in mod normal orice produs al lor. Dar aceasta retea poate fi mare sau mica, langa sau pe langa zona de actiune a produsului.

#10
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View PostVillefort, on 20 august 2021 - 15:40, said:

Am scos din ce zice legislatia. Nu e treaba mea cu cine le instaleaza OP, dar presupun ca e destul de inteligent sa o faca cu un partener autorizat. Plus ca cel mai probabil certificatul de garantie este emis de producator (Gree), nu de vanzator  (Altex/Emag). Deci poate sa repare AC-ul in reteaua producatorului, care inerent are partener si in Austria.
La 200 euro bucata la instalare in Austria cu siguranta nu a facut oficial de cineva autorizat. Aproape 200 euro este in Romania o instalare (mai ales in perioada asta cand literalmente nu gasesti pe cineva sa iti instaleze in orasele mari). Deci nu se mai pune problema de garantie niciunde, in Austria sau Romania.

Edited by jm2010, 20 August 2021 - 16:28.


#11
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020

View PostVillefort, on 20 august 2021 - 14:07, said:

E EU, ai garantie pe tot teritoriul.

Mi s-a stricat un notebook Asus luat din Olanda si am putut sa-l repar in Romania. Trebuie sa aiba o retea de service-uri autorizate in EU. Si invers - am condus o masina noua luata din Romania, cu nr. romanesti si am putut sa o repar in Olanda (nici macar fiind proprietar).

https://esc-sr.sk/en...untries/page/2/
Povesti - demonstreaza! Garantia EU sau internationala este la latitudinea producatorului. Am luat laptop Apple din US si mi-au inlocuit ecranul in Cluj (cei din Cluj stiau ca e din US - dupa SN care l-au cerut inainte) ca asa a vrut Apple - nu ca l-a obligat o lege.
Distribui in exclusivitate pe Romania - 2 marci - poti sa iti iei din alta tara si sa vii la mine - iti rad in fata.
Mai distribui alte marci - care sunt distribuite si de altii in Romania - daca ai probleme cu ele si vii la mine - dar nu ai cumparat de la mine, la fel, iti rad in fata.

Edited by AztecWarrior, 22 August 2021 - 09:14.


#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Garanția EU este obligatorie pentru orice bun vândut în Uniunea Europeană. Laptopul tău e luat din US, nu este afectat de legislația UE.

Ca idee, Apple oferă 2 ani garanție în UE, față de 1 an în SUA. Au încercat și aici faza cu un an și le-a dat UE peste bot.

View PostAztecWarrior, on 22 august 2021 - 09:09, said:


Distribui in exclusivitate pe Romania - 2 marci - poti sa iti iei din alta tara si sa vii la mine - iti rad in fata.
Mai distribui alte marci - care sunt distribuite si de altii in Romania - daca ai probleme cu ele si vii la mine - dar nu ai cumparat de la mine, la fel iti rad in fata.

Păi tu oferi la produsele distribuite de tine. Ăla care le-a luat de la alt distribuitor va avea cei 2 ani de la distribuitorul respectiv.

#13
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View PostAztecWarrior, on 22 august 2021 - 09:09, said:

Povesti - demonstreaza! Garantia EU sau internationala este la latitudinea producatorului. Am luat laptop Apple din US si mi-au inlocuit ecranul in Cluj (cei din Cluj stiau ca e din US - dupa SN care l-au cerut inainte) ca asa a vrut Apple - nu ca l-a obligat o lege.
Distribui in exclusivitate pe Romania - 2 marci - poti sa iti iei din alta tara si sa vii la mine - iti rad in fata.
Mai distribui alte marci - care sunt distribuite si de altii in Romania - daca ai probleme cu ele si vii la mine - dar nu ai cumparat de la mine, la fel, iti rad in fata.

Pai citeste legislatia, nu-i treaba mea sa te dadacesc eu ca esti chior. E si-un link un pic mai jos.

#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Intre timp am contactat pe cei de la GREE Austria ca sa imi ofere ei un raspuns alb pe negru. Revin cand aflu mai multe.

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Raspunsul oficial GREE Austria:

Quote

Cu mare placere va raspund la intrebare.

GREE este un producator din China. Toate tarile din lume comanda din sortimentul imens al companiei, modelele care sunt cele mai bine vandute in tara respectiva. Am putea spune ca exista distribuitori de tip en-gros, care cumpara pentru toata tara si le vand mai departe catre magazinele mai mici sau online.

Cand vine vorba de aparatura din alte tari, nu putem oferi garantie, deoarece dese ori nu dispunem de aparatura si modelele respective (dupa cum am mentionat, fiecare distribuitor local achizitioneaza modelele si aparatura dorita, nu exista o gama standard in fiecare tara). Problema apare atunci cand dorim sa comandam piese de schimb pentru un model pe care nici nu il avem in stock.

In cazul unei probleme va rugam sa contactati magazinul de unde ati achizitionat aparatul.

Raspunsul lor mi se pare destul de semi-profesionist. Nu vad ce legatura are una cu alta. Se pare ca GREE nu are un distribuitor oficial in Europa ci mai multi distribuitori in diferite tari. Distribuitorii nu au nici o legatura cu compania mama ci cumpara si vand mai departe.

Daca vine vorba de Apple sau Samsung, astia au companii oficiale in Europa, dar si multe tari si astfel pot oferi o garantie produselor cumparate din diferite locuri.

#16
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Compari si tu mere (Apple) cu pere! Notmal ca la banii aia nu au reprezentanta lor, ci cate un (sau mai multi) distribuitori in fiecare tara. De obicei cat dai atata face. In principiu nu prea are ce sa se strice; daca se intampla asta e si iti iei altul.

#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Nu are treaba ce spui tu. Aia pot vinde aparatul si cu 300 de euro si banuiesc ca au mai mare marja de castig fata de Daikin, Samsung sau LG spre exemplu. Pe langa asta GREE este cel mai mare producator de a/c-uri din lume (ca si volum de productie/vanzare).

Idea este ca firma a intrat pe piata europeana nu de foarte mult timp si banuiesc ca nu au apucat sa se extinda (sau poate nu vor). Asa isi pastreaza o structura financiara mai restransa care aduce per total mai mult profit.

#18
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 24.12.2005
1. Dacă nu ai vreun ghinion fantastic iar cei care le montează nu sunt complet habarniști, ar trebui să funcționeze fără probleme ani buni de acum încolo. Cu amendamentul că periodic trebuie să le faci o întreținere minimală.
2. Dacă totuși ai ghinion și ți se strică vreunul, sfatul lui @Xman_ghio este corect:

View PostXman_ghio, on 20 august 2021 - 14:50, said:

@initiator: la banii aia te bucuri de ele si daca iti moare vreo unitate vii in RO si mai cumperi inca unul! :-)

În final gândește-te așa: în loc de 6000 ai dat 2000. Așa că și dacă se strică două unități, nu una și trebuie să le înlocuiești în final tot ieși la jumătate. Montează-le cu niște oameni care știu ce fac și bucură-te de ele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate