Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dell XPS 17 (9700) - USB-C - 130 W charger

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Am decis sa imi inlocuiesc vechiul laptop Dell XPS 15 (9550 - i7 Skylake, 32 gb ram, gtx 960m, 500 gb nvme) vechi de 5 ani care inca merge de rupe dar ma penalizeaza grav la rezolutie 4K@60Hz si editare video.

Asadar am achizitionat contra unei roabe de bani un Dell XPS 17 (9700 - i7 comet lake, 32 gb ram, rtx 2060 max-q, 1 tb nvme).

Toate bune, laptopul este racheta din aia de ajunge pana la marte, haleste editare video 4k, modelare 3D (in 4k), cam tot ce arunc spre el.

Acum vine intrebarea.

Ma cam ingrijoreaza ca chargerul nativ este pe USB-C, si incarca prin oricare din cele 4 porturi USB-C ale laptopului. Asta este fenomenal de misto ca poti sa pui cablul in orice parte vrei nu trebuie sa te aranjezi fata de priza, etc.

Problema e ca USB-C PD este standardizat la o putere maxima de 100W.

Chargerul cu care vine laptopul are o putere de 130W. Asta s-ar traduce intr-un voltaj de 20V si un curent de 6.5 A. Mie mi se pare un curent urias de trecut printr-un port USB-C.

Ce parere aveti despre astfel de puteri prin porturi USB-C in afara standardului PD (power delivery)? Adica sunt convins ca electronica din laptop e de top si totul e testat la greu de Dell, dar daca intr-o zi un pin din mufa decide sa nu faca contact corect si iau foc ca sobolanul?

Edited by Groot, 20 August 2021 - 10:20.


#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

View PostGroot, on 20 august 2021 - 10:16, said:

Ce parere aveti despre astfel de puteri prin porturi USB-C in afara standardului PD (power delivery)? Adica sunt convins ca electronica din laptop e de top si totul e testat la greu de Dell, dar daca intr-o zi un pin din mufa decide sa nu faca contact corect si iau foc ca sobolanul?
Stai linistit. Sunt gandite sa reziste. Plus ca sigur are incarcare controlata in functie de necesitate. Forjezi mai mult, baga mai mult, forjezi mai putin, incarca mai incet.
Iar daca face scurt, intra in protectie, nu arzi.

Chargerul are 130W...dar aia e puterea maxima care o poate debita incarcatorul,....nu puterea cu care incarca. De incarcat se incarca mai incet. Putera aia de 100W e gandita ca incarcatorul sa poata livra puterea atunci cand folosesti la maxim + incarcarea bateriei in caz ca e descarcata. Daca se depaseste ceva peste valorile standard, sigur exista un management....ori incetineste procesorul, ori intrerupe incarcarea bateriei...etc.

Depinde acum si de setarile tale din Power Management...daca e balance, optimal, full etc.

Edited by tehnics, 20 August 2021 - 10:30.


#3
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007
Probabil e ok pentru short bursts de putere, in restul timpului folosesti cu siguranta sub 80w.
Am incercat eu la al meu XPS 9550 un charger PD de 100w, desi el cere 120 si a fost complet ok.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Te lamuresti rapid cu un wattmetru. Numai cand e descarcat baga amperaj. La incarcare completa , sustine doar consumul.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Xiaomi cred ca are un telefon ce se incarca la 200W prin USB-C asa ca "doar" cei 130W ai laptopului tau nu inseamna nimic. Daca iti e frica sa nu iei foc cumperi alt laptop.

Vezi ca imposibil sa nu existe charger de 100W pe USB-C ( daca Dell respecta standardul si nu necesita obligatoriu incarcatorul lor proprietar - posibil sa suporte 130 cu chargerul lor si 100 cu unul standard - sau nu - ramane de vazut )

#6
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostGroot, on 20 august 2021 - 10:16, said:

Am decis sa imi inlocuiesc vechiul laptop Dell XPS 15 (9550 - i7 Skylake, 32 gb ram, gtx 960m, 500 gb nvme) vechi de 5 ani care inca merge de rupe dar ma penalizeaza grav la rezolutie 4K@60Hz si editare video.

Asadar am achizitionat contra unei roabe de bani un Dell XPS 17 (9700 - i7 comet lake, 32 gb ram, rtx 2060 max-q, 1 tb nvme).

Toate bune, laptopul este racheta din aia de ajunge pana la marte, haleste editare video 4k, modelare 3D (in 4k), cam tot ce arunc spre el.

Acum vine intrebarea.

Ma cam ingrijoreaza ca chargerul nativ este pe USB-C, si incarca prin oricare din cele 4 porturi USB-C ale laptopului. Asta este fenomenal de misto ca poti sa pui cablul in orice parte vrei nu trebuie sa te aranjezi fata de priza, etc.

Problema e ca USB-C PD este standardizat la o putere maxima de 100W.

Chargerul cu care vine laptopul are o putere de 130W. Asta s-ar traduce intr-un voltaj de 20V si un curent de 6.5 A. Mie mi se pare un curent urias de trecut printr-un port USB-C.

Ce parere aveti despre astfel de puteri prin porturi USB-C in afara standardului PD (power delivery)? Adica sunt convins ca electronica din laptop e de top si totul e testat la greu de Dell, dar daca intr-o zi un pin din mufa decide sa nu faca contact corect si iau foc ca sobolanul?
Eu am ceva similar ca platforma, doar de la Lenovo. Caramida originala are 165W si e enorma si folosesc cu succes un charger de 120W GaN de la Baseus cu 100W pe USB-C PD. Mult mai mic, incarca mai incet laptopul dar functioneaza la full power. Daca nu te simti confortabil cu caramida de la Dell poti folosi cu succes una third party de calitate.

BTW, cat de multumit esti de procesor? Eu am 9850H si mi se pare ca in afara de caldura nu iese in evidenta cu nimic. Un ryzen 4750 ii da mucul peste tot.

#7
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Procesorul darama munti pentru ca e racit de vapour chamber. Adica nu mi s-a intamplat ca procul sa faca throttling indiferent de load. Merge in full power tot timpul cat este nevoie fara sa sufere de supra-incalzire.

Attached File  comet lake.png   583.94K   13 downloads

Edited by Groot, 20 August 2021 - 11:33.


#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
nu zic de throttling, zic comparativ cu alte procesoare mai moderne. Personal nu am avut de ales, dar din cat m-am jucat cu un 4750u, e mult mai rece si ceva mai rapid Ryzen.

#9
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Pai daca te raportezi strict la benchmark, intelul tau scoate 11 mii si ceva in passmark, al meu i7-10875h scoate 15.662 si iar ryzen 7 pro - 4750u scoate 15.536

Deci pe sintetice ii da mucusorul (nu mucul cel mare, ci un muc mai mic) i7 comet lake lui ryzen 7

Edited by Groot, 20 August 2021 - 12:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate