Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Microfon Streaming

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Overplay

Overplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 29.03.2020
Salutare tuturor. As avea si eu o intrebare...

Momentan detin un Tracer Studio Pro, cu EQ si placa audio dedicata ( SoundBlaster Z ), si as fi vrut sa stiu daca microfoanele BM-800 sau Audio-Technica AT2020 ar aduce o imbunatatire vizibila calitatii audio.

Multumesc in avans!

#2
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Poti sa pastrezi microfonul dar sa cumperi un mixer cu phantom-power si intrari XLR.
Cu mixerul scoti ce este mai bun din microfon fiindca ai corectii de joase medii si inalte hardware, net superioare corectiilor software ce le faci din egalizatorul virtual al placii de sunet.
De unde stiu asta? Ce experienta am in domeniu de imi permit sa recomand acest lucru? Ce ma recomanda - "vocea si talentul meu"!
1- Am studio de inregistrari!
2- Sunt tehnic prin colaborare cu Radio Prahova Ploiesti. Dovada muncii mele? Ascultati RPh on-line, atat muzica, cat si voce, ascultati pe FM daca va place. Sunetul de acolo reflecta munca mea.
3.Sunt in domeniul acesta + electronica si IT de peste 20 sa ani, am instalat de la ZERO 5 studiouri de radio, am ascultat zeci de mixere, am testat tot atatea, detin mixer DIGITAL si microfoane HI-FI.
Initiator, daca NU esti multumit de sunetul captat, adauga in lantul audio un mixer. Poti cumpara Behringer, foarte bun calitate/pret/performanta!

#3
Overplay

Overplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 29.03.2020
Super tare! Probabil voi incerca mai intai cum ai sugerat tu. Am doar o intrebare. Merge in loc de mixer, o interfata audio? Am vazut ca sunt chiar si Phantom Power-uri separate cum este Behringer MicroPower PS400.

#4
Overplay

Overplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 29.03.2020
Si inca ceva, microfonul are mufa XLR-Jack 3.5mm. Pentru Mixer/Interfata trebuie sa cumpar si un cablu XLR-XLR, nu?

Iar daca voltajul microfonului este 1.5V, nu se va arde cand voi pune Phantom Power, nu?

#5
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
1 - Iti trebuie mixer obligatoriu.Numai acesta are preamplificator de microfon cu corectiile necesare.
2 - DA, iti trebuie alt cablu audio cu mufe XLR-XLR mama-tata.Gasesti la magazinul de unde cumperi mixerul sau la un magazin de muzica, instrumente muzicale sau magazin de piese de schimb radio-TV,audio-video. Eu mi-am facut majoritatea cablurilor din studio, cu mufe cumparate, cablu la metru de calitate si pistol - statie de lipit.
Uite un mixer ce ti-l recomand, are un pret decent si TOT ce-ti trebuie. Ai mufe STEREO de linie cu corectii de joase,medii, inalte - poti sa cuplezi acolo o clapa si cu microfonul aferent poti face si muzica LIVE! Cu o investitie in mixer de sub 300 lei! La microfon ai phantom-power si corectii de joase-medii-inalte.
DA - am mixerul acesta din recomandare, printre alte mixere tot de la Behringer (am si Dynacord dar este alta discutie acolo) si este foarte OK.
LINK catre mixer:
https://www.senia.ro...enyx-802/8142-1
Tot de la Senia, cumperi si toata conectica aferenta.

Edited by routerboard70, 20 August 2021 - 12:32.


#6
cata31lin

cata31lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 09.05.2005
La Behringer ai si varianta cu USB unde mixer-ul il poti contecta direct la computer si iti devine placa de sunet/captura. E un pic mai scump decat varianta fara USB. Aici mai poate confirma si routerboard70 daca e ok varianta cu USB.

Edited by cata31lin, 20 August 2021 - 12:40.


#7
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Este OK si cu USB!
Chiar foarte OK.Semnal de iesire digital.
Acum va las fiindca plec un pic cu treaba. Ne auzim pe seara.
Numai bine!

#8
Overplay

Overplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 29.03.2020
1.Am inteles! Dar acel Mixer cum se conecteaza la calculator?

2.Am gasit preamplificare pentru microfon si la niste interfete audio:

1. https://www.zeedosho...er-um-2_25376_0

2. https://www.zeedosho...-studio_39743_0 - asta fiind pack care vad ca vine si cu un microfon ok.

3. https://www.zeedosho...mc202hd_28912_0

Intreb si despre interfete audio deoarece am inteles ca sunt mai usor de conectat la calculator. Sincer ma pierd pe mixer-ul ala. :)

Daca interfetele nu sunt bune, raman pe mixer dar voiam sa aflu si care este faza cu ele.

Edited by Overplay, 20 August 2021 - 16:09.


#9
Overplay

Overplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 29.03.2020
Daca microfonul meu are cablu XLR-Jack 3.5mm cu un voltaj de 1.5V, daca il cuplez la Interfata Audio/Mixer cu Phantom Power de 48V prin intermediul unui cablu XLR-XLR, voi arde microfonul/Interfata,Mixer?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate