Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vatamare corporala din culpa.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011

 _Smiley_, on 20 august 2021 - 13:21, said:

ok, hai sa incerc cu mai putine cuvinte: cand provoci un accident cu victime o sa ai o gramada de batai de cap si stres(cu alergatura pe la procuror) si risti sa-ti patezi cazierul (chiar daca e o pedeapsa cu suspendare).

daca nu te deranjeaza chestiile astea (si n-ai absolut nici un pic de compasiune pt victima, care a trebuit sa dea spaga prin spitale din cauza ta), atunci n-ai nevoie sa scoti nici un ban din buzunar.

am inteles. deci ai mai putina bataie de cap daca platesti o data asigurare si dupa aceea te lasi santajat de victima si mai platesti o data?
omul a intrebat din punct de vedere legal care sunt pasii. eu i-am explicat. daca vrea sa faca altcumva, sau voi vreti sa faceti altcumva e problema voastra.
stiu ce vorbesc pentru ca din asta imi castig painea ( sunt avocat specializat pe drept penal ).

Edited by zile_san, 21 August 2021 - 11:16.


#20
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
am obosit sa tot repet.
in cazul lovirii/vatamarii din culpa punerea în mișcare a acțiunii penale se face numai la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
iar pana nu se termina ingrijirile medicale, nici fapta nu exista. respectiv, n-are incadrare juridica...
in momentul in care incepe urmarirea penala impotriva ta (initiator) ti se aduce la cunostinta ordonanta prin care procurorul a dispus inceperea urmaririi penale.
dar fara plangerea victimei, nu poti fi trimis in judecata iar cazul se claseaza... fie cu NUP, fie cu incetarea urmaririi penale.
fapta in sine, vatamarea corporala, functie de gravitate (daca se lasa cu infirmitati) sau/si sircumstante, poate fi pedepsita cu inchisoare de la 6luni la 2ani sau cu amenda... deci inchisoarea, desi e destul de putin probabila, nu e exclusa...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate