Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Vatamare corporala din culpa.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Daniel47

Daniel47

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.08.2021
Salutare, am si eu o problema in care ma confrunt si nu stiu ce sa mai fac, am avut un accident pe data de 29.06.2021 vinovatul fiind eu, sa va explic: Ma duceam spre servicu, fiind in timp intarziat si fiind si de dimineata eram putin zapacit si somnoros ma grabeam (nu aveam viteza ) nu am mai fost atent la semnu de circulatie ( eu avand semnul STOP) am tinut o drept la momentul acela mi a iesit respectivu in fata( era pe drum prioritar) l am lovit. Dupa ce am coborat din masina sa vad ce si cum, m am dus la dansu, usa lui era blocata am incercat sa io deschid dar inzadar, s a sezizat cei de la 112 a venti politia , salavarea. Omu a fost scos din masina si nu avea dureri la momentu respectiv ( fiind in socul acela ) A fost transportat la spital si acolo sa sesizat ca are o " fractura de bazin" am fost am dat declaratie mi sa intocmit un dosar penal vatamare corporala din culpa. Mi a fost retinut permisu si mi au oferit dovada. Dupa am fost la spital sa caut victima, cei de la spital nu m au lasat sa intru pentru ca e faza asta cu COVID. I am luat nr de telefon l am sunat am vb cu el mi a explicat ce are etc. A stat 1 saptamana in spital dupa l au dat acasa sub tratament, i am oferit asigurarea City Insurance, i am explicat la om ca n am bani sa i ofer si mi a spus ca mergem pe asigurare. Pentru ca asigurarea despagubeste moral si daune. Dupa o luna de zile cei de la asigurare spun ca sunt in falament si ca nu pot despagubi pe nimeni, victima m a contactat si mi a spus, ca el nu mai vorbeste de azi inainte si ca o sa vb cu avocatu dansului. Mi a dat numaru avocatului l am sunat si l am intrebat ce vom face incontinoare vom merge in instanta si el mi a spus citez: Ca da, vor merge cu asiguratoru in istanta si ca voi fi si eu mentionat si ca nu sunt obligat sa ma prezint la istanta doar daca vreau , dar ar fi bine sa vin la prima istanta..si ca nu voi plati niciun ban si nu voi face puscarie. Eu nu prea am incredere pana mea pana la urma e avocatu victimei si e platit de dansu, mi a spus ca victima se v a duce sa si scoata certificat medico legal, eu aici am o sperietura, daca victima are 2 luni de cand e subtratament la domiciliu, i se vor pune lunile astea sau ce decide medicul legit , daca v a avea peste 90 de zile in certificat ce mi se poate intampla, pot face puscarie ? Voi lua cu suspendare , mentionez ca sunt la prima abatere, imi e frica si nu stiu ce sa fac.. Va rog sa ma lamuriti...

Mai mentionez ca avocatul lui , mi a spys ca permisu sar putea sa il am suspendat pe 6 sau 9 luni, eu n am bani pt avocat.. va rog sa mi spuneti ce mi se poate intampla???

I am mai spus eu la avocat " Daca aveam bani ii oferam" si el mi a spus ca nu trebuie sa dau niciun ban, pentru ce am asigurarea si de ce o platim.

Daca ma prezint in istanta trebuie sa cer avocat din oficiu ??

Daca dansu face peste 90 de zile medicale, o sa raspunde penal ?? Ce pot pati daca se ajunge acolo, daca aveam bani ma consultam cu un avocat dar nu am, ce pot face.. Sunt foarte speriat, nu doresc sa fac puscarie..

1-Pot face puscarie ??
2-Cum se procedeaza la medicul-legist, daca victima a stat 1 saptamana in spital si 2 luni pe tratament acasa, se vor pune cele 2 luni in certificatul medico-legal ? Sau se vor calcula dupa " fractura de bazin " ?  
3-Sunt la prima abatere, credeti-ma sunt extrem de speriat..

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
in primul rand ai face bine sa faci bani
esti speriat? foarte bine!
tu n-ai ce sa mai faci acum, doar astepti
s-a deschis un dosar de urmarire penala
functie de numarul de zile de spitalizare acesta va fi sau nu pentru vatamare corporala din culpa.
dosarul va fi instrumentat si trimis in instanta
victima se va constitui parte civila in procesul penal.
tu poti merge in instanta eventual sa raspunzi la vreo intrebare... ca altfel nu prea ai cu ce sa te aperi.
nu poti decat sa astepti si sa speri.
lasa-l dracu de permis, daca n-ai bani de amenzi, cand iesi cu masina, mai bine mergi pe jos!!

Edited by apocalipsul, 19 August 2021 - 19:48.


#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,469
  • Înscris: 17.04.2006
N-ai ce puscarie sa faci.

#4
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Bani nu vei scoate din buzunar, asiguratorul e obligat sa plateasca. Ca e sau nu falimentar nu e problema ta.
S-ar putea sa te trezesti cu o condamnare cu suspendare, care va fi vizibila pe cazierul judiciar.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017

Quote



1-Pot face puscarie ??
2-Cum se procedeaza la medicul-legist, daca victima a stat 1 saptamana in spital si 2 luni pe tratament acasa, se vor pune cele 2 luni in certificatul medico-legal ? Sau se vor calcula dupa " fractura de bazin " ?  
3-Sunt la prima abatere, credeti-ma sunt extrem de speriat..


1. Nu.
2. Nu. Ca să citez un polițist de la rutiera, pentru caz penal ăla trebuie să fie lipit pe asfalt. Sunt necesare leziuni extrem de grave pentru a face numărul de zile de îngrijire pentru dosar penal
3. Important e să înveți ceva din asta.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Mda iar o trolare... "Ma duceam spre servicu, fiind in timp intarziat si fiind si de dimineata eram putin zapacit si somnoros ma grabeam (nu aveam viteza ) nu am mai fost atent la semnu de circulatie"

Mersul la servici e un traseu pe care-l memorezi cu tot cu semne si semafoare :)

Edited by andreic, 19 August 2021 - 20:13.


#7
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Bani nu vei scoate din buzunar, asiguratorul e obligat sa plateasca.
tot asiguratorul plateste si amenda?!?

#8
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 25.10.2007

 andreic, on 19 august 2021 - 20:12, said:

Mersul la servici e un traseu pe care-l memorezi cu tot cu semne si semafoare Posted Image

S-ar putea sa fii surprins dar statisticile arata ca majoritatea accidentelor se petrec in apropierea domiciliului sau a serviciului, tocmai pentru ca sunt zone foarte cunoscute si oamenii sunt mai putin vigilenti.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 andreic, on 19 august 2021 - 20:12, said:

De doua luni s-a transformat in drum cu prioritate un drum pe care merg eu des si inca am tendinta sa opresc acolo (aveam stop inainte) . Si eu cred ca este subiect aruncat.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 Daniel47, on 19 august 2021 - 17:43, said:

1-Pot face puscarie ??
2-Cum se procedeaza la medicul-legist, daca victima a stat 1 saptamana in spital si 2 luni pe tratament acasa, se vor pune cele 2 luni in certificatul medico-legal ? Sau se vor calcula dupa " fractura de bazin " ?  
3-Sunt la prima abatere, credeti-ma sunt extrem de speriat..
1. daca n-ai antecedente sau circumstante agravante, nu ai sanse de puscarie; daca se ajunge la infractiune, aproape sigur pedeapsa va fi cu suspendare
2. se calculeaza zilele necesare de ingrijire medicala; pot sa fie mai multe (sau mai putine) decat zilele petrecute efectiv in spital si in concediu medical.
3. intereseaza-te macar la procuror, sa afli in ce stadiu mai e dosarul de cercetare penala
ce ti-a spus avocatul ala este partea civila, in care victima te va da pe tine in judecata (pt ca tu esti vinovatul) iar tu vei cere sa fie inclus asiguratorul in proces (pt ca aveai rca valabil la data producerii accidentului), dupa care se judeca ei (victima cu asiguratorul).

#11
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
pe cuvantul meu ca nu inteleg oamenii care sar repede cu bani in caz de accident. pentru ce cacat aveti RCA? aveti idee ce despagubeste RCA?
sa o luam pe rand.
1. dosar penal inseamna ca politistii cerceteaza daca fapta ta este infractiune sau nu. pentru a fi infractiunea de vatamare corporala din culpa victima trebuie sa aiba peste 90 de zile de ingrijiri medicale.
asadar, daca are peste 90 de zile raspunzi penal. daca are sub nu raspunzi penal.
2. victima are dreptul sa primeasca despagubiri in cazul accidentelor rutiere, asta inseamna ca tinand cont de la explicatia de la punctul 1, ea are doua variante.
varianta 1 in care cere bani de la ASIGURATOR in cadrul procesului penal
varianta 2 in care cere bani de la ASIGURATOR in cadrul unui proces civil deschis
3. indiferent ca cere bani in cadrul unui proces penal sau un proces civil tu vei fi chemat in instanta. indiferent ca mergi in instanta civila sau penala tu esti de acord cu despagubirile cerute pentru ca ASIGURATORUL le plateste, nu le platesti tu.
in caz de dosar penal daca vei fi condamnat sunt sanse mari sa primesti o pedeapsa cu suspendare, dar iti anuleaza permisul de conducere si iti poate da inclusiv obligatia de a nu conduce o anumita perioada.
in caz de dosar civil nu patesti nimic.
pe toate perioada in care politistii si procurorul se lamuresc daca e fapta penala sau nu tu nu vei avea permis, vei circula cu dovada care trebuie prelungita din 30 in 30 de zile.trebuie sa faci cerere la parchetul de pe langa judecatoria unde ai facut poc cu masina

p.s. imi place cum zici ca tu nu ai bani si ca esti speriat dar pe ala l-ai cautat sa ii dai bani. nu mai fi tolomac. citeste ce acopera RCA-ul. avocatul partii civile nu te-a mintit.

Edited by zile_san, 20 August 2021 - 09:15.


#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 zile_san, on 20 august 2021 - 09:14, said:

pe cuvantul meu ca nu inteleg oamenii care sar repede cu bani in caz de accident. pentru ce cacat aveti RCA? aveti idee ce despagubeste RCA?....

e destul de simplu: respectivii stiu ce prevede codul penal, mai preciz art. 196 paragraful 6:

Quote

Acțiunea penală se pune în mișcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
si mai stiu ca RCA-ul despagubeste daunele, dar nu curata si cazierul.

in plus, respectivii mai stiu doua lucruri:
- daca victima nu da o declaratie cum ca nu va depune plangere, or sa stea ani de zile cu dovada de circulatie, care trebuie reinnoita lunar (deci destul de multa bataie de cap)
- in sistemul sanitar nu toate lucrurile sunt "cu acte" si victima va ajunge sa scoata destul de multi bani din buzunar (pe care nu-i va putea recupera pe RCA). multi nu vor sa aiba de-a face cu victima nemultumita.

#13
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
sau, ti se rupe de victima si o lasi sa isi rezolve treaba cu asiguratorul ca de aia ai asigurare.
nu ai ce sta la discutii in situatiile astea. tu esti obligat sa ai asigurare RCA, o ai, e problema lor.

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
ok, hai sa incerc cu mai putine cuvinte: cand provoci un accident cu victime o sa ai o gramada de batai de cap si stres(cu alergatura pe la procuror) si risti sa-ti patezi cazierul (chiar daca e o pedeapsa cu suspendare).

daca nu te deranjeaza chestiile astea (si n-ai absolut nici un pic de compasiune pt victima, care a trebuit sa dea spaga prin spitale din cauza ta), atunci n-ai nevoie sa scoti nici un ban din buzunar.

#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Din cate stiu eu (poate gresesc), o amenda penala sau  o condamnare cu suspendare nu ramane pe viata in cazier ci doar o anumita perioada de timp.

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
intervine reabilitarea de drept la 3 ani dupa plata amenzii sau dupa implinirea termenului de supraveghere (la suspendare). cred totusi ca trebuie sa depui ceva cerere.

ca si idee, cam la toate infractiunile exista si un termen de reabilitare.

#17
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Inițiator, fii calm. Ai comis-o, asta e. Dar pușcărie nu faci, asta e sigur. În cel mai rău caz, cum au spus și colegii, vei lua cu suspendare și vei avea permisul anulat, adică va trebui să dai din nou examen pentru a-l obține. Legat de despăgubiri, alea vor fi acoperite de asiguratorul tău fără doar și poate. Dacă e în faliment nu-i bai, va plăti fondul de garantare. Sfatul meu e să te calmezi, să ții legătura cu organele de anchetă/procurori, politicos și receptiv la ce-ți comunică victima/avocatul ei. Victimei i-ai produs un necaz și o pagubă, poartă-te frumos și va fi ok. Avocatul victimei a fost, surprinzător, corect cu tine și te-a informat corect.

Edited by caiuscorneliu, 20 August 2021 - 16:06.


#18
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 29.01.2008
Nu avea de ce să nu fie corect avocatul, inițiatorul a greșit, dar asigurarea plătește, dacă încearcă să scoată bani în plus de la vinovat mai pot intra și la alte chestii penale. Dacă se înțeleg părțile implicate, procesul poate fi mai scurt și păgubitul își poate vedea banii mai repede.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate