Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Emigare 2021 la 40+ - incotro?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#1
XYZ777

XYZ777

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.12.2020
Buna ziua,

scriu si pe acest forum in ideea in care voi primi unele sfaturi utile si incurajatoare -  de nu se poate sau e prea tarziu sunt satul.
Long story short. Inginer biotehnolog cu experienta de 10+ ani - aproximativ 8 ani in vanzari&marketing si cercetare in majoritate legata de Life Sciences (biotehnologii, medicina, food sciences), incluzand pozitii de middle management, si 10 ani cercetare in mediu academic - incluzand un doctorat, doua postodoctorate si experienta de project manager avand si propriul proiect de cercetare.  Ca background... 43 ani, familie cu 1 jr. Momentan revenit in cercetare academica in provincie (vestul tarii unde domiciliez) ca solutie surogat pina la gasirea unei variante in afara tarii  dupa 2 ani petrecuti in capitala in sales-marketing la o multinationala din domeniu farma-biotech (relocat acolo singur familia ramanand in orasul natal). Experienta de aproximativ 1 an traind in strainatate  -  majoritatea UK. Dupa incheierea contract in capitala am optat sa revin acasa cel putin pentru moment .

Interbarile mele sunt urmatoarele:
1. Care credeti sa sunt sansele pentru emigrare cat de cat reusita - in ideea in care sunt constient ca va trebui sa lucrez pina la 70 de ani?
2. In ce tari din Europa considerati ca ar fi cele mai mari sanse de a gasi un job cat de cat decent, mai ales in conditiile in care nu mai am 20 sau 30 de ani,
si eventual oportunitati - care din pacate in RO lipsesc. Mentionez ca sunt fluent in Engleza si am ceva cunostiinte de germana. Planul meu este sa gasesc un job care sa imi permita imi intretin familia timp de 1 an pina juniorul se acomodeaza si sotia invata cat de cat limba.
3. Dintre cei care traiesc in vest, as aprecia experientele voastre in domeniu -  stiu ca sunteti satiu de dat sfaturi dar am invatat in viata ca de multe ori un necunoscut te poate ajuta mai mult ca o persoana cunoscuta. In principiu sunt interesat de Olanda, tarile nordice, Germania, eventual Uk sau Irlanda.
4. Ce site-uri sua abordari ar fi ce le mai potrivite pentru gasirea unui job  -  Linkedin, aplicatii nesolicitate, sau site-uri gen monster sau indeed.

Orice informatie e binevenita

Multumesc mult!

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Nu ma pricep la dat sfaturi dar din experienta persoanala, atunci cand alegi tara, alege-o astfel incat din punct de vedere incat sotia sa se poata adapta. Degeaba te adaptezi tu, daca ea nu reuseste....
Si ia in vedere si clima, infrastructura, limba.

Edited by tehnics, 19 August 2021 - 10:04.


#3
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
De ce sa lucrezi pana la 70 de ani?

Pai mai intai verifici pe site-urile de joburi dintr-o tara data ce anume ai putea gasi cu ce stii sa faci pana acum.

Pe Linkedin esti abordat de tarla de intermediari (agentii de recrutare) cu toate puscariile de joburi prost platite. Cel putin in Romania pe mine m-au capiat cu invitatii de conectare.

Eu iti recomand Irlanda. Primul pas, vezi ce gasesti pe aici:

https://www.irishjobs.ie/
https://www.jobs.ie/

Ar mai fi Monster si Indeed, dar au joburi mai slabe. Cel mai misto mi s-a parut irishjobs, de departe (in sensul ca are joburi bune)

Vezi ca si in IE sunt o gramada de intermediari (agentii de recrutare). Una care are doar joburi de calitate este Hays - https://www.hays.ie/

In Irlanda iti trebuie o singura chestie ca sa locuiesti si sa muncesti acolo: numarul fiscal. Si un cont bancar. Si asta e TOT. Nu exista permis de rezidenta, nimic. Nu esti obligat sa ai medic de familie. In functie de angajator, ti se poate cere sau nu "Garda vetting" (cazier). De regula, NU se cere, cel putin nu la multinationale, poate doar la genul de locuri de munca cu oameni mai de jos - slab educati, dubiosi etc.

Edited by cattavencu, 19 August 2021 - 10:06.


#4
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
În primul rând, ia legătura acolo unde ai fost detașat în Anglia sau celălalte locuri de munca.
Dacă ai făcut impresie bună, poate ai noroc.
Ce ești dispus sa muncești?
Dacă nu ai pe cineva care sa îți găsească o chirie pentru început, ssu sa te ia în gazdă e greu.
Apoi, primul lucru este sa mergi sa te înscrii la forțele de munca din tara respectiva, sa îți faci cardu de sănătate, dacă ai noroc și acte cum ca ai lucrat în ultimi ani poate reușești și de vreun șomaj pentru început.
Pleacă mai întâi tu, cauți chirie, munca, apoi aduci și familia.

#5
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Uite joburi pe profilul tau:

https://www.irishjob...tnSubmit=Search

Fa-ti cont pe site, pune-ti CV-ul si aplica. Vezi insa ca ai mult mai multe sanse sa te ia in considerare daca esti deja in Irlanda decat daca aplici de aici, din dosul Europei.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • In ce limbi va descurcati mai bine si care v-ar atrage mai mult (engleza e limba germanica, deci presupun ca o posibila zona ar fi Germania/Austria si tarile nordice). Avand experienta afara, presupun ca ti-ai dat seama ca limbajul difera, chiar daca industria este aceeasi.
  • O tara anume n-as putea sa-ti spun, ideal ar fi cea care iti ofera oportunitatile pe care le doresti (sau macar cele mai apropiate)
  • Vezi punctul 2


#7
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postwb626ek, on 19 august 2021 - 10:23, said:

Apoi, primul lucru este sa mergi sa te înscrii la forțele de munca

Asta e pentru pulimea de jos, necalificata. Si nici macar pentru aia. Cu oaresice calificari si experienta, aplici online pe un site de joburi, atat.

Si ce e aia "fortele de munca"??? In ce trecut comunistoid traiesti?

Auzi, "fortele de munca".... Nu stii sa scrii, nu stii sa-ti faci un CV?? Nu stii sa cauti si sa aplici singur?

Initiator, vezi ca o sa primesti numai prostii de "recomandari" de la tot felul de neiesiti din tara...Oameni care n-au stiu sa fie straightforward (eficienti, in sensul asta) cu vietile lor, da-s buni la sfaturi, si-alea generice si cu valoare zero. Genul "domne, eu nu stiu sa-ti recomand nimic, dar oriunde te duci, ai grija de tine".

Intreaba-ma absolut orice despre Irlanda.

Edited by cattavencu, 19 August 2021 - 10:35.


#8
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014

View Postcattavencu, on 19 august 2021 - 10:30, said:



Asta e pentru pulimea de jos, necalificata. Si nici chiar pentru aia. Cu oaresice calificari si experienta, aplici online pe un site de joburi, atat.

Si ce e aia "fortele de munca"??? In ce trecut comunistoid traiesti?

Auzi, "fortele de munca"....

Vezi ca o sa primesti numai prostii de "recomandari" de la tot felul de neiesiti din tara...Oameni care n-au stiu sa fie straightforward (eficienti, in sensul asta) cu vietile lor, da-s buni la sfaturi, si-alea generice si cu valoare zero.


Dar tu cum o numești? Irlandezule!

În Austria, pentru multe locuri "calificate", nu te angajează nimeni dacă nu ești înscris la "forțele de muncă"!
Sau ești englez de "balta"?

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Deci trăiești de un an în UK și ești interesat de emigrare în Uk?
Hmmm...

#10
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
N-ai citit bine, s-a intors. A avut contract temporar si s-a intors in Ro la finalul contractului.
Reia textul.

View Postwb626ek, on 19 august 2021 - 10:34, said:

Dar tu cum o numești? Irlandezule!

În Austria, pentru multe locuri "calificate", nu te angajează nimeni dacă nu ești înscris la "forțele de muncă"!
Sau ești englez de "balta"?


De-aia am si recomandat o tara cu birocratie zero. Been there, done that.
Plus ca omul nu e deloc salahor (soferi, santieristi si restul pulimii), n-are nevoie de "fortele de munca"

Edited by cattavencu, 19 August 2021 - 10:40.


#11
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Bine mă "bombardierule"!
Crezi ca prinde direct postul de director dacă aplica la ei pe site?
Si dacă ai uitat limba română, scrie în engleză pe alt site.
"anglezule"!

#12
XYZ777

XYZ777

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.12.2020
Multumesc de feed-back!

@ericmario - da am trait un an anglia (dar legat nu ca perioada continua).
Legat de "Deci trăiești de un an în UK și ești interesat de emigrare în Uk?"
da am fos tacolo in 2016 si am revenit in RO pentru ca castigasem doua proiecte cercetare  -  lucru care mi-a permis pe de o parte sa am un trai decent si pe de alta parte sa imi practic meseria si sa imi consolidez CV-ul.

@wb626ek - nu ma fost detasat in Anglia. Am avut o incercare de plecare acolo si am lucrat dar nu pe domeniul meu ceva timp. Plus am fost acolo ca cercetator la universitatea din nottingham . Am deja insurance number si cont in Uk.
Ce ești dispus sa muncești?
Nu unst foarte pretentios ideea este sa fie cat legat de ceea ce stiu sa fac si sa am un venit decent -  adiac sa pot train cu o familie de 3 dfara mari pretentii pina se angajeaza si stoia.


@ polica -  cu engleza vorbesc citesc si scriu fluent -  am lucrat in studii clinice o perioada ca medical writer si m-am ocupat de documenete oficiale de trimis la Agentia Europeana a Medicamentului. Plus ca o folosesc ca limba cand public lucrari in domeniu. Legat de Germana am atestat de germana B1 dar e din 2018 -  dar cu putina munca (incep cursuri deja din septembrie) cred ca ma pot pune cat de cat la punct pina in primavara.

@cattavencu -  mersi mult de hint-uri si help - te voi contacta in privat.
Vezi insa ca ai mult mai multe sanse sa te ia in considerare daca esti deja in Irlanda decat daca aplici de aici, din dosul Europei.
Sunt constient... am fost in  2018 la un interviu in Carlow si imi dau seama ca ar mai usor - dar pentru moment am revenit in TM doar de o luna prefer sa recuperez si ceva din timpul pierdut  -  ma refer relatia cu jr.


#13
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010

View Postwb626ek, on 19 august 2021 - 10:34, said:

În Austria, pentru multe locuri "calificate", nu te angajează nimeni dacă nu ești înscris la "forțele de muncă"!

Cine ti-a zis asta?

@XYZ777 - evident cel mai usor ti-ar fi in Marea Britanie, deoarece vorbesti limba si ai mai fost pe acolo. Primul pas e sa cauti site-uri cu locuri de munca si sa aplici. Sa incerci sa cauti informatii despre cum sa elaborezi si redactezi CV-ul, deoarece fiecare tara are cam propriile reguli. Uita de LinkedIn, e exact asa cum a scris cattavencu, o porcarie cu niste intermediari, care incearca sa isi ia niste comisioane de pe tine si de pe firma care ar urma sa te angajeze. A doua optiune, spatiul DACH sau tarile nordice, evident. Doar ca zona e atat de vasta, cu populatie, cultura, clima si relief atat de variate incat trebuie sa te gandesti si sa analizezi foarte bine alegerea, mai ales ca esti la o varsta la care nu mai ai rabdarea si flexibilitatea de a te adapta instant si de a intra rapid in anumite cercuri sociale. Si evident mai sunt muuuuuuuulte alte lucruri de analizat..

#14
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postwb626ek, on 19 august 2021 - 10:45, said:

Bine mă "bombardierule"!
Crezi ca prinde direct postul de director dacă aplica la ei pe site?
Si dacă ai uitat limba română, scrie în engleză pe alt site.
"anglezule"!

Big Picture-ul tau asupra lumii in care traiesti este deosebit de limitat.

Edited by cattavencu, 19 August 2021 - 10:52.


#15
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Da mă, cum ai ajuns în Irlanda te-au pus ceo!
Umbla câinii cu covrigii în coadă pe acolo!

@mixmaster, sunt multe firme în Austria care angajează doar dacă ești înscris la forțele de munca.
Nu ești înscris, poți sa aplici singur, nici nu te baga în seama.
De la forțele de munca primești recomandare pentru firma respectiva.

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View PostXYZ777, on 19 august 2021 - 09:14, said:

Long story short. Inginer biotehnolog cu experienta de 10+ ani - aproximativ 8 ani in vanzari&marketing si cercetare in majoritate legata de Life Sciences (biotehnologii, medicina, food sciences), incluzand pozitii de middle management, si 10 ani cercetare in mediu academic - incluzand un doctorat, doua postodoctorate si experienta de project manager avand si propriul proiect de cercetare

Ce tari sunt bune pe cercetare pe domeniul tau? In care din aceste tari cunosti deja oameni din domeniu?

Edited by dani.user, 19 August 2021 - 11:02.


#17
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 14.01.2013

View Postwb626ek, on 19 august 2021 - 10:34, said:

În Austria, pentru multe locuri "calificate", nu te angajează nimeni dacă nu ești înscris la "forțele de muncă"!
Sau ești englez de "balta"?

Absolut fals!
Eu am gasit job exact ce am vrut "dupa net". Ce oferte am primit de la AMS au fost doar pocnitori.

#18
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017
de ce sa pleci? ce castigi,... trenuri care vin la timp sau un loc pe o lista de asteptare la medic...deci care sunt maretele avantaje?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate