Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Daca am 1.70 si fac 17 ani intr o luna. Am sanse sa cresc 5 cm?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

View Postrepresor, on 23 august 2021 - 21:12, said:

... cumul de factori printre care si sportul.
Sa zicem ca ar fi adevarata afirmatia asta. Cum o verificam statistic?
Uite, eu sunt cu un cap mai mare decat frate-miu si n-am facut niciodata niciun sport.
El a facut de toate, e mingicar, si acum la 40 de ani face 50 de tractiuni(eu nu fac nici 2 cred), traieste pe malul mediteranei si stie sa inoate de pe la vreo 4 ani. Am invatat sa inotam in aceiasi vara, dar eu sunt mai mare cu 3 ani.

Cand verifici o ipoteza statistica, trebuie sa iei in seama toate cazurile, nu doar cele care-ti convin tie. Intotdeauna vei gasi cazuri care sa-ti sustina ipoteza, dar nu asa functioneaza stiinta.
Si in plus, ipoteza trebuie sa fie si relevanta statistic, cu un nivel de semnificatie p<0.05, daca stii ce zic, altfel am sa incerc sa-ti explic. Stiintific, cum vrei tu. Ma pricep binisor la statistica si cred ca as putea sa explic oricui chestia asta cu verificarea ipotezelor statistice.

Daca ar fi asa de clar si stiintific cum pretinzi tu, lucrul asta ar fi binecunoscut de catre toata lumea, dar uite ca multi nu sunt de acord, au si ei argumentele lor.

#56
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
@initiator
Revino fix cand faci 17 ani si spune-ne inaltimea! Ok?

#57
Stefanescu12

Stefanescu12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2021

View Postlucianburjuiul, on 23 august 2021 - 23:12, said:

@initiator
Revino fix cand faci 17 ani si spune-ne inaltimea! Ok?
Ok.

#58
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007

View Postmaccip, on 23 august 2021 - 23:09, said:

Sa zicem ca ar fi adevarata afirmatia asta. Cum o verificam statistic?
Uite, eu sunt cu un cap mai mare decat frate-miu si n-am facut niciodata niciun sport.
El a facut de toate, e mingicar, si acum la 40 de ani face 50 de tractiuni(eu nu fac nici 2 cred), traieste pe malul mediteranei si stie sa inoate de pe la vreo 4 ani. Am invatat sa inotam in aceiasi vara, dar eu sunt mai mare cu 3 ani.

Cand verifici o ipoteza statistica, trebuie sa iei in seama toate cazurile, nu doar cele care-ti convin tie. Intotdeauna vei gasi cazuri care sa-ti sustina ipoteza, dar nu asa functioneaza stiinta.
Si in plus, ipoteza trebuie sa fie si relevanta statistic, cu un nivel de semnificatie p<0.05, daca stii ce zic, altfel am sa incerc sa-ti explic. Stiintific, cum vrei tu. Ma pricep binisor la statistica si cred ca as putea sa explic oricui chestia asta cu verificarea ipotezelor statistice.



din punctul meu de vedere, exact asta faci tu ... iei un exemplu particular (exemplul tau personal care poate fi mai mult sau mai putin relevant pt ca fratele tau poate trage o gena de la un bunic- patern sa zic iar tu sa tragi o gena de la alt bunic - matern sa zic ... nu cunoastem ca nu v-am facut teste la amandoi ca sa zicem cu precizie) si il consideri relevant statistic.

eu nu am rabdare sa fac o contradictie stupida de tip "tata meu il bate pe tata tau" sau " a mea e mai mare" ... mergi la un medic endocrinolog pe care il consideri tu priceput si daca iti spune ca e stupid sa faci sport in perioada de crestere pt ca are 0(zero) influenta asupra dezvoltarii, inclusiv pe inaltime, atunci e totul ok ... pana una alta eu am incercat sa iti dau si documentatie stiintifica pe care sa o citesti ... ai refuzat ca ai spus ca nu e relevanta ... tu in schimbi nu ai oferit nimic in afara exemplului tau personal cu fratele tau ... din punctul meu de vedere total nerelevant nici statistic nici stiintific ... nici daca erati gemeni nu era relevant pt ca am avut eu colegi de clasa gemeni, unu mai inalt cu un cap decat celalalt si nu ii recunostea nimeni nici ca sunt frati ... deci exemplul tau personal e total irelevant in argumentatia ta.
daca imi spuneai ca din 100 de perechi de gemeni, 90 sunt total diferite atunci era altceva ... dar ce sa vezi, statistica zice exact pe dos.

#59
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
A mea chiar e mai mare.

#60
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
@represor
Nu ai citit toate răspunsurile? Am postat un studiu unde scrie negru pe alb că Înălțimea e determinata genetic și că sportul nu s-au dovedit a avea o legătură.

Nu rămăsese că găsești cel puțin un articol care să spuna ce zici tu?

#61
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
ce am citit eu spune ca inaltimea e determinata genetic in proportie de 75-80%, restul sunt alti factori.
daca tu spui ca e 100% si nu exista variatie posibila influentata de alti factori ... atunci ok ... case closed.

#62
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Nu spun eu asta. Tu continui sa înțelegi ce vrei tu, sa citești printre rânduri și sa reinterpretezi afirmații simple. Eu am spus că sportul nu influențează înălțimea. Asta spun și studiile pe care le am postat. Unul chiar pe pagina anterioară. Studii făcute de colective medicale și nu de siteuri naturiste.

Studiile nu spun că genetica e 100%. Studiile spun doar că sportul nu influențează înălțimea. Noi asta am susținut. Nu că nu exista alti factori. Sportul nu e un factor.

#63
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View PostScurthea211, on 24 august 2021 - 18:19, said:


Studiile nu spun că genetica e 100%. Studiile spun doar că sportul nu influențează înălțimea. Noi asta am susținut. Nu că nu exista alti factori. Sportul nu e un factor.

Facem pariu că nu e chiar așa ?

Sigur, baschet, înot, au o influență minoră asupra înălțimii determinate de genetică.

Culturismul și alte sporturi, gen haltere, influențează negativ creșterea în înălțime.
Cât de grav, depinde de intensitatea practicării sportului respectiv și de vârsta practicanților.

#64
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Discutia in contradictoriu a fost legata strict de înălțimea maximă și de faptul că ea e determinata de genetica și nu de vreun sport practicat. Vezi studiul de mai sus.

Edited by althea, 26 August 2021 - 11:10.
eliminare citat mesaj sters


#65
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postrepresor, on 22 august 2021 - 20:50, said:

tu iti dai seama cat de inalti erau toti sportivii daca nu faceau sport care sa-i faca de fapt mai mici ? ca tot o dai cu baschetul, iti dai seama cat de inalti erau aia daca stateau dracu acasa si nu faceau 10 ore de sport pe zi?

gandesti cresterea, care are loc intr-o anumita perioada a vietii, ca un proces mecanic, la fel stimularea cresterii si uiti absolut toate procesele chimice si hormonale care sunt stimulate de miscare si activitate fizica, sportul nu te lungeste tragand de articulatii si incercand sa te intinzi mecanic ... asta e de noaptea mintii ... dar cand gandesti asa, nu are rost sa iti explic cum se stimuleaza productia de hormoni prin activitate fizica.
da, cum zis, biologia e un cumul de mii de factori ... din care tu ai inteles doar ca sportul taseaza articulatiile si te face mai mic ... se intampla si asta dar dupa 40 de ani nu de la 12 la 19 ani.

Eu am spus ca sportul te poate (aka posibil) face mai mic si nu am spus cu cat, eu ma gandeam la valori infime, tu te-ai gandit la cm. Deci tocmai incerci sa-mi pui cuvinte in gura, cum ca eu as fi zis ca aveai 10cm in plus daca nu faceai sport. Eu spuneam ca daca e sa te traga intr-o directie, aia e in jos, in sus niciodata. Daca e, sa traga intr-o directie. Nu inseamna ca e neaparat cazul. Ci poate sa fie irelevant. Exact ce am spus, ca sportul e degeaba dpdv inaltime. Adica cel mult te tine pe loc.

2 la mana. Eu nu am uitat de procesele hormonale, ci le-am luat in considerare (ele sunt cele mai slabe dintre procese, e usor sa fie negate). Pur si simplu nu sunt puternice, pentru ca net-ul e zero, cel mult. Tot ce ai castigat pe o parte, ai pierdut pe alta parte, ba chiar e posibil mai mult.

Tu imi explici mie ca eu zic biologia e un cumul de mii de factori si ma uit doar la procese mecanice. (Nu ma uit doar la procese mecanice, nici nu am scris undeva ca nu exista procese hormonale.)
Apoi vii tu si-mi spui ca e adevarat, e un proces de mii de factori si.......imi explici doar procesele hormonale Posted Image)) Exact acelasi lucru cu care i-ai criticat pe altii, l-ai folosit pentru tine. Zici ca te impusti in picior, nu alta. Tu doar te prefaci ca imi demonstrezi ceva. Degeaba imi explici ca ai beneficiu hormonal, daca nu imi explici că beneficiul acela este negat.

Dupa ce iei minus, apoi iei si plus, net-ul e zero. De asta sportul nu te ajuta. Că tot beneficiul hormonal pe care l-ai primit, ti l-au distrus celelalte procese. Cum spuneam in mesaj, exista lucruri care te trag in sus si lucruri care te trag in jos. Net-ul este fie zero, fie minus. Daca era plus, (cum ne-ai spus tu, ca beneficiul hormonal este extraordinar si intrece orice urma de proces negativ) atunci culturistii ar face baschet, pentru ca ei asta au nevoie, hormon de crestere. Este evident o idiotenie. Culturistii nu fac si baschet. Este irelevant, ca ar face, ca nu, nivelul lor hormonal tot acolo e, de-aia nu fac. Ba chiar s-ar spune ca din culturism primesti mult mai mult ca din orice alt sport. Deci imediat o sa vii sa spui ca sportul culturism te face mai inalt. Te gandesti mereu la un singur factor, fara sa intelegi totalul si net-ul. Daca o sa gasesti demonstratia cum sportul culturism te face mai inalt sa-mi arati, in rest e doar credinta ta. La fel si baschetul, care e un sport mai slab. Aproape toata lumea crede ca sportul culturism de face mai MIC. Cu TOOOT hormonul de crestere pe care-l obtii. Tot inclus.

Spoiler

Edited by AdiTwism, 25 August 2021 - 17:49.


#66
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Ce cred eu, e ca un sport oarecare, cel mult nu iti ofera beneficiu in crestere. O sa-mi schimb parerea cand o sa vad o demonstratie. Daca ar fi existat una, atunci miliarde de oameni ar navali la sala si la diverse sporturi, ca oamenii vor sa fie mai inalti. Deocamdata insa, oamenii nu cred asta. Semn ca nu exista demonstratia. Probabil zeci de miliarde de oameni au incercat deja, teoria a fost supusa deja la teste de zeci de miliarde de ori. Si oamenii nu au inca demonstratia. Nici macar initiatorul nu are. El aude doar mituri, nu are studii.
Probabil la fel cu hormonul de crestere, miliarde de injectati ar fi.
Apropo, cand culturistii se injecteaza isi modifica inaltimea ?

Edited by AdiTwism, 25 August 2021 - 18:03.


#67
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
PS: da, miliarde de oameni au facut, fac si vor face sport ... despre hormonul injectabil, gandesti(ma scuzi pt expresie ca nu cred ca esti capabil de asa ceva) simplist imaginandu-ti o injectie urmata de crestere in inaltime ... aberatii gigantice, hormonul injectabil nu e un ser magic, are o tona de efecte adverse si este utilizat cu mare grija doar acolo unde e nevoie, in rest se stimuleaza in mod natural, cum? pune mana pe carte si nu mai abera pe net.

Edited by althea, 26 August 2021 - 11:11.
NU mai jigni!


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate