Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Daca am 1.70 si fac 17 ani intr o luna. Am sanse sa cresc 5 cm?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018

 waterman, on 18 august 2021 - 22:32, said:

Joaca baschet.

 represor, on 19 august 2021 - 00:16, said:

cu ceva sport care stimuleaza cresterea in inaltime(volei,tenis,baschet) iti vei oferi ceva sanse in plus ...

 xmanyacs77, on 19 august 2021 - 06:53, said:

Baschetul plus inotul fac minuni! Posted Image

 britishpub, on 19 august 2021 - 08:16, said:


cum a zis un coleg mai sus, baschetul poate ajuta, dar n-ai sa ajungi 1.90.


Propagati o legenda urbana care nu are nici o legatura cu realitatea. Baschetul nu te ajuta sa cresti. Pur si simplu dintre practicanti cei mai inalti au mai multe avantaje si au sanse mai mari sa continue la nivel de performanta. E o simpla triere a participantilor pe baza calitatilor naturale. Cei inalti sunt mai predispusi sa fie buni la sportul asta si sa il continue pana apar la tv.

Spun asta din postura unui practicant care a trecut prin toate nivelele de juniori. Nici unul dintre colegii mei nu si-a depasit inaltimea stabilita de materialul genetic propriu. Cei care aveau parinti de 2m au crescut inalti, restul au ramas in apropierea inaltimii parintilor.

Am avut o colega la juniori care venea dintr-o familie cu parinti scunzi si la 12 ani avea 150cm. Dupa  6 ani de baschet ea tot 150 avea.

In cazul meu, dupa 15 ani de baschet  ( o parte ca sportiv legitimat) am aceeasi inaltime cu fratele meu care nu a pus mana pe minge nici macar 5 minute.

#20
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 04.03.2014
2,3 cm ii mai poti pune dar si daca nu, nu e nimic rau in asta. Probabil il intrecci la inaltine pe Tom Cruise:)

#21
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.08.2012
1. Genetica determina inaltimea - asta daca nu faci nimic deosebit ca sa o ajuti.
2. Un program de viata din care nu au lipsit in copilarie somnul la ore potrivite, hrana sanatoasa si complexa + igiena pot adauga cativa cm;
3. Niscai sporturi practicate in perioada de crestere pot adauga iarasi ceva cm, dar nu obligatoriu.
4. Tipii inalti au mai mult succes in viata, incepand cu gagicile si terminand cu joburile sau interactiunea sociala;
5. Genetica spune sa te uiti mai mult spre bunici decat spre parinti, daca vrei sa-ti prevezi un picut viitorul fizic (sanatate viitoare, dimensiuni, etc);
6. Cunosc copii scunzi cu parinti inalti, cunosc copii inalti cu parinti scunzi, cunosc copii scunzi cu parinti scunzi si copii inalti cu parinti inalti, deci...cum ti-o fi norocul.
7. Avand in vedere ca ai destul de putine de facut in ceea ce priveste inaltimea, incearca macar sa maximizezi ce poti: sa nu fii gras, sa ai un corp armonios, sa ai un corp sanatos si o minte pe masura. :)

#22
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 09.07.2005
Sigur o sa mai cresti... in talie.

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007

 loock, on 18 august 2021 - 22:58, said:

Daca ai mancat multa paine sau cereale pana acum, e posibil sa ai deja osificarea oaselor foarte avansata si asta le blocheaza crestetea in lungime.

?!

 Scurthea211, on 19 august 2021 - 09:27, said:

Propagati o legenda urbana care nu are nici o legatura cu realitatea. Baschetul nu te ajuta sa cresti. Pur si simplu dintre practicanti cei mai inalti au mai multe avantaje si au sanse mai mari sa continue la nivel de performanta. E o simpla triere a participantilor pe baza calitatilor naturale. Cei inalti sunt mai predispusi sa fie buni la sportul asta si sa il continue pana apar la tv.

Spun asta din postura unui practicant care a trecut prin toate nivelele de juniori. Nici unul dintre colegii mei nu si-a depasit inaltimea stabilita de materialul genetic propriu. Cei care aveau parinti de 2m au crescut inalti, restul au ramas in apropierea inaltimii parintilor.

Am avut o colega la juniori care venea dintr-o familie cu parinti scunzi si la 12 ani avea 150cm. Dupa  6 ani de baschet ea tot 150 avea.

In cazul meu, dupa 15 ani de baschet  ( o parte ca sportiv legitimat) am aceeasi inaltime cu fratele meu care nu a pus mana pe minge nici macar 5 minute.

Cam asta e si teoria mea,fara sa fi jucat baschet.

#24
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018
Daca ar fi fost sa o spunem mai complicat: intre baschet si oamenii inalti e o relatie de corelatie dar nu de cauzalitate.

#25
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Nu putem cauza inaltime. Nu o sa gasesti niciun medic cu o injectie minune. Decat unul care trage oameni in teapa.

Iar daca "inaltime" se intampla, atunci la randul ei inaltimea nu cauzeaza nimic. Decat o umbra mai mare.
Exista om inalt si destept. Exista om inalt ca bradul, prost ca gardul. La fel cu orice altceva, bani si tot ce te-ai putea gandi. Cum spuneam, inaltimea nu cauzeaza nimic, ci alte lucruri sunt cauza pentru care unul inalt are X si altul inalt nu are X, inaltimea se exclude din cauze, e la fel. Oamenii mereu atribuie cauze prost. Daca doua lucruri se intampla in acelasi timp, nu inseamna ca e si vreo legatura intre ele. Daca se intampla sa fii inalt si sa ai 1 milion de fani nu inseamna ca e din cauza ca ai purtat haine de culoare rosie. S-a intamplat sa porti, dar nu inseamna ca de-aia ai fani. Daca azi iti cumperi un mouse Microsoft si maine castigi 1000 de fani nu inseamna ca mouse-ul Microsoft aduce fani, asta nu intelege multa lume. Cauzele se dovedesc stiintific, nu se inventeaza. Te minti singur cand spui ca e de la X.
Sunt oameni pe-aici mai inalti ca Mr James Bond Daniel Craig. Asta inseamna ca cine e mai inalt, e mai smecher ? Nu inseamna nimic.
Milioane de romani sunt mai inalti ca Putin. Inaltimea nu demonstreaza nicio putere sau nimic altceva, decat in mintea oamenilor.

Oamenii mereu cauta scuze si inventeaza motive pentru care nu le iese ceva. Cel mai des atentia se indreapta catre ceva ce nu pot schimba, astfel se scot. Romanii se scuza foarte des. Cum vad pe unul cu bani incep cu "a furat" si alte lucruri, cand de fapt habar nu au. Spun orice numai sa nu munceasca, sa nu-si atinga scopurile, sa nu faca nimic. Acum asta cu "inaltimea", gata nu sunt inalt, inaltimea e de vina pt viata mea. In engleza se numeste BullShit.
Exemplele sunt nenumarate, cand esti gras "e de la glanda", nu ca ai mancat ca porcul. Minciuni, oamenilor le place sa se minta si sa-si spuna povesti.
Dupa ce iti bati joc de corpul tau, incepi cu "e de la astenia de primavara".
Romania e taramul superstitiilor. Daca ai pierdut bani, e de la pisica neagra, nu din cauza ca esti o epava financiara. Nicidecum. Oamenii nu-s idioti sa-si asume, tot timpul e altceva. "Guvernu ăsta". "Ei". "e de la ăia". "mi-a mancat catelul tema, nu sunt eu de vina". "pandemia". Mama cati am auzit ca nu fac sport, pentru ca pandemia! (ii obliga sa nu se miste.)

Edited by AdiTwism, 19 August 2021 - 16:30.


#26
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007

 Scurthea211, on 19 august 2021 - 09:27, said:

Propagati o legenda urbana care nu are nici o legatura cu realitatea. Baschetul nu te ajuta sa cresti. Pur si simplu dintre practicanti cei mai inalti au mai multe avantaje si au sanse mai mari sa continue la nivel de performanta. E o simpla triere a participantilor pe baza calitatilor naturale. Cei inalti sunt mai predispusi sa fie buni la sportul asta si sa il continue pana apar la tv.

Spun asta din postura unui practicant care a trecut prin toate nivelele de juniori. Nici unul dintre colegii mei nu si-a depasit inaltimea stabilita de materialul genetic propriu. Cei care aveau parinti de 2m au crescut inalti, restul au ramas in apropierea inaltimii parintilor.

Am avut o colega la juniori care venea dintr-o familie cu parinti scunzi si la 12 ani avea 150cm. Dupa  6 ani de baschet ea tot 150 avea.

In cazul meu, dupa 15 ani de baschet  ( o parte ca sportiv legitimat) am aceeasi inaltime cu fratele meu care nu a pus mana pe minge nici macar 5 minute.

nu a spus nimeni ca sportul te duce de la 1,70 la 1,90 indiferent ce sport faci insa unele sporturi ajuta la dezvoltare(inclusiv pe inaltime), asta insemnand ca iti oferi o sansa in plus sa castigi 1-2-3 cm.(nu primesti de la nimeni certificat de garantie pt asta :) )
da, ai dreptate, componenta principala este cea genetica ... poti sa fii total sedentar si sa ajungi un gras de 1,98 si 150 kg, asa cum poti sa faci sport toata viata si sa nu treci de 1,75 ... dar probabil fara sport aveai 1,73 ... big deal? nop ... dar daca vrei sa te faci militian si ai 1,69 s-ar putea sa iti fi dorit sa ai 1 cm in plus

#27
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018
Cum adica iti ofera o sansa in plus sa castigi 1-2 cm? Nu castigi nimic.

Formularea ta e gresita si ofera false sperante. Daca bati mingea si sari spre cos nu o sa ti se schimbe codul programat deja in ADN.  

Sportul te poate ajuta sa iti atingi potentialul maxim pe care il ai deja. Potential deja definit la momentul in care te-ai apucat de sport. Potenital pe care il poti atinge si jucand sah. Baschetul nu iti creste in nici un fel sansele de crestere in inaltime fata de fotbal. Dar cum la fotbal e mai usor daca ai centrul de greutate mai jos si jucatorii inalti nu au asta, majoritatea profesionistilor sunt scunzi. Cum profesionistii sunt cei mai vizibili, de aici si concluziile eronate.

Daca ati fi mers la baschet in curtea scolii sau in parc ati fi vazut o gramada de jucatori de 40+ ani de 160, 170 care se misca foarte bine. Si ei sunt copii pe care parintii i-au dat la baschet acum 30 de ani ca sa nu ramana scunzi.

#28
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Eu de pe la 16 ani m-am oprit la 1,90 și mi-e bine așa. Am jucat mult fotbal de atunci dar nu am mai crescut (încă-mi vin multe haine de la 14 15 ani). Acum am 20.

#29
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007

 Scurthea211, on 20 august 2021 - 07:35, said:

Cum adica iti ofera o sansa in plus sa castigi 1-2 cm? Nu castigi nimic.

Formularea ta e gresita si ofera false sperante. Daca bati mingea si sari spre cos nu o sa ti se schimbe codul programat deja in ADN.  

Sportul te poate ajuta sa iti atingi potentialul maxim pe care il ai deja. Potential deja definit la momentul in care te-ai apucat de sport. Potenital pe care il poti atinge si jucand sah. Baschetul nu iti creste in nici un fel sansele de crestere in inaltime fata de fotbal. Dar cum la fotbal e mai usor daca ai centrul de greutate mai jos si jucatorii inalti nu au asta, majoritatea profesionistilor sunt scunzi. Cum profesionistii sunt cei mai vizibili, de aici si concluziile eronate.

Daca ati fi mers la baschet in curtea scolii sau in parc ati fi vazut o gramada de jucatori de 40+ ani de 160, 170 care se misca foarte bine. Si ei sunt copii pe care parintii i-au dat la baschet acum 30 de ani ca sa nu ramana scunzi.

bine spus, sportul te ajuta sa iti atingi potentialul maxim programat, potential pe care nu il vei atinge fara sport.
exista sporturi care stimuleaza cresterea si sporturi care franeaza cresterea, de exemplu la gimnastica se folosesc exercitii si dieta care sa intarzie practic pubertatea, se controleaza nivelul anumitor hormoni etc pt ca o crestere in inaltime dezavantajeaza sportivul.
nu stiu de ce esti asa chitit pe baschet, e doar un exemplu de sport dintr-o lista foarte lunga ... si asa cum ti-am spus, aia de 1,75 ar fi avut 1,74 sau 1,73 fara sport.

#30
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
In diferent ce faci, poti sa sari intr-un picior cu o bere-n mana, nu cresti mai mult decit esti programat genetic. Singura solutie este o operatie dubioasa si costisitoare prin Rusia :D

#31
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018

 represor, on 20 august 2021 - 18:37, said:



bine spus, sportul te ajuta sa iti atingi potentialul maxim programat, potential pe care nu il vei atinge fara sport.
exista sporturi care stimuleaza cresterea si sporturi care franeaza cresterea, de exemplu la gimnastica se folosesc exercitii si dieta care sa intarzie practic pubertatea, se controleaza nivelul anumitor hormoni etc pt ca o crestere in inaltime dezavantajeaza sportivul.
nu stiu de ce esti asa chitit pe baschet, e doar un exemplu de sport dintr-o lista foarte lunga ... si asa cum ti-am spus, aia de 1,75 ar fi avut 1,74 sau 1,73 fara sport.

Nu eu sunt chitit pe baschet. Daca te uiți mai sus sunt o grămadă de colegi care l-au recomandat că sport care te ajuta să crești, deși toate studiile făcute nu au reușit să determine decât o relație de cauzalitate între baschet și înălțime. Asta este o părere preconceputa despre baschet. Și după cum poți să vezi in aceasta discuție, destul de des întâlnită.


Baschetul nu te ajuta să crești.Asta spun studiile.

Fiecare are dreptul la o opinie. A ta este că fără baschet nu storci ultimii cm din materialul genetic. Studiile și experiența mea personală te contrazic. Așa că îmi rezerv dreptul de a nu fi de acord cu tine. Poți să încerci să vii și cu niște argumente care să susțină părerea ta legata de creșterea suplimentara data de baschet. De ce ai creste cei 2-3 cm in plus? Că în afară de legende urbane nu am vazut o motivație reală bazate pe niște date.

#32
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
nu e vorba de baschet aici, e doar un sport fix la fel ca handbalul,voleiul, fotbalul si alte zeci care ajuta la dezvoltarea organismului ... tu practic vrei sa ne explici ca intre sport si dezvoltare nu exista legatura ceea ce desfiinteaza toate conceptele legate de sport formate in ultimii 2000 de ani.
eu nu am spus nicaieri ca baschetul in mod special te ajuta sa te dezvolti ci a fost un exemplu intr-o lista de sporturi.
daca tu vrei sa sustii ca nu exista sport care sa te ajute, atunci ok ... succes in teza ta de doctorat, poate iei si un premiu nobel ... sa nu mai cheltuim bani aiurea cu sportul asta ca tot e inutil.

#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ti se pare ca frate-so de 1.82m la 16 ani o facut o gramada de sport in timp ce el statea pe pleisteishan si o ramas la 1.70? Sau frate-so primea mancarea cea mai buna si el primea resturile? Sportul te face mai atletic, nu mai inalt sau mai scund.

#34
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018

 represor, on 21 august 2021 - 08:44, said:

nu e vorba de baschet aici, e doar un sport fix la fel ca handbalul,voleiul, fotbalul si alte zeci care ajuta la dezvoltarea organismului ... tu practic vrei sa ne explici ca intre sport si dezvoltare nu exista legatura ceea ce desfiinteaza toate conceptele legate de sport formate in ultimii 2000 de ani.
eu nu am spus nicaieri ca baschetul in mod special te ajuta sa te dezvolti ci a fost un exemplu intr-o lista de sporturi.
daca tu vrei sa sustii ca nu exista sport care sa te ajute, atunci ok ... succes in teza ta de doctorat, poate iei si un premiu nobel ... sa nu mai cheltuim bani aiurea cu sportul asta ca tot e inutil.

Nu exista sport care sa îți îmbunătățească materialul genetic.
Înălțimea este prestabilită de codul genetic. ​Nu e nici o teză de doctorat aici. E o chestie destul de elementară.

Incerc sa scriu cat mai puțin că sa fie cat mai clar, că am impresia că nu ma urmărești până la capăt.

Eu ți am spus că nu există nici un argument că sportul te ajuta sa crești în înălțime 2-3 cm in plus. Asta ai scris tu mai sus. Ți am cerut un argument pentru afirmația asta. Nu mi se pare că ai folosit vreun argument până acum.

Nu am scris că sportul nu te ajuta sa ai o viață echilibrată și o dezvoltare armonioasa. Eu am spus doar că sportul in general și baschetul in particular (că aici e legenda urbana mai întâlnită) nu îți pot îmbunătății trăsăturile prestabilite de materialul tău genetic. Lucru ce mie mi se pare logic.

Îmi poți spune, te rog, cum anume te poate ajuta baschetul sa crești cei 3 cm in plus, cum scriai mai sus? Logic, medical, cum vrei tu.

#35
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Nu exista sport care sa te faca sa cresti. Sportul poate doar sa te faca mai mic.

Cel mai inalt esti la trezire. Dupa ce te-ai dat jos din pat si incepi ziua, activitati, sport, orice, tot ce faci este sa-ti tasezi coloana, sa erodezi diverse articulatii, sa intre gravitatia in joc, etc etc. Activitatea, NU e anabolica, este CATAbolica, adica te consumi, nu te dezvolti. Totul te apasa. Greutatea corporala si ce pui pe tine, sau tii. Sportul are de-a face cu muschii, nu cu alungiri de articulatii, tesut conjunctiv sau alungiri de oase. Facand sport tot ce faci e sa intaresti oasele, eventual, nu sa le alungesti. Prin miscare pui presiune pe oase, asta le intareste. Daca sari de 1000 de ori pe zi timp de 10 ani de la 2m inaltime, tibia si diverse oase din zona o sa fie foarte puternice, din cauza abuzului. La fel daca dai la sacul de box, o sa ai oase foarte puternice in brat. Daca faci kickbox, o sa-ti intaresti foarte tare oasele din picior. Este dovedit stiintific si usor de masurat, chiar si fara studii. Pur si simplu masori densitatea osoasa inainte si dupa.
Nici nu trebuia cineva sa stie, putea doar sa se gandeasca, ca daca era un sport care te alungeste (si toti oamenii voiau sa fie inalti) atunci nu mai existau pitici pe lumea asta, toti eram 210 cm. Dar nu suntem toti pt ca e clar ca nu are niciun efect, de-aia lumea nici nu face aceste sporturi. Puteati doar observa, atat.
De asemenea puteati observa ca oameni praf, la diverse lucruri, sunt inalti. Praf la nutritie, praf in portofel, orice. Cei mai inalti oameni din lume nu sunt la New York, nu sunt la Londra, nu sunt la Tokyo, nu sunt la Paris, nu sunt la Berlin. Diversi africani sunt foarte inalti, cam cei mai inalti, daca nu locul 1, atunci 2 sau 3. Bosnieci si alte natii pot fi inalti. Nu are nicio legatura cu baschetul, africanii nu joaca baschet, ei de-abia supravietuiesc, nu duc o viata usoara si in puf si lux, ca la Paris.

De asemenea puteati observa ca dupa ce esti adult, pe masura ce trece timpul doar scazi in inaltime, nu cresti. Deci ideea ca, pe masura ce faci sport, cresti, poti sa o arunci pe geam. Pentru ca de fapt cu cat trece vremea (si in acel timp faci sport) imbatranesti iar imbatranirea e dovedita ca scade inaltimea. Deci sportul nu te inalta, sportul se face in "timp", iar timpul te face mai scund.
Iar pentru cei care nu-s adulti, ei cresc fara sport, deci nu e de la sport.
E ca si cum ai lua un copil de 10 ani, stii ca el mai are de crescut, ii dai Cola zilnic, copilul creste si apoi te apuci si zici "Vedeti? e de la COLAAAA". Asta inseamna sa nu gandesti. Sau sa gandesti prost.
Sau unul care creste de la 17 ani la 20 de ani, si fumeaza in acest timp... sa spui ca e de la tigari. Asa faceti la fel cu baschetul. Faceti diferenta intre asociere si cauzalitate. Asociere nu inseamna cauzalitate. Doua lucruri care se intampla deodata nu trebuie sa aiba o legatura directa.

Alt lucru logic la care va puteati gandi. Daca sportul are puterea de a alungi oase, articulatii, atunci o putea face la orice varsta. Este evident ca sportul nu are puteri de inaltare, deci inaltarea din adolecenta a venit de la altceva.

Biologia e un cumul de factori, joaca mii de factori deodata, de-asta nu poti sa pui punctul pe ceva, nu exista o ecuatie a biologiei. Degeaba te uiti tu la niste factori, ca ignori restul. Sa luam prin absurd ca baschetul iti ofera +2 puncte la inaltime, ceea ce e fals. Daca tu mai faci si alte lucruri care iti ofera -16 puncte la inaltime, ghici ce, degeaba te-ai uitat la baschet. Exista factori care ajuta in ceva, factori care incurca, toate se intampla in acelasi timp. Ca si cum mananci 14 pizza intr-o zi, apoi ai aflat ca o frunza de spanac e sanatoasa, o mananci si zici, ok unde-i sanatatea.
Si n-ai cum sa le iei pe toate in considerare, ca nicaieri pe planeta asta nu s-au descoperit toti factorii, nici nu avem cuvinte pentru multi factori, iar descoperiri se fac chiar acum. Noi nu stim nimic, oamenii doar presupun ca stim cum sa facem X. Cum sa facem oameni inalti de ex. Nu-i adevarat. Am mai zis-o, nu exista laborator in care dai niste bani, intri pitic si iesi inalt. Daca ar exista probabil 5 miliarde ar sta la coada, nu inteleg de ce. Si nu ar mai exista asiatici mici. Iar multi chinezi au si bani si si-ar permite sa se inalte, doar ca nu exista acest serviciu de inaltare.

Am vazut oameni pe la tara inalti. Nici nu stiu cum arata o minge de baschet. Sa o deseneze.
Acces la bazine de inot, la fel, nu exista posibilitatea.
Sporturi de inaltare nu exista.

Edited by AdiTwism, 21 August 2021 - 23:09.


#36
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 12.06.2010
Initiator
Ar mai fi un sport despre care nu s-a vorbit inca. Nu exagera cu el, pentru ca pe langa faptul ca ramai mic o sa si orbesti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate