Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare imprimanta semiPRO

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
davidus

davidus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.04.2004
Salut,

Vin catre voi cu o intrebare: imi puteti recomanda o imprimanta color care sa scoata 150 pag (dintr-un foc) fara sa se incinga(prea tare) si sa nu stea 3 min sa scoata o pagina...dupa primele 50 pag?

O imprimanta laser cred ca s-ar preta cel mai bine. Imprimanta am sa o folosesc pentru documente iar color mai mult pt antet(sigla firmei)  - prea putin poze(adica nu vreau calitate foto).

As vrea sa aibe si imprimare prin wifi sau bluetooth.

Nu am un buget in cap dar nici nu vreau sa dau mai mult de 2000 ron.

Va multumesc pentru ajutor.

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
HP SH
o imprimaita semi pro cum o numesti tu e caracterizata prin revizii dese

#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Nu o am, dar am vazut-o si mi-a placut. e misca repede, e silentioasa. Eu acum am o vechitura HP CM2320FXI luata SH, dar as vrea s-o schimb cu ceva nou si mai bun. Consider ca asta si-a trait traiul.

https://www.emag.ro/...a/pd/D0NY9RBBM/
Are un pret nesimtit acum, dar la un moment dat costa 2000 lei. Pusesem si eu ochii pe ea, dar in speranta unei reduceri de black-fraidey, sau ceva.
Daca te uiti pe amazon e foarte populara.
N-am studiat inca problema consumabilelor.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Daca nu te deranjeaza un SH:
https://want.ro/copi...-c35-86718.html
Imprimantele laser color nici nu sunt pentru printari foto.

#5
davidus

davidus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.04.2004
Va multumesc pentru raspunsuri.

Din cate observ nu exista o imprimanta(color) care sa scoata 100 pag intr un timp decent si care sa nu coste  ... mult.

Dar ceva alb/negru gasesc pana in 2000 ron care sa scoata 100 pag relativ decent?

Multumesc.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
100 pag/minut ?
Nu exista imprimanta consumer atat de rapida exceptand Brother 7000 care nu se mai produce.
Decent inseamna 30pag/min si rapida 50pag/min.

Edited by Leo2006, 18 August 2021 - 22:17.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Pe un Ricoh 3003 cu viteza de 30 ppm s-au scos intr-o zi 10000 de pagini color  si a crapat unitatea de cilindru in aceiasi zi. Producatorul  recomanda 20000 pag /luna dar clientul a dorit sa scoata in 2 zile aceleasi numar de pagini.

Edited by Leo2006, 18 August 2021 - 22:27.


#8
davidus

davidus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.04.2004

View PostLeo2006, on 18 august 2021 - 22:09, said:

100 pag/minut ?
Nu exista imprimanta consumer atat de rapida exceptand Brother 7000 care nu se mai produce.
Decent inseamna 30pag/min si rapida 50pag/min.
nu am spus 100 pag/min ci decent..decent pt mine inseamna uneva la 15 pag /min

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Orice imprimanta color, laser, face recalibrare dupa un numar de pagini printate color.
Deci o "pauza" o sa faca orice imprimanta. Dupa 20-30-50 de pagini, functie de imprimanta si de continutul imprimarii.
Imprimantele cu cartus combinat sunt mai lente decat cele cu toner separat de cilindrii, dar cele cu consumabile separate sunt mai costisitoare la acest capitol.
La serviciu avem si HP-uri si Xerox-uri color, toate sunt multifunctionale, dar din categoria business, mult mai scumpe.
Se face mentenanta in mod regulat, consumabilele sunt gestionate centralizat, software, si se trimit prin curier direct la locul de consum, inainte ca cel ce trebuie inlocuit sa se consume de tot.
Periodic, vine o firma si colecteaza "deseurile", nu stiu daca gratuit sau contra cost, pentru ca aceste "deseuri" au regim special de reciclare datorita tonerului si a substantelor de pe cilindrii.
Parerea mea: BUN si ieftin nu se prea pupa in acest context.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
15pag/min e chiar putin. Ce ti-am recomandat mai sus este ieftina, rapida si cu consumabile accesibile ca pret.
Pentru printare monocrom iei un Brother MFC-L2712DN. Consumabilul e 30 de lei pentru 3000 pag cu cip inclus. Detin multifunctionalul asta de 2 ani si stiu ce face si cat poate face.

#11
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
initiator, exemplu personal... am avut de facut un proiect... am cumparat special pentru asta o inprimanta color
pe numele ei HP CP4005, un monument, o dihanie... pret de magazin de noua 6200lei, luata de pe OLX cu 300 lei
mi-am facut treaba cu ea timp de vreo 2 ani si pret de vreo 6 seturi de catridgeuri compatibile
am pus-o apoi in vanzare si am vandut-o pe OLX
vreau sa spun ca nu merita o imprimanta noua... poti lua o imprimanta fiabila (scumpa) la bani putini...
tu trebuie doar sa-ti setezi niste filtre (volum lunar, mediul de printare (caliatte si dimensiune) pret, pret consumabile originale/compatibile, preturi piese (film transfer)
in general imprimantele professionale cum le spui tu, sunt mai sensibile la revizii... fiabilitatea lor se bazeaza mult pe ele...
imprimantele casnice/hobby, nu...
tot in general, firmele au contracte de service pentru imprinantele mari... deci probabilitatea sa iei o imprimanta scoasa din uz de la o firma care sa fie in stare excelenta de functionare e foarte mare... de asemenea o imprimanta refurbishata e de multe ori mai buna decat una vanduta de un utilizator casnic care n-a vazut niciodata servisarea... n-a fost curatata, intretinuta, etc
in locul tau, eu spre acest sector m-as indrepta... un HP SH cu consumabile acceptabil de scumpe cu viteza de printare necesara, duplex (daca as avea nevoie) care a fost folosit in modul professional si intretinut corespunzator
sper ca nu te-am plictisit

Edited by apocalipsul, 19 August 2021 - 16:46.


#12
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Eu pe a mea am dat 700 lei. M-a mai costat 100 lei inca o placa de memorie de pe aliexpress, am luat rotite de rezerva pe care nici nu le-am schimbat(aia de ia pagina, rolele de la ADF), de pe aliexpress la preturi derizorii de mici. doua tonere(pentru ca doua venisera cu 20% incarcare, doua cu 80% si in prima zi dupa cumparare am tras 400 foi). Am mai luat un wi-fi repeater din ala s-o fac wireless ca avea doar retea si nu aveam pe unde sa duc cablul la router. Deci 1000 lei cu totul, sa zic. Si m-a tinut 3 ani inca tine, dar ma enerveaza ca-si face calibrari aiurea, inclusiv noaptea, e cam zgomotoasa, dar in rest isi face treaba. Chiar merita SH, e o optiune buna.
700 lei, full duplex, scaneaza tot asa fata-verso, copie, face de toate.
Tonerele le-am incarcat eu acasa cu praf de pe aliexpress(ieftin), insa fiind prima data cand am facut asa ceva am bushit doua si celelalte 4 parca cam curge de prin ele cam mult toner, inclusiv pe pagina mai scoate cate un punct sau o pata mica cyan. Si ma gandeam ca la urmatoarea incarcare, daca nu reusesc sa le montez cum trebuie, sa schimb imprimanta cu totul.

Dar SH e o optiune. Tehnic vorbind, as putea sa-mi iau un set de tonere mai de doamne-ajuta, compatibile si s-o mai duc inca nustiucati ani, doar ca m-am cam plictisit de ea. Fitze, adica.

Attached File  Screenshot 2021-08-20 233309.jpg   123.06K   4 downloads
Uite statisticile de la asta. Se vede ca nu (prea) am avut probleme.
intr-adevar, daca bagi foi indoite in scaner sa le ia automat, mai da si rateuri,  Dar, dupa cum se vede, doar 1% au fost prinse in total. Rezonabil. Si multe dintre ele erau indoite ca s-a scanat tot felul de prostii la ea.
La printare, cat a fost la mine a prins o singura data o foaie, atat. Deci foarte fiabila.

Edited by maccip, 20 August 2021 - 22:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate