Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Achiziție miniPC pentru streaming

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 24.12.2005
Pentru un miniPC folosit pentru streaming printr-un VPN are vreo importanță deosebită procesorul - Celeron, AMD E, i3 - i5 (va avea instalat pe el W10)? La modul că pot naviga ok cu un Celeron sau trebuie plusul de performanță de la i3-5? Vizez unul care are 4-8GB de RAM și un SSD de ... (nu cred că are importanță). Achiziția se va face fie de pe ebay.de, fie de pe amazon.de.

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
As zice sa optezi pentru un pc ce are ddr4, restul configuratiei vine de la sine

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi explică mai  clar  ce vrei să faci cu el.

Ori faci streaming  ori navighezi

#4
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 23.11.2005
Cam are.
Ce fel de streaming vrei sa faci ?

Eu de curand am testat PLEX pentru streaming in apartament si am folosit 2 servere de test:
- macbook-ul din semnatura, a facut fata lejer si la fisiere 4K HDR
- dell cu i7 gen 4xxx M parca, cu Ubuntu 20.04; mi-a ocupat 2 nuclee si nu a facut fata la 4k, am instalat o librarie speciala pentru decodare HW a fisierelor 4k dar tot nu prea a mers ok

Pana la urma o sa-mi cumpar un Intel NUC cu un CPU serios.

#5
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 23.11.2005
Am scris amboulea, libraria instalata a fost pentru decodarea HDR, nu 4K.
Insa tn minte ca am pus chiar si un banal 1080p pe Dell-ul cu i7 4xxxM si tot ingenuncheat a fost.
MAC-ul e MAC. Glumesc, probabil ca trebuia sa iau ceva la pila pe Dell.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
E putina varza, mai ales ca nu prea intelegm despre ce intentionezi sa faci.

Ca idee, atat streaming (transcoding), cat si criptarea VPN consuma multa putere de calcul, deci procesorul conteaza cel mai mult.

E un topic pe aici despre VPN si gigabit, mai ales ca aparent OpenVPN merge doar pe un core.

https://forum.netgat...gabit-openvpn/7

#7
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Încearcă cu modele de minipc cu J4125 , fiind dedicate multimedia sau mai noile J5005
Idealul este sa ai atât slot de ssd nvme,  cat și ssd normal
În ultim caz poți folosi un eGPU extern conectat la portul ssd nvme pentru o pl video externa

#8
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 24.12.2005
Da, aveți dreptate, nu am fost explicit. Vreau să îl folosesc pentru a conecta un televizor la net în special ca să pot urmări posturi TV live (pentru youtube e suficient browserul televizorului). De asta vreau să și fie în format mic pentru a îl putea depozita/masca ușor.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Pt asta, teoretic merge un Raspberry Pi4.

#10
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 24.12.2005

View PostAdm, on 18 august 2021 - 16:09, said:

Pt asta, teoretic merge un Raspberry Pi4.
Eu te cred, dar pentru așa ceva trebuie cunoștințe tehnice mai avansate decât posed eu...

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Nu chiar, insa depinde de cum te conectezi la serviciul care iti pune la dispozite streamul.

E plin internetul de tutoriale pas cu pas despre instalare client/server VPN.

Pe rpi poti pune Raspian Desktop, unde ai VLC, iar output-ul este pe HDMI.
Clienti de VPN sunt destui.

#12
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 24.12.2005
O să studiez problema să văd dacă sunt șanse sau nu să îmi prind urechile. Din experiența mea cu Linux, pentru un neavenit în domeniu este destul de dificil. Totul e ok cât merge, când apar erori e jale. Și are obiceiul să dea mici erori dar insurmontabile pentru cei ca mine. Posted Image
Însă dacă excludem Raspberry Pi din discuție, un miniPC care pleacă de la 4GB RAM (pentru a putea rula Windows) ar fi ok? Chiar și cu un Celeron?

#13
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 08.01.2009
Daca ai deja un PC pe care urmaresti acele canale TV online poti face cast pe TV direct fara sa mai ai nevoie de un miniPC atasat tot timpul la TV (si mouse/tastatura la indemana sa il poti controla) .
Browser-ul Edge nativ in win 10 are optiunea de a trimite catre TV (daca ai SmartTV cu browser o sa presupun ca stie Screen Mirroring/Miracast) orice vrei tu .

In Edge: Settings>More tools>Cast media to device ; aici ai optiunile de a trimite direct doar streamul media pt. anumite site-uri (gen Youtube) , de a duplica browser-ul sau chiar tot desktop-ul .

#14
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
@asul - am un PC pe post de NAS cu Celeron G5905 răcit pasiv și placă de bază H410. Redă foarte bine YouTube 4K, la fel de bine și posturile TV din platforma Digi Online. Nu ai nevoie de procesor performant ci doar nou. Față de un sistem bazat pe J4xxx sau J5xxx ai avantajul unui viitor upgrade, dacă cerințele cresc sau necesitățile se schimbă.

#15
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
NAS

#16
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Idea mea era ca nu îți trebuie o carcasa ca la pc clasic , majoritatea mini-pc-urilor cu procesoare quad core dedicate multimedia ( J4125/J5005/J5040 și mai nou cu J64xx ) sunt de dimensiuni reduse și le mai trebuie doar memorie și stocare
Unele modele deja le au incluse , însă și un preț mai mare
De acea se mai numesc și mini-pc-uri , altfel.....întra în categoria pc-urilor clasice m-atx/atx
Au apărut chiar și NAS-uri dedicate multimedia cu Jxxx , dar costa dublu sau chiar triplu

Edited by wather, 19 August 2021 - 19:53.


#17
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 15.07.2020
Ai aici o varianta de 8 gb, deci ii poti pune lejer un windows:

https://ipon.ro/shop...fxoCdNkQAvD_BwE

#18
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Iti pot da eu un Beelink Gemini X55 care are doua HDMI 4k

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate