Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Laptop Samsung

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Am un laptop vechi de 10 ani, Samsung. As vrea sa-i dau viata sa vad daca mai merge. Problema e in felul urmator. Se incalzeste foarte mult. E fierbinte la atingere. Problema banuiesc ca e legata de placa video nvidia. S-ar putea sa fie arsa. Stiu ca am avut probleme in trecut cu ea.
Ma gandeam sa o scot. Dar nu stiu daca ar rezolva ceva. Si voiam sa stiu daca poate sa fie scoasa si sa functioneze fara ea, doar pe placa video integrata.

E un model similar

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mGkBR_nPiV8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 25.02.2020
Scoate placa și vezi dacă merge. Și dacă tot desfaci laptopul, curăță și praful...

Și înlocuiește pasta.

#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Bitterblue, on 17 august 2021 - 10:17, said:

Scoate placa și vezi dacă merge. Și dacă tot desfaci laptopul, curăță și praful...

Și înlocuiește pasta.

Da, l-am mai curatat si inlocuit pasta. Avea aceeasi problema. Se incalzea foarte mult. Dar poate fi scoasa placa si sa si mearga fara ea ?

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 06.01.2008
Daca are grafica integrata atunci ar trebui sa ai in BIOS optiune sa o poti dezactiva pe cea de la Nvidia.
Dar sunt 99% sigur ca nu de la placa video se supraincalzeste, ci de la procesor. Ori sistemul de racire e prost facut, ori il tii intr-o incapere cu temperaturi mari. Deja la 27-28 de grade orice laptop va fierbe daca nu e vreun model cu 2 ventilatoare si multe heatpipe-uri.

Si apropo, daca ai umblat cumva si la placa video, e foarte posibil sa fi avut pad-uri termice, nu pasta. Daca le inlocuiesti cu pasta, nu mai raceste eficient fiindca distanta intre cipul grafic si talpa de cupru a radiatorului e prea mare ca sa fie eficienta pasta.

Edited by Hider141, 17 August 2021 - 11:10.


#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Hider141, on 17 august 2021 - 11:08, said:

Daca are grafica integrata atunci ar trebui sa ai in BIOS optiune sa o poti dezactiva pe cea de la Nvidia.
Dar sunt 99% sigur ca nu de la placa video se supraincalzeste, ci de la procesor. Ori sistemul de racire e prost facut, ori il tii intr-o incapere cu temperaturi mari. Deja la 27-28 de grade orice laptop va fierbe daca nu e vreun model cu 2 ventilatoare si multe heatpipe-uri.

Si apropo, daca ai umblat cumva si la placa video, e foarte posibil sa fi avut pad-uri termice, nu pasta. Daca le inlocuiesti cu pasta, nu mai raceste eficient fiindca distanta intre cipul grafic si talpa de cupru a radiatorului e prea mare ca sa fie eficienta pasta.

Nu doar ca se supraincalzeste, dar se intampla intr-un timp foarte scurt, in 10 min fierbe, cu nimic deschis. Cred ca a avut ceva pad-uri, dar, problema initiala a fost ca se incalzea si inainte sa-i schimb pasta. Eu banuiam ca e placa video.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Schimbă sistemul de răcire.
Cu unul second de pe olx.

Acum am vazut clipul.
Dacă e celeron, fă un suport frumos de cratiță din el și gata.
Nu merită investiții.

#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 waterman, on 17 august 2021 - 11:22, said:

Schimbă sistemul de răcire.
Cu unul second de pe olx.

Acum am vazut clipul.
Dacă e celeron, fă un suport frumos de cratiță din el și gata.
Nu merită investiții.

Eu vreau doar sa-l repar...nu vreau sa investesc nimic in el. As fi vrut sa nu se mai incalzeasca. Nu il folosesc. Si e intel.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ca să nu se mai încălzească, probabil trebuie să schimbi sistemul de răcire.
Placă video dedicată nu cred că are.

Și dacă îl repari, și asta nu se poate fără bani, și e un procesor slab, și cu hard, e prea lent pentru a putea face ceva cu el.

Spune ce specificații are.

Dacă are un I5 pe el, curăță-l bine de praf, verifică sistemul de răcire, pune un  ssd și vezi ce faci cu el.

#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 waterman, on 17 august 2021 - 11:51, said:

Ca să nu se mai încălzească, probabil trebuie să schimbi sistemul de răcire.
Placă video dedicată nu cred că are.

Și dacă îl repari, și asta nu se poate fără bani, și e un procesor slab, și cu hard, e prea lent pentru a putea face ceva cu el.

Spune ce specificații are.

Dacă are un I5 pe el, curăță-l bine de praf, verifică sistemul de răcire, pune un  ssd și vezi ce faci cu el.

Nu vreau sa fac nimic cu el. Doar vreau sa-l repar. Imi plac lucrurile vintage. Daca nu merge reparat, asta e. Placa video dedicata are si cred ca e i5 sau i3...nu mai retin exact.
E i5

Edited by jimi91, 17 August 2021 - 12:03.


#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi repară-l atunci.

#11
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 25.02.2020
Caută un program care arată temperaturile din sistem. Poate îți dai seama ce se încălzește.

Îi lipsea cumva driverul video de la NVidia?

În Linux știu că e problemă dacă placa video e un model la care driverul Nouveau nu știe să controleze frecvența/tensiunea procesorului grafic. Rămâne la maxim și consumă curent, se încălzește. În Windows se poate încălzi din lipsa driverului video?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate