Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Operație cataractă de două ore

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
pqr

pqr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.04.2013
Bună ziua. Tatăl meu a fost operat de cataractă azi și am unele nelămuriri.

În urmă cu două luni, a fost diagnosticat cu glaucom și cataractă la ambii ochi. De când a fost diagnosticat cu glaucom, ia Monopost picături în fiecare seară și tensiunea în ochi i-a scăzut foarte mult. Cât despre cataractă, după o serie de amânări, i-a fost operat azi ochiul drept, cel mai afectat de glaucom. Cu laser (a zis el). Și, vorbind la telefon, mi-a spus că, deși operația trebuia să dureze 15-20 de minute, la el a durat două ore, fiindcă nu i s-a dilatat pupila, cu toate substanțele pe care i le-a pus doctorul în ochi. Și că doctorul i-a spus că asta ar fi din cauza operației de prostată prin care a trecut în 2012 (!!!). Mie mi se pare cel puțin suspect, ce treabă are prostata cu dilatarea pupilei?

Doctorul l-am găsit după tot felul de căutări pe grupuri de Facebook, unde am fost asigurată că e un doctor bun. Am văzut că e și asistent universitar, am avut încredere. Ce mi s-a părut ciudat e că el nu operează tot timpul, are cabinet particular, dar de cataractă operează doar la spital, fiindcă nu are aparatele necesare la cabinetul său. La cabinet operează, dar nu de cataractă. Iar la spital operează doar când e de gardă, nu tot timpul  - iar nu înțeleg cum se poate așa ceva. Acum mă gândesc că poate mai bine găseam un doctor care poate opera tot timpul, la privat, că oricum cristalinele ne costă vreo 7200 de lei amândouă, ce analize și consultații a făcut tata la cabinetul doctorului, vreo 1000 de lei, cred că dacă am fi făcut totul la privat nu ne-ar fi costat cu mult mai mult.

Întrebarea mea e, ați mai auzi de așa ceva? Să nu se dilate pupila la o operație de cataractă? Din cauza unei operații vechi de aproape 10 ani? Și să dureze operația 2 ore din cauza asta? E cineva medic oftalmolog pe forum? Mulțumesc de răspunsuri.

#2
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Am o întrebare daca se poate :
A fost operat la stat sau la particular ?

#3
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
La cum a prezentat problema, la stat 100%

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,344
  • Înscris: 01.12.2001
7200 lei 2 cristaline?
Cam scump.
Era 1.400 lei bucata anul trecut.

#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 dorin_2k, on 16 august 2021 - 18:15, said:

7200 lei 2 cristaline?
Cam scump.
Era 1.400 lei bucata anul trecut.

Sunt si mai scumpe. Alea-s panarame la 1400. Sunt si la 5000 bucata. Stiu de la soacra-mea. Iti explica oftalmologul ce face fiecare.

#6
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,127
  • Înscris: 27.02.2018

 dorin_2k, on 16 august 2021 - 18:15, said:

7200 lei 2 cristaline?
Cam scump.
Era 1.400 lei bucata anul trecut.
La un singur ochi, ca celalalt e compromis total, pentru o persoana de 80 de ani a fost operatia 3000 si ceva de lei recent. Cu 1400 de lei chiar nu stiu ce ai putea face.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,344
  • Înscris: 01.12.2001
La București la Spitalul urgente oftalmologice din Lahovari astea erau preturile.


#8
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010
Medicamentele folosite in hipertrofia de prostata afecteaza dilatarea pupilei.

#9
pqr

pqr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.04.2013

 missionnad, on 16 august 2021 - 17:55, said:

Am o întrebare daca se poate :
A fost operat la stat sau la particular ?

La stat. Dar noi nu am știut inițial că va fi operat la stat, că am mers la cabinetul particular al doctorului. Și apoi ne-a spus că operează, de fapt, la spital, dar numai când e de gardă. Asta ce înseamnă, că nu e angajatul spitalului? Mi se pare foarte ciudată toată chestia.

Oricum, azi, la control, doctorul l-a examinat cu un soi de microscop și i-a spus că operația a reușit și că va vedea din ce în ce mai bine. Dar îl mai ține o yi în spital, nu știu pentru ce.

 Handicarpati, on 17 august 2021 - 05:16, said:

Medicamentele folosite in hipertrofia de prostata afecteaza dilatarea pupilei.

El nu hipertrofie de prostată a avut, ci cancer de prostată. A fost operat în 2012 și apoi, într-adevăr, a luat ceva medicamente (Casodex și Zoladex și încă ceva, parcă, Tami nu știu cum).

 dorin_2k, on 16 august 2021 - 18:15, said:

7200 lei 2 cristaline?
Cam scump.
Era 1.400 lei bucata anul trecut.

Bunica soțului a fost operată la stat în 2011 și atunci ne-a costat un cristalin 1400 de lei. Nu mai țin minte ce ne-a explicat atunci oftalmoloaga care a operat-o, dar sper să nu i le fi pus pe cele mai proaste.

#10
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010
Tamsulosin, ala probabil ai vrut sa zici, afecteaza dilatarea pupilei, e folosit in afectiunile de prostata .

#11
pqr

pqr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.04.2013
Revin cu noutăți. Deci ieri i-a dat drumul acasă (am vorbit cu doctorul și mi-a spus că mușchii oculari sunt f. slăbiți, că din cauza asta a dat să cadă irisul când i-a făcut incizia, că a fixat cristalinul cu niște cleme și l-a pus pe o pastilă - parcă așa a zis). Și că după două-trei săptămâni o să îi curețe ochiul cu laser.

Azi tata mi-a spus că a fost din nou la doctor, care i-a spus că i s-a deplasat cristalinul de unde era (a făcut un mic efort de ieri până azi și a simțit ceva la ochi). Și că va trebui repoziționat (în cel mai bun caz) sau operat din nou (în cel mai rău caz). Nu poate să facă acum, trebuie așteptat două-trei săptămâni să se vindece operația.

Întrebarea mea este, putea fi prevenit cumva lucrul ăsta? Adică putea afla doctorul dinainte că mușchii oculari sunt slăbiți și putea face ceva mai bine? Să caut mai degrabă alt doctor? Mulțumesc. Aș fi întrebat pe forumul Romedic, dar am văzut că acolo nu răspunde nimeni cu lunile.

#12
LoryPopa

LoryPopa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.11.2021
Buna!
Probabil raspund cam tarziu, nu stiu daca mai esti interesat.
Da, are legatura operatia prostatei cu dilatarea pupilei: este vorba de adrenoreceptorii alfa, care is inhibati la nivelul prostatei, dar ei sunt importanti si in midriaza (dilatarea pupilei). Pe scurt: un barbat care ia ani de zile pastile pt hiperplazie benigna de prostata, acelui barbat i se va dilata foarte greu pupila, ca sa zic asa, mai pe romaneste.

Doctorul stia de treaba cu prostata, de dinainte de operatie? Daca nu stia, nu avea cum prezice ca va fi o midriasa greu de indus.
Operatia standard la cataracta e 25-30 min, dar mereu, mereu pot aparea complicatii pre sau intra operator, frecvent indiferent de protocolul operator. :) adica doctorul si-o fi facut bine treaba, dar nu e Dumnezeu.

Post operator, ti-a zis sa stea tata cumintel, linistit, sa nu i se deplaseze implantul de cristalin? Macar 7 zile. Daca nu v-a zis, foarte rau.

Sper ca e bine acum. Sanatate!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate