Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfarsitul civilizatiei - inevitabil ?

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#37
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017

 fiziflash, on 16 august 2021 - 11:56, said:


De unde scoateti frate cifrele astea? Sunteti toti rude cu miss Greta? Nu treceti putin prin filtrul gandirii?
Daca era cum spui tu eram morti de foame majoritatea. Ori din cate poate observa oricine in magazine si piete e plin de marfa. Mai de calitate, mai modificata genetic, mai nu stiu cum, dar ESTE. Ai cu ce umple matul. Ce naiba? 90%, numai cand aud procente din astea rotunde. Nu 87,445   nu 91,353, ca vorbim de suprafete uriasi totusi. NU! FIX 90%!!!

Trecand peste asta este un fenomen interesant psihologic pe care merita sa il aduc in discutie chiar daca o sa imi sara lumea in cap.
Acesta are legatura cu evitarea asumarii raspunderii pe care o vedem tot mai mult in jurul nostru, si se manifesta in felul urmator:

Individu, sa ii spunem Gica, are diverse probleme personale, care II AFECTEAZA DIRECT ATAT SPERANTA DE VIATA CAT SI CALITATEA ACESTEIA. Si aici putem aminti mancatul excesiv si de proasta calitate, lipsa sportului, diversele vicii (furmat , alcool, etc) otravirea creierului cu materiale de tot felul in detrimentul cititului si documentarii din surse de calitate, etc. Bun, acuma daca Gica ar hotara intr-o buna zi sa corecteze aceste lucruri ASUPRA CARUIA ARE CONTROL DIRECT SI NEMIJLOCIT, isi stabileste conditii de a reusi, dar si de a esua. Deci lucrurile devin foarte clare iar in caz de insucces stie ca e direct raspunzator. Ori senzatia asta nu prea place nimanui.
Si atunci ce face Gica? Incepe sa fie extrem de preocupat de problemele planetei. Pentru ca acolo nu se pot stabili clar pentru el ca individ conditiile pentru succes sau esec. El simte ca face ceva maret, ca ia parte la ceva important, ca e nobil. Dar de fapt nu face nimic. Ca Gica doar da din gura dar tot cu masina merge, tot sta in casa la 20-22 grade plus chiar daca afara sunt -20 sau +30, ca arunca mancare cam jumtate din cat cumpara, ca neavand grija de sanatatea lui cand se va imbolnavi de afectiuni care puteau fi evitate, va impovara sistemul de sanatate si se vor cheltui bani si el, si asa mai departe. Dar simte ca face dom'le ceva!

Asa ca din punct de vedere pragmatic ar fi mai de folos tuturor (incepand cu noi insine) daca ne-am rezolva intai propriile probleme pentru a ne lungi perioada vietii si mai ales calitatea acesteia, in masura in care ne permite geneticul pe care il avem, si totodata daca ne ingrijoareaza asa mult incalzirea globala sa facem particica noastra prin reducerea consumului de energie, minimizarea pierderilor alimentare, etc.

Scenariile apocaliptice nu ajuta nimanui. Cel mai probabil noi toti cei care citim aceste randuri nu vom muri din cauza incalzirii climatice sau a vreounui razboi. Iar daca deodata nu mai putem de grija aproapelui si a generatiilor viitoare, cand ma uit in jur la calitatea umana (si nu ma refer doar in Romania) si la cat de "frumos" se ridica noile generatii, sincer gandul unei extintii ma face sa plang cu un ochi, iar cu celalalt sa rad!

Gica nu are ce sa faca.
Degeaba reduce Gica din consum daca unu ca Bill Gates consuma cat 100 de milioane de Gica.Numai yahtul aluia consuma cat un oras intreg. Si tot el vine si ne tine morala ca vai e incalzire globala si trebuie sa facem ceva. Sa mai zic si de sistemul sau de operare care e un monument de ineficienta si risipa de energie?

Povestea asta ca fiecare avem puterea de schimba traseul asta dezastruos nu mai tine la schimbarile climatice.
Variantele sunt putine si clare. Ori traim toti ca boschetarii si trecem cumva prin acest rahat,ori continuam sa ne facem de cap pana la capat si aia e. Orice lucru are un sfarsit.

Dar sa fac eu foamea si sa abtin de la placerile vietii pentru ce? Daca restul nu fac la fel,efortul meu este in zadar pentru ca tot acolo ajungem

#38
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

 _-AppleS-_, on 16 august 2021 - 12:09, said:

Marte va deveni destinatie de lux pentru bogatii lumii care vor parasi cu scarba terra lasand sclavii lumii sa arda si sa piara.


Pai e oxigen pe Marte ? Ce naiba sa respiram acolo ? :)

#39
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 maccip, on 16 august 2021 - 07:50, said:

Am o masina de spalat. De la umezeala, se corodeaza placa electronica si crapa. De gasit nu se gaseste decat prin servis autorizat si ma costa 85% din pretul masinii de spalat. Nu mai bine o arunc si-mi iau alta?
Acuma caz real. Am avut un laptop caruia i-am spart ecranul . Am dat 3000lei pe el. Ma duc la servis autorizat sa-mi schimbe ecranul si mi-au spus ca ma costa 800 euro. Ce-ar trebui sa fac?
Alt caz real. Am avut aer conditionat caruia i s-a ars un IGBT, dar si modulul de comanda al lui, care era incapsulat si pe care scria Daikin si un cod. Acesta nu se gaseste decat pe niste saituri obscure, la pretul de 50% din pretul aparatului. Imi vine in o luna si nu am nicio garantie ca merge. Ce fac? Mi-l repar sau iau altul?
Politica asta de salvare a resurselor planetei e o vrajeala, cat timp din cauza unui banal tranzistor de 1 leu, trebuie sa arunci un aparat de 1000 lei. N-ai schema electrica, n-ai informatii, nu gasesti nimic. Doar cativa repara carora li se da manual de servisare, restul ciuciu. Acei cativa, neavand concurenta, practica niste preturi nesimtite iar scopul e de fapt sa te faca sa cumperi alt aparat.
Bine ca stingem lumina o ora pe an de ziua pamantului dar trebuie sa schimbam un bec tot o data pe an, cand el ar trebui sa tina 15 ani. Sau aruncam o fierotenie de 100 de kile, perfect estetica, dar nefunctionala din cauza unui tranzistor de jumate de gram.
Participi cu drag si spor la anihilarea completa a civilizatiei umane.

Raspunsul la problemele tale il reprezinta minimalismul, renunta la a mai detine o gramada de lucruri de care oricum nu ai nevoie, o sa constati ca iti rezolva si problemele de natura psihologica pentru ca atunci cand detii mai putine lucruri nu vei mai avea atatea variante de alegere in fiecare zi cu care sa te stresezi continuu.

 Bogotta, on 16 august 2021 - 13:06, said:

Pai e oxigen pe Marte ? Ce naiba sa respiram acolo ? Posted Image

Pentru un pret bun, sclavii mai inteligenti vor lucra cu drag si spor pentru a produce oxigen pe marte, sigur ca dupa implementare ar putea fi trimisi direct inapoi pe terra la frigere.
Cine stie cu ce solutii vor veni si la problema terrei, deja in mintea multor bogati solutia e clara: vor merge intr-o vacanta de cativa ani pe marte, intre timp pe terra se va aplica solutia finala de anihilare a populatiilor pentru epurarea, deratizarea si curatarea planetei, probabil se vor folosi arme de ucidere in masa, combinat cu efectele incalzirii globale va dura cativa zeci de ani dar cand se vor intoarce vor gasi planeta resetata ca noua, sigur vor mai avea nevoie de sclavi si dupa ei pe marte si chiar si pe terra sa aplice solutia finala, deci trimite un CV si poate vei face parte din echipa de curatenie.

Facturile trebuie achitate de cineva...

Edited by _-AppleS-_, 16 August 2021 - 13:26.


#40
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 _-AppleS-_, on 16 august 2021 - 13:23, said:


Eu am inteles ca Pamantul, chiar si in timpul unei ierni nucleare, ar fi mult mai primitor fata de Marte.

#41
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 jimi91, on 16 august 2021 - 13:46, said:


Cu siguranta vor exista bogatasi care vor avea ideea sa ramana pe pamant in timpul curateniei de toamna dinaintea iernii nucleare, dar exista riscul ca populatiile radicalizate, care pana in acel moment vor ajunge sa se manance intre ele la propriu, sa vina si sa le bata la usa cu CV-uri de angajare sau cu AK47, asta nu pare a fi prea confortabil pentru stilul de viata luxuriant cu care sunt obisnuiti bogatanii, asa ca vor prefera o seara de gala cu multe glume de interior despre terra, la un restaurant de lux pe Marte cu vedere la Cape Verde de exemplu. Nu arata chiar rau si conditiile vor fi de lux sau nu vor da banul:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZEyAs3NWH4A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008

 tytysor, on 16 august 2021 - 00:06, said:

exact, baterii de vis, adica exista doar in visele celor care au baut cerneala!
Exista! Citeste mai jos!
https://www.digi24.r...-baterii-622701

 Alexandru2212, on 16 august 2021 - 06:14, said:

Clima este manipulată de niște iresponsabili prin arma meteo harp!Posted Image

Si de bubuli! Posted Image

 maccip, on 16 august 2021 - 07:50, said:

Am o masina de spalat. ....

Subscriu in totalitate pentru toata postarea.... ar trebui sa fie tradusa si trimisa la UE in totalitate. Pentru scaderea poluarii ar trebui ca tot ce produce industria, pentru uzul comun, sa poata fi reparat foarte usor si la preturi decente! Cel mai bun exemplu e cel cu becurile, care prin 1930 aveau o durata de viata imensa. Ca sa vedeti ce capete patrate conduce UE, acum ceva timp, "presedinta" cu securistul "vice-presedinte", s-au gandit sa dea un mesaj producatorilor auto ca, vezi Doamne, autoturismele au o durata de viata prea mare si sa le faca mai putin trainice. Pai asta ar insemna poluare si mai mare! Ti se scorojeste creierul, nu alta....

 Bogotta, on 16 august 2021 - 08:04, said:



Se discuta despre asta pe alt topic. Multi sunt de parere ca generatiile viitoare sunt ultradestepte si ne vor scoate din rahat cu minunile pe care le vor executa cu maxim talent. Binenteles ca apologetii acestei teorii probabil sunt 99% parinti. Cum  naiba sa afirmi ca odrasla ta e tampita ? Normal ca ii iei apararea.
Vom trai si vom vedea.
Daca vom ajunge in pragul extinctiei din cauza lor .....  sincer nici nu ma prea intereseaza.

Care generatii viitoare? Alea de peste 1000 de ani? Ca astea de acum, geretatia Z, Milenium.... etc, par mult sub ce era pe vremea comunistilor!

#43
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 22.02.2014
Este inceputul resetarii planetei pamant, ceva normal.

#44
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 andreic, on 16 august 2021 - 00:35, said:

Conspirationistii...


FIx pana chiar se intampla...

LINK
Doar credulii - sheeple - au impresia ca totul e transparent, la suprafata etc!

Este foarte posibil ca financiar, sa nu renteze sa scoata la lumina super-bateriile, deoarece ar pica in nas toata industria litiumului.
Care valoreaza enorm.

Eficienta economica nu este aceeasi cu eficienta capitalista!

De aia, nu putem recicla plasticul cu sutele de tone - desi procedeul este deja cunoscut - fiindca...nu renteaza financiar (si nu fiindca nu e fizic posibil)

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 Obivankenobi, on 16 august 2021 - 15:43, said:

Ca sa vedeti ce capete patrate conduce UE, acum ceva timp, "presedinta" cu securistul "vice-presedinte", s-au gandit sa dea un mesaj producatorilor auto ca, vezi Doamne, autoturismele au o durata de viata prea mare si sa le faca mai putin trainice. Pai asta ar insemna poluare si mai mare! Ti se scorojeste creierul, nu alta....
Nu si daca obligi ca masinile sa fie produse din materiale 95% reciclabile
Chestia asta se intampla

 cutzu_rexi, on 16 august 2021 - 12:44, said:

Degeaba reduce Gica din consum daca unu ca Bill Gates consuma cat 100 de milioane de Gica.Numai yahtul aluia consuma cat un oras intreg. Si tot el vine si ne tine morala ca vai e incalzire globala si trebuie sa facem ceva. Sa mai zic si de sistemul sau de operare care e un monument de ineficienta si risipa de energie?

Recunoaste ca de fapt ASTA te roade, ca Gates e mai bogat, ca traieste in lux si ca i se permite sa fie mai inteligent decat esti tu.
Restul e apa de ploaie.
E scris in ADN-ul tau.
Esenta capitalismului.
Cel care are si poate trebuie ucis, este?

 Karhu, on 16 august 2021 - 08:23, said:

Pai ''stapanul'' vrea sa-si vanda produsele, scaderea consumului il loveste exact pe el.

In nici un caz, "fura" de la alti capitalisti, mai prosti
Capitalismul NU SE POATE OPRI decat prin forta. Lucru care nu dureaza mult.

Acum comunistii prosti (in speta idiotii care ar renunta la lux dar sa fie toti saraci), blameaza pe cei bogati, ca vezi doamne ei ar polua lumea.
Dar fac pariu ca orice garici d-asta cu internet si soft-pedia are aer conditionat, fibra optica, merge cu masina la serviciul lui de tot rahatul de call-center, se duce cu Bolt-ul la "club", cumpara pampers pentru copil, se spala cu apa calda, iarna are 25°C in casa.
El NU AR RENUNTA la asa ceva, ce vrea el este ca si cel care ii ofera toate astea sa sufere. E una dintre placerile lui.

#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 morenno, on 16 august 2021 - 08:34, said:

in orice caz, daca suntem preocupati de consumul de resurse si de protejarea mediului avem nevoie de un sistem mult mai responsabil, mult mai eficient decat cel capitalist de azi -  ma tem ca nu poate fi o varianta imbunatatita a lui.

Posted Image
Exact, avem nevoie de ALTI OAMENI, de 7 miliarde de alti oameni, Posted Image
Dracu' c-ai inceput sa scrii tampenii.

 morenno, on 16 august 2021 - 08:34, said:

comunismul - asa cum il inteleg cei mai multi- a aparut si a murit in mai putin de un secol. in fapt, nu prea a murit, a fost omorat.

A murit sau a fost omorat (de restul oamenilor nu de Bill Gates) e tot una
Tu, finut ce-i drept, vrei sa induci faptul ca "e unii care are media in mana si ne duc pe toti de nas si aia omoara comunismul", sau oricare alta societate.

Nu are cum sa apara alta societate Morenno, sau daca apare tine un ochi deschis la China.
Pentru ca noi, cele 7 miliarde, am "pus botu'" la lux ne-am invatat asa si acum nu prea ne mai e in mana sa renuntam.
Mai mult, societatea asta "condusa de capitalisti" ne-a si prostit, in sensul ca sunt din ce in ce mai multi in lume analfabeti functional, care nu gandesc.
Cu cine vrei tu sa faci o societate noua

Capitalismul, dragii lu' Sensei, isi face treaba fara cusur.
Iar voi, astia majoritarii, analfabetii functional 40% sa zicem, sunteti interesati DOAR de EFECTELE, de REZULTATELE stilului de trai in care traim.
Voi, astia dobitocii, majoritatea lumii, veniti cu aceleasi arme pe care le foloseste media sa DICTATI ce sa faca omul, adica sa nu mai polueze, sa fie mai empatic, etc.

In fapt mesajul ar trebui sa fie:
"BAH MAMA VOASTRA, GANDITI!"
Sau
"Cum sa facem sa gandim, sa fim mai destepti", si situatia poluarii s-ar rezolva de la sine.

Noi astia dobitocii, suntem in fapt atenti la ce scoala sa facem, sa plecm din Romania sa facem scoli bune, sa venim inapoi sa ne angajam bine, daca am putea starni si gelozia ar fi perfect, chiar intr-o slujba in care nu ne place, facem un imprumut la banca pentru un apartament de 2 camere intr-un oras poluat, continuam sa mergem la mieii la o munca pe care o uram, facem un copil si .. astea-s scopurile noastre.

Intr-o seara, la stiri ni se spune ca se topeste Groenlanda, si, incepem sa GANDIM, dar nu prea mult pentru ca nici n-avem chef si nici nu ne place ce vedem LA NOI despre ce gandim. Ne apucam sa scriem un mesaj pe S/pedia pentru un popor caruia nici nu-i pasa, nu de poluare, dar nici de viitorul lui sau al copiilor lui, nu poate face corelarea dintre miscarea mainii si hrana. Posted Image

Sa raspund mesajului initial?
NU! Nu va fi sfarsitul civilizatiei, nu, nu se va termina lumea cu cresterea nivelului marilor sau cu 2-3 incendii, si nici capitalismul pe care voi, cu totii il incurajati. Poate nu pe forum, dar prin actiunile si faptele voastre, si, astea-s singurele care conteaza, nu minciuni, fapte!

Acu poti sa te culci linistit.

Edited by Tsunnnami, 16 August 2021 - 20:56.


#47
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Era un tip care a psotat foarte putin dar extem de bine, TheEngineer parca.

Nu-i mia gasesc postarile, dar ideea era ca ne agitam atata si incercam sa prevedem noi, care suntem pleava si nu vedem nici ce se intampla acum in ziua de azi,
Nu stim nici acum 32 de ani de a fost cu adevarat si poate nu vom sti. Nu stim cu atat mia mult ce a fost in istoria reala, intrucat in manuale gasesc multe fracturi si fisuri.

Nu este evident ca Cineva care a facut acest Pamant printe triloane d eplanete si galaxii are un plan cu noi?
Pentru ce traim, cum traim, asta e mai important. PErioadele mai grele care par a fi foarte pe vine par a fi o posibilitate de "resetare" a noastra. O oportunitate.

Si nu, nu ma refer la oportunitati de business, desi nu sunt excluse atata timp cat facem ceva bun din ele si putem ajuta pe altii.

Nu cred ca e nimic intamplator, cel mia important ar fi sa traim in armoni,e precum societatile stranse de odinioara.
Nu ne-ar place sa fim mai onesti, mai harnici, mai uniti, mai patrioti, precum stramosii nostri?  Daca am fi uniti si sa facem fiecare binele, si nu sa CONSUMAM RESURSE inutil. nu ne-ar mai arde atat intrebariel de incalzre Globala.
DA , cosnumama multe prea mult  Stastisctia spunea ca in vest 70% din MANCARE SE DUCE LA GUNOI!  Asta e mana in mana cu politicile superMARKETURILOR care adora sa arunca tiruri de mancare per unitate seara si sa refuze orice ajutor catre cei ce NU AU.

Directia e gresita, si adevarul nu este la oameni. DAca ne gandim doar la viata aceasta, o sa ne imbolnavim, si DUPA asta ce sa inteleg, ca nu mai avem nici un scop?
Cred ca nu suntem degeaba un popor crestin, sper sa ne amintim ce inseamna asta si ce suntem acum

#48
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
@cutzu, de unde tot veniti, ma, cu idiotenii de genul

Quote

Degeaba reduce Gica din consum daca unu ca Bill Gates consuma cat 100 de milioane de Gica.Numai yahtul aluia consuma cat un oras intreg.
? :ciocan: Tu ai trecut cifra asta aberanta prin filtrul materiei cenusii, sau filtrul ala e infundat si ai facut un bypass? Cum dreq sa consume un singur om (ma rog, cu nevasta si copuiui - hai,sa punem si servitorii, sa fie 50 de oameni) mai mult decat toata Germania? Cate masini sa aiba nea Bill asrta ca sa consume si sa polueze cat toate Audi-urile si "pisicutele"
vechi de 20 de ani din Romanica? Cate avioane private sa aiba, ca sa consume cat toata flota Wizz Air-ului care duce rumanii "pa Italea sau pa Spanea"? Si cat de mare sa fie iahtul ala sa consume cat nava aia care s-a pus de-a curnezisul in canalul Suez? Mai si gandeste cateodata, ca e gratis! :P

Nu-l apar pe Billica, pentru ca desi e plin de bani ca un capitalist, e mai de stanga decat multi dintre angajatii lui. Dar nici antihristul nu cred ca e.

Cat despre bau-baul cu incalzirea globala, stiti cu cat a crescut in ultimul secol cantitatea de CO2 din aer? Va spun eu: cu peste 30% (cam de la 300 ppm la 400 ppm, nu mai stiu datele exacte, dar se gasesc pe Gogu). Iar efectul asupra temperaturii globale e neglijabil. Dar asta e, daca se stramba Gretutza, tuseste juma' de planeta. Mai putin chinezii, pe care nu-i intreaba nimeni cat polueaza, in schimb toti le cumpara produsele. Chiar si aia care se dau mari ecologisti. Ce sa-i faci, ipocrizia e la mare cautare in ziua de azi.

#49
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 21.07.2003

 _-AppleS-_, on 16 august 2021 - 14:06, said:

Cu siguranta vor exista bogatasi care vor avea ideea sa ramana pe pamant in timpul curateniei de toamna dinaintea iernii nucleare, dar exista riscul ca populatiile radicalizate, care pana in acel moment vor ajunge sa se manance intre ele la propriu, sa vina si sa le bata la usa cu CV-uri de angajare sau cu AK47, asta nu pare a fi prea confortabil pentru stilul de viata luxuriant cu care sunt obisnuiti bogatanii, asa ca vor prefera o seara de gala cu multe glume de interior despre terra, la un restaurant de lux pe Marte cu vedere la Cape Verde de exemplu. Nu arata chiar rau si conditiile vor fi de lux sau nu vor da banul:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZEyAs3NWH4A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fara nici o intentie sa te atac la persoana nu pot sa nu observ ca ai anumite frustrari legate de bogati si de statutul tau in patura sociala. Eu nu cunosc unde te situezi insa te pot asigura 100% ca duci o viata mult mai buna decat daca am fi trait in comunism. INFINIT mai buna. Nu uita ca toate progresele tehnogolgice care intra spre comercializare si ajungem sa le folosim si noi, se datoreaza motivatiei date de sistemul capitalist. Era un documentar pe net ca si conducatorii Coreei de Nord au apple pe birouri. Asa anti capitalisti cum sunt ei.
Bill gates a inovat si a schimbat lumea in bine. Si oricat de nemultumit esti tu de windows milioane il folosesc si l-au folosit. Iar sistemul cu ferestre a fost preluat si de platforme UNIX.

Cand ii mai urasti pe cei bogati aminteste-ti o chestie: In Comunism se imparte SARACIA in mod egal, in capitalism se imparte BOGATIA in mod inegal. Nu iti cere osanda!

#50
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 Obivankenobi, on 16 august 2021 - 15:43, said:

Exista! Citeste mai jos!
https://www.digi24.r...-baterii-622701

Citez:

Quote

Oamenii de știință britanici...

Multumesc pentru participare.

#51
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Interesant video.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cCxPOqwCr1I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate