Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Afganistan - talibanii preiau in totalitate tara

* * * * - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2739 replies to this topic

#1
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003
Eu urmăresc mai ales pe Twitter fluxurile de știri însă veștile de acolo se rostogolesc și la televiziuni  sau site-uri.
https://www.g4media....ne-vrea-sc.html
Propun sa discutam aici despre ce se întâmpla și ce va urma in continuare.
Talibanii nu au întâlnit practic nici o rezistența sa pună din nou mâna pe tara. Deocamdată și mesajele din partea lor par a avea in caracter pașnic, sa vedem însă cât va dura acest lucru.

#2
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
Un nou stat islamic terorist. Vor urma vremuri cumplite pentru afgani, mi-e milă de genocidul care va urma, de bieții oameni fără adăpost, de copiii rămași fără părinți, transformați în explozibili umani și câte și mai câte. Și toate astea mulțumită americanilor...

#3
eaox

eaox

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 16.08.2007
Am citit suficient despre cauze, motive, cimitirul imperiilor, banii cheltuiți de pomană din 2001, acum admir pe Skynews cum se repeta Saigon si elicopterele zboara la fiecare minut pe cerul Kabulului.

Urmează o noua migrație, noua jamahirie afgană și Sharia neînțeles pentru lumea occidentală.

Edited by eaox, 15 August 2021 - 15:22.


#4
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Puterea le este deja servita pe tava de argint in Kabul.
Si cu asta s-a terminat un capitol in care puterile vestice au pierdut rusinos, la fel ca si rusii dinainte, ca si Vietnam si alte razbele.

#5
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Biden a spus că nu regretă nimic.
Pariu că va regreta?

#6
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,063
  • Înscris: 28.07.2008
Curat Saigon 1975 ce se întâmplă acolo. Nici nu vreau sa imi imaginez teroarea afganilor "colaborationisti"

#7
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
2 imperii contemporane au fost înfrânte fara drept de apel de niște sălbatici primitivi care cresc mac și capre.

#8
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Nu se poate anticipa nimic.
Teoretic, reprezentanții lor din Doha par a fi mult mai calmi și mai „spălați”. Vorbesc de investiții străine & shit. Dau asigurări că femeile vor fi lăsate la școală, vor fi lăsate să muncească. Sunt unii care zic că deja chinezii se pregătesc să preia tutela asupra Afganistanului, pașnic (spre deosebire de sovietici și americani).
De pe teren, în schimb, din provinciile ocupate de ei, veștile sunt destul de proaste. Regimul nu pare a fi cu mult diferit de cel din urmă cu 20 de ani.
Mai nasol e că vor rămâne proprietari pe toată tehnica militară pe care o deținea armata afgană. În urmă cu 20 de ani cea mai șmecheră dotare pe care o aveau erau niște camionete Toyota.

#9
oxig3n

oxig3n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 07.09.2016
Parerea mea este ca acolo e vorba de multa politica. Foarte multa.
Mi-e imposibil sa cred ca dupa ani de restabilre a situatiei dupa era Osama bin Laden, dupa instruire din partea americanilor, armare etc, talibanii lucrau in paralel, aveau trupele lor paramilitare in paralel cu cele guvernamentale, au stat pititi si la momentul oportun au inceput asaltul. Toate astea nu se puteau realiza fara ajutor intern. Se estimeaza ca sunt undeva la 50000 de talibani, cu mult sub fortele guvernamentale.

Edited by oxig3n, 15 August 2021 - 15:22.


#10
eaox

eaox

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 16.08.2007
Pe de o parte ai o armata coruptă, fără dorință de a lupta și Talibanii care se lupta de 20 de ani într-un război de gherilă fara învingători.

Normal că au avut bani, finanțări, dar totul s-a dărâmat până și serviciile secrete spuneau că orașul o să reziste 3 luni și când colo avem varianta locală de Shock and Wave.

#11
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

View Posttakis, on 15 august 2021 - 15:17, said:

Un nou stat islamic terorist. Vor urma vremuri cumplite pentru afgani, mi-e milă de genocidul care va urma, de bieții oameni fără adăpost, de copiii rămași fără părinți, transformați în explozibili umani și câte și mai câte. Și toate astea mulțumită americanilor...
lol
De ce ar avea americanii vreo vina în ce isi fac unii cu mana lor?
Rusi au fost și ei în Afghanistan, de ce nu-i pui la socoteala?

Edited by Cris007, 15 August 2021 - 15:28.


#12
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
2 trilioane de dolari.
Money well spent.

Oare unde eram azi cu problemele climatice daca banii aia se duceau in alte directii?

View PostAtreides7, on 15 august 2021 - 15:20, said:

Curat Saigon 1975 ce se întâmplă acolo.
Macar Vietnamul de azi se dezvolta in ritm sustinut. Pe astia si in 50 de ani tot la fel ii vad.

Edited by shefu_de_combinat, 15 August 2021 - 15:32.


#13
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 24.11.2020

View Postinius, on 15 august 2021 - 15:21, said:

deja chinezii se pregătesc să preia tutela asupra Afganistanului, pașnic (spre deosebire de sovietici și americani).


Talibanii:
Hold my chai. And bring me my Kalashnikov.

#14
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Nici  acum nu inteleg ce cautau americanii dupa 2011 in Afganistan

#15
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015

View PostAtreides7, on 15 august 2021 - 15:20, said:

Curat Saigon 1975 ce se întâmplă acolo. Nici nu vreau sa imi imaginez teroarea afganilor "colaborationisti"
Translatorii sunt primii care o sa primească cei 9 mm, regimul teocratic taliban a rămas la fel ca în 1995.
Presedintele colaborator al sovieticilor a avut parte de o moarte sinistra, talibanii l-au torturat in cel mai umilitor mod posibil: efectiv i-au tăiat falusul si l-au introdus în gura, totul a fost filmat iar caseta cu execuția a fost trimisa la toți ambasadorii din Kabul.

Edited by doxan, 15 August 2021 - 15:29.


#16
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    My ride is Yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,135
  • Înscris: 05.08.2015
Establishment-ul afghan a decis sa nu reziste talibanilor deoarece, cred eu, decizia de retragere a americanilor si acordul de la Doha s-au facut fara consultarea lor, ba chiar in pofida lor

Pe de alta parte, semnalele care vin dinspre talibani par sa indice o atitudine mai moderata. Au avut de invatat ceea ce era de invatat; nu cred ca vor mai sari gardul cu excesele care i-au facut notorii in anii 90

Pare sa existe un acord politic intre talibani si [fostul] guvern pentru o tranzitie pasnica

Edited by Mount_Yerrmom, 15 August 2021 - 15:32.


#17
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

View Postdoxan, on 15 august 2021 - 15:21, said:

2 imperii contemporane au fost înfrânte fara drept de apel de niște sălbatici primitivi care cresc mac și capre.
E ca si cum te-ai muta într-un cartier ca peste 1 săptămână sa afli ca se asculta manele la greu în zona. Chemi poliția, dau și aia o amenda, peste o săptămână încep manelele din nou.
Pana la urma te muți tu și ii lași pe maneliști cu manelele lor.
O mare infrangere pana la urma, pentru cei cărora nu le plac manelele.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postradumiki, on 15 august 2021 - 15:12, said:

Talibanii nu au întâlnit practic nici o rezistența sa pună din nou mâna pe tara. Deocamdată și mesajele din partea lor par a avea in caracter pașnic, sa vedem însă cât va dura acest lucru.
S-a negociat acu 3 luni, nu are sens sa tot bage bani americanii... "cucerirea" se face cu viteza pe care o permit Toyotele Hilux pe drumurile lor Posted Image
Talibanii o sa primeasca cel putin jumatate din guvern samd... autoritatile locale in general au predat puterea, presedintele deja a plecat ai a inceput curatarea cpaitalei de picturi sau materiale "indecente" Posted Image

Edited by andreic, 15 August 2021 - 15:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate