Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Microsoft Edge

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
De azi dimineata de cand mi-a fost updatat browserul Edge sunt super incantat de el.

1. E cel putin la fel de rapid ca Chrome, lanseaza la fel de instant si se misca cu foarte mult talent.
2. Mi-a importat din Chrome toate bookmarks si history
3. Mi-a importat din Chrome toate extensiile.
4. Are o structura de bookmarks numita colectii care pare  mai interesanta si vine in completarea structurii de foldere de favorite. In plus, folderele de favorite sunt afisate doar cand deschizi blank page, cand ai lansat o anumita pagina folderele dispar facand mai mult loc vertical paginii in curs.
5. Am mentionat ca este ultra rapid?

Nu am nicio indoiala ca la securitate este dumnezeu.

Am decis sa il folosesc in perioada urmatoare sa ma obisnuiesc complet cu el si sa ii descopar toate dedesupturile.

Daca implementeaza si scroll to the top precum Opera ar fi absolut tot ce imi doresc de la un browser.

Ah, da, are un buton de aplicatii microsoft office online complet gratis.

Deci practic creezi documente office direct din browser ca si cum ai avea office instalat doar ca gratis. Evident documentele se salveaza in One Drive. Face si chrome treaba asta doar ca trebuie intai sa deschizi pagina Microsoft si dupa aia accesezi pachetul office. Adica un pas in plus. Din Edge deschizi direct si nu trebuie sa te loghezi.

#2
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
sa-l stapanesti sanatos.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View PostGroot, on 15 august 2021 - 10:21, said:

1. E cel putin la fel de rapid ca Chrome
Pai e acelasi engine de randare.

#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Sa nu-si bage unghia'n gat aia de au platit office-ul ? Posted Image
Nu imi place deloc Edge , m-am obisnuit cu interfata normala si orice schimbare ma deruteaza, si nici nu am chef sa invat atatea modificari.

#5
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Pai de ce sa isi bage ughia in gat? Office nu se mai cumpara de mult, platesti doar abonament de utilizare. Deci cine plateste abonament inseamna ca ii trebuie sa aiba softul instalat pe computer. Cine nu are dorinta asta si se bazeaza ca are tot timpul acces la internet (avion, tren, vapor), atunci e bine mersi cu varianta free online.

Edited by Ravy, 15 August 2021 - 11:20.


#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Asta merge folosit doar impreuna cu extensia: Blank New Tab si nici atunci pentru ca la fiecare actualizare Microsoft baga fortat mizerii in browser.
Daca tot vrei sa folosesti browsere bazate pe chromium vezi si Brave, mi se pare mult mai ok.

#7
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
1. Eronezi.
2. (strict in opinia mea) Edge a ajuns atat de potent incat fix nu mai merita sa instalezi altceva decat ce vine inclus in windows.

Edited by Ravy, 15 August 2021 - 12:14.


#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Dezvolta (foloseste mai multe cuvinte) ca nu inteleg nimic.

#9
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 06.03.2016

View PostLensFlare, on 15 august 2021 - 12:01, said:

Asta merge folosit doar impreuna cu extensia: Blank New Tab si nici atunci pentru ca la fiecare actualizare Microsoft baga fortat mizerii in browser.
Daca tot vrei sa folosesti browsere bazate pe chromium vezi si Brave, mi se pare mult mai ok.
Pentru ce extensia aia?

Nu, bara "search the web" nu ma duce pe Bing, ci pe Google. Poti configura cum vrei.

Attached Files


Edited by red46, 15 August 2021 - 12:24.


#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View Postred46, on 15 august 2021 - 12:22, said:

Pentru ce extensia aia?

Sa arate un newTab gol, blank, alb etc. O pagina ce nu contorizeaza vizite si salveaza date de navigare (ca din acest motiv te intreaba daca esti de acord cu cookies).

View Postred46, on 15 august 2021 - 12:22, said:

Nu, bara "search the web" nu ma duce pe Bing, ci pe Google. Poti configura cum vrei.

Bing, Google etc. same shit...

Edited by LensFlare, 15 August 2021 - 12:26.


#11
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 06.03.2016
Salvarea datelor de navigare poate fi dezactivata. Contorizarea vizitelor cu ce te-ar incurca?

View PostLensFlare, on 15 august 2021 - 12:24, said:

Bing, Google etc. same shit...
Am gresit, duce direct la bara de cautare de sus, nu la un anume motor de cautare. Deci nu esti obligat sa folosesti ceva anume.

Edited by red46, 15 August 2021 - 12:28.


#12
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@red46, nu ma refeream la campul ala de search din pagina, pur si simplu toata pagina are doar scop de marketing si colectare date.

#13
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Edge are o extensie foarte faina care face sa vezi clipurile Youtube in PotPlayer! Iti faci un playlist si vezi youtube fara publicitate! Apoi, PotPlayerreda stereo clipurilor in 5.1 sau 7.1! Extensia se numeste chiar PotPlayer si se poate configura.

LE Vad ca extensia se gaseste si la Firefox.
LLE Nu pot corecta din cauza  nr mic de postari, deci mai raman erori. Am multe restrictii.

Attached Files



#14
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Mie nu-mi place Edge. Imi place mai mult Google Chrome. Edge e complicat

#15
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.01.2009
Nu mă pronunț în ceea ce privește alte aspecte, dar un lucru e sigur: Edge face smooth scrolling-ul cel mai bine. La fel de bine cum îl făcea Opera pe vremuri.

#16
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,524
  • Înscris: 01.08.2006
Si eu folosesc doar Edge si sunt mai mult decat multumit. Pentru un utilizator normal e suficient, e rapid, are tot ce ii trebuie, gasesti extensii cate vrei, se pot instala extensiile de la Chrome.

#17
SidTheKid

SidTheKid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 07.01.2009
În mod ciudat e mort la mine azi, nu intră nicăieri, pe mozilla n-am treabă, e ok.

#18
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
salut, am o problema cu edge la care nu ii mai dau de capat.
e vorba de windows 11 laptop, huawei daca conteaza
cand fac scroll cu 2 degete imaginea se misca si stanga dreapta dupa degete nu doar in jos
e frustrant si nu reusesc sa citesc forumul de exemplu
am reusit sa dezactivez odata dar la nimereala dupa ceva site dar si-a facut update si iar face la fel
face scroll stanga dreapta chiar daca situl e 100% arata alb stanga si dreapta

oare care e setarea?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate