Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Dilatarea pupilei a modificat dioptria

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostPlatonX, on 14 august 2021 - 15:42, said:

,

Lentilele au un strat antireflex pentru calculator,,

Aia e una,dar gama de lumina albastra e alta cum am scris mai sus.Vezi ca sunt stifturi chinezesti care absorb numai 30% din albastru pe cand al meu zic cei din germania ca acolo e fabricat , in jur de 92%.

#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
E fals si chiar pe dos treaba cu dilatarea pupilei.

La miopie (-) focalizezi mai aproape decat trebuie pt. ca e ochiul alungit si de la distanta normala focalizeaza in fata retinei si nu pe ea.

Cand maresti pupila, ca si diafragma unui obiectiv foto, scade profunzimea de claritatea de ambele parti ale planului de focalizare, si mai ales cand nu focalizezi bine de la inceput - ajungi sa vezi si mai prost, nu mai bine.
Vezi mai bine la soare cand se micsoreaza pupila si creste profunzimea de claritate. Desigur e o limita si la micsorare, dupa care difractia face imaginea muci...

Edited by loock, 14 August 2021 - 16:29.


#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View PostKean, on 14 august 2021 - 16:17, said:

Aia e una,dar gama de lumina albastra e alta cum am scris mai sus.Vezi ca sunt stifturi chinezesti care absorb numai 30% din albastru pe cand al meu zic cei din germania ca acolo e fabricat , in jur de 92%.

Daca trebuie eliminat albastrul asta, nu mai simplu nu-l mai producem din start?

#22
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostKean, on 14 august 2021 - 15:28, said:

Daca lucrezi mult la computer si mai ales dupa ora 18 iti trebuie si asa ceva ce am eu la ochelari.Un filtru care absoarbe gama de albastru din lumina care-ti disturba ciclul circadian (zi,noapte) daca vrei sa ai un somn mai linistit si sa produci mai multa serotonina.
exact de aia galbeni cu clips am si eu
totusi ei sunt de fapt pt soferi noaptea sua pe ceata, nu-s neaparat ce ne trebuie noua
de multe ori gasesc ca amplifica lumina
la carrefour sau si prin alte parti sunt becuri de veioza colarate si in galben
in ultima vreme bag veioza pe galben din spate
gasesc ca e viziibil mai bine apropo de somn mai odihnitor
recomand

#23
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postloock, on 14 august 2021 - 16:27, said:

E fals si chiar pe dos treaba cu dilatarea pupilei.

La miopie (-) focalizezi mai aproape decat trebuie pt. ca e ochiul alungit si de la distanta normala focalizeaza in fata retinei si nu pe ea.

Cand maresti pupila, ca si diafragma unui obiectiv foto, scade profunzimea de claritatea de ambele parti ale planului de focalizare, si mai ales cand nu focalizezi bine de la inceput - ajungi sa vezi si mai prost, nu mai bine.
Vezi mai bine la soare cand se micsoreaza pupila si creste profunzimea de claritate. Desigur e o limita si la micsorare, dupa care difractia face imaginea muci...
Prima data a masurat cu pupila normala si a dat cu minus ca pana acum, apoi a dilatat pupila cu picuri de dilatare si a dat cu plus. In final a scris asa:

Diagnosticul: spasm de acomodare

Anamneza:
VOD = 0.8FC,1CC
VOS = 1FC,1CC
TIAO 16mmHg
PA/HIPEREMIA CONJUCTIVALA
FAO/NORMAL

#24
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postdani.user, on 14 august 2021 - 16:40, said:


Daca trebuie eliminat albastrul asta, nu mai simplu nu-l mai producem din start?

Nu ai cum,pentru ca lumina are un spectru foartre larg mai ales cea de la monitoarele pc, televizoarele moderne deasemeni lumina produsa de leduri.Corpul nostru are un cod genetic implementat de zeci de mii de ani in care singura lumina de seara era cea de lumanare sau focul de la vatra.Si asta pana acum 100 de ani,pana cand s-a inceput electrificarea satelor si oraselor.Daca ar fi sa estimezi durata ciclului de viata a omenirii la 100 de ani,electrificarea si mai ales lumina asta produsa de leduri ar reprezenta numai cateva milisecunde din 100 de ani.Deci tu in lumea moderna fortezi codul gentic format in mii de ani sa se schimbe instantaneu,ceea ce duce la dezastru.Acesta constatare se poate aplica si alimentatiei din ziua de azi,dar asta e o alta mancare de peste.

View Postodastramosilor, on 14 august 2021 - 16:40, said:

,
in ultima vreme bag veioza pe galben din spate
,

Cele mai sanatoase sunt lampile din cristal de sare de care am si eu,care se zice ca pe langa lumina galbuie "primitiva" ar mai degaja in aerul dimprejur si ioni de minerale care le poti inspira.

Attached Files



#25
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostKean, on 14 august 2021 - 20:16, said:

Cele mai sanatoase sunt lampile din cristal de sare de care am si eu,care se zice ca pe langa lumina galbuie "primitiva" ar mai degaja in aerul dimprejur si ioni de minerale care le poti inspira.
nu cred ca sunt suficient de puternice pt lumina albastra degajata de ecrane
cel mai bine e s aaiba scula filtru

#26
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Albastrul fundalul de aici pe un monitor

Attached File  albastru.PNG   339.87K   4 downloads

Dupa ce reduc din soft albastrul, fundalul devenind galben

Attached File  galben.PNG   290.25K   4 downloads

Suficient de putin albastru ramas?

#27
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Despre falsa miopie:

https://www.helpnet....m-o-recunoastem

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate