Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Hyundai Elantra 2021 - Highway AT

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005

 tfmercedez, on 16 august 2021 - 11:09, said:

se fac controale oftalmologice periodice,  daca nu vezi bine, ii lasi pe cei apti sa conduca.  

Sa faca cei ce au nevoie. Am mai multe masini prin ograda, nici una cu Xenon sau LED. Doar la Hyundai am nevoie de control oftalmologic. La alea cu halogen cu oglinda nu.

#20
mi20r

mi20r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 17.04.2009
Eu nu înțeleg de ce au renunțat la impementarile cu faruri Xenon fără autoleveling, cum am la Ioniq prima generație. Nu se compara cu LED, însă sunt acceptabile, chiar nu mă pot plânge la cum luminează și dacă se arde un bec măcar îl poți schimba la un cost rezonabil.

#21
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Pentru ca LED-ul poate fi mai simplu, eficient, ieftin. Evident, nu la orice echipare/masina, insa multe masini ieftine, inclusiv in variantele de baza, au LED acum.

Iar celelalte, halogen simplu, si mai ieftin. Desi de multe ori aici poate fi problematica schimbarea lor vizibil mai des decat la alte tipuri de becuri, mai ales daca compartimentul motor este inghesuit. Dar tot e o taiere de costuri.

#22
punks7yle

punks7yle

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.08.2020
Am facut un drum la tara pentru un weekend get-away si ne-am intors duminica noapte, farurile sunt mai mult decat suficiente in opinia mea :)

#23
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,301
  • Înscris: 02.02.2006

 paul_kelso, on 16 august 2021 - 11:59, said:

Sa faca cei ce au nevoie. Am mai multe masini prin ograda, nici una cu Xenon sau LED. Doar la Hyundai am nevoie de control oftalmologic. La alea cu halogen cu oglinda nu.
Oglinda sau lupa nu sunt definitorii pentru un far bun sau prost. În principiu lupa îți oferă o distribuție mai uniformă a luminii, spre deosebire de reflector, dar nu înseamnă că orice cu lupă e mai bun decât orice cu reflector. Poți avea faruri foarte bune sau gherle indiferent de implementarea tehnică. Nici faptul că sunt simple (monobloc) sau duble nu garantează nimic.

O comparație între faruri găsești și la mine pe jurnal, între halogen reflector, halogen lupă, LED lupă. Nu se poate generaliza, dar îți arăt că există halogene cu lupă mai performante decât halogene cu reflector.

De curiozitate, ce tipuri de bec(uri) ai în far? Și la Kia Niro se mai plângeau posesorii că sunt slabe halogenele, și aveau ceva mai abstract (pentru mine), HB3 parcă.

#24
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Nu stiu, cele cu care a venit Hyundai de fabrica. Elantra 2019.

#25
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013
Asta cu farurile e ca vulpea si strugurii....sau pana nu conduci o masina cu faruri led nu-ti dai seama.Dupa ce o conduci noaptea nu mai vrei sa te intorci la halogen!

#26
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Alegerea in sine nu e o problema si nu are cum sa fie o problema.
Problema apare cand cineva isi depaseste "prerogativele" unei simple alegeri si vine cu dume din astea:


 mariovrs, on 14 august 2021 - 11:55, said:

Ce va mai i-au mintile producatorii cu tot felul de prostii.. Cati km conduceti noaptea? Sa fim sinceri. O nunta.doua pe an? Si atunci... Ajungi acasa si cu halogene.



-------------------------
Legat de lupa vs oglinda, oglinda are o mare probleme - constrangerile designului farului cu care trebuie sa lucreze inginerii si pe care vor, nu vor, trebuie sa le respecte fara prea mari modificari.

#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,539
  • Înscris: 15.06.2007

 raducut123, on 17 august 2021 - 15:58, said:

Asta cu farurile e ca vulpea si strugurii....sau pana nu conduci o masina cu faruri led nu-ti dai seama.Dupa ce o conduci noaptea nu mai vrei sa te intorci la halogen!
Probabil si daca pilotezi un avion, nu o sa mai vrei sa mergi cu masina..

si prin ipoteza imposibila, cand ti se strica un bec d'ala, faci programare la service. Stim, ca LED urile n-au moarte, teoretic, dar in parctica nu-i asa. Am vazut chiar si Tesla cu LED uri chioare, ce-i drept nu la far ci la stopuri.
Un halogen ars se inlocuieste in 10 minute, cu unul cumparat de la prima benzinarie cu banii de un pachet de tigari.  Daca tii farurile curate, vezi suficient de bine si cu halogenele clasice.

#28
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013
Atunci condu tu cu halogen....lasa-i pe alti care-si permit sa conduca ceva mai avansat!Si nu mai gasi tot felul de motive...

#29
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,682
  • Înscris: 22.11.2007
wtf, ledurile la far au o viata FOARTE lunga si pot reprezenta o problema pentru cine cumpara o masina cu 8 ani vechime sau 250.000km..pt cine o cumpara in prima parte a vietii (noua sau aproape noua) problema este inexistenta.

in schimb as vrea sa remarc si eu ca fata de xenon farurile led imi par mai deranjante, (ma refer la modul cum ma orbesc alti participanti la trafic). chiar i am spus unuia cu un ZOE ultimul model cred, eram sigur ca are faza lunga dar nu, nu o avea..

#30
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Ledurile on regimurile de far auto au o durata de viata undeva pe la 50k ore. In viata reala asta înseamnă 20ani de exploatare asigurată. La vârsta aia chiar dacă se arde poți lua unul de la dezmembrări fără nici o grija.

Alea care te orbesc sunt pur și simplu prost reglate. Ca sa poți pune far pe mașină acesta trebuie omologat. Nu trece nimic de omologare dacă nu se încadrează în stas.
Multi producători dau mașinile noi cu farurile un pic prea sus, la limită.

#31
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 bossake, on 18 august 2021 - 02:00, said:

wtf, ledurile la far au o viata FOARTE lunga si pot reprezenta o problema pentru cine cumpara o masina cu 8 ani vechime sau 250.000km..pt cine o cumpara in prima parte a vietii (noua sau aproape noua) problema este inexistenta.

in schimb as vrea sa remarc si eu ca fata de xenon farurile led imi par mai deranjante, (ma refer la modul cum ma orbesc alti participanti la trafic). chiar i am spus unuia cu un ZOE ultimul model cred, eram sigur ca are faza lunga dar nu, nu o avea..
Xenonul avea de obicei reglaj automat si spalator pt far pt ca avea mai mult de 2000 sau 2500 de lumeni (nu mai retin exact care e pragul peste care sunt cerute reglajul automat si spalatorul).
LEDul la masinile ieftine nu are reglaj automat pt ca, desi e mai puternic decat halogenul, nu depaseste pragul ala.

#32
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 03.03.2007
Sa o stapanesti sanatos.Sa ne tii la curent cum se comporta masina . Am vrut si eu sa dau coamanda dar pana in decembrie sau ianuarie nu se mai fac comenzi. Am fost vineri la DAB sa o vada si consoarta si ne am urcat intr un exclusive. Eu am plecat cu gandul la Highway dar cand a vazut senzori pe fata,faruri led,keyless go, gata pe aia o luam :)) Adevarul e ca unde se duc 18.5k se duc si 19.8k :))

#33
punks7yle

punks7yle

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.08.2020
Am fost in vacanta saptamana trecuta - luat tara la pas de la Constanta la Cluj(vizita pe la frate), masina a mers superb, insa pe drum inapoi la iesire din Cluj imi sare si prima pietricica in parbriz de cand am luat masina, si ghici ce, crapatura de 30 de cm in cateva minute dupa Posted Image, 3200 RON cel mai ieftin schimb la service - altii cer si 4000. Nu am gasit nicaieri parbriz separat asa ca o sa merg la service sa mi-o traga bine Posted Image
Din ce am citit asta se intampla destul de des la Hyundai( https://www.torquene...rs-file-lawsuit , https://www.reddit.c...hipping_easily/ ), mare pacat.

#34
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 02.12.2007
Hyundai, Honda, etc...

Pe civic 10 am schimbat 2 parbrize în 3 ani. 3200 RON bucata, pe casco.

#35
punks7yle

punks7yle

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.08.2020

 Co5min, on 29 septembrie 2021 - 17:52, said:

Hyundai, Honda, etc...

Pe civic 10 am schimbat 2 parbrize în 3 ani. 3200 RON bucata, pe casco.

Best part e ca imi era lene sa dau emailuri sau telefoane pentru oferte de casco inainte sa plec (overworked la munca fara chef de nimic) si am zis ca o fac cand ma intorc din concediu Posted Image Posted Image Posted Image

#36
l_sergiu

l_sergiu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.08.2019
So, a venit si Elantra noastra, cam de o luna. E un model Exclusive Navi AT.
Am deja 1500 km facuti in regim mixt, cu un consum de aprox. 6.
Ca si consum mai punctual, la un drum de 150 km dus-intors (dintr-un oras in altul si retur), consumul a fost cam 4.8 la suta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate