Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Intoarcerea din Grecia cu copii de 6 ani impliniti

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
sicristina

sicristina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.07.2020
Buna, pentru ca asa e la noi, nu se poate da o hotarare clara, va rog sa imi spuneti, cei care v-ati reintors in tara cu copii care implinisera 6 ani, vi s-a cerut test PCR? Au fost pusi in carantina in cazul in care nu ati avut testul? Pe la ce punct de frontiera ati intrat in Romania?

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
da - copil de 9 ani, intrat in tara pe la giurgiu fara test pcr, carantina 14 zile.

#3
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017
Ba e foarte clara hotararea pe care au dat-o!

2 copii intre 6-16 ani, fara test PCR, carantina 14 zile. Punct trecere Calafat.
Nu vrei carantina, le faci testul!

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

 sicristina, on 13 august 2021 - 09:03, said:

pentru ca asa e la noi, nu se poate da o hotarare clara
Dar ce este asa de neclar? De  saptamani bune de cand Grecia este in zona rosie se stie exact care este situatia.

Daca copilul a implinit 6 ani poate sa vina in tara:
- daca nu are test PCR primeste decizie de carantinare 14 zile. Te opresti in vama la testare PCR sau soliciti pe mail acord pentru a merge cu copilul la recoltare PCR in orasul tau. Daca primeste PCR negativ il trimiti la DSP pe mail si in cateva ore primesti revocarea deciziei
- daca vii cu test PCR negativ nu il carantineaza nimeni
- daca este depistat PCR pozitiv in Grecia => ramai acolo pentru ca il carantineaza 14 zile.

De asta mai bine vii acasa, primeste decizia de 14 zile si faci testul in Romania.

#5
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,089
  • Înscris: 06.01.2005

 Xman_ghio, on 13 august 2021 - 10:42, said:

sau soliciti pe mail acord pentru a merge cu copilul la recoltare PCR in orasul tau. Daca primeste PCR negativ il trimiti la DSP pe mail si in cateva ore primesti revocarea deciziei

Catre cine se face solicitarea, o adresa de mail sau un site ceva, se poate?
Ma intereseaza si pe mine.
Multumesc,

#6
sicristina

sicristina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.07.2020

 der25, on 13 august 2021 - 10:39, said:

Ba e foarte clara hotararea pe care au dat-o!

2 copii intre 6-16 ani, fara test PCR, carantina 14 zile. Punct trecere Calafat.
Nu vrei carantina, le faci testul!

Extras din hotarare: https://s.iw.ro/gate...TIxZTEzYTk=.pdf

2. La articolul 4, literele d) și e) se modifică și vor avea următorul cuprins:
,,d) copiii cu vârsta mai mică sau egală de 6 ani, fără a fi necesară prezentarea rezultatului
negativ al unui test RT-PCR pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2;
Pagina 2 din 2
e) copiii cu vârsta mai mare de 6 ani și mai mică de 16 ani, dacă prezintă rezultatul negativ
al unui test RT-PCR pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2, efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea
îmbarcării (pentru cei care călătoresc cu mijloace de transport în comun) sau intrării pe teritoriul
național (pentru cei care călătoresc cu mijloace proprii);”

Ambiguitatea se refera la copiii care au implinit 6 ani dar nu au inca 7. La paragraful d se precizeaza si varsta EGALA cu 6 ani, la paragraful e copiii cu varsta mai are de 6 ani, nicidecum intre 6 si 16 ani cum s-a tot mediatizat. Daca voiau sa nu fie ambigua hotararea ori puneau la paragraful e intre 7 si 16, ori nu mai puneau egala cu 6 la paragraful d.

Eu stiu ca cineva are varsta x ani pana implineste x+1 ani. Si la cazare daca va uitati, copiii sunt considerati de 6 ani pana in ziua in care implinesc 7.

In concluzie, ma intereseaza strict cum s-a procedat in vama in cazul celor care aveau copiii cu varsta de 6 ani impliniti si nu mai mult.

Multumesc!

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
6 ani si o zi inseamna copil mai mare de 6 ani... ce nu iti e clar?

Edited by Barboso, 13 August 2021 - 12:11.
NU MAI CITATI ultimul post !!!


#8
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017
Varsta mai mare de 6 ani, inseamna ca azi intra in carantina cel nascut pe 12 august 2015.
Aici e vorba de lege, nu de cazare, pat suplimentar sau mic dejun.

Acum, nu stiu daca gasesti pe forum pe cineva care sa fi avut un copil de 6 ani si o zi.

#9
sicristina

sicristina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.07.2020

 mirel3003, on 13 august 2021 - 11:34, said:

6 ani si o zi inseamna copil mai mare de 6 ani... ce nu iti e clar?
La ani exista 6, 7, 8 .... si nu fractii, e vorba de reducerea la intreg :)

 der25, on 13 august 2021 - 11:39, said:

Varsta mai mare de 6 ani, inseamna ca azi intra in carantina cel nascut pe 12 august 2015.
Aici e vorba de lege, nu de cazare, pat suplimentar sau mic dejun.

Acum, nu stiu daca gasesti pe forum pe cineva care sa fi avut un copil de 6 ani si o zi.
Asta ma intereseaza, sa gasesc pe cei de 6 ani si oricate zile pana la 7 ani, nu msa intereseaxa cazul particular de 6 ani si o zi :)

#10
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 17.06.2011

 sicristina, on 13 august 2021 - 11:27, said:


2. La articolul 4, literele d) și e) se modifică și vor avea următorul cuprins:
,,d) copiii cu vârsta mai mică sau egală de 6 ani, fără a fi necesară prezentarea rezultatului
negativ al unui test RT-PCR pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2;
Pagina 2 din 2
e) copiii cu vârsta mai mare de 6 ani și mai mică de 16 ani, dacă prezintă rezultatul negativ
al unui test RT-PCR pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2, efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea
îmbarcării (pentru cei care călătoresc cu mijloace de transport în comun) sau intrării pe teritoriul
național (pentru cei care călătoresc cu mijloace proprii);”

Ambiguitatea se refera la copiii care au implinit 6 ani dar nu au inca 7. La paragraful d se precizeaza si varsta EGALA cu 6 ani, la paragraful e copiii cu varsta mai are de 6 ani, nicidecum intre 6 si 16 ani cum s-a tot mediatizat. Daca voiau sa nu fie ambigua hotararea ori puneau la paragraful e intre 7 si 16, ori nu mai puneau egala cu 6 la paragraful d.

Multumesc!

Nu e nici o ambiguitate... e vorba de una din cele 2 variante:

1) Rea credinta, vrei sa invarti si sa sucesti autoritatile si vamesii ca te zgarcesti sa nu platesti pretul pentru testul PCR.
2) Analfabetism functional, adica sti sa citesti un text dar nu esti in stare sa intelegi ce e scris acolo.

Nu e nici cea mai mica ambiguitate acolo!

#11
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

 gelublabla, on 13 august 2021 - 10:53, said:

Catre cine se face solicitarea, o adresa de mail sau un site ceva, se poate?
Ma intereseaza si pe mine.
Multumesc,
Trebuie mail catre DSP-ul din judetul tau. Caut ca era o lista undeva cu fiecare judet si o atasez aici cand o gasesc.

Asta este: https://imgur.com/uDROjbm De la Razvan Pascu de pe pagina FB.

 sicristina, on 13 august 2021 - 11:48, said:

La ani exista 6, 7, 8 .... si nu fractii, e vorba de reducerea la intreg Posted Image
Nu exista nici o reducere niciunde! Daca are 6 ani si 1 zi => a depasit 6 ani. Ce e asa de greu de inteles? Se incadreaza la categoria 6-16 ani si are nevoie de test PCR daca nu vrea carantinare.

Edited by Xman_ghio, 13 August 2021 - 12:36.


#12
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

 sicristina, on 13 august 2021 - 11:48, said:

La ani exista 6, 7, 8 .... si nu fractii, e vorba de reducerea la intreg Posted Image

Tu nu vrei sa intelegi ca mai mare de 6 ani inseamna 6 ani si o zi, doua, trei si asa mai departe.... Ce iti e greu sa intelegi?

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

 mirel3003, on 13 august 2021 - 12:37, said:

Ce iti e greu sa intelegi?

Faptul ca de ce nu poate fenta legea/statul?

#14
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,025
  • Înscris: 30.07.2006

 sicristina, on 13 august 2021 - 11:27, said:


Extras din hotarare: https://s.iw.ro/gate...TIxZTEzYTk=.pdf

2. La articolul 4, literele d) și e) se modifică și vor avea următorul cuprins:
,,d) copiii cu vârsta mai mică sau egală de 6 ani, fără a fi necesară prezentarea rezultatului
negativ al unui test RT-PCR pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2;
Pagina 2 din 2
e) copiii cu vârsta mai mare de 6 ani și mai mică de 16 ani, dacă prezintă rezultatul negativ
al unui test RT-PCR pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2, efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea
îmbarcării (pentru cei care călătoresc cu mijloace de transport în comun) sau intrării pe teritoriul
național (pentru cei care călătoresc cu mijloace proprii);”

Ambiguitatea se refera la copiii care au implinit 6 ani dar nu au inca 7. La paragraful d se precizeaza si varsta EGALA cu 6 ani, la paragraful e copiii cu varsta mai are de 6 ani, nicidecum intre 6 si 16 ani cum s-a tot mediatizat. Daca voiau sa nu fie ambigua hotararea ori puneau la paragraful e intre 7 si 16, ori nu mai puneau egala cu 6 la paragraful d.

Eu stiu ca cineva are varsta x ani pana implineste x+1 ani. Si la cazare daca va uitati, copiii sunt considerati de 6 ani pana in ziua in care implinesc 7.

In concluzie, ma intereseaza strict cum s-a procedat in vama in cazul celor care aveau copiii cu varsta de 6 ani impliniti si nu mai mult.

Multumesc!

Legea e foarte clara.
Mai cititi-o o data.

#15
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 04.09.2013
E putin dubios, intr-adevar.

"copiii cu vârsta mai mică sau egală de 6 ani"

Eu as intelege ca daca am 6 ani si cateva zile / luni, m-as incadra aici.
La fel si daca as fi intrebat ce varsta am, iar eu am 6 ani si 10 zile, nu as putea afirma ca am 7 ani pentru ca as fi mincinos.

Insa in realitate cred ca lucrurile pot diferi. Vezi la vama ce zic baietii. Poate accepta sa nu stea in carantina. Dar pana la urma, 14 zile in casa nu sunt tocmai capatul lumii.

Iar daca vrei sa fi impacata ca ai facut tot ce tine de tine sa nu bagi copilul in carantina, fa-i un test si aia e.

#16
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Nu e dubios, e încă un articol de lege făcut de români (ca multe altele) și care poate fi interpretat sau nu în favoarea uneia dintre părți.
Puteau scrie ceva de genul "până la împlinirea vârstei de 6 ani", nu "mai mica sau egală de 6 ani".
Cum zicea cineva mai sus, dacă are copilul 6 ani și 3 luni, nu poți spune că are 7 ani.
Până la 6 ani și 6 luni, vârsta e mai mica de 7 ani, dar egală cu 6, nu?

Edited by MrNiceGuy, 13 August 2021 - 13:25.


#17
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,025
  • Înscris: 30.07.2006

 wld-ro, on 13 august 2021 - 13:14, said:

E putin dubios, intr-adevar.

"copiii cu vârsta mai mică sau egală de 6 ani"

Eu as intelege ca daca am 6 ani si cateva zile / luni, m-as incadra aici.
La fel si daca as fi intrebat ce varsta am, iar eu am 6 ani si 10 zile, nu as putea afirma ca am 7 ani pentru ca as fi mincinos.

Insa in realitate cred ca lucrurile pot diferi. Vezi la vama ce zic baietii. Poate accepta sa nu stea in carantina. Dar pana la urma, 14 zile in casa nu sunt tocmai capatul lumii.

Iar daca vrei sa fi impacata ca ai facut tot ce tine de tine sa nu bagi copilul in carantina, fa-i un test si aia e.


Ai peste 6 ani si te incadrezi aici.

e) copiii cu vârsta mai mare de 6 ani și mai mică de 16 ani, dacă prezintă rezultatul negativ

#18
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

 wld-ro, on 13 august 2021 - 13:14, said:

La fel si daca as fi intrebat ce varsta am, iar eu am 6 ani si 10 zile, nu as putea afirma ca am 7 ani pentru ca as fi mincinos.
La 6 ani si 10 zile ai intrat in al 7-lea an de viata :-) De ce e greu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate