Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Concediu in septembrie in Bulgaria

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,558
  • Înscris: 05.11.2009
Din motive obiective , anul asta nu am pupat concediu in perioada potrivita.. iunie-iulie-august, s-ar putea sa am 1-2 saptamani libere in septembrie si cum ultima vacanta inafara tarii am facut-o in Bulgaria, ma gandeam daca e fezabila o vacanta in jur de 6-13 septembrie la bulgari, intr-una din statiunile lor dinspre sud , in ideea ca daca mergi mai la sud de sunny beach, scade probablitatea de a intalni vreme de toamna..

Ce vreau de la concediu?

- plaja nisipoasa (nu imi plac plajele pline de pietricele)
- apa calda si caldura de vara in data respectiva...

Am ceva sanse sa gasesc asa ceva in septembrie in Bulgaria?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
accuweather si multe alte site-uri similare au prognoze extinse, te poti uita cum cred ei ca o sa fie vremea in perioada dorita de tine.

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,500
  • Înscris: 16.03.2007
la cum se plang de turisti saraki, sa nu inchida sandramaua mai devreme...

https://www.hotnews....sunt-saraci.htm

#4
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
La inceputul lunii, ai mari sanse sa prinzi vreme buna.

#5
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,558
  • Înscris: 05.11.2009

 _Smiley_, on 13 august 2021 - 06:54, said:

accuweather si multe alte site-uri similare au prognoze extinse, te poti uita cum cred ei ca o sa fie vremea in perioada dorita de tine.

stiu, dar ma gandeam ca poate au mai fost persoane care in anii trecut si-au facut concediul in bulgaria, in septembrie.. ca daca e probabilitate mare de vreme urata , de vreme rece ,mai bine stau acasa. Ca si in iulie sau august poti da de vreme urata, insa probablitatea e mult mai mica..

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
nu stiu cum e la tine, dar mie mi se pare ca vremea se schimba intr-un ritm destul de rapid. anotimpurile de anul asta nu prea seamana cu cele de acum 3-4 ani, deci nu te mai poti baza pe "persoane care au fost in anii trecuti".

dar toamna trecuta a fost destul de calduroasa si tu vrei sa te duci mai in sud, deci eu as zica ca perioada aleasa de tie ar trebui sa fie ok.

#7
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Eu am fost in Septembrie la Sozopol, cativa ani la rand. Acum trei ani chiar am stat pana pe 13 septembrie. Poate putina racoare dimineata, in rest a fost ok, s-a putut face baie si plaja lejer.
"Spre sud" ar putea fi Sinemorets sau Ahtopol. Daca in Nessebar sau Sozopol nu te poti plictisi, nu stiu ce ai putea face in celelalte statiuni din sud, in afara de lenevie totala. Fox-ul a ajuns pe acolo si ar putea spune mai multe.

#8
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 14.03.2006
Eu merg de trei ani in septembrie, in jur de 5-7, cate o saptamana la mare in Bulgaria. Acum doi ani am fost la Nessebar, anul trecut la Obzor, anul acesta am rezervare la Sveti Vlas din 5 sept. Am avut vreme foarte buna, exceptie cate o zi cu nor, in care am vizitat Burgas, iar anul trecut, Byala. Apa a fost foarte calda, lume mai putina, era totusi un aer de sfarsit de sezon, unele restaurante si beach baruri erau inchise, dar lume era, fara a avea insa inghesuiala pe plaja. Oricum, clima, vegetatia, atmosfera sunt mai aproape de Grecia decat de ce este la noi. Ceea ce noua ne-a convenit perfect. Plaja mare, nisip fin, faleza de plimbare seara gasesti in Obzor. Nici Nessebar nu e de neglijat, plaja e un pic mai mica, dar orasul vechi e foarte frumos. Iar cazare gasesti in ambele locatii, de la apartamente in regim self catering, la hoteluri all inclusiv.  Am scris mai multe si am pus poze la topicurile respective.

Edited by kerkyra, 13 August 2021 - 07:36.


#9
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 vanitty, on 13 august 2021 - 06:36, said:

Am ceva sanse sa gasesc asa ceva in septembrie in Bulgaria?

Aproape mereu merg in CO la sfarsitul lui august-inceputul lui septembrie. Anul asta avem asa:
- 4-7 sept. - Sveti Vlas
- 7-10 sept. - Veliko Tarnovo
Chiar daca n-o fi cald cand suntem la mare, e Nessebar-ul aproape, Burgas la fel, avem ce face. Dar cum vara s-a mutat spre... iarna, cred ca sansele ca vremea sa fie spectaculoasa sunt destul de mari.

#10
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
e posibil sa se lase cu lock down, cu carantine, chestii... de asta m-as ingrijora cel mai tare
plaja gasesti... acum depinde de vreme...
si la vreme, marea neagra nu se compara cu egee, adriatica, ionica, mediterana, ce e mai sus de balcani, e mai frig, e clima temperata

Edited by apocalipsul, 13 August 2021 - 07:58.


#11
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Anul trecut am fost in week end la mare pana in octombrie, daca te duci in septembrie in Sunny Beach e perfect, vei avea statiunea neaglomerata, apa calda si nu va mai trebui sa fugi de pe plaja la ora 11 din cauza soarelui prea puternic. Sunny Beach e protejata de vantul de nord de dealuri.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Am facut anul trecut concediu la bulgari (18-25 septembrie) si am stat cate doua nopti la Veliko Tarnovo, Sofia si Nisipurile de Aur. Vremea a fost perfecta (in special la nisipuri), iar statiunea destul de libera comparativ cu anul asta (24-25 iulie) cand plaja era plina (nu balamuc, dar plina).

#13
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Turistii rusi au dat faliment odata cu politikia de expansiune si incordare a muschilor a lu Putin. S-au umplut de sanctiuni inclusiv economice si s-au dus dracului, daca se schimba si conducta de gaze s-a terminat definitiv cu maica rusia :P
Anul asta nu am vazut picior de rus la bulgari in statiuni unde erau majoritari - au apartamente cumparate samd. Majoritatea sunt deja scoase la vanzare! Posted Image

#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Hei, apropo de libertate si de libera circulatie a informatiilor, stiti ca pe 7 august in Marea Neagra a avut loc un mic dezastru ecologic? S-a intamplat la Novorosíisk si a aparut informatia peste tot, mai putin in presa romaneasca, sau cel putin eu nu am gasit-o.
https://www.euronews...k-sea-oil-spill

#15
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
S-a scris:
https://www.digi24.r...initial-1630235
https://evz.ro/peste...ibila-foto.html
https://stirileprotv...dul-rusiei.html
https://www.dcbusine...gra_633431.html

#16
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
eu cred că va fi ok, doamna de la ANM a spus că va fi una dintre cele mai călduroase toamne pe care le vom avea
mergi la sud, în jos de la Sarafovo, Burgas, Sozopol sau chiar stațiunile mai retrase dinspre granița cu Turcia, dar acolo e sărăcie și liniște

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003

 spooky51, on 13 august 2021 - 08:49, said:

eu nu am gasit-o.
Ori nu stii sa cauti ori vrei sa para ceva conspirativ, misterios...

Edited by andreic, 13 August 2021 - 09:06.


#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020

 Flat, on 13 august 2021 - 09:04, said:

eu cred că va fi ok, doamna de la ANM a spus că va fi una dintre cele mai călduroase toamne pe care le vom avea
mergi la sud, în jos de la Sarafovo, Burgas, Sozopol sau chiar stațiunile mai retrase dinspre granița cu Turcia, dar acolo e sărăcie și liniște
Eu caut bogatie, aglomeratie si scandal... Unde gasesc?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate