Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Biopsia arata cancer dar RMN ul, CT ul si PET CT ul nu arata nimic

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Stef_army40

Stef_army40

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.08.2021
Salutare!
În urmă cu aproape 3 luni, mama mea a trecut printr-o histerectomie totala cu limfadenectomie după ce a fost diagnosticată cu HPV și leziuni canceroase si precanceroase. În timpul recuperării, ea a continuat să aibă o durere în interior ca o usturime, care ulterior, după un RMN, a fost asociată cu o dezunire a bontului vaginal. Oncologul ei a sugerat o biopsie din această dezunire iar rezultatul a revenit pozitiv pt carcinom cu celule scuamoase. După biopsie, ne-am îngrijorat că s-ar fi putut răspândi in corp și am făcut o scanare PET CT. Rezultatul a venit negativ, nu s a gasit nici macar o celula maligna activa metabolic in tot corpul. Suntem in ceata si noi dar si medicii pt ca toti zic ca este un caz complicat si aparte dar niciunul nu ne explica ce este acolo de fapt si de ce biopsia iese pozitiva si toate celelalte analize ies bune. Deci ca si PET CT ul, toate celelalte investigații imagistice (RMN, CT) au venit negative.. ganglionii limfatici nu prezintă semne de activitate metastatică .. chirurgul a spus că operația va fi dificilă, deoarece va fi „ca și cum am cauta acul in carul cu fân ”. În acest moment îl așteptăm să se întoarcă din concediu pentru a face operația în septembrie.. toți ceilalți chirurgi oncologi specializati pe ginecologie sunt în vacanță, așa că avem mainile legate cum s ar spune .. Vreau să știu dacă a mai patit cineva asa, sa aiba toate rezultatele bune inafara de biopsie..pana si markerii tumorali pt carcinom scuamo celular au venit sub limita patologica ( 1.3 ng) În prezent, sperăm că poate laboratorul a diagnosticat greșit biopsia sau ceva ..
Tin sa mentionez ca suntem din Iasi si ca in prezent mama este in evidenta la Institului Regional de Oncologie.
Orice raspuns si orice sfat este binevenit.. Va multumim!

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007
Diagnosticul oncologic e morfopatologic, pe baza biopsiei, nu e explorărilor imagistice etc.
Dacă aveți dubii, mai repetați biopsia.

#3
Stef_army40

Stef_army40

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.08.2021
Multumesc pentru raspuns, ne am gandit si la asta, vom merge maine sa faca alta biopsie sa vedem daca iese la fel. Este ciudat deoarece din ce am inteles in 99,9 la suta din cazuri PET CT ul detecteaza celulele canceroase..este cea mai avansata metoda de diagnostic imagistic.. dar se bate cap in cap cu biopsia asta si ii incurca pana si pe medici deoarece fara rezultat pozitiv pe pet ct nu pot incepe radioterapia si trebuie sa intervina neaparat chirugical.. lucru dificil de asemenea avand in vedere ca imagistic nu se vede nimic si se intra “orbeste” nestiind de unde pana unde sa taie..

Edited by Dany_Darke, 12 August 2021 - 18:43.


#4
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
este ce a iesit la biopsie!
parerea mea e ca operatia nu a fost facuta corect!
markerii tumorali sunt cam zero!
am 2 cazuri relativ recente: ceneva a trecut prin boala cu markeri absolut normali, altcineva a avut markeri de 4 ori valorile normale si nu are nimic!
se pare ca doar in doar in anumite tipuri de cancer markerii sunt relevanti (prostata.).
ptr siguranta, repetati biopsia!

#5
Stef_army40

Stef_army40

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.08.2021
Noi am vrea sa o facem dar in acelasi timp ne gandim sa nu facem mai rau daca se umbla iar acolo si ca poate ar fi mai bine sa asteptam pana in septembrie totusi..ne schimbam deciziile din ora in ora pt ca habar n avem ce sa facem ca sa fie bine.. medicul oncolog si chirurgul ne au zis ca nu ne garanteaza ca nu se extinde pana in septembrie cand se poate face operatia (chirurgul a lasat chiar si o hartie semnata si stampilata prin care isi da acordul ca oricare din colegii sai sa intervina pana se intoarce) dar in acelasi timp nu avem alta varianta decat sa ne incercam norocul si sa asteptam inca o luna pt ca toti sunt in concediu..au ramas doar cei care nu se ocupa de cazurile ginecologice..

#6
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

 richi_e, on 12 august 2021 - 20:22, said:

markerii tumorali sunt cam zero!

Si eu stiu un caz, in care un barbat avand cancer depistat,  matkerii tumorali au fost negativi!
Unii spun ca nici CT-ul nu este relevant in depistarea cancerului in faza incipienta. El sesizeaza doar elemente canceroase de marimi semnificative, cand tratamentele pot fi tardive.

#7
Paul-OncoHelp

Paul-OncoHelp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.10.2021
Buna seara, imi pare rau daca scriu prea tarziu. Ar fi fost foarte util rezultatul histopatologic de la operatie(histerectomie)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate