Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Mâncare speciala pentru pisici sterilizați?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Dupa castrare trebuie neapărat ca pisici sa mănânce mâncare speciala pentru pisici sterilizați?


#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Nu.

Da-i majoritar hrana umeda fara cereale si va fi ok. Hrana uscata ingrasa.

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
mai da-i si boabe nu-l invata doar pe pliculete, cand aveam motan era mai grasut dar nu exagerat cand manca strict boabe.

Poate mananca si mancare normala... de oameni.

Edited by sirgoofy, 12 August 2021 - 14:09.


#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,863
  • Înscris: 25.01.2007
oricum se ingrasa in general dupa sterilizare, ca's mai putin active. teoretic mancarea petru pisici sterilizate are mai putine calorii.

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Daca ii dai wet cu +90% carne o sa manance fix atat cat ii trebuie pentru nivelul lui de activitate ca sa nu se ingrase. Pisica nu e facuta sa consume cereale.

#6
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Am o pisica sterilizata de aproximativ un an si nu s-a ingrasat absolut deloc. Stam la casa si mai are activitate (este panica de fel si fuge de nebuna).

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Eu ii dau Taste of the Wild, mâncare normală. N-a luat în greutate, dar nici nu a slăbit (e cam plinuț).Ce-i drept, e și cam puturos, toată ziua stă întins pe jos.

Nu cred că mâncărurile pentru pisici sterile ajută în vreun fel.

#8
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,610
  • Înscris: 12.06.2010
Mancarea speciala pentru pisici sterilizate e antistruviti. Pisicile sterile fac mai usor blocaj renal comparativ cu cele necastrate. Criza renala survine in primii 4 ani sau deloc. N-are nici o legatura cu obezitatea. Obezitatea depinde de genetica si de activitatile zilnice in care e angrenata pisica, daca e unic pet sau mai are tovarasi de joaca.

Edited by lucianburjuiul, 12 August 2021 - 14:59.


#9
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014

 lucianburjuiul, on 12 august 2021 - 14:57, said:

Mancarea speciala pentru pisici sterilizate e antistruviti. Pisicile sterile fac mai usor blocaj renal comparativ cu cele necastrate. Criza renala survine in primii 4 ani sau deloc. N-are nici o legatura cu obezitatea. Obezitatea depinde de genetica si de activitatile zilnice in care e angrenata pisica, daca e unic pet sau mai are tovarasi de joaca.
eu ii iau Royal Urinary, jumatate de kilogram si amestec cu alte doua kg de mancare de calitate. Categoric ii trebuie mancare speciala daca e castrat, pentru motivul expus de Lucian. veterinarul mi-a atras atentia in mod deosebit si mi-a recomandat mancarea asta. Mai sant si pliculete pt pisici sterilizata, dar am meu nu mananca deacat un singur tip de mancare umeda. Royal Urinary e destul de scump, 40-50 lei pe kg cred. dar o poti amesteca cu multa mancare normala, nu e ca si cum numai de-aia trebuie sa manance.

#10
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

 -ARA-, on 12 august 2021 - 13:47, said:

Dupa castrare trebuie neapărat ca pisici sa mănânce mâncare speciala pentru pisici sterilizați?


Motanului proaspăt jugănit i se aduc doar chiţcani de popotă, care au sorbit din ceaşca ofiţerilor ceai anafrodiziac. Ori guzgani demasculinizaţi, ori şoareci impotenţi. Să nu-l complexeze.

#11
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Ma tem ca asta s-a vrut a fi o gluma.

#12
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
sper si eu. Cand ii vezi cum se screm si sufera, ti se atrofiaza simtul umorului.


Am scris si pe un alt topic, de curand:

"... sa ii dai numai mancare speciala. Eu le dau urinary tract health, pt mentinere/intretinere, vad ca e ok, de 4 ani mergem pe boabele astea.

am in casa mereu si ceva mai puternic, pt struviti/oxalati - cand il vad ca se screme, il trec cam 1 saptamana pe S/O"

Edited by irina2014, 16 August 2021 - 12:44.


#13
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Mizu, on 12 august 2021 - 13:52, said:

Hrana uscata ingrasa.

Hrana în exces îngrașă. Că e uscată, umedă, nu e relevant.

Eu am redus porțiile câinilor cu aproximativ 20% după sterilizare și și-au păstrat aceeași greutate.

#14
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Luati mancare cat de cat mai scumpa, nu toate marcile proprii din supermarketuri.
De preferat mancare uscata, nu umeda. Chiar stiu recent o cunostinta cu o pisica ce a ajuns la veterinar, nu mai stiu cu problema la ce organ, din cauza mancarii umede in exces. Exces numindu-se 3 pliculete pe zi. Medicul a zis ca de la mancarea umeda, pisica nu are nevoie de atata mancare umeda. Daca primeste apa, isi ia destul lichid.

#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Hrana in exces ingrasa, dar daca pisica mananca conserve echilibrate cu multa carne o sa-si regleze cantitatea ingerata.

Pisica baga necontrolat:

1. snacksuri, daca-s gen whiskas contin chestii care sa le faca sa miroasa si sa aiba gust dumnezeiesc desi pot fi din rumegus, si daca-s liofilizate e simpla aroma concentrata.
2. supe, pentru ca-s de obicei facute pe carne macra, dar acestea reprezinta hrana complementara si nu contin toti nutrientii necesari.
3. boabe, 10% umiditate si miros de furaje pentru capre, dar uleiurile si aromele pe care le baga in ele au efectul dulciurilor la copii.

La pisicile obisnuite sa manance din tomberoane o sa dureze putin pana isi regleaza consumul de hrana, dar in rest daca le dai doar carne de calitate mananca atat cat ii trebuie raportat la efortul fizic sustinut.

Problema cu boabele, pe langa lipsa de umiditate, e continutul mare de cereale. Carnivorele produc glucoza din aminoacizi, au nevoie de surse de proteine animale bune. Cand le dai porumb si soia si alte cereale o sa ajunga la obezitate si diabet, pe langa problemele renale provocate de deshidratare.

Pisicile au sistemul digestiv adaptat unei diete carnivore, de asta le lipseste glucokinaza, amilaza si intestinul lor contine cantitati mici de enzime pentru digestia carbohidratilor.

Ca fapt divers, nici omul nu ar fi atat de obez daca nu ar exista in mancare zahar si tot felul de potentiatori de arome.

Eu cand am luat pisica am primit indicatii de hrana pentru Royal Canin Kitten, hai sa facem o comparatie intre doua plicuri.

Royal Canin Kitten Instinctive
Ingrediente:
carne și subproduse de origine animală, cereale, extract de proteine vegetale, minerale, subproduse vegetale, uleiuri și grăsimi, drojdie, zahăr.
proteine 12.0 %

Animonda Carny Kitten
Ingrediente:
Cocktail de pasăre: vită (39%, plămân, inimă, carne, rinichi, uger), ficat de pui (14%), inimi de curcan (6%), inimi de rață (6%), carbonat de calciu, clorură de sodiu.
proteine 11.0 %

Detaliul de retinut e ca pe etichete ingredientele sunt listate in ordinea ponderei in continut. RC are cu 1% mai multa proteina, dar de care? Doar uitandu-ne la ingrediente care credeti ca e mai sanatos pentru o pisica?

Eu mi-am pus intrebari mai intai despre pretul RC, in unele locuri gaseam plicul cu 6 lei si in altele cu 3 lei, cat din pretul acestui produs e calitate si cat marketing?

Despre boabe nu stiu ce ar fi de zis, cel mai mare dezavantaj e ca nu au umiditate, iar pisica e un animal ce isi ia apa din hrana. Pisica bea apa doar cand e deja deshidratata, la fel ca omul. Senzatia de sete apare cand esti deja deshidratat. Asa se ajunge la probleme ale tractului urinar.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0mJamgIv5Js?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Sa nu fac un subiect separat. Cat dureaza o astfel de operatie de sterilizare a unui pisic?
Din ce am citit pe internet nu trebuie sa manance nimic inainte.
Apa? Totul normal mai putin mancare?

#17
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009

View Post-ARA-, on 17 august 2021 - 13:05, said:

Sa nu fac un subiect separat. Cat dureaza o astfel de operatie de sterilizare a unui pisic?
Din ce am citit pe internet nu trebuie sa manance nimic inainte.
Apa? Totul normal mai putin mancare?

Mie mi s-a spus ca nu trebuie sa manance nimic cu 12 ore inainte, ca sa nu fie probleme daca vomita din cauza anesteziei, deci la apa nu cred sa fie probleme.
Despre durata, depinde de gen: la motani e mai usor ca doar ii "leaga" ouţele Posted Image, nu il taie. Eu l-am dus dimineata si dupa amiaza l-am luat acasa.
La femele este operatie, sincer nu mai stiu ca a fost mai demult...parca le-am luat a doua zi..

Edited by minam, 17 August 2021 - 14:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate