Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Taietura superficiala deget, rana inrosita

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 YOUR_GOD, on 13 august 2021 - 12:37, said:

Infecție. Antibiotic, spirt cu Rivanol pe pansament. Gheață. Toate pentru colectare. Peste 3 zile control și incizie.
betadina.
cand ai o zgaiba ca aia, cureti cu apa oxigenata dai cu betadina si ti rana uscata.

dupa parerea mea trebuie un atibiotic puternic... ca se intinde.

#38
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Am luat deja la 16. Am facut graficul, ii dam ianinte. Ca tot nu mai bausem o bere de vreo 3 saptamani. Na, asta sa fie paguba!

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
vezi de la spalat vasele ti se trage...
si cutite tocite.

#40
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Ha ha. Stii cum e?! Toate bune pana cand am vazut ca roseata se indreapta catre palma. Atunci a fost momentul ala. Cat despre vase, eu sunt seful le spal cum vreau.

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tare dubios puiul ăla.

Eu m-am tăiat recent la munca, eram in depozit, am configurat o tableta pentru un coleg și am zis eu sa o așez in cutie cât se încarcă, am vrut sa decupez un locaș sa aibă cablul loc in mufa, am pus mâna pe un cutter, am decupat și mi-a zburat in deget. Ete urma

Attached File  image.jpg   114.97K   8 downloads

Nu tu pic de infecție. A durut câteva zile, era adânca. Ma spălam cu apa și săpun și atât

De aia zic, cuțitul cred ca la tine e ok, a fost ceva chimic pe dihania aia de pui.
De reținut

Sănătate maxima și sa ne ții la curent

#42
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 YOUR_GOD, on 13 august 2021 - 15:37, said:

Maine seara mai pun o poza. Sunt curios ce se intampla, dar m-am impacat cu gandul ca trebuie incizie.

Stai linistit ca nu doare Posted Image
Ma mir ca mai folosesc astia rivanol si alcool.
Standard e betadina (in mai multe forme de prezentare).

 waterman, on 13 august 2021 - 19:25, said:

Tare dubios puiul ăla.

Sănătate maxima și sa ne ții la curent

Carnea si sangele sunt medii ideale de dezoltare pentru diverse microorganisme.
In special carnea de pui cruda - sa aveti grija cand o spalati in chiuveta, sa nu sara stropi pe vesela curata, mancare, etc.

#43
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 FatCat33, on 13 august 2021 - 20:03, said:

Stai linistit ca nu doare Posted Image
O, da!

Legat de carne, sotia e cu ochii in patru cand vine vorba despre carne si sange. Imi face si mie observatie daca sare ceva.

Acum, eu nu afirm ca de vina a fost carnea aia. De aici am plecat, dar am pus mana pe atatea lucruri...

 waterman, on 13 august 2021 - 19:25, said:

Nu ca ma laud, dar m-am taiat si intepat in multe lucruri. Cu cuter-ul nu pot sa lucrez fara a ma jertfi. M-am taiat in geam, am calcat in cui nou, ruginit, m-am agatat in sarma ghimpata, unele urate. Mi-a copt uneori. Ei, acum nu a fost ca atunci. Acum era ciudat si mai rau in fiecare zi. Ca de aia am deschis subiectul. Eu sunt obisnuit sa fie rau cateva zile, apoi din ce in ce mai bine. Nu am luat pana acum tratament pentru taieturi, julituri și eu trecut toate.
Uite una: mi-a scapat un bat de pescuit printre degete si dau sa-l prind, sa nu se sparga. Imi trece nailonul printre degete si imi intra bine acul. Cum poate intra bine un ac de pescuit? Ei, cu doi catei pe tija, au intrat amandoi. Nu am putut sa-l scot nici tragand tare. Nu stiam ca pielea este asa tare (o data, am cazut din copac si m-am agatat cu mana in sarma ghimpata ruginita; m-au ridicat de picioare ca sa desfac sarma). In fine, eram sofer si lucid. Amicii imi spuneau sa imping acul sa iasa pe partea cealalta. Eu, de teama tendoanelor si a altor chestii, nu am adoptat aceasta solutie, asa ca am ars un ac de cusut, l-am introdus pe langa acul de pescuit pe partea cu cateii (apropo, imi intrase exact in incheietura degetului, unde e carnea tare) si apoi, dublandu-i pe cei din urma, am scos acul de pescuit. Nu mi-a curs sange, nimic. M-am taiat in stuf. Mi-a trecut prin adidas. A fost...exciting. Ideea este ca nu mor de frica interventiilor de genul, cat timp mi le fac eu.

Si Waterman, am semne pe tot corpul, de la cap la degetele de la picioare: intepat cu cutitul in palma (scobind nuci), taiat in cutie de conserva in talpa (la scaldat), furuncul pe brat, taiat in geam cand incercam sa indepartez chitul (geamuri vechi...am dat cu toata puterea intr-un colt). In cap, cu prastia, autoimpuscare, de mai multe ori, cazut din copac pe gard, scrintit ambele maini, ambele picioare, de mai multe ori.
Sunt baiat crescut la bunici pana la 5 ani, apoi in weekend-uri si vacante, numai la tara.

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
sambata m-am zgariat serios pe dosul degetelor intr-un maces. batadina si cam atat, deja s-au cam inchis.

#45
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Și la mine se întâmpla la fel. Până acum.
Și alte poze:
https://ibb.co/G0K1RmG
https://ibb.co/JCSKf0C
https://ibb.co/cc4kgKF
https://ibb.co/DVqt0Q4

#46
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Astăzi mi-a dispărut sensibilitatea de peste tot. Mâine merg la control. Mai scriu aici pentru cei care vor întâmpina o situație asemănătoare.
Nu mai pun poze, dar degetul și palma arată mult mai bine. Încă se vede ceva, dar s-au dezumflat aproape total. Sau total.

#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
data viitoare sa dai cu betadina si sa ti rana uscata (ferita de apa si lichide).
+ nu mai baga prafuri in rana, in 99% din cazuri nu fac bine.

Edited by arg, 15 August 2021 - 21:58.


#48
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
In 99,9% dintre cazuri, a fost bine fara nicio interventie. Sper sa ma invat minte. Nu stiu daca o voi face.

#49
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
https://ibb.co/W0g7F3m
Ultima poză. Totul este bine, mai iau antibiotic până la 5 zile. Ha ha, m-am dus resemnat, pregătit pentru tăietură, dar totul era bine.
Sănătate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate