Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

[Prof/Cercetare] AI

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
KillDuster02

KillDuster02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.12.2019
Se da situatia urmatoare: student in an terminal licenta la facultate "de top" de informatica din tara.

Ma bate gandul sa ma duc pe directia academica(prof universitar si/sau cercetare) in domeniul AI-ului. Initial am incercat sa gasesc un internship pe ML engineer, dar nimeni nu ia un student de licenta in serios(understandable, sunt multe lucruri necesare desi la tehnic eu zic ca m-am descurcat bine, insa si intrebarile au fost lejere). Pentru licenta am discutat un prof care face si cercetare sa imi dea sa lucrez la unul din proiectele lui, in felul asta sperand sa imi fac si eu o idee despre ce inseamna sa lucrezi intr-un astfel de mediu.

Intrebarea care se pune este: merg in directia corecta/ce as mai putea sa fac pentru a-mi atinge scopul? imi distrug "cariera in IT" prin faptul ca nu am experienta pt ca nu am acceptat sa fac niciun alt internship care nu se leaga de ML/AI la varsta asta de incepator?

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Dacă nu te interesează prea tare banii, îți displace să lucrezi mult/ contracronometru și ești dispus să înghiți tot rahatul de la stat (nepotism, anti-meritocrație, directive cretine la comandă politică) "pentru o slujbă stabilă" - și posibilitatea de a face "ciubucuri" după/ în timpul programului - du-te pe învățământ / cercetare. N-aș recomanda-o decât putorilor/ dușmanilor mei. Nevastă-mea e profesoară, și chiar îmi pare rău pentru ea...

#3
KillDuster02

KillDuster02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.12.2019
Partea cu mizeriile de la stat am tot auzit-o si e cea care ma face mereu sa ma gandesc de 2 ori. Eu mi-as dori sa profesez la universitatea la care sunt acum. Sincer, ca student uitandu-ma la profesorii pe care i-am avut pana acum, cam 75% din ei chiar si-au facut datoria. Din cate am inteles de la cei mai mari universitatea respectiva a fost scuturata destul de mult din vechile obiceiuri. Am avut la licenta profesori care si-au facut doctoratul la facultati de renume din strainatate. Foarte putini mai sunt din gasca veche(50+ ani), deci din punctul asta de vedere pare ca se merge intr-o directie buna.

Banii sunt putini. Din ce am vazut un asistent drd face minim 4.5k lei brut, ceea ce mi se pare cam jignitor. Macar mai creste cat de cat odata cu vechimea. Poate mai schimba ceva si politicul in ecuatia asta in urmatorii 10 ani, who knows.

Partea buna ar fi ca prefer un program mai scurt mai slab platit in comparatie cu unul in care folosesc 'salariul ala baban' ca sa cumpar tot ce prind in speranta ca imi va acoperi frustrarile generate de programul incarcat de la munca.

 __Dan__, on 12 august 2021 - 12:23, said:

Nevastă-mea e profesoară, și chiar îmi pare rău pentru ea...

Daca nu sunt prea intrusive, profesoara in mediul universitar? si cam ce domeniu

Edited by KillDuster02, 12 August 2021 - 13:32.


#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Si e greu sa intrebi la tine la facultate ce posturi libere sunt?
Nu se face cercetare in Ro, mai ales in AI.
Nu se munceste putin pe acolo, pregatesti laboratoarele, faci proiectele/cartile profilor, esti practic sluga lor.
Angajeaza-te la privat si nu mai bate campii.

#5
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

 KillDuster02, on 12 august 2021 - 13:32, said:

Banii sunt putini. Din ce am vazut un asistent drd face minim 4.5k lei brut
In privat iti dam mai putin si te punem sa  muncesti si mai mult inclusiv Sambata, Duminica(neplatit) ca trebuie sa confirmi sa tragi tare mult si bine.
(evident nu AI, pt AI ,peste 10 ani cel putin)

 Friskey, on 12 august 2021 - 18:47, said:

Angajeaza-te la privat si nu mai bate campii.
Nu avem joburi de AI nivel incepator. Pt AI trebuie sa ai cel putin 2 ani experienta in ML.
Si salariille pt AI se dau la  nivel profi, nu exista juniorat in aceste domeniu din momemnt ce toti care vin din AI, vin din ML, si ca sa cunosti ML iti trebuie experienta destula in programare , ocupand un post transversal, iar ca sa fii senior pe un post transversal iti cam trebuie 15 ani vechime in IT.

PS: cu facultaea + liceu de profil = 8 ani de vechime in domeniu IT, iti mai trebuie inca 3 ani vechime in post de senior pe transversal + 2 ani vechime ca ML engineer + 2 ani vechime ca AI engineer => abia apoi poti aplica in  mediul privat pt un post de senior AI engineer.

Edited by YalFa, 12 August 2021 - 19:09.


#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Cele mai bune articole ce le-ai citit in domeniu au fost scrise de oameni lucrand ... unde?

#7
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.12.2019
Daca ti-ar placea - vezi tu mai incolo - de ce nu
Daca esti chiar asa bun cum zici, poti sa faci freelancing pe langa
Pe partea de freelancing poti sa ai castiguri fabuloase, se cauta ce zici tu si se plateste regeste

#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ca sa te faci profesor profesor tre sa astepti vreo 30 de ani sa moara toti care-s in rind inaintea ta. In 30 de ani, daca esti atit de destept pe cit pretinzi poti ajunge infinit mai departe in mediul privat si nu tre sa te complici cu toti idiotii.

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 YalFa, on 12 august 2021 - 19:03, said:

Nu avem joburi de AI nivel incepator.
Voi fiind cine?

Post tranversal?
V-a bagat net la ospiciu?

Edited by Friskey, 13 August 2021 - 10:33.


#10
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
https://medium.com/@...nt-72878778d80c
Posted Image Posted Image

Quote

Voi fiind cine?
Corporatie  bazata pe servicii de ML & AI ?

Edited by YalFa, 13 August 2021 - 11:36.


#11
unudinmultime

unudinmultime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2021

 YalFa, on 12 august 2021 - 19:03, said:

Nu avem joburi de AI nivel incepator. Pt AI trebuie sa ai cel putin 2 ani experienta in ML.
Asa e la toate firmele care au nevoie de AI ?
2 ani experienta in ML nu inseamna incepator in ML ?

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Firma lui e mai deosebita, a nu se generaliza.

#13
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

 unudinmultime, on 14 august 2021 - 14:10, said:

Asa e la toate firmele care au nevoie de AI ?
2 ani experienta in ML nu inseamna incepator in ML ?
Citeste cu atentie, dupa ce in prealabil ai fost  pe un post transveral (cel putin  3 ani), adica data analyst or data engineer/big data engineer or dev ops engineer sau java engineer(atentie nu programmer, big difference here)

 dani.user, on 14 august 2021 - 14:26, said:

Firma lui e mai deosebita, a nu se generaliza.
Nu e firma mea, ci sunt din domeniu.

#14
unudinmultime

unudinmultime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2021
@YalFa
Tu la cati ani dupa ce ai terminat facultatea ai inceput sa lucrezi in ML ?

#15
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Eu sunt manager de proiect, eu angajez oameni pt ML si AI .
Dupa 8 ani.

Edited by YalFa, 15 August 2021 - 10:17.


#16
unudinmultime

unudinmultime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2021

 YalFa, on 15 august 2021 - 10:17, said:

Eu sunt manager de proiect, eu angajez oameni pt ML si AI .
Dupa 8 ani.

Si in afara de experienta in domeniu ce ceri dpdv profesional de la un candidat ca sa il angajezi ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate