Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Un PlayStore folosind Linux/ Android

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

Intrebarea e simpla, de tipul "da" sau "nu" ... presupunand ca cineva ar avea destul de multi bani precum si dotarea hardware necesara, ar putea sa infiinteze propriul sau AppStore/ PlayStore, unde sa poata permite gazduirea de aplicatii pentru Linux si Android ?

Adica ar putea cineva cu suficient capital, sa creeze un alt PlayStore/ Appstore, unde sa fie gazduite si eventual, vandute aplicatii, asa cum se intampla pe Google PlayStore sau Apple AppStore?

(evident, nu s-ar numi PlayStore or Appstore ci cu totul altfel, pt a evita conflictele pe copy-right de nume)

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Pentru Linux e o discutie dar Android? Adica se poate insa lumea s-a obisnuit la Android unde sa caute, cine e in spate etc. De ce ar dori un alt depozit?

#3
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 neagu_laurentiu, on 12 august 2021 - 00:32, said:

Pentru Linux e o discutie dar Android? Adica se poate insa lumea s-a obisnuit la Android unde sa caute, cine e in spate etc. De ce ar dori un alt depozit?


Deci pt android s-ar putea?

Pai uite un motiv bun - sa scapi de limitarile si cenzura Google.
Si daca nici despre astea nu stii, esti mult prea neinformat sa te pot ajuta eu acum

Si pentru linux...de ce e o discutie ?
Credeam ca e open source

Edited by pinguinul666, 12 August 2021 - 00:53.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Nu scapi ca sistemul e a lui Google si oricand se supara poate schimba foaia.

Linux e open, distributiile au acel depozit, lumea are incredere in cel de prima mana si nu la un necunoscut.

Edited by neagu_laurentiu, 12 August 2021 - 00:59.


#5
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 neagu_laurentiu, on 12 august 2021 - 00:58, said:

Nu scapi ca sistemul e a lui Google si oricand se supara poate schimba foaia.

Linux e open, distributiile au acel depozit, lumea are incredere in cel de prima mana si nu la un necunoscut.


nu cred ca ai priceput intrebarea ....desi era ff simpla!


Eu, Pinguinul, creez PinguinStore, unde, INDEPENDENT de Google, permit dezvoltatorilor de aplicatii android sa si le hosteze la mine, pe servere...si sa si vanda (eu retinand un mic %).
Adica fix ce face Google PlayStore acum!

In mod evident, vor lipsi aplicatiile specifice Google - Google Maps, Google Drive, Gmail etc! Duuh...

Am voie legal asta?

Edited by pinguinul666, 12 August 2021 - 01:09.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Fii linistit ca am priceput, tu nu ma pricepi ca n-ai cunostintele tehnice necesare. Si azi poti face tu acasa o aplicatie si sa o pun eu pe telefonul meu fara sa trec pe la Google. Dar o faci cu instrumentele lui Google in final (chiar daca ai interpusi). Maine cand se supara, din varii motive, nu mai permite Android ce permite azi, aceleasi key, impachetare etc. Si ramaii cu ochii in soare.

Edited by neagu_laurentiu, 12 August 2021 - 01:13.


#7
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Tu vrei ceva de genul asta (e doar pentru Android nu si Linux) https://apkpure.com/

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tehnic vorbind, poți.
Cât timp vrea google.
După care nu mai poți.
Financiar vorbind, nu poți.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

 pinguinul666, on 12 august 2021 - 00:16, said:

Intrebarea e simpla, de tipul "da" sau "nu" ... presupunand ca cineva ar avea destul de multi bani precum si dotarea hardware necesara, ar putea sa infiinteze propriul sau AppStore/ PlayStore, unde sa poata permite gazduirea de aplicatii pentru Linux si Android ?

raspunsul este: da

din punct de vedere tehnic este destul de simplu.
problemele apar la partea de marketing: trebuie sa reusesti cumva sa convingi oamenii sa si intre pe noul tau Store si sa cumpere de acolo chestii.
majoritatea oamenilor sunt incredibil de comozi: daca au pe telefon AppStore/PlayStore, cumpara de acolo. nu vor depune efortul sa caute daca exista un alt Store (eventual mai bun) si sa-l foloseasca.

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Pentru Android exista deja alternative: Huawei AppGallery si Amazon Appstore. Ba ultimul e chiar cel folosit de Windows 11 pentru a instala aplicatii Android pe care le poate executa.
Sa creezi unul nou: da, tehnic nu prea ar fi vreun impediment, dar:
  • nu vei avea acolo nimic ce tine de serviciile Google, pe care destule aplicatii le folosesc;
  • mai trebuie sa convingi si utilizatorii sa apeleze la acest magazin alternativ crea de neica nimeni in locul celor consacrate;
  • si in plus trebuie sa convingi si dezvoltatorii sa publice acolo, ca nu poti copia pur si simplu aplicatiile din alta parte.
Pentru Linux lucrurile stau diferit, si asta pebtru ca ‘Linux’ e mai mult o denumire generica. Exista o tona de distributii care contin fiecare anumite programe dar nu altele, versiuni diferite, si, poate mai important, care utilizeaza metode diferite de instalare si update a diferitelor pachete. Intr-un mediu atat de eterogen, nu vad cum ar putea sa existe ceva gen app-store unic si universal.

#11
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
cu da sau nu:
pentru android exista deja destule
pentru linux nu vad rostul.
adica 1. incidenta linux e mica fata de android.
2 incidenta linux dekstop e si mai mica.
3. in general fiecare distributie are propriul "repository"

#12
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021
Sunt deja diverse. Ai de exemplu si Steam cu jocuri ce include jocuri pentru linux(filtrezi din optiuni).
Pe linux problema e ca nu sunt multi dispusi sa plateasca.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Desi Android se bazeaza pe Linux (la fel si IOs, au radacini comune destul de in spate), nu poti avea o biblioteca comuna.

Este exact ca o biblioteca cu carti destinata cititorilor a doua limbi diferite (sa zicem romana si portugheza), dar cu carti scrise in latina (care este comuna ambelor). Vor fi intelese in proportie foarte mica.

Asa si la aplicatii: vor avea baza comuna, dar nu vor putea fi rulate nativ si pe Android si pe Linux, ci vor trebui scrise in limbajul fiecaruia (si Linux este, de fapt, nucleul, deoarece distributiile Linux sunt foarte variate).

#14
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 neagu_laurentiu, on 12 august 2021 - 00:58, said:

Nu scapi ca sistemul e a lui Google si oricand se supara poate schimba foaia.

Linux e open, distributiile au acel depozit, lumea are incredere in cel de prima mana si nu la un necunoscut.


nu cred ca pricepi ...sincer!

eu vorbesc de un magazin de aplicatii TOTAL INDEPENDENT de Google...fara a depinde catusi de putin de serviciile Google!

Sa zicem ca se supara Google si imi da interzis!

Daca nu foloesc nici unul din serviciile lor...ce imi pot face ?!
Aha...nu mai am acces la serviciile lor.
Servicii care oricum, prin prisma faptului ca am propria mea platforma, nu le foloseam oricum!

Android e si el open source, pe asta nu il pot interzice, oricat s-ar supara!

Adica nu imi pot interzice sa folosesc Android, fiindca si Android, si Linux, sunt open source!

Mai citeste inainte sa dai reply

 neagu_laurentiu, on 12 august 2021 - 01:11, said:

Fii linistit ca am priceput, tu nu ma pricepi ca n-ai cunostintele tehnice necesare. Si azi poti face tu acasa o aplicatie si sa o pun eu pe telefonul meu fara sa trec pe la Google. Dar o faci cu instrumentele lui Google in final (chiar daca ai interpusi). Maine cand se supara, din varii motive, nu mai permite Android ce permite azi, aceleasi key, impachetare etc. Si ramaii cu ochii in soare.

Cred ca tu nu intelegi ce inseamna licenta open source!
Sincer!


Pe scurt - inseamna ca odata ce ai facut un soft open source, NU TE POTI razgandi peste noapte si sa il faci closed source!
Fiindca asta inseamna ce spui tu!

Ce spui tu, este posibil doar la softul closed-source - i.e. Windows.

Nu se poate limita accesul la un soft open source, odata ce l-ai facut public!
Oricat se supara corporatia respectiva!

Eu zic sa citesti o licenta open source inainte sa poti discutii

 Pololica, on 12 august 2021 - 08:53, said:

Desi Android se bazeaza pe Linux (la fel si IOs, au radacini comune destul de in spate), nu poti avea o biblioteca comuna.

Este exact ca o biblioteca cu carti destinata cititorilor a doua limbi diferite (sa zicem romana si portugheza), dar cu carti scrise in latina (care este comuna ambelor). Vor fi intelese in proportie foarte mica.

Asa si la aplicatii: vor avea baza comuna, dar nu vor putea fi rulate nativ si pe Android si pe Linux, ci vor trebui scrise in limbajul fiecaruia (si Linux este, de fapt, nucleul, deoarece distributiile Linux sunt foarte variate).

Nu am spus asta!

Am zis ca pot crea 2 platforme - Pinguin Android si Pinguin Linux.
2 magazine software, 2 platforme separate.

Ambele, fara sa depind de Google, sau alta mare corporatie.....fiindca softul lor e open source, nu closed source

Am impresia ca multi de pe aici, habar nu au ce inseamna open source versus closed source

 Drumroll, on 12 august 2021 - 08:15, said:

Pe linux problema e ca nu sunt multi dispusi sa plateasca.

Sa stii ca se pot face bani multi si fara sa pui clientul sa plateasca!

Simplul fapt ca ajungi renumit, cu mii/ sute de mii/ poate milioane de clienti - care folosesc softul tau gratuit - inseamna ca vei face multi bani.

De ex., publicitate, sponsorizari etc

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 pinguinul666, on 12 august 2021 - 09:38, said:

nu cred ca pricepi ...sincer!
Idem. Stii franturi de adevar si le extapolezi degeaba.
Unde e Android 100% open?! Si tot licenta spune ca din open poti apela bucarti de cod, closed, fara sa atinga libertati. Partile sensibile sunt closed. Restul e cancan.

Edited by neagu_laurentiu, 12 August 2021 - 12:22.


#16
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 neagu_laurentiu, on 12 august 2021 - 12:16, said:

Idem. Stii franturi de adevar si le extapolezi degeaba.
Unde e Android 100% open?! Si tot licenta spune ca din open poti apela bucarti de cod, closed, fara sa atinga libertati. Partile sensibile sunt closed. Restul e cancan.

Ma tem ca tu esti cel ce greseste..

LINK - Android e open source

Da, sunt anumite parti sensibile - i.e. serviciile Google enumerate mai sus, de mine:  Google Maps, Gmail, PlayServices etc.
Asa cum am si spus in primul post, eu as elimina total aceste servicii proprietare.

Nu, Android nu are nevoie in mod obligatoriu de acestea, ele sunt "quality of life", nu functionale.

Dovada?
Huawei!

Huawei a facut fix ce zic si eu acum!
HarmonyOS de la Huawei este, efectiv Android....rebranduit si fara serviciile proprietare Google.

Si ghici ce...este perfect legal!

Huawei are interdictie totala in Google Playstore ...dar totusii.... NIMENI nu ii poate interzice sa foloseasca Android sau sa faca un magazin de Aplicatii Android - ceea ce au si facut!

Oricat s-ar screme Goole, nu are ce face, fiindca Android e open source.
Odata ce ai eliberat duhul din sticla, nu il mai poti baga la loc inapoi.

Pam pam!

Hai, pune mana si citeste intai!

Clarificare:  am discutat cu 2 amici avocati (drepturi de proprietate intelectuala si altele asemenea...) si ei au zis ca e perfect legal ce am propus eu aici. E fix ce a facut si Huawei.

Edited by pinguinul666, 12 August 2021 - 12:33.


#17
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Da

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
De +25 ani citesc si folosesc licenta asta, cred ca stiu despre ce vorbesc. Ia frumos codul cat e public si vezi in header, lasa titlul pompos, ia la bani marunti componentele. Nu vorbesc de serviciile extra.

 pinguinul666, on 12 august 2021 - 12:32, said:

Clarificare:  am discutat cu 2 amici avocati (drepturi de proprietate intelectuala si altele asemenea...) si ei au zis ca e perfect legal ce am propus eu aici. E fix ce a facut si Huawei.
Azi e legal ce vrei, ai si exemple, ti-am zis din start. Eu ti-am mai spus ca pot sa intoarca foaia, cu tot cu codul existent la vedere ca nu-l doare de ala.

Edited by neagu_laurentiu, 12 August 2021 - 12:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate