Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

TV Sony 43X81J

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#37
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Salut , cred că v-am zăpăcit deja și pe voi :( ... Deci nu mă pot împăca deloc cu mișcările imaginii pe acest tv așa că de luni incolo merg sa îl returnez , dar în același timp as vrea sa iau altul și eventual sa dau o diferență , mă gândeam la astea 2 variante

Philips 43PUS8536/12

Sau

Sony 43X85J - asta din ce am văzut pe site-uri ar fi de 100hz

Oare este vreunul din ele mai ok la mișcarea imaginilor , am citit pe unele forumuri că faptul că imaginea se vede într-un fel mai rapida uneori și chiar și sacadata din cauza celor 50Hz , dar nu stiu cat de reală este chestia asta pt că și vechiul tv avea tot 50hz

Tv-ul nu îl iau pt a mă juca , nu am consola și nici nu am in plan sa îmi iau , deci eu tv-ul îl vreau pt vizionare canale tv și filme clipuri de pe YouTube și alte platforme de filme/seriale

#38
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu gasesti mai nimic OK la diagonala asta. Ti s-a mai spus , TV-urile bune incep de la 55 inch in sus.
Daca nu ai avea obsesia pt Android as recomanda in continuare Samsung 43Q60T , daca il mai gasesti ,net superior la calitatea imaginii fata de modelele de mai sus.
Si daca vrei Android neaparat , ii pui un Xiaomi MIBox Sii tot iesi mai ieftin decat cu acel Sony.
Philips-urile actuale(TPVIsion-China) nu au nicio legatura cu vechiul brand ,nici macar nu merita a fi luate in considerare.
Faptul ca pe un TV ai 120 Hz in loc de 60 ,ajuta foarte mult la miscari rapide din transmisii sportive ,filme ,la fluenta imaginii. Nu are legatura cu modul SOE care te deranjeaza.
Acel Sony are un pret absolut aberant , mai pui putin si iti iei OLED de 48" , ca tot era o oferta pe undeva.
https://www.emag.ro/...b/pd/DTWCJMMBM/

Edited by edigee, 21 August 2021 - 23:59.


#39
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Din păcate diagonala chiar nu am cum sa o schimb dar cred că până la urmă o să renunț la andorid tv , deci rămâne acum să mă ajutați dacă doriți , sa aleg intre Samsung (tizen) și LG (webOS) ... Găsesc ceva bun de la ei cu diagonala asta până în maxim 3500 lei

#40
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
La LG nu gasesti decat modele foarte slabe cu IPS la acea diagonala. Chiar vreun nanocell daca ar fi , tot aia e.
Mai degraba "tai" de prin mobila sa fac loc la CX-ul ala de 48 inch decat tot sa caut variante de 43 inch.
Daca totusi insisti pe 43' ,ai:
https://altex.ro/tel...wBoC4M0QAvD_BwE
sau modellul de anul trecut ,chiar ceva mai bun dar care se gaseste foarte greu:
https://www.cel.ro/t...-pMyYyPDcsNw-l/

#41
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Am mai citit pe forum că Samsung și LG nu mai au DTS asta înseamnă că dacă vreau sa vad un film pus pe stick nu o să am sunt la film...in cazul asta chiar nu știu ce să aleg sa cumpăr 🤔😤😓

#42
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu-i asa mare bai. Se gasesc variante ale filmelor si cu alta codare a sunetului.
Nu are DTS nici Panasonic , de ex.
Am mai zis ,iei un MiBox S si ai si Android , si DTS. Iar ca pret impreuna cu un Q60A iesi mai ieftin decat cu acel Sony.

#43
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Pana nu aparuse Chormecast-ul cu Google TV era best buy MiBox-ul acum insa daca bugetul nu e foarte limitat ai posibilitatea de a alege intre jucaria de la Google un pic mai scumpa sau Xiaomi.
43X85J este probabil cel mai bun tv de 43" dar pretul este aberant pentru un 43". Bine nici Samsung nu se lasa  43LS03A costa tot 4000 si ceva.
Modelele de 2020 s-au gasit la preturi in jur de 3000 sau chiar sub la oferte acum au aparut modelele de 2021 si le tin la 4000 atat Sony X85 cat si Samsung-ul LS03.
43Q60 recomandat de edigee ar fi cred urmatoarea alegere daca mobila aia e asa pretioasa si vrei sa te chinui cu un tv (modest, indiferent ce model de 43") cu dimensiuni de monitor un pic mai mare, inca niste ani buni de acum incolo ...

Edited by MD, 22 August 2021 - 16:35.


#44
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Nu recomand nici eu Philips-uri dar daca vrei DTS, Dolby Atmos, Dolby Vision (ca Samsung nu stiu nici de acestea - desi utilitatea lor pe un tv de 43" e foarte discutabila), Ambilight, Android TV  iti poti incerca norocul si cu Philps 43PUS85

#45
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Nu e a mea mobila ca să pot să decid (stau in chirie) plus că tv-ul îl folosesc in dormitor și cum e dormitor la bloc nu e foarte mare (este un 4x3) așa că nu am alta varianta decât să găsesc ceva pe placul meu in dimensiunea asta

Revenind la subiect , am văzut și eu sony-ul 43x85j , dar nu știu cum o să mă impac cu display-ul VA , am înțeles că la VA daca te muti puțin în lateral se schimba culorile tv-ului plus că tv-ul vine așezat cumva mai sus, stand in pat și uitandu-ma de jos in sus , o sa de vadă bine pe ecran VA? 🤔

Legat de Mi Box , am deja unul ce l-am avut la tv-ul vechi , asta a fost și motivul de an vrut cu andorid pt că mi-a plăcut androidul dar nu mai vroiam sa stau agățat cu un mi box 4s

Edited by dragosmurgescu, 22 August 2021 - 16:55.


#46
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
VA-urile au ceva probleme doar daca te muti stanga-dreapta la unghiuri mai mari. Nu sus-jos ca la TN-uri.
Oricum , avantajele VA-urilor fata de IPS, la contrast si afisarea negrului sunt enorme. La IPS ai unghiuri bune dar stingi lumina si vezi gri in loc de negru cu un contrast de max 1000:1 , in cel mai bun caz.
Oricum pt continut 4k urmarit de la mai mult de 2m,  un TV de 43' e minuscul.

#47
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
mie sincer nu mi se pare mic deloc cel de 108cm poate si din cauza ca am avut inainte de 81cm , am vazut ca la emag varianta 43X85J ar fi la pretul 3.349 Lei ca resigilat , ce stiti despre produsele resigilate merita luate? Nu am cumparat niciodata nimic resigilat Posted Image

#48
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 01.03.2006

 MD, on 22 august 2021 - 16:22, said:

Pana nu aparuse Chormecast-ul cu Google TV era best buy MiBox-ul acum insa daca bugetul nu e foarte limitat ai posibilitatea de a alege intre jucaria de la Google un pic mai scumpa sau Xiaomi.
43X85J este probabil cel mai bun tv de 43" dar pretul este aberant pentru un 43". Bine nici Samsung nu se lasa  43LS03A costa tot 4000 si ceva.
Modelele de 2020 s-au gasit la preturi in jur de 3000 sau chiar sub la oferte acum au aparut modelele de 2021 si le tin la 4000 atat Sony X85 cat si Samsung-ul LS03.
43Q60 recomandat de edigee ar fi cred urmatoarea alegere daca mobila aia e asa pretioasa si vrei sa te chinui cu un tv (modest, indiferent ce model de 43") cu dimensiuni de monitor un pic mai mare, inca niste ani buni de acum incolo ...
si cum vede  filme de pe stick sau hdd extern?  google tv ala  stie doar fat 32 ! e bun doar pt streaming...   pe multi nu ii intereseaza sa dea play  cu PLEX et company ,

#49
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 dragosmurgescu, on 22 august 2021 - 17:31, said:

mie sincer nu mi se pare mic deloc cel de 108cm poate si din cauza ca am avut inainte de 81cm , am vazut ca la emag varianta 43X85J ar fi la pretul 3.349 Lei ca resigilat , ce stiti despre produsele resigilate merita luate? Nu am cumparat niciodata nimic resigilat Posted Image

Bine zici "mi se pare". Uite ca nu mai e ca la full HD cu distantele de vizionare. La continut 4k privit de la 2,5 m, de ex , diagonala recomandata e de 55 inch.
Cat despre pret , oricum e scump acel Sony.

Edited by edigee, 22 August 2021 - 20:21.


#50
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002

 akayy, on 22 august 2021 - 17:48, said:

si cum vede  filme de pe stick sau hdd extern?  google tv ala  stie doar fat 32 ! e bun doar pt streaming...   pe multi nu ii intereseaza sa dea play  cu PLEX et company ,

Cine mai sta sa descarce torrente pe stick sau HDD in 2021 ... ma rog or mai fi .

Legat de resigilate ii cumperi nu-ti place ii dai inpoi.Bine ar fi sa-l ridici din showroom sa arunci o privirea acolo la el sa sti macar aproximativ ce duci acasa. Poate sa fie un exemplar ok sau cu vreo problema care o vezi in showroom sau una ascunsa care nu o vezi poate decat acasa dupa o saptamana. Ideea este ca e mic 43", nu e o problema daca ai showroom in oras sa-l iei si sa-l duci inapoi daca ceva nu-ti place.

Edited by MD, 22 August 2021 - 21:08.


#51
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Am showroom în oraș (sunt chiar 2 in Timișoara) ... Sincer mă omorâți cu diagonala 😂 hai sa zicem că poate aș reuși cumva sa bag următoarea dimensiune după 43" , cred că 49" , ce sa iau ca să nu îmi "fuga imaginea" sau să "sacadeze imaginea" sau să "pâlpâie imaginea" că deja de la sta mă dor ochii

O sa incerc mâine să văd dacă pot cumva sa mai departez corpurile fara să stric nimic la mobila 😂 , dar nu garantez ca reușesc 😂

Edited by dragosmurgescu, 22 August 2021 - 21:20.


#52
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Ce sa aleg dintre

LG 43NANO773PA - display VA cu DirectLED
Samsung 50Q60A - display VA cu EdgeLed
Philips 50PUS8536/12 - display VA cu DirectLED
Philips 50PUS8545/12 - display VA cu DirectLED
Sony 50X85J - display VA cu DirectLED

Sau propuneri și alte variante până în 4000 lei

Mulțumesc :)

#53
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 10.12.2018
LG Oled 48 CX https://altex.ro/tel...UHDOLED48CX3LB/

#54
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009
Daca poti controla lumina pe timpul zilei atunci oferta propusa se @RFL e de departe cea mai buna (daca poti urca pretul de achizitie cu inca 10%).
Altfel daca e foarte multa lumina in camera probabil acest 50Q80T ar fi optiunea cea mai buna (la fel mai scump insa Full Array Local Dimming) .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate