Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

TV Sony 43X81J

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#19
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Am cumpărat până la urmă TV-ul Sony 43X81J și deja cred întâmpin o problema... Nu știu dacă este o problema a tv-ului sau a cablului tv , eu am folosit in tv-ul vechi cablu direct fara card CI+ și mergeau foarte bine programele HD , in schimb pe acest Sony unele programe HD nu reușește să mi le afișeze deloc iar cele ce le afișează le sacadează urat de tot ... Sa fie ceva de la cablu fizic că are ceva ani sa tv-urile astea merg cum trebuie doar cu acele carduri CI+ ?

Edited by dragosmurgescu, 13 August 2021 - 11:05.


#20
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 10.12.2018
Cardul CI+ are functia de a decoda canalele din pachetele de extraoptiuni, gen HBO, Cinemax, Eurosport 4k, Digi 4k, Film Now, canale adult etc. Nu are treaba cu calitatea imaginii. Verifica mufa care intra in tv, cablul si splitter-ul in caz ca ai. Daca nu se rezolva, suna la provider sa vina sa-ti verifice calitatea semnalului. Unele tv-uri sunt mai sensibile fata de altele la calitatea si puterea semnalului receptionat.

#21
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 06.12.2006
TV trebuie sa mearga fara probleme si fara card CI. Cardul te ajuta la decodarea programelor cu plata suplimentara.

#22
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Ok , am înțeles , am făcut actualizarea de soft și pare pentru moment că se vad ok canalele HD , oricum cred că o să cumpăr alte cablu coaxial că asta ce îl am are pe puțin 10 ani 😂 legat de cablu poate va pricepeți mai bine , trebuie sa țin cont de vreun anumit tip de cablu , mă refer exista mai calitativ (de exemplu la cele de internet sunt cat5 cat5e cat6 etc.)

#23
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 10.12.2018
Cablu coaxial RG6, 75 Ohmi, tri ecranat, din cupru, inclusiv tresa din cupru.

#24
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Ok, mulțumesc frumos 😁

#25
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Salut, dupa ce am rezolvat cu schimbarea cablului tv si dupa cateva zile de vizionat pe noul tv mi se pare ceva ciudat la programele TV , am impresia ca se misca ciudat imaginea , miscarile din filme parca s-ar vedea cum se vede pe telefon cand filmezi in 60fps si nu ti stabil telefonul... nu stiu exact cum sa explic , parca se misca prea repede imaginea , nu merge sacadat dar parca ceva e ciudat Posted Image) nu imi dau seama exact ce , prin "filme" ma refer la cele de pe programele TV HD , gen pro , prima , antena 1 (poate ochiul meu nu e obisnuit cu imaginea asta , eu folosind inainte un hd ready), in schimb imaginea e perfecta (culorile) chiar si backlight bleeding are foarte putin in colturile de jos (oricum nu cred ca exista tv fara bleeding deloc)

Edit:
La reclame nu am observat sa faca la fel...
Trebuie ceva setari facute sa se vada mai normal?

Multumesc :)

Edited by dragosmurgescu, 18 August 2021 - 19:49.


#26
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Dezactiveaza tot ce tine de setarile de miscare/motion. Probabil by default TV-ul vine cu reglaje SOE.

#27
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
am dezactivat "mod film" ce are legatura cu FPS-urile din ce am inteles din manual , dar cu el dezactivat parca merge sacadat ... Posted Image

#28
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 08.01.2009
Trebuie modificate setarile pentru motion ; atentie ca setarile sunt per sursa deci trebuie sa fi pe cablu TV cand faci schimbarile (nu HDMI/Aplicatie Streaming etc.)

Picture>Advanced Settings>Motion>Motionflow In principiu treci pe Off daca vrei sa scapi de "soap opera effect" dar poti trece si pe manual sa scazi nivelul la smoothness ; Film mode Off
De asemenea uita-te si la Clarity> Reality Creation (upscaling de la surse SDR/720p/1080i la pseudo 1080p/4k); de asemenea poti trece pe Off sau manual sa scazi nivelul

#29
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Mulțumesc frumos , am trecut pe off ce ai zis tu și merge bine acum . Deci setările rămân valabile doar pt canalele TV sau și pt Google TV , gen pe Netflix HBO Go YouTube ?

#30
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Nicaieri nu sunt recomandate.
Ti s-a explicat ca setarile sunt pt fiecare sursa in parte. Canale TV ,surse HDMI , etc.

#31
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 08.01.2009
@dragosmurgescu >> asa cum am spus prima data fiecare input are configurarea lui proprie ( ba chiar la HDMI fiecare port individual e cu configurarea lui) ; in cazul aplicatiilor e mai ciudat (unele sunt grupate impreuna altele sunt considerate surse individuale >> cel putin asa e la al meu XF90 cu AndroidTV 9).

@edigee nu e neaparat corect ce spui ; SONY chiar are printre cei mai buni algoritmi de procesare a imaginii ( daca nu cei mai buni ) insa intr-adevar pe modul Auto rezultatul e cel mai des e nesatisfacator .

@dragosmurescu acum ca stii sursa problemelor poti incerca totusi sa profiti/beneficiezi de functionalitatea procesorului de imagine ; ideea e sa modifici cate o singura optiune pe rand sa ii poti evalua efectul si sa poti decide daca merita sau nu .
De ex. pt. sursa TV (care e SD sau best case scenario 720p/1080i ) merita incercat Reality Creation pe un nivel manual ; in principiu vei beneficia de o imagine mai buna decat cea originala generata algoritmic (cu unele artefacte foarte rare) .
Chiar si MotionFlow la nivelul minim/mediu poate ajuta in anumite situatii care pot beneficia de o miscare mai fluida gen sporturi ; in cazul filmelor sunt de acord ca schimba viziunea originala a regizorului insa pana cand emisiile TV vor trece pe HFR (50/60 FPS) si filmele la fel (Gemini Man a fost un film prost insa claritatea scenelor personal o prefer versus standardul 24 cadre pe secunda ales istoric pt. ca era minimul necesar pt a pacali ochiul uman ca reprezinta miscare si nu imagini secventiale).

#32
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
@me_iauras multumesc pentru informatii

Am reusit sa pun un film 4K pe stick si l-am deschis cu VLC instalat de pe Google TV si sincer se vede groaznic , imaginea se vede sacadata si nu inteleg de ce , setarile sunt puse pe standard ceea ce mi s-ar parea sa mearga fluent si perfect ca doar este un tv 4K , daca pe canalele TV am reusit cat de cat sa fac sa ma impac cu ele , de pe un stick cu film 4K nu ma impac deloc , e greu de vizualizat

Sa fie cumva de la stick? pe youtube parca se vad bine trailerele 4K , deci eu nu mai inteleg nimic.

Daca nu reusesc sa ma impac cu el in urmatoarele zile o sa il returnez .

#33
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 08.01.2009
Daca ai configurat similar optiunile de motion/reality creation etc. si dupa ce ai intrat in VLC atunci ori e o problema cu sursa in sine (poate fisierul e corupt sau gresit encoding-ul) sau daca stick-ul in sine e foarte slab posibil sa nu poata furniza o rata de citire sustinuta suficienta ; poti intra in VLC in optiuni (cele 3 puncte din dreapta jos in timpul vizionarii) si sa selectezi Video Information .
Daca bitrate-ul e pana pe la 80-90 Mb/s ar trebui sa fie OK din pct de vedere TV ; daca depaseste posibil sa fie si de la TV.

Astea fiind spuse ti s-a explicat deja ca TV-urile din gama asta/dimensiunea asta nu reprezinta vreun interes pentru producatori deci ecranele/chipset-urile folosite vor fi din cele mai ieftine/proaste .

#34
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
am verificat la Video information si am asa Demux bitrate: 23508 kb/s si input bitrate 25195 kb/s , deci sa inteleg ca problema e stick-ul ?

#35
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 08.01.2009
In principiu ar trebui sa fie capabil sa ruleze filmul (exceptand parametri aiurea alesi la encoding ) ; daca stii sa faci un network share pe PC poti citi fisierul direct de pe ahre din VLC la sectiunea Local Network (evident ideal sa fie atat PC-ul cat si TV-ul conectate pe cablu pt a elimina posibilele probleme de al Wifi)

#36
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
La un TV cu alt SO decat Android nu ar fi existat problema asta. Ar fi fost foarte simplu  , exista un player intern ce ruleaza sursele de pe USB , independent de OS.
Plus ca VLC e cea mai proasta alegere posibila ca player de rulare. Atat pe Android cat si pe Windows.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate