Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

TV Sony 43X81J

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#1
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Salut !

As vrea sa imi cumpar acest TV Sony 43X81J , imi puteti spune ce parere averti de el sau imi puteti recomanda un alt TV in jurul pretului de 3000 lei Posted Image
Preferabil ar fi sa aibe Android TV

Pe vechiul TV HD Ready am un MI BOX 4S de la Xiaomi si sunt foarte multumit de Android TV
Dupa cum v-ati dat seama in prezent am un TV destul de vechi ~10 ani si pt mine orice TV nou arata wow Posted Image   dar nu as vrea sa arunc banii pe ceva ce nu este ok si de aceea apelez la voi. Posted Image

Multumesc frumos Posted Image

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Eu am modelul anterior lui, cu Android si este super, imagine, sunet, stabilitate.

Daca ai un Altex/MediaGalaxy in zona vezi pe site la ei daca este in stoc si sunt sanse sa-l aibe expus in magazin, pe mine m-au lasat sa-l butonez in liniste pana l-am luat.
Tot la cei doi retailer-i poti duce retur TV-ul daca nu-ti place ceva la el, chiar daca il iei din magazinul fizic.

Edited by connectorxp, 11 August 2021 - 22:22.


#3
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Stau in Timisoara , deci am si altex si mediagalaxy , l-as lua de la emag ca au 30 zile drept de retur si din ce am vazut il au in magazin , la ce ar trebui sa fiu atent in special?

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Seteaza-l dupa bunul plac, la modul ca sa vezi daca te impaci cu meniul, telecomanda, cum incarca Youtube, face Cast cu telefonul. Calitatea imaginii si a sunetului nu le poti judeca complet din cauza ca in magazin ai lumina puternica si ecranul nu se va vedea ca acasa, iar zgomotul de fond va face orice difuzor sa sune rau.

Daca cei de la eMag fac nazuri mergi la Altex si poate reusesti acolo, mai ales ca din dorinta de a face vanzare aliniaza pretul cu toate magazinele online de la noi, dar ai limita celor 14 zile de retur.

#5
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Mulțumesc frumos de sfaturi , mâine o să merg prin magazine sa îl vad

#6
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 08.01.2009
Daca poti suplimenta un pic bugetul la 3500 RON poti lua un SONY 55XH9077 care din punct de vedere al calitatii imaginii reprezinta cam ce se poate( intr-un buget normal ) folosind tehnologie LCD (120 Hz, Full Array local Dimming , culoare 10 biti nativa ) .Mai bine de atat doar la Sony Master series , Samsung seriile Q90 si OLED-uri .

Edited by me_iauras, 11 August 2021 - 23:08.


#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Pentru ~3K buget foarte mic 43" si model cam low-end doar ca e Sony model 2021 ... mult mai buna sugestia lui iauras 55" seria 9

Edited by MD, 11 August 2021 - 23:32.


#8
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Nu vreau un tv mai mare de 108 cm pt că nu intra în spațiul din mobila , și nu am de gând să schimb și mobila. Eu aștept părerile voastre și vă mulțumesc , apreciez , dar ca și diagonala mai mult de 108-110cm chiar nu pot lua :(

Edited by dragosmurgescu, 11 August 2021 - 23:40.


#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
https://www.displays.../model/146325ff
Este un TV destul de slab(panel IPS) si foarte scump. Ca idee ,la diagonala aia 43Q60T de la Samsung e net superior si mult mai ieftin ,chiar daca nu are Android. Androidul nu e neaparat un plus la TV-uri. Nu e cal  telefoane sau tablete.
Pt Sony ,recomandarea cu acel XH9077 e infinit mai buna.

#10
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Eu știam că panourile IPS sunt mai ok la culori fata de VA 🤔 cum am zis și în prima postare am un mi box cu android tv și îmi place cum se mișcă android tv , într-adevăr nu știu dacă android-ul de pe tv e același cu cel de pe mi box-ul meu 😁

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
TV-urile au hardware mult mai slab decat box-urile cu Android.
IPS nu sta in niciun caz mai bine la culori. Ai doar unghiuri mai bune. In rest negru afisat ca un gri si contrast mult mai slab.
Si daca tot ai acel Mi Box de ce te mai chinui cu inca un device cu Android?

Edited by edigee, 12 August 2021 - 02:02.


#12
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 06.12.2006

View Postdragosmurgescu, on 12 august 2021 - 00:18, said:

... cum am zis și în prima postare am un mi box cu android tv și îmi place cum se mișcă android tv , într-adevăr nu știu dacă android-ul de pe tv e același cu cel de pe mi box-ul meu ��

Este acelasi android TV pe fiecare dispozitiv, doar versiunile difera: Mi Box S android 9, TV android 10.
Pe TV vine si cu interfata Google TV.
Si HW este superior pe TV fata de Mi Box S: 4 GB RAM, 16 GB stocare si ARM Cortex A73, fata de 2 GB RAM, 8 GB stocare si ARM Cortex A53.
Merge fluent si face inutil Mi Box S. Poti folosi Mi doar pentru stream-uri din alte surse unde memoria dispozitivului este folosita intens la citire/scriere.

TV IPS e bun pentru camere luminoase, ideal este sa-l aduci in locuinta ta si daca nu-ti convine sa-i poti face retur.

Edited by dba, 12 August 2021 - 07:05.


#13
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Eu am văzut diferența între VA si IPS pe laptop am avut câțiva ani de zile un laptop cu VA și când am trecut la IPS mi s-a părut o diferență enormă de culori / claritate , de aceea am zis/crezut că ecranele IPS sunt mai bune 😁🤔

#14
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 06.12.2006
Un prieten de-al meu are un TV cu ecran IPS. Cand merg pe la el mai vedem un film, un meci de fotbal.
Sincer, n-am vazut diferente atat de socante fata de un TV cu panou VA.

Edited by dba, 12 August 2021 - 07:44.


#15
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
gresala mea, am confundat VA cu TN   Posted Image am vazut ca philips ar mai avea TV-uri cu android, dar nu stiu nimic de ele

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Philips e doar o sigla. TV-urile sunt produse de TP Vision China. Nu mai au nicio legatura cu vechile Philips de pana prin 2012-2013.

#17
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 08.01.2009
Ca idee generala VA inseamna "negru" de luminozitate mai scazuta decat IPS insa unghiuri de vizonare fara color-shift mai mici ; in ceea ce priveste gamutul de culori e cam acelasi lucru (poate un mic avantaj la top pt VA vs IPS ) .
Problema o reprezinta dimensiunea ; tinand cont ca nu prea mai sunt cumparate de clienti TV-uri sub 49-50" producatorii au lasat modelele de 40/43" cu ecrane mediocre pt. ca nu s-ar fi justificat investitia in versiuni premium doar ca sa nu fie cumparate de nimeni .
In ceea ce priveste platforma SMART daca scopul e consumul de continut atunci poti alege Samsung (Tizen) , LG (WebOS) , sau AndroidTV (nu android simplu cum au unele marci "de pe vapor") fara a pierde cu adevarat ceva (aplicatiile se gasesc pe toate 3 mari platforme , cu avantajul Android TV de a avea si alte aplicatii gen jocuri etc. ) ;  nu prea merita in schimb platforme 2nd tier cum e Saphi la Philips (variantele mai ieftine sunt cu Saphi , cele mai scumpe cu Android TV ) , FirefoxOS (Panasonic) si ce o mai exista pt. ca vei avea probleme in a gasi aplicatiile dorite .

Probabil acest Philips ar reprezenta in limitarile prezentate (pret si dimensiune) optiunea cea mai OK-ish (VA , pseudo 10 biti culoare (8bit +FRC) , Compatibilitate HDR HDR10/+ , HLG, Dolby Vision); Ambilight-ul va ajuta sa dea impresia de suprafata vizibila mai mare (personal ti-as sugera sa mai masori poate ar incape un TV de 49/50" eventual cu stand VESA in loc de picioare pt. ca ai avea acces la ecrane mai bune).

#18
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Am măsurat de mai multe ori , la înălțime ar intra problema e la lățime , cel de 108 intra la fix ... Asta e nu am ce face sunt limitat de dimensiunea respectiva

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate