Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Racordare gaze - drum servitute si acord coproprietari

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View PostScurthea211, on 12 august 2021 - 14:50, said:

...
Si la noi vecinul care si-a tras primul s-a ocupat de toata hartiile necesare. Dfiferenta fata de ce povesteti tu este ca am semnat intr-un tabel simplu unde erau datele noastre si nu in fata unui notar. Asta a simplificat mult procedura de semnare. Esti sigur ca trebuie sa semnati la notar?
...
Asa am facut si noi, un tabel simplu, insa "reprezentantul" a dat declaratie notariala ca toate semnaturile au fost date "in fata lui " . A fost de ajuns la Delgaz Grid Cluj.

View Postmr_lolus, on 12 august 2021 - 14:36, said:

Sunt primul de pe drum care doreste gaze. Se face extindere de retea pana in fata terenului meu.
...
Ce inseamna "primul" ? Ai parcela pe colt ? Cu iesire la drumul "cu gaz" ?

View Postmr_lolus, on 12 august 2021 - 14:36, said:

...
Pentru bransament individual ar mai fi nevoie de toate aceste acte? Pot schimba din extindere in bransament individual cumva ca sa suntez procesul de acord notarial de la ceilalti?
Eu am parcela pe colt si am vrut , dupa demararea demersurilor cu extinderea pe drumul privat, sa renunt la a participa la extindere -ce implica printre altele si redimensionarea unei portiuni de conducta-  si sa fac direct bransament. Mi s-a spus ca , legal, se poate, dar imi vor fi bagate bete in roate la actele cu bransamentul . Asa ca am continuat cu extinderea

#20
mr_lolus

mr_lolus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.11.2007

View PostScurthea211, on 12 august 2021 - 14:50, said:

Bransament ti-ar fi facut daca aveai deja o teava in care sa te lege. Cum la voi pe strada nu exista teava, tu esti cel ce face extinderea de retea cu stresul si actele aferente.

Si la noi vecinul care si-a tras primul s-a ocupat de toata hartiile necesare. Dfiferenta fata de ce povesteti tu este ca am semnat intr-un tabel simplu unde erau datele noastre si nu in fata unui notar. Asta a simplificat mult procedura de semnare. Esti sigur ca trebuie sa semnati la notar?

Ulterior, eu cand am facut bransament in conducta vecinului am fost la notar si am dat o declaratie ca ma oblig sa il despagubesc pentru investitia initiala. Fara hartia asta Distrigaz nu se apuca de treaba. Nu au verificat daca chiar am despagubit vecinul sau cu ce suma. Ei au cerut doar hartia la dosar.

Deja pare destul de tarziu, dar o alta cale era sa angajezi o firma care face bransamente sa se ocupe de partea de acte. Ei la primarie vorbeau alta limba. Dezavantajul acolo era ca au multe lucrari si intarzie mult cu fiecare etapa de depus hartii.

Am facut si acea conventie de care zici tu intr-un tabel semnat de proprietari...dar uite urbanismul cere si acordurile notariale si doamna de la primarie insista pentru ele:

https://imgur.com/a/pGPHRbm

Edited by mr_lolus, 12 August 2021 - 15:04.


#21
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postmr_lolus, on 12 august 2021 - 14:36, said:

Drumul de servitute este reprezentat de o SINGURA parcela, pe care sunt coproprietar.

Deci nu este un drum de servitute, este un drum privat, al cărui coproprietar ești.

Nu mai folosi sintagma drum de servitute în relația cu autoritățile deoarece creezi confuzie și generezi impresia că vrei să tragi utilități pe terenul altora :)

Quote

Nu am considerat eu ca e nevoie de acordul bancilor, desteapta de la primaria bucuresti considera Posted Image Am acordul notarial al titularului ipotecii sa trag gaze...dar imi cere si acordul bancii la care are el ipoteca...

Ai nevoie de un avocat bun care să intre tare de tot în ei. Mai întâi trebuie solicitat funcționarilor respectivi să precizez expres, prin răspuns scris, care sunt temeiurile juridice și textele legislative pentru care îți solicită toate aceste aberații, sub amenințarea depunerii unor plângeri penale pentru neglijență sau abuz în serviciu...

#22
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015
In cazul meu atat pentru documentatie, acte cat si bransamentul de gaze s-a ocupat o firma https://mastergaz.ro/ eu nu am facut decat sa vorbesc cu ei si sa le spun ce am nevoie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate