Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Racordare gaze - drum servitute si acord coproprietari

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
mr_lolus

mr_lolus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.11.2007
Buna ziua,
Sunt proprietarul unui teren si casa in Sector 5, Bucuresti, teren care este deservit de un drum de servitute pe care sunt aproximativ 25 de proprietari. Pe extrasul de CF apar si cateva banci pentru ca unii dintre vecini au girat la banca.
Desi la apa si la curent nu am avut nicio problema pentru racordarea la utilitati, pentru gaze ma conditioneaza (mai precis Primaria Municipiului Bucuresti) sa obtin un acord notarial din partea tuturor vecinilor ca Distrigaz sa faca lucrarea pe drumul de servitute si sa aiba acces pentru mentenanta.
Am acordul din partea a mai bine dintre jumatate din proprietari, dar de restul nu stie nimeni nimic sau sunt plecati din tara, nu se cunosc proprietarii si nu este realist sa pot lua legatura cu ei si mai mult, sa vina si la notar pentru acest acord.
Cei de la Primaria Bucuresti insista sa fac rost de aceste acorduri (INCLUSIV din partea bancilor care apar pe extrasul de CF) pentru a-mi elibera autorizatia de construire pt gaze. Am fost si la una dintre banci si au zis ca e exclus sa-mi dea acord pe numele meu, deoarece nu am nicio relatie contractuala cu banca respectiva, in cel mai bun caz le pot da acord vecinilor care au girat cu terenul, dar mi s-a confirmat de la primarie ca nu accepta decat acord pe numele meu...
Un sfat va rog - ce pot face in aceasta situatie?
Multumesc !

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
este drum de servitute, sau teren proprietate comuna?
daca e drum de servitute, asta ar trebui sa insemne ca este un singur proprietar si ca restul aveti voie sa-l folositi pt acces, caz in care ti-ar trebui doar acordul proprietarului.
daca e proprietate comuna, ai nevoie de acordul tuturor.

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007

 mr_lolus, on 11 august 2021 - 15:34, said:

drum de servitute pe care sunt aproximativ 25 de proprietari.
A zis omul, clar....

#4
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Eu aș zice să gândești pe termen lung, renunță la gaze, este pe lista neagră a UE si, in scurt timp, se vor pune impozite pe centralele de gaz. Mai bine pui o izolatie de 25 cm la casă, incălzire în pardoseală, ventilație cu recuperare de căldură, tripane și treci pe electric, pompă de căldură, cuptor electric, plite pe inducție.

#5
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 draculescu, on 11 august 2021 - 16:45, said:

Eu aș zice să gândești pe termen lung, renunță la gaze, este pe lista neagră a UE si, in scurt timp, se vor pune impozite pe centralele de gaz. Mai bine pui o izolatie de 25 cm la casă, incălzire în pardoseală, ventilație cu recuperare de căldură, tripane și treci pe electric, pompă de căldură, cuptor electric, plite pe inducție.
Adica probabil dubleaza valoarea casei. Super sfat. Gazele or sa mai fie prezente minim 30 ani de acum incolo, cel putin in RO

#6
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

 mannyx92, on 11 august 2021 - 18:01, said:

Adica probabil dubleaza valoarea casei. Super sfat. Gazele or sa mai fie prezente minim 30 ani de acum incolo, cel putin in RO

Poate gazele intestinale.

Edited by Ythrixium, 11 August 2021 - 18:22.


#7
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 draculescu, on 11 august 2021 - 16:45, said:

Eu aș zice să gândești pe termen lung, renunță la gaze, este pe lista neagră a UE si, in scurt timp, se vor pune impozite pe centralele de gaz. Mai bine pui o izolatie de 25 cm la casă, incălzire în pardoseală, ventilație cu recuperare de căldură, tripane și treci pe electric, pompă de căldură, cuptor electric, plite pe inducție.

Ce tot indrugi bre acolo. Nu o mai ardeti pe hipstereala. Nu mai credeti toate zvonurile idioate si nerealizabile.
Planeta o duce bine. Nu are nevoie s-o salveze UE.

Edited by mariovrs, 11 August 2021 - 18:44.


#8
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 crocko.dilul, on 11 august 2021 - 16:36, said:

A zis omul, clar....

Din păcate, se face o confuzie terminologică între drumul de servitute și drumul aflat în coproprietate, după cum bine a sesizat și _Smiley_

Servitutea presupune faptul că nu ești proprietar, dar dobândești un dezmembrământ al dreptului de proprietate (asupra unui alt imobil, numit fond aservit).

Ideal ar fi fost ca drumul de acces să fie cedat unei asociații de proprietari...

Singura soluție cred că este să fie dați în judecată restul proprietarilor în vederea obținerii sau suplinirii acordului.

 mr_lolus, on 11 august 2021 - 15:34, said:

Sunt proprietarul unui teren si casa in Sector 5, Bucuresti, teren care este deservit de un drum de servitute pe care sunt aproximativ 25 de proprietari. Pe extrasul de CF apar si cateva banci pentru ca unii dintre vecini au girat la banca.

Ești și tu coproprietar al drumului sau doar ai un drept de servitute?

 mariovrs, on 11 august 2021 - 18:43, said:

Planeta o duce bine. Nu are nevoie s-o salveze UE.

George Carlin - "The Planet is fine, the people are fucked!" Posted Image

#9
mr_lolus

mr_lolus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.11.2007
Salut,

Este drum de servitute pe care sunt coproprietar. Am si drept de servitute si (co)proprietate pe acel drum.

Mi se pare oarecum absurd sa fiu nevoit sa dau in judecata 12 persoane + 2 banci (CEC si Alpha Bank) ca sa obtin acest acord ?

#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 mr_lolus, on 11 august 2021 - 20:28, said:

Mi se pare oarecum absurd sa fiu nevoit sa dau in judecata ...ca sa obtin acest acord ?
Eu îți sugerez sa o faci cât mai repede.

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Pe o bucata ai drept de servitute, pe alta ești proprietar?

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 mr_lolus, on 11 august 2021 - 20:28, said:

Salut,

Este drum de servitute pe care sunt coproprietar. Am si drept de servitute si (co)proprietate pe acel drum.

Mi se pare oarecum absurd sa fiu nevoit sa dau in judecata 12 persoane + 2 banci (CEC si Alpha Bank) ca sa obtin acest acord ?

Consulta un avocat si ai terminat treaba.

#13
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 mr_lolus, on 11 august 2021 - 20:28, said:

Salut,

Este drum de servitute pe care sunt coproprietar. Am si drept de servitute si (co)proprietate pe acel drum.

Vorbim despre o singură parcelă? Drumul respectiv reprezintă o singură parcelă cadastrală sau mai multe?

Te întreb deoarece soluția juridică s-ar putea să fie diferită în funcție de acest răspuns...

Nu poți avea drept de servitute pe un teren al cărui coproprietar ești. Se face confuzie de multe ori între termeni. Dacă ești coproprietar, folosești drumul în virtutea dreptului de proprietate, nu în baza unei servituți.

 slai, on 11 august 2021 - 20:35, said:

Pe o bucata ai drept de servitute, pe alta ești proprietar?

Tehnic, ar fi posibil. Dacă sunt mai multe parcele...

#14
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Și încă ceva...

 mr_lolus, on 11 august 2021 - 20:28, said:

Mi se pare oarecum absurd sa fiu nevoit sa dau in judecata 12 persoane + 2 banci (CEC si Alpha Bank) ca sa obtin acest acord ?

Care este mai exact situația băncilor respective și de ce consideri că este necesar acordul lor? Au executat silit bunurile și acum sunt proprietari? Dacă au doar ipotecă nu ai de ce să discuți cu băncile, acordul îl obții direct de la proprietari...

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmr_lolus, on 11 august 2021 - 20:28, said:

Este drum de servitute pe care sunt coproprietar. Am si drept de servitute si (co)proprietate pe acel drum.
din moment ce esti co-proprietar pe acel drum, automat ai toate drepturile pe care ti le-ar da statutul de "drum de servitute".



View Postsubss, on 11 august 2021 - 21:58, said:

Care este mai exact situația băncilor respective și de ce consideri că este necesar acordul lor? Au executat silit bunurile și acum sunt proprietari? Dacă au doar ipotecă nu ai de ce să discuți cu băncile, acordul îl obții direct de la proprietari...
asa a explicat el:

View Postmr_lolus, on 11 august 2021 - 15:34, said:

....Cei de la Primaria Bucuresti insista sa fac rost de aceste acorduri (INCLUSIV din partea bancilor care apar pe extrasul de CF) .....
teoretic detinatorul ipotecii ar trebui sa stie macar (daca nu si sa-si dea acordul) de modificarile aduse terenului pe care are ipoteca. dar in cazul asta pare cam inutil.

#16
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

View Postmr_lolus, on 11 august 2021 - 15:34, said:

Buna ziua,
Sunt proprietarul unui teren si casa in Sector 5, Bucuresti, teren care este deservit de un drum de servitute pe care sunt aproximativ 25 de proprietari. Pe extrasul de CF apar si cateva banci pentru ca unii dintre vecini au girat la banca.
Desi la apa si la curent nu am avut nicio problema pentru racordarea la utilitati, pentru gaze ma conditioneaza (mai precis Primaria Municipiului Bucuresti) sa obtin un acord notarial din partea tuturor vecinilor ca Distrigaz sa faca lucrarea pe drumul de servitute si sa aiba acces pentru mentenanta.
Multumesc !

La tine de fapt ce fel de lucrare face Distrigaz? Prelungire de retea sau doar bransament individual ? Hartiile necesare sunt diferite.
Noi suntem 3 consumatori pe un drum de servitute cu cel putin 10 proprietari. In prima faza, primul vecin a facut prelungire de retea pe care a achitat-o integral. Printre hartiile necesare a avut nevoie de acordul tuturor vecinilor pe care ti-l cer si tie. la momentul ala am semnat toti, inclusiv cei care aveau terenurile ipotecate.

Ulterior pentru ca bransamentul se efectua in prelungirea de retea platita de vecin, noua ,Distrigaz, ne-a cerut doar o declaratie notariala ca l-am despagubit pe vecin pentru investitia initiala. Nu am mai avut nevoie de acordul nici unui vecin.

Deci daca nu esti primul cu gaz pe drumul de servitute, acordul ala ar trebui sa existe deja la Distrigaz.

#17
mr_lolus

mr_lolus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.11.2007
Sunt primul de pe drum care doreste gaze. Se face extindere de retea pana in fata terenului meu.

Drumul de servitute este reprezentat de o SINGURA parcela, pe care sunt coproprietar.

Nu am considerat eu ca e nevoie de acordul bancilor, desteapta de la primaria bucuresti considera Posted Image Am acordul notarial al titularului ipotecii sa trag gaze...dar imi cere si acordul bancii la care are el ipoteca...

Sa nu mai zic ca am platit 10.000 EURO pentru aceasta extindere de retea de acum un an si jumatate si de atunci du-te vino cu primaria pentru tot felul de acte.

Pentru bransament individual ar mai fi nevoie de toate aceste acte? Pot schimba din extindere in bransament individual cumva ca sa suntez procesul de acord notarial de la ceilalti?

Edited by mr_lolus, 12 August 2021 - 14:38.


#18
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Bransament ti-ar fi facut daca aveai deja o teava in care sa te lege. Cum la voi pe strada nu exista teava, tu esti cel ce face extinderea de retea cu stresul si actele aferente.

Si la noi vecinul care si-a tras primul s-a ocupat de toata hartiile necesare. Dfiferenta fata de ce povesteti tu este ca am semnat intr-un tabel simplu unde erau datele noastre si nu in fata unui notar. Asta a simplificat mult procedura de semnare. Esti sigur ca trebuie sa semnati la notar?

Ulterior, eu cand am facut bransament in conducta vecinului am fost la notar si am dat o declaratie ca ma oblig sa il despagubesc pentru investitia initiala. Fara hartia asta Distrigaz nu se apuca de treaba. Nu au verificat daca chiar am despagubit vecinul sau cu ce suma. Ei au cerut doar hartia la dosar.

Deja pare destul de tarziu, dar o alta cale era sa angajezi o firma care face bransamente sa se ocupe de partea de acte. Ei la primarie vorbeau alta limba. Dezavantajul acolo era ca au multe lucrari si intarzie mult cu fiecare etapa de depus hartii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate