Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

De ce nu se mai gaseste Ghidul autostopistului galactic?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021

View Posthorny_hornet, on 12 august 2021 - 12:59, said:

Schimbă-ți furnizorul de energie electrică, dar Kindle consumă foarte puțin curent, mă refer la e-book reader, nu la kindle fire.

Eu n-am intrebat cit consuma kindle, ci o comparatie.
Poate o carte se face din 180 de fire de paie, nu stiu, n-am idee.

#20
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 15.10.2020

View Postsandratoms1980, on 13 august 2021 - 08:11, said:

Eu n-am intrebat cit consuma kindle, ci o comparatie.
Poate o carte se face din 180 de fire de paie, nu stiu, n-am idee.
Eu nu te-am oprit să faci comparații câte vrei, dar nu mă pune să scot eu bolovanul pe care l-ai aruncat în râu. Eu doar zic că poți să folosești energie electrică din surse curate, dacă chiar vrei să fii eco. Nimeni nu te oprește să încarci kindle-ul de la panouri solare, spre exemplu. Dacă te deranjează emisiile de CO2 din construcția panourilor solare, poți să îl încarci manual cu un dinam, erau niște telefoane fixe pe acest sistem. Posted Image

Edited by horny_hornet, 13 August 2021 - 10:43.


#21
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Hai sa nu deviem discutia aiurea. Citi oameni au surse de energie curate si care este sansa sa fie taman initiatorul nostru ?!
Tu ai deschis discutia pe directia kindle (energie electrica) / paduri si eu am intrebat ceva simplu si clar (zic eu....)

#22
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 15.10.2020

View Postsandratoms1980, on 13 august 2021 - 19:48, said:

Hai sa nu deviem discutia aiurea. Citi oameni au surse de energie curate si care este sansa sa fie taman initiatorul nostru ?!
Tu ai deschis discutia pe directia kindle (energie electrica) / paduri si eu am intrebat ceva simplu si clar (zic eu....)
Ai aici producția și consumul de curent electric în România.
Capacitatea bateriei unui Kindle Paperwhite e de 1420 mAh, care te ține vreo 30 de ore de utilizare. Nu știu câte cărți citești în 30 de ore, depide de persoană, depinde de grosimea cărților.

Bănuiesc că ai toate informațiile pentru a face calculele pe care le dorești. Spor! Posted Image

#23
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

View PostDaculScoril0, on 12 august 2021 - 14:23, said:

n-are nici o legătură.
Filmu-i o plictiseală, cartea o bijuterie de umor fin englezesc.
Posted Image Asta le-am zis si eu.Posted Image Posted Image Posted Image

#24
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008
Ciudata si inexistenta Ghidului, si la fel de ciudat, ca nu se mai gasesc carti de Philip K Dick.

Ca si cum nu s-ar mai tipari. Sa treaca oare Nemira pe ebook only?

#25
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Nemira a tot reeditat din Ph. K. Dick si altii, poate sunt la mijloc chestiuni legate de drepturi si concurenta - aparitie in paralel la alta editura (Paladin a mai editat din clasici, Asimov, Clifford D. Simak, Ray  Bradbury), interesul scazut pentru unele titluri care nu mai sunt de actualitate (o carte nu e un film pe care sa-l readuci mereu in pas cu prezentul, desi apar la un moment dat si adaptarea pentru film, cum a fost cu Jocul lui Ender). Mai e si pretul care este. O editura retipareste o carte daca exista cerere sau daca planul editorial cu noutati este slab. Daca numarul de titluri noi este mare atunci nu se mai recurge la umplerea golului prin reeditari.

#26
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008
Se poate si asta. Eu ma gandeam ca abordeaza mai mult segmentul acesta de ebook, sa faca o tranzitie, lenta sau nu, inspre digital, desi, posibil doar in cazul meu, dar simt o satisfactie aparte mergand fizic in librarie si "pierzand" vremea acolo cautand urmatoarea mea deceptie sau bucurie literara. Si pe langa asta, nu prea simt nevoia sa tin Kindle in mana si sa mai stau ca hipnotizat cu ochii intr-un alt ecran, desi altul mai diferit de cel de zi de zi - monitorul

Chiar azi am mers sa caut pe la o librarie de cartier niste carti in speranta ca nefiind foarte frecventata, opus Carturesti, sa le gasesc. Voiam, de exemplu, Curcubeul de D.H Lawrence care a fost tiparita in 2018, relativ recent. Mi-a spus doamna de acolo ca daca nu le vand intr-un an ori doi, le trimit inapoi la editura, pesemne sa faca loc unei alte sarje de lansari ori editari mai de actualitate, un flux permanent. Asadar, daca sunt multe carti trimise "ramburs" catre editura, acestia considera ca nu merita retiparirea, iar cei care le doresc a le citi raman un element de nisa, fara prea mare pondere in vanzarile actuale.

#27
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 15.10.2020

View PostDarkEnemy, on 11 septembrie 2021 - 15:40, said:

Chiar azi am mers sa caut pe la o librarie de cartier niste carti in speranta ca nefiind foarte frecventata, opus Carturesti, sa le gasesc. Voiam, de exemplu, Curcubeul de D.H Lawrence care a fost tiparita in 2018, relativ recent.
https://www.gutenberg.org/ebooks/28948
Vezi de ce îmi place mie kindle-ul? Curcubeul e la un click distanță, gratis. E în limba engleză, ceea ce pentru mine e un atu, prefer să citesc în limba originală dacă pot.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate