Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Refuz angajare - motiv hernie de disc

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
bogdan-radu

bogdan-radu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.08.2021
Buna!

Am 28 ani, am multiple hernii de disc lombar si incerc sa imi gasesc un loc de munca, mi-am depus peste 100 de cv-uri la multiple companii (chiar si de stat), totul decurge bine pana la momentul in care merg la interviu si incerc sa le explic despre problema mea - moment in care absolut tot ce am discutat cu angajatorul dispare!
Am incercat sa emit acest lucru dar dupa analizele de la examinarea medicinei muncii sunt refuzat! Fara a se mentiona motivul!
Mentionez ca am doar liceul terminat!


Ce solutii imi recomandati? Va multumesc!

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
cunosc oameni cu operatii de hernie de disc care lucreaza in constructii sau uzina. depinde cat poti sa tolerezi si ce stii sa faci.

poate tu te duci la market si te intreaba ala daca poti sa ridici baxu de cola, sau contabilitate primara sa stai pe scaun.

Edited by bobitad, 10 August 2021 - 19:33.


#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ceva cu program flexibil ca atunci cand te simti rau sa poti lua o pauza

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
ce-ti scriu cei de la medicina muncii pe formularele alea de se termina asa brusc discutia?

#5
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011
Presupun că ai aplicat pentru posturi cărora le-ai putea face față având hernie de disc. Dacă da, atunci de ce simți nevoia să te lamentezi angajatorilor? Îți dai seama că pari foarte neserios, și lași impresia că nu știi ce vrei. La interviuri trebuie să te prezinți într-o lumină pozitivă, prin care dovedești că ești omul potrivit la locul potrivit, din prisma a ceea ce ai tu de oferit în calitate de potențial angajat.
Nimeni nu vrea să-ți audă scuzele, pretextele și slăbiciunile, pentru că a-ți căuta un loc de muncă înseamnă să intri în competiție cu alți candidați, iar verigile slabe sunt eliminate.
Apropo de medicina muncii, tu n-ai fost curios să întrebi oare ce fel de muncă ai fi apt să prestezi?

Edited by glassofwine, 10 August 2021 - 19:49.


#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Daca cei de la medicina muncii nu scriu "apt" pe fisa aia este si ilegal sa te angajeze firma respectiva.

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Omul a zis sa zica ce probleme are ca sa stie angajatorii , sa nu il puna la munci deosebit de grele fara sa ii stie boala

 modoran, on 10 august 2021 - 19:53, said:

Daca cei de la medicina muncii nu scriu "apt" pe fisa aia este si ilegal sa te angajeze firma respectiva.
Caz in care nu is posibilitati de pensionare pe caz de boala?

Cine e pensionat pe caz de boala mi se pare ca poate sa castige bani din venituri maxim de 500 lei dar sa si primeasca pensie

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 karax, on 10 august 2021 - 19:55, said:

....Caz in care nu is posibilitati de pensionare pe caz de boala?...
"verdictul" depinde si de munca pe care urmeaza sa o presteze. poti fi apt pt munca de birou si inapt pt condus utilaje grele (de exemplu).

@bogdan-radu: ce loc de munca iti doresti?

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 bogdan-radu, on 10 august 2021 - 19:02, said:

Buna!

Am 28 ani, am multiple hernii de disc lombar si incerc sa imi gasesc un loc de munca, mi-am depus peste 100 de cv-uri la multiple companii (chiar si de stat), totul decurge bine pana la momentul in care merg la interviu si incerc sa le explic despre problema mea - moment in care absolut tot ce am discutat cu angajatorul dispare!
Am incercat sa emit acest lucru dar dupa analizele de la examinarea medicinei muncii sunt refuzat! Fara a se mentiona motivul!
Mentionez ca am doar liceul terminat!


Ce solutii imi recomandati? Va multumesc!
e prima oara cand aud chestia asta.

o facultate poti face?

p.s. despre cate operatii vorbim? si cate kg ai?

#10
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Sunt disponibile mii de posturi pe muncit de acasa, munca de birou, avem in firma nevazatori care sunt angajati si presteaza conform capabilitatilor fara probleme. Ceva nu e ok la tine si omiti sa ne spui.

Edited by RealThing, 10 August 2021 - 20:13.


#11
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 22.07.2004
Din felul cum expui problema presupun ca nu ai ajuns la operatie.
Eu zic sa iti cauti un job unde presupui ca poti face fata.
La interviu nu mai spune nimic de problemele tale. Daca hernia evolueaza te operezi si in cateva saptamani te intorci la munca fara dureri.

#12
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 15.07.2020
Aiputea sa incerci un job la birou ceva cu mentiunea sa te ridici din cand in cand..

#13
bogdan-radu

bogdan-radu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.08.2021
@bobitad - Operatia iti tine coloana dreapta si nimic mai mult! Posibil sa fie vorba de altceva! Dupa o operatie nici nu ai voie sa mai faci efort!
@Fane: raspunsul l-ai primit de la modoran
@karax: cu un part time nu ma pot intretine
@glassofwine: o hernie de disc are crize s.a.m.d, locuind intr-un oras mic oferta nu este foarte diversificata si esti dispus sa mergi si unde se gasesesc locuri de munca!
Referitor la munca pe care o pot presta medicul chirurg mi-a sugerat sa merg mai departe cu studiile!
@karax: nu ma interesa subiectul dar din ce am inteles nici daca ai 2-3 operatii nu ti se ofera pensie!
@_Smiley_: conducator auto!
@arg: Bazandu-ma pe cunostintele mele nu! 90kg, 1,85m!
@RealThing: problema e ca nu ai dat sursa miilor de posturi disponibile!

#14
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Si mie mi se pare ciudat sa mentionezi la interviu de herniile de disc.
Si eu sunt posesor de 2 bucati, cervicala si lombara si muncesc fara probleme majore, cu exceptia unor perioade cand se mai activeaza si lucrez asa....mai stramb.
Conduc 2-300km/zi + munca la utilaje, care implica sa car trusa de scule (25kg), cric (30kg)...etc.
Se poate, daca chiar vrei sa te intretii.

Nu stiu cum e situatia initiatorului - dar daca poate sa mearga drept si sa duca o galeata de apa - mentionarea la interviu ca are hernii inseamna doar ca nu isi cauta, de fapt, de munca. Doar se face....

Edited by florinel, 10 August 2021 - 20:41.


#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De la terminarea liceului pana acum ce ai lucrat?
De ce nu continui studiile ?
Cu studiile pe care le ai, cam greu sa găsești un post ce presupune doar statul la birou

 bogdan-radu, on 10 august 2021 - 19:02, said:

totul decurge bine pana la momentul in care merg la interviu si incerc sa le explic despre problema mea - moment in care absolut tot ce am discutat cu angajatorul dispar

Explică-ne și noua fix cum le explici lor.
Aici e cheia problemei.
Și spune-ne ce scrie pe fisa medicală.
Aia e cheia 2

#16
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Deși nu înțeleg de ce nu scrie clar pe forum, omul spune că i se scrie inapt pe fișa de la medicina muncii, cum să i se termine altfel interviurile ?

Dar, dacă el e de părere că operația de hernie de disc e doar pt a ține coloana dreaptă, eu mă abțin de la sfaturi.

#17
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Si oricum statul la birou e daunator pentru hernii lombare, iti atrofiaza muschii care mentin coloana si da cale libera manifestarilor dureroase.

Probabil ca atunci cand emite (omite) sa spuna la interviu, spune la vizita medicala. Si posibil sa spuna ca are dureri cumplite, abia se misca...etc, subterfugii din astea.
Desi, acum 2 ani eu am trecut vizita medicala desi am recunoscut ca am hernii - insa am mentionat ca le tin sub control cu fizio si alimentatie.

Am un coleg care are o hernie urata de tot, capatata in urma unui accident, operata. Bun meserias. Insa din cauza durerilor nu mai poate conduce masina manuala. N-a cerut pensionare sau altceva. A cerut o masina automata. Si a primit.. Si munceste in continuare.

Edited by florinel, 10 August 2021 - 20:55.


#18
bogdan-radu

bogdan-radu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.08.2021
[mc]xtrem: sunt foarte aproape de operat, chirurgul mi-a dat maxim 2 ani! si recuperarea e de la 6 pana la 12 luni!
florinel: dvs. sunteti pe la inceputul herniei! si chiar si atunci mai mult de 15 kg puteam sa ridic! in momentul de fata daca ridic mai mult de 3kg fac noapte alba chiar si folosind calmante!
waterman:  la un interviu am fost intrebat daca fumez si cat fumez pentru ca un fumator este foarte neproductiv si are nevoie de multe pauze si alte prostii, cand a auzit ca am hernie nici nu a vrut sa mai discutam!
florinel: multumesc pentru corectare si, in momentul in care ti se solicita sa stai intr-un picior si tu nu rezisti sa stai nici in doua...!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate