Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cum îi pedepseste legea pe acesti patroni in bloc?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View Postccc190577, on 10 august 2021 - 13:46, said:

Ti-am dat si tie report !Esti pe langa subiect,iar eu nu sunt in gimnaziu la ora de romana,la
gramatica.
Ia da-mi si mie report. Eu zic sa ne dai tuturor report ca n-ai fost tu la ora de gramatica in gimnaziu.
Ar trebui sa multumesti celor ce te corecteaza si pe viitor sa scrii corect. Altfel cu atitudinea asta pe care o aveti toti agramatii vom ajunge o tara de analfabeti; se va generaliza treaba asta.

#20
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Bai vedeti ca s-a mutat topicul. Ne-o trage moderatorul de nu ne vedem.

Edited by greenlife, 10 August 2021 - 14:11.


#21
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007

View Postccc190577, on 10 august 2021 - 13:43, said:

Ei au venit la vecini pentru semnaturi .Deci?

Probabil a facut misto de voi, sa va simtiti si voi mai importanti decat sunteti.
Sau poate chiar credea omul ca are nevoie de semnaturi, dupa care a sapat mai bine si si-a dat seama ca nu conteaza semnaturile voastre.

#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postccc190577, on 10 august 2021 - 13:46, said:

Ti-am dat si tie report !Esti pe langa subiect,iar eu nu sunt in gimnaziu la ora de romana,la
gramatica.
Dacă nu ai fi raportat curățam topicul. Așa, le las ca să te pedepsesc puțin pentru că titlul tău era Cum âi pedepsește legea pe acesti patroni in bloc? Poate ții minte că niciodată, da' niciodată, nu se pune â la începutul cuvintelor (sau la sfârșit), ci doar în interiorul lor.  
Nu zic că trebuia și să le mulțumești, dar era bine să treci peste și să ți le însușești. Suntem online, felul în care scrii îți poate aduce respect. Sau nu.

@all
Acum lăsați-l în pace cu asta, vă rog.
Mulțumesc.

Edited by althea, 10 August 2021 - 14:31.


#23
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
eu vad ca a scris corect, cu ii, nu cu ai

#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Am corectat eu.

#25
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postccc190577, on 10 august 2021 - 13:24, said:

Ti-am dat report !
Nu ti-a palcut ce ti-a zis, dar omul a zis bine. Somnul tau de frumusete nu primeaza in fata pericolului iminent. Si totusi, tii o linie de urgenta ocupata, pentru prostii. Deci, da-mi si mie raport, pentru ca sunt de acord cu colegul de mai sus.

Si legat de problema ta: nimeni nu te va lua vreodata in seama daca esti singurul deranjat. Deci, comunica cu ceilalti proprietari si dacaiti impartasesc si ei...neplacerile, mergeti la Asociatie discutati acolo ce si cum. Sau direct la politie. Faceti tabel, semnati toti.

#26
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008

View Postccc190577, on 10 august 2021 - 13:05, said:

Salut

Intrebari:

1.Daca faci o sesizare la 112 pentru tulburarea linistii publice,ai voie
sa-i filmezi cu telefonul pe politisti ,cand sunt la fata locului si discuta cu
cel acuzat?

2. Agentii de paza,de la o firma de la parterul unui bloc,fac zgomot noaptea si deranjeaza,pe cei de la etajul 1.Se face reclamatie la politie.Ce se mai poate face in acest caz?Cum este pedepsit agentul de paza?

3.Muncitorii de la o firma situata la parterul unui bloc,lucreaza(bocanesc,trantesc,bormasini,vorbit tare) inclusiv sambata si duminica,uneori incepand inainte de ora 8.Este legal?

4.O firma de la parterul unui bloc,are nevoie,conform legii,de semnaturile celor  de la etajul 1,patru la numar,pentru a inchiria spatiul catre Carefour.Nu au primit aceste semnaturi.La parter vine totusi Carefour.Ce se poate face in acest caz?Vrei sa vii sa filmezi ?Este in centrul orasului,la 3 minute
de Politie,SRI,Tribunal,Primarie.

Multumesc

Pentru punctele 1,2,3 cauta Legea 61/1991, actualizata. Acolo se specifica si cine are dreptul sa aplice sanctiunile prevazute.

#27
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postccc190577, on 10 august 2021 - 13:24, said:

Ti-am dat report !
de ce? că are dreptate.

#28
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Vad pe aici ca multi va luati de el, il amendeaza militienii daca suna la 112, politistii normali nu au de ce sa il amendeze daca chiar se deranjeaza locatarii in orele de odihna.

ui ce zice astia de la seteseu  ( <- puteti sa ma corectati ca eu nu va dau report)

Când sunați la 112
112 SALVEAZĂ VIAȚA, PROPRIETATEA ȘI MEDIUL
Cel mai important lucru într-o situaţie de urgenţă este să apelaţi 112 cât de repede posibil, astfel încât persoanele implicate să primească ajutor fără întârziere. Fiecare secundă contează!
Sunaţi la 112 dacă vă aflaţi într-o situaţie de urgenţă sau dacă aveţi motive să credeţi că cineva se află într-o situaţie de urgenţă. O situaţie de urgenţă reprezintă orice situaţie în care este ameninţată viaţa, proprietatea şi/sau mediul, fiind necesară asistenţa imediată a poliţiei, pompierilor, ambulanţei şi/sau jandarmilor.
Sunați la 112 dacă sunteți martor sau implicat în una dintre următoarele situații*****
Accidente rutiere, la metrou, feroviare, de aviaţie, navale;
Accidente montane, în peșteri, canioane;
Accidente determinate de factori de mediu;
Alunecări de teren;
Avarii sau accidente industriale;
Explozii;
Incendii;
Arsuri termice - electrice - chimice;
Cutremure;
Fenomene hidrologice/meteo periculoase;
Fulgeraţi/trăsniţi;
Prăbuşiri utilaje -  construcții – arbori;
Agresiuni animale cu victime, pericol de agresiune insecte, animale;
Persoană inconştientă;
Persoane conştiente căzute în locuri publice;
Intoxicaţii;
Probleme respiratorii severe;
Hemoragie gravă;
Febră;
Leşin;
Conflicte şi agresiuni fizice;
Lovire sau alte violenţe;
Omor/pruncucidere;
Rele tratamente aplicate minorilor;
Tâlhărie;
Furturi;
Înşelăciune;
Folosire armament, găsire muniție/elemente de armament;
Distrugeri de bunuri;
Droguri consum/trafic de droguri;
Evadare;
Tentativă de suicid;
Tulburarea liniştii şi ordinii publice;
Persoane dispărute/găsite, persoane rătăcite;
Transport ilegal de masă lemnoasă;
Pichet/miting de protest.
***** REȚINEȚI!
Dacă nu sunteţi sigur că aveţi o urgenţă, sunaţi la 112! Operatorii vor evalua cu obiectivitate situaţia semnalată. Dacă cele relatate sunt de competenţa Serviciului 112, operatorii vor prelua datele specifice urgenţei şi vă vor pune în legătură cu dispecerii serviciilor specializate de intervenţie. Dacă situaţia semnalată nu este de competenţa Serviciului 112, operatorii vă vor îndruma către alte entităţi competente.
În cazul evenimentelor care se desfăşoară în loc public şi care sunt raportate de mai multe persoane (incendiu, accident, inundaţie, agresiune fizică în stradă etc.), operatorul va solicita un set restrâns de informaţii pentru a stabili cu certitudine că evenimentul este unul deja raportat.
Dacă nu aveţi informaţii suplimentare faţă de cele deja cunoscute de serviciile specializate de intervenţie, operatorul nu va mai transfera apelul dumneavoastră. Acesta este procedura de lucru în cazul apelurilor similare pentru a evita încărcarea liniei de urgenţă şi a asigura un răspuns prompt pentru următoarele apeluri de urgenţă.


astia de la seteseu cred ca nu au invatat carte daca ei nu stiu ca tulburarea linistii si ordinii publice nu este urgenta... sa ia sa invede de la userii de pe softpedia....

#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Io totuși ma întreb ce tulburări se petrec în carefuru' ala de trebuie anunțate la 112... Sunt promoții dese la tigai, bormașini, chestii de genul asta?

#30
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Si sa raspund si la intrebari:

1- da, ai voie sa filmezi politistii, dar sa pastrezi o distanta, sa nu ii incurci sau sa te bagi in discutia lor, mai pe scurt ii filmezi fara sa ii incurci.
De obicei filmatul ii deranjeaza si este in dezavantajul tau, deci nu iti recomand sa ii filmezi daca vrei sa gasesti rezolvare la problema.


2- cine deranjeaza linistea locatarilor in orele de odihna risca sa fie sanctionat, daca ai sesizat acest lucru... nu iti poate spune nimeni de aici ce se mai poate face, depinde de agentul constatator.

Si eu am o problema la casa de vacanta cu un vecin care asculta muzica la maxim de la 8:00 la 22:00, politistii ce au venit de la 112 mi-au spus sa nu mai sun la 112 ca nu e urgenta si risc sa fiu amendat, ca nu au ce face pentru ca nu au cum sa masoare zgomotul etc. Am facut sesizare la inspectoratul general, au trimis de aici de la bucuresti acasa sa imi ia declaratie, agentul ce mi-a luat declaratia mi-a spus ca este caz de 112 si ca se aplica sanctiune daca agentul constata prin simturile lui ca este zgomot mare. Au trimis sesizarea spre solutionare la sectia de care apartine casa de vacanta, sunt curios ce imi dau aia in scris.

3- daca se produc zgomote care sa deranjeze locatarii in orele de odihna, nu, nu este legal, este contraventie, dar daca ai ghinionul sa dai de un politist ca cei ce s-au luat de tine aici... slabe sanse sa faci ceva

4- nu stiu aici, trebuie sa vorbesti cu administratorul.



View Postslai, on 10 august 2021 - 18:30, said:

Io totuși ma întreb ce tulburări se petrec în carefuru' ala de trebuie anunțate la 112... Sunt promoții dese la tigai, bormașini, chestii de genul asta?


Banuiesc ca se ocupa de aprovizionare, curatenie si aranjat in rafturi noaptea, acum nu stiu cat de sensibil este autorul, dar daca iti tranteste cineva baxurile cu produse in fiecare noapte... eu zic nu este ceva placut si trebuie inteles si autorul

Edited by ccristyan, 10 August 2021 - 18:37.


#31
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

View Postccristyan, on 10 august 2021 - 18:32, said:

Si sa raspund si la intrebari:

1- da, ai voie sa filmezi politistii, dar sa pastrezi o distanta, sa nu ii incurci sau sa te bagi in discutia lor, mai pe scurt ii filmezi fara sa ii incurci.
De obicei filmatul ii deranjeaza si este in dezavantajul tau, deci nu iti recomand sa ii filmezi daca vrei sa gasesti rezolvare la problema.


2- cine deranjeaza linistea locatarilor in orele de odihna risca sa fie sanctionat, daca ai sesizat acest lucru... nu iti poate spune nimeni de aici ce se mai poate face, depinde de agentul constatator.

Si eu am o problema la casa de vacanta cu un vecin care asculta muzica la maxim de la 8:00 la 22:00, politistii ce au venit de la 112 mi-au spus sa nu mai sun la 112 ca nu e urgenta si risc sa fiu amendat, ca nu au ce face pentru ca nu au cum sa masoare zgomotul etc. Am facut sesizare la inspectoratul general, au trimis de aici de la bucuresti acasa sa imi ia declaratie, agentul ce mi-a luat declaratia mi-a spus ca este caz de 112 si ca se aplica sanctiune daca agentul constata prin simturile lui ca este zgomot mare. Au trimis sesizarea spre solutionare la sectia de care apartine casa de vacanta, sunt curios ce imi dau aia in scris.

3- daca se produc zgomote care sa deranjeze locatarii in orele de odihna, nu, nu este legal, este contraventie, dar daca ai ghinionul sa dai de un politist ca cei ce s-au luat de tine aici... slabe sanse sa faci ceva

4- nu stiu aici, trebuie sa vorbesti cu administratorul.






Banuiesc ca se ocupa de aprovizionare, curatenie si aranjat in rafturi noaptea, acum nu stiu cat de sensibil este autorul, dar daca iti tranteste cineva baxurile cu produse in fiecare noapte... eu zic nu este ceva placut si trebuie inteles si autorul
Toti vecinii au fost impotriva Carefour.
Au venit vreo 3 luni dupa semnaturi,incercand sa convinga ca vor izola fonic
tavanul si peretii,ca vitrinile frigorifice sunt marga X si au zgomot sub prag y,ca aerul
conditionat are zgomotul z,ca aprovizionarea se face intre orele AB,ca nu va fi agent de paza noaptea,etc.
Nu au primit semnaturi si totusi fac Carefour.
Stiu o gramada de agenti paza si toti betivi.
Ce sanctiune primeste golanul asta daca chem politia?

#32
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostAnn0nyym0us, on 10 august 2021 - 13:08, said:

Daca faci sesizare la 112 pentru perturbarea linistii publice, meriti amenda. Si, de-ar fi dupa mine, si vreo 2-3 suturi in fund. Ca aia nu e urgenta.
Situatia asta era valabila acum vreo 10 ani. Am sunat la 3 noaptea la 112 si mi-au zis ca scandalul nu e de 112, e de Politia Municipala. Le-am zis ca nu stiu numarul de la Politia Municipala si ca dupa zgomotele din spatele blocului probabil ca va avea loc o aventura cu cutitele, sa faca ce doresc. Pe acest considerent nu am mai sunat la 112 nici acum cativa ani cand vreo 2-3 rromi s-au incins nitel cu un par, mai ales ca gardul viu imi ascundea partial incaierarea. Cand m-am uitat din nou pe geam peste vreo 2-3 ore criminalistii puneau banda galbena, se pare ca fusese vorba si de un cutit pe acolo. Cum nu vazusem decat de sus si cu spatele 2-3 persoane cu piele inchisa la culoare care se altoiau cu un par nu am fost solicitat de organele competente sa dau mai multe informatii.
In acest moment se poate suna fara probleme la 112 pentru tulburarea linistii publice, iar dispeceratul lor trimite Politia Locala la adresa solicitata. Odata cu venirea anotimpului cald oamenii ies mai des la gratar, consuma alcool in public si fac galagie, asa cva aceste apeluri sunt destul de frecvente.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate