Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare biciclete 1500-2000 RON

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#37
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.03.2017
Multumesc frumos pentru recomandari.

Daca nu iti cer prea mult, ai putea sa imi spui care ar fi motivele pentru cele 2 modele SH?
Modelu SH pentru sotie, nu stiu de ce, dar pare "batransesc" (Posibil doar sa mi se para din poze).

Ma tenteaza si acele modele de la Riverside, cu toate ca nu sunt cele mai usoare. Am vazut un model in decathlon si la prima vedere era dragut. Acum nu stiu exact echiparea daca este ok, mai ales la pretul acela.

#38
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
acele 2 modele SH fiindca sunt mai usoare, mai rapide si cu echipare superioara vs riverside (900).
Dar cum ziceam daca nu stii sa le verifici sau n-ai pe nimeni iei noi si gata.
Cea de dama e mai grea... ideal ar fi de genul asta dar nu exista asemenea anunt in zona ta.

Ca relativ negativ la cea de barbati sh vs riverside e ca river e mai confortabila, ai pozitie mai dreapta pe ea si ce mai amortizeaza furca

Edited by sirgoofy, 04 February 2022 - 11:54.


#39
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Au in decathlon ceva cu denumirea de 530.
Roti de 27.5, 1x9 vite,e, fo' 1900 lei (mtb).
Cam 14 kile.
Componente dubioase (scrie decathlon pe ele). Dacă merge, nu scârțâie, nu pârțâie,  ar fi ok..

#40
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
River se mișcă mai ușor pe asfalt

#41
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.03.2017
https://www.decathlo...1274?mc=8640692

View PostYo-carman, on 06 februarie 2022 - 12:01, said:

Au in decathlon ceva cu denumirea de 530.
Roti de 27.5, 1x9 vite,e, fo' 1900 lei (mtb).
Cam 14 kile.
Componente dubioase (scrie decathlon pe ele). Dacă merge, nu scârțâie, nu pârțâie,  ar fi ok..

Cred ca te referi la MTB ST 530 27,5" si la MTB ST 530 27,5'' Dama.
Daca da, intradevar, acestea au fost optiunile finale la care am ajuns initial cand am vrut sa achizitionez MTB.
Dar dupa mai mult timp de analiza am ajuns sa cred ca nu sunt cea mai buna optiune, ceva hibrid fiind mai potrivit pentru ceea ce dorim, adica cate o plimbare ocazionala (de obicei pe asfalt sau drum pietruit), poate pe viitor chiar si mers la serviciu cu ea daca permite vremea.
Prin padure/poteci/drum accidentat nu cred ca vom merge prea mult, poate doar ce gasim in oras si satul in care stam :)).

View Postsirgoofy, on 06 februarie 2022 - 15:31, said:

River se mișcă mai ușor pe asfalt

Asa cred si eu, ca acel Riverside este mai ok pentru a merge pe asflat si drum pietruit.


Oricum, mai analizez, sunt tentate si acele produse SH din punct de vedere al pretului (~50% mai putin fata de un produs nou). Dar dezavantajul major este ca nu ma pricep si risc sa mai bag apoi bani in ele.

#42
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.03.2017
Salutare tuturor,

Am reluat procesul pentru achizitionarea bicicletelor, prima achizitie fiind cea pentru sotie. Bugetul a ramas acelasi.
Ce recomandari ati avea pentru acest moment?

Am fost intr-un magazin decathlon si am testat un riverside 500 marime S, dar parea o idee cam mare. Nu putea sa stea in picioare fara sa atinga ghidonul bicicletei.
A testat in schimb un RockRider ST120, marime S, si a fost ok.

Din pacate nu mai este pe stock modelul ST120. Ne-am mai uitat si la ST530, dar nici acela nu mai este pe stoc.

Ce alte recomandari ati avea in acest buget?

#43
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
La Riverside 500 m-am uitat și eu astăzi. Mi s-a părut așa o chinezărie, ori faptul că era ușoară, că nu era prea solida sau că are șuruburile alea lucioase care îmi lasă impresia că dacă strâng cu o cheie la ele deja le stric filetul. Schimbătorul și furca mi s-au părut cele mai păcătoase. Cel mai mare minus, furca nu se blochează.

#44
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.03.2017

View Postpersona695, on 27 aprilie 2022 - 14:10, said:

La Riverside 500 m-am uitat și eu astăzi. Mi s-a părut așa o chinezărie, ori faptul că era ușoară, că nu era prea solida sau că are șuruburile alea lucioase care îmi lasă impresia că dacă strâng cu o cheie la ele deja le stric filetul. Schimbătorul și furca mi s-au părut cele mai păcătoase. Cel mai mare minus, furca nu se blochează.
Asa este, dar la pretul respectiv parea sa fie cea mai buna optiune.
Oricum, nu parea sa fie ok ca si marime. Chiar daca la marimea S, specifica 1,50 m - 1,65 m, forma cadrului nu era chiar potrivita, fiind incomoda (atingea cadrul cand statea in repaus). Ca si comparatie RockRider ST120, specifica aceeasi dimensiune pentru marime S: între 1,50 m şi 1,64 m, dar aceasta era mai ok.

#45
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Te complici inutil.

Una din asta
https://razonbike.ro...ta-28-3-viteze/
e de 10x mai buna pt plimbari prin oras.

Pozitia mai comoda, fiabilitatea mai buna, mentenanta minima si folosirea mai simpla (schimbarea vitezelor se poate face si pe loc de exemplu si pleci in ce viteza vrei nu in aia in care erai cand ai oprit).

Plus reflaj mai amplu al coarnelor decat la un MtB. Poti regla si distanta fata de sa nu doar inaltimea.

Edited by underb, 28 April 2022 - 11:32.


#46
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
Spune-i și care este diferența dacă face pană la o din asta cu viteze în butuc și frână la picior față de una cu schimbător/deraior, să știe ce chei are nevoie să care „în caz că”.

#47
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.03.2017
Multumesc pentru recomandare.
Pare o bicicleta destul de masiva (16kg), doar 3 viteze, iar ca echipare nu pare ceva wow(dar poate ma insel eu, nefiind cunoscator). As dori totusi sa o putem testa inainte, oare ar fi asemanatoare cu Elops de la decathlon?
Cum ziceam, plimbarile nu vor fi doar in oras, pe asfalt. Noi stam intr-o comuna langa Iasi si avem drumuri pietruite prin zona, deci va fi folosita si in afara asfaltului.

Am gasit o varianta de la Specialized ce pare potrivita ca si forma si echipare, dar pretul este destul de mare (3000+): Crossroads 2.0Step Through. Oare as putea gasi ceva mai basic, dar cu acea forma(step through) si pentru folosire hibrida(anvelopele par a fi foarte ok, de exemplu la Riverside sunt foarte inguste si cred ca ar fi probleme la mersul pe drum pietruit)?

#48
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postionutnegru87, on 29 aprilie 2022 - 08:56, said:

Multumesc pentru recomandare.
Pare o bicicleta destul de masiva (16kg), doar 3 viteze, iar ca echipare nu pare ceva wow(dar poate ma insel eu, nefiind cunoscator).

Pai are portbagaj, aparatori, dinam si alte accersorii in plus fata de una "goala". Din fericire nu sunt sudate de cadru daca nu aì nevoie de ele. De aia are 16kg.
Oricum treaba cu greutatea e in general exagerata. Ma gandesc ca nu vreti sa cuceriti muntii.

Legat de echipare, e cu butuc nexus cu 3 viteze integrate. Aia e tot. Ce echipare sa mai ai?

Pentru plimbare 3 viteze sunt suficiente.

Edited by underb, 29 April 2022 - 17:44.


#49
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.03.2017
Salutare,

Am gasit 2 alternative de la Giant, poate ma ajutati cu o parere despre acestea sau daca recomandati altceva asemanator:

LIV GIANT Flourish 3 Gunmetal Black 28'' 2022 - S
Liv Giant Alight 3 City 28'' Trekking Green 2021 - XS- (Stiu ca marimea S ar fi mai potrivita, dar nu este pe stoc - voi face retur in caz ca nu este buna)

#50
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.03.2017
Din gama Riverside, ce ziceti de: Sub 2000 RON, nu cred ca am mai gasit altceva.

#51
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
calorifere...
daca asta este bugetul, ia-le!

#52
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Macar ia 2x riverside 500.
Cel de 1300lei chiar e calorifer la 15kg, transmisie 8 viteze, cadru otel... pt 300lei "salvati" chiar NU are sens Posted Image

Sub 2000 gasesti destule sh dar se pare ca nu vrei...

Edited by sirgoofy, 18 May 2022 - 14:09.


#53
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.03.2017
Multumesc de sfat, dar Riverside 500, marime S, nu este ok pentru sotie ca si marime. Doar RR ST 120, marime S, a fost ok ca si marime, dar nu este pe stoc si nu stie nimeni daca va mai fi.

Nu ma pricep la biciclete si SH nu stiu ce ar fi ok (nu as vrea sa ajung sa cumpar vreo bicicleta furata sau defecta). Daca ai vreo recomandare directa (zona Iasi, sa pot sa ma intalnesc, sa vad macar bicicleta), chiar as aprecia.

#54
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Am trecut ieri pe la hervis. A ajuns 3000 lei un calorifer de la ktm.
Model special pentru hervis.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate