Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Litoralul romanesc, mai merita?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#1
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,665
  • Înscris: 21.03.2020
In plin sezon se pare ca haosul devine ceva normal pe litoralul nostru drag.

Quote

O familie care doarme pe jos, într-o parcare din zona Hotelului Albatros (Mamaia), un film cu o familie de turiști care dormea într-o dubiță, cu ușile larg deschise, și fotografia unui turist care doarme în portbagajul mașinii parcate în centrul stațiunii au atras mii de comentarii în mediul online. Majoritatea celor care au păreri în spațiul virtual „laudă" inițiativa turiștilor și spun că este o alternativă la sutele de lei pe care hotelierii le cer pentru o singură noapte de cazare. Desigur, sunt și păreri conform cărora Poliția Locală ar trebui să intervină și să interzică astfel de lucruri.
Ca în fiecare an, nu lipsesc de pe litoral „țepele". Astfel, turiștii se plâng că ajung la mare și constată că rezervarea lor nu mai e valabilă deși au plătit un avans. Pentru câțiva bani în plus, proprietarii de spații de cazare preferă să fie neserioși și să închirieze celui care oferă mai mult. Sunt și cazuri de false anunțuri, iar unii oameni plătesc în avans fără să verifice dacă apartamentul sau pensiunea respectivă există în realitate și oferta este adevărată. Se trezesc astfel cu banii luați și cu numere de telefon la care nu mai răspunde nimeni după ce plata a fost efectuată.

https://www.ziuanews...-nchise-1565055

Ma gandeam sa merg intr-o mica escapada dar mai prin septembrie cand trece tsunamiul bizonilor, nu am mai fost de ani buni... nici macar nu stiu unde as putea sa incerc :)
Credeti ca ma risc?

Nu stiu daca am postat unde trebuie, daca e cazul rog un mod. sa mute topicul la locul potrivit!

#2
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Pana pe 25 august stai departe....

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,073
  • Înscris: 19.12.2012
Nu de bizoni trebuie sa te feresti pe litoral ci de nesimtirea celor din hoteluri. Preturi aberante la orice si calitate proasta a serviciilor. Deasta de ani buni refuz sa imi mai fac concediile pe litoralul romanesc. Mai parcurg cateva sute de km pana in bulgaria iar peisajul si atmosfera nu se compara

#4
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Da, pentru masochisti.
Exemple:
https://www.cartoons...m/masochism.asp

#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
eu chiar n-am nimic cu cei care dorm in masini, iar bizoni gasesti peste tot. am observat atitudinea asta critica pentru orice. si culmea cred ca majoritatea romanilor nu au trait niciodata mai bine. iar multi se vaita de alti oameni doar fiindca nu au aceleasi obiceiuri/pacate/placeri ca ei. dupa care vezi topicuri unde zic ca  n-au prieteni si ca ar lucra pana la 100 de ani ca se plictisesc, asa ca isi inventeaza hobiuri tampite ca sa mai treaca vremea.

acum ca am terminat cu ”conceptiile”, depinde ce asteptari ai tu si daca litorarul romanesc poate sa ti le ofere. eu de exemplu, am copilarit pe langa mare, pe mine ma plictiseste, asa ca daca stau 3 zile imi ajunge. singurul lucru mai dubios la mare la noi e mancarea, dar asta e cam peste tot, cred ca as manca in Constanta, unde oricum ai restaurante mult mai bune decat la mare(eu n-am probleme cu bautura asa ca pot sa fac asta). in rest marea e mare, cum a fost de mii de ani.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,514
  • Înscris: 30.10.2003
Romanii il merita din plin.

#7
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Multi s-au prins ca nu merita, dar sunt mama prostilor e insarcinata cu tripleti non-stop.

Eu nu am o problema cu preturile, ci cu raportul pret/calitate, iar asta e problema cronica a Romaniei per ansamblu.

#8
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Ca tot veni vorba:
https://www.cotidian...l-fotoreportaj/

#9
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Preturile sunt enorm de mari în Mamaia, însă hotelurile din această stațiune sunt pline.
Când va veni iarna, vor avea pretenții să le dea guvernul bani de gaz.

Referitor la somnoroșii din automobile, treaba lor unde dorm.
Întrebarea este pe unde își fac nevoile și se spală?
Tot acolo unde fac și baie ?
Gunoaiele oare pe unde le lasă?

Edited by foreverbanned, 09 August 2021 - 21:02.


#10
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Dar cand a meritat?!
Pe litoratul romanesc merg prostii si snobii. Stiu destui cu multi bani care,in loc sa mearga in Maldive,merg in Mamaia la 5 stele. Astia sunt categorie mixta,si snobi si prosti.

#11
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 22.02.2014
Preturile sunt mici in comparatie cu veniturile, mai este loc de crestere pentru preturi.

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,665
  • Înscris: 21.03.2020
Asta se vrea a fi o aroganta, sarcasm sau ironie?

#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
eu zic sa va bucurati deocamdata de preturile ‘mici’, uitati ce zice nenea asta:

https://www.wall-str...q_FgT1IL9fT2N1Q

atentie, nu e doar un patronas oarecare suparat ca anu’ trecut nu si-a schimbat bentley-ul, este, citez: președinte al Organizației Patronală a Hotelurilor și Restaurantelor din România.

Edited by born2lose, 09 August 2021 - 21:41.


#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,665
  • Înscris: 21.03.2020
Deci chiar nici macar o recomandare? Un Eforie Sud, un Venus, anything?

#15
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 foreverbanned, on 09 august 2021 - 21:01, said:

Preturile sunt enorm de mari în Mamaia, însă hotelurile din această stațiune sunt pline.
Când va veni iarna, vor avea pretenții să le dea guvernul bani de gaz.

Referitor la somnoroșii din automobile, treaba lor unde dorm.
Întrebarea este pe unde își fac nevoile și se spală?
Tot acolo unde fac și baie ?
Gunoaiele oare pe unde le lasă?

- nevoiele - in boscheti, sub balcoanele alora care au fost fraieri si si-au luat camere la hotel sau direct in mare. E mai mare placerea sa te arunci dmineata in valuri si sa iei in bot flotoarele de la constipatii de aseara;
- se spala in mare
- gunoaiele le lasi pe tarabele de care-i plina Mamaia. Oricum nu se vdede din mormanele deja existente

Edited by FatCat33, 09 August 2021 - 21:54.


#16
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 10.10.2005
Oriunde nu se duce tot melteanu. Eventual te uiti ce statiuni nu sunt prezentate zi de zi la televizor si acolo mergi.

#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,665
  • Înscris: 21.03.2020
La Mamaia macar mai vezi si tu o bolida si-o pitipoanca... dar lasand gluma la o parte, ceva sperante macar mai sunt?
Cineva spunea ca Neptunul mai respira a aer de vacanta...

#18
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Anul trecut am fost pentru prima data in ultimii 10 ani in Romania la mare. Am dat 180 lei pe noapte la ceva hotel de 3* in Mamaia, pe la inceput de septembrie.
Vremea a fost ok, eram la 50m de plaja, camera curata. As spune ca e pretul corect. Acum am vazut ca e 300+ lei pentru o noapte in luna august.
N-am vazut multi giboni, probabil aia vin in august.
Per total, nu a fost rau. Nu stiu daca a fost ok pentru ca am mers in septembrie, a fost pandemie sau pur si simplu am avut noroc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate