Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

[ANCOM] Atenție la apelurile primite de la numere internaționale!

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmodoran, on 09 august 2021 - 20:28, said:

Platesti teoretic, dar cum ai deja "minute nationale nelimitate" si nu esti pe Orange nu mai platesti nimic .
Platesti pentru ca acele numere sunt suprataxabile si nu intra la minute internationale. Asta e esenta tepei... n-are niciun sens sa te sune cineva de pe un numar normal ca nu castiga nimic cand il suni inapoi, exceptand daca sunt numere speciale :)

#20
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostStefanRO, on 09 august 2021 - 19:53, said:

Attachment frauda.jpg


ANCOM atrage atenția utilizatorilor serviciului de telefonie mobilă asupra apelurilor pierdute sau apelurilor primite de la numere internaționale pe care nu le cunosc, care pot reprezenta posibile tentative de fraudă realizate de persoane necunoscute ce încearcă să obțină câștiguri ilegale. Apelând înapoi astfel de numere, utilizatorii pot fi suprataxați, costurile regăsindu-se ulterior pe factura de servicii de telefonie.

...............

S-a miscat foarte rapid ANCOM-ul, cinste lor! nu au trecut nici macar trei decenii de la aparitia acestui tip de frauda si ei deja au aflat despre ea si ne informeaza si pe noi despre asta!
probail ca in deceniul viitor ne vor povesti si despre ''scrisorile nigeriene''!

#21
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Ar trebui sa le explice oamenilor ca nu e nici o problema (in sine) daca raspund la un astfel de apel. Am o ruda care era panicata ca a raspuns din gresala si se intreba daca va fi taxata pentru ca a raspuns. Scopul este sa ii faca pe oameni sa resune, nu doar sa raspunda (poate din gresala).

#22
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Eu nu prea inteleg cum poate fi un apel international cu 'suprataxa' si cel apelat sa incaseze bani din apelul primit.

Stiu ca cele mai scumpe sunt apelurile catre retelele prin satelit, cativa euro/minut.

Suprataxa poate fi doar catre numere scurte/speciale, unde exista contract intre operatori.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmodoran, on 10 august 2021 - 08:25, said:

Eu nu prea inteleg cum poate fi un apel international cu 'suprataxa' si cel apelat sa incaseze bani din apelul primit.
Sunt numere speciale apelabile international, suni si lasi bani intr-un cont... donatie. Hotul face un acord cu operatorul si isi ia un numar special apelabil extern. Exista acorduri de semnalizare si transfer intre operatori.
De ce credeti ca anumite prefixe nu sunt acceptate la minute internationale... in afara de satelit si dinastea...
Este complet inutil pentru un Gigel din Botswana care te suna... sa-l suni tu inapoi pe un numar normal, nu castiga nimic, tu platesti convorbirea si atat, ala nu ia nimic, n-are sens. Smecheriile se fac cu numere speciale.

Edited by andreic, 10 August 2021 - 12:33.


#24
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Eu le raspund de fiecare data cu gandul ca poate le iau ceva marunt din cont. Apoi blacklist.

#25
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 09.07.2005
O alta teapa care se practica prin Franta, vine una la tine (de obicei mai cioara asa - nu trage domn' moderator) si te roaga sa te lase sa suni de pe telefonul tau ca ea si-a pierdut mobilul, stricat telefonul, uitat acasa etc. Tu, daca esti dragut (mai ales ca teparele sunt bine echipate) o lasi sa sune si ea suna pe cineva; cu care se face ca vorbeste cateva minute  si ea de fapt suna la un nr. din ala cu suprataxa. Era sa mi-o primesc si eu, noroc cu cu coleg....

#26
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Un exemplu de numar din asta cu suprataxa apelabil din oruce retea si care e legal ( se poate verifica )

#27
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostTonic Water, on 10 august 2021 - 13:12, said:

O alta teapa care se practica prin Franta, vine una la tine (de obicei mai cioara asa - nu trage domn' moderator) si te roaga sa te lase sa suni de pe telefonul tau ca ea si-a pierdut mobilul, stricat telefonul, uitat acasa etc. Tu, daca esti dragut (mai ales ca teparele sunt bine echipate) o lasi sa sune si ea suna pe cineva; cu care se face ca vorbeste cateva minute  si ea de fapt suna la un nr. din ala cu suprataxa. Era sa mi-o primesc si eu, noroc cu cu coleg....
Se rezolva pozand si urcand poza , sau duci persoana la un local cu camera

#28
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postpasilla, on 09 august 2021 - 20:11, said:

De ce ar suna cineva un numar necunoscut dupa ce a primit un beep ?
tot timpul se suprapune cu ceva.aștepți un telefon și nu-ți vine să nu suni înapoi că-i număr necunoscut.este exact ca la avioanele care cad se adună un număr de mici greșeli

#29
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 04.10.2005
Mai bine s-ar face un teledon cu ajutor pt Africa... organizează operatorul mobil cu abonații lui...
Tare cred eu ca după numerele africane sunt și niște românași instruiți de nigerieni pe plaiuri straineze... ha? Ce ziceți?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate