Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pete / bube pe brate.

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Nu stiu de ce  mi-au aparut aceste bube / pete pe brate de ceva zile , tin minte am fost la plimbare cu bicicleta pe campie, era bineinteles soare, si ar mai fi si faptul ca niste muste de alea de campie s-au tot pus pe locul respectiv (pe brate) cat timp pedalam, desi nu simteam ca ma intepau , totusi fix unde s-au asezat acele muste, ar fi aparut petele astea, si oarecum s-au extins putin, si in alte locuri de pe brate.

Initial au fost ceva eruptii mici la nivelul pielii unde stiu ca s-au asezat acele muste  cand am venit acasa, si m-am dat cu spirt, dupa cu crema, am mai avut ceva mancarime , dar acum nu prea ma mai deranjeaza decat aparitia lor.

Ce am observat pana acum, e ca au aparut fix in acelasi loc, s-au extins la fel pe ambele brate, nu ustura, nu doare, dar ma face sa ma intreb daca nu ascund aceste pete ceva mai complicat, gen probleme la ficat, alergie la ceva, sau eu stiu, tocmai de asta am si deschis acest topic.

Attached File  20210809_132831.jpg   244.22K   156 downloads Attached File  20210809_132900.jpg   256.07K   154 downloads

#2
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 03.05.2019
Imi ierti indrazneala, dar de ce nu mergi la un medic? Vorba aia, profesionist in domeniul sanatatii...

#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Trebuia sa te dai inainte de a pleca la plimbare cu niste spray anti-anti tantar,musca,capusa daca stii ca esti asa sensibila.Ti-l poti face si singur,dar nu cred ca ai timp si rabdare pentru asa ceva.

#4
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014

View PostKean, on 09 august 2021 - 12:59, said:

... daca stii ca esti asa sensibila.

...sensibil.

#5
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012

View Postgogu1905, on 09 august 2021 - 12:58, said:

Imi ierti indrazneala, dar de ce nu mergi la un medic? Vorba aia, profesionist in domeniul sanatatii...

Din moment ce ma simt relativ ok, si nu am simptome care sa ma faca sa fug la doctor , nu imi bat capul.

Am cautat pe net acum, "musca neagra" evident ca asa si aratau, tot mi se puneau pe piele si stateau acolo o vreme pana ce mai dadeam din brate sa se indeparteze.
Sper sa-mi treaca  petele astea odata, ca arata naspa estetic vorbind.

View PostpexCom, on 09 august 2021 - 13:20, said:


...sensibil.

S-a adresat corect omul, de ce ai simtit nevoia sa il corectezi ? Ah si tu esti de ala care are probleme cu anumite persoane, mda...

#6
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
A ok, habar n-aveam. Mea culpa.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDianaXO, on 09 august 2021 - 12:47, said:

alergie la ceva
Muscaturile de insecte provoaca frecvent o mica reactie alergica locala.
Pozele sunt neclare, insa mi se pare ca umflatura e chiar in jurulul punctului unde au ciupit insectele respective.
Da-ti cu niste crema cu hidrocortizon.

#8
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020
Eu am facut de la tantari,asa ceva.
Nu stiu cum sunt tantarii in alte judete,
dar animalele astea din Iasi vin pe muteste,nu auzi
nimic cand se aseaza pe tine.
Numai  cand il alungi cu mana,face glas animalu de tantar.
Jur ca pe timpul lui Ceausescu,nu erau asa,ai auzeai cum vin,
au sunetul lor.
Vezi sa nu ai inceput de psoriazis.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate