Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cat mai costa in 2021 mp de constructie la gata pentru o casa la tara?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
edrian88

edrian88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.07.2021
Salut. Detin un teren intr-un sat din jud Arges(nu stiu exact cati mp, dar sunt cel putin 400 intravilan si peste 1000 extravilan), pe care as vrea sa construiesc o casa cu amprenta la sol de aprox 120-140 mp. As vrea urmatoarele variante si in functie de costuri as alege varianta optima:
1- parter + etaj: la parter living 35mp, bucatarie 12mp, dormitor 15mp, baie 6mp, camera tehnica 4mp, terasa 10mp; etaj 2 dormitoare x 12mp cu balcoane, baie 6mp
2- doar parter: living 35mp, bucatarie 12mp, dormitor 15mp, 2 dormitoare x 12mp, 2 bai x 6mp, camera tehnica 4mp, terasa 10mp

Am absolut 0 cunostiinte in ceea ce priveste constructiile, renovarile sau ce tine de domeniul asta.
As avea mai multe intrebari, daca mi-ati putea da un sfat sau ceva info as fi recunoscator:
- din punct de vedere costuri e mai ieftina constructia unei case cu un singur nivel, sau e mai avantajos P+M sau P+E?
- cu aproximatie care sunt costurile pe mp pentru constructia unei case la gata?
- aveti ceva recomandari pentru o firma sau oameni seriosi care sa preia proiectul?

Mentionez ca o sa fie doar casa de weekend, nu o sa locuim acolo dar vrem un loc unde sa ne retragem pentru un gratar cu prietenii.

Multumesc!

#2
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016
500 euro/mp construit la cheie cu finisaje decente.... deci 60.000 - 70.000 Euro

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Postsgn30, on 09 august 2021 - 11:02, said:

500 euro/mp construit la cheie cu finisaje decente.... deci 60.000 - 70.000 Euro

La banii astia am construit eu in 2007, beton de la statie, caramida Porotherm, fier in fundatie, placa peste parter, Bramac de beton etc cu munca la neoficial.
Cred ca azi e mai scump.

#4
marga07

marga07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.05.2020

View Postsgn30, on 09 august 2021 - 11:02, said:

500 euro/mp construit la cheie cu finisaje decente.... deci 60.000 - 70.000 Euro

Asta nu e pret de 2018-2019? am inteles ca acum ar fi in jur de 800 euro/ mp construit la cheie

#5
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
500eur/mp era acum 2-3 ani. Azi eu estimez la 700. Deci ~100keur. Cam scump gratarul. Mai vin prietenii, iti mai lasa si mizerie. Uite un posesor:
https://forum.softpe.../#entry28108104

#6
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Este o perioadă în care unele preţuri au crescut iar alţi jucători din piaţă s-au grăbit să profite de trend.
Inflamarea va mai dura dar se va lovi la un moment dat de inerţia veniturilor populaţiei medii.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Pentru costuri reduse si fara batai de cap la mentenanta, reparatiile casei:
nimic sub pamant
fara garaj in casa
fara balcoane
soclu la casa minim3 trepte inaltime
acoperis in 1-2 ape
cel mai OK faci o hala dreptunghiulara cu acoperis in 2 ape, stilul il dai din ceva placare pe exterior, ceva obloane, artificii din astea
nu zic sa nu ai proiect, dar ceva utilitar, nu focusat pe aspect impresionant
inauntru de compartimentat cu cap, bine gandit, nu ce vezi in poze si nu ai experimentat
poti obtine 2 camere si 1 baie la mansarda

Chestia de mai sus e usor de facut, chiar si azi as zice ca poti sa o scoti la 400 euro/mp .

#8
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postedrian88, on 09 august 2021 - 10:36, said:

as vrea sa construiesc o casa cu amprenta la sol de aprox 120-140 mp.

Mentionez ca o sa fie doar casa de weekend, nu o sa locuim acolo dar vrem un loc unde sa ne retragem pentru un gratar cu prietenii.

Suprafața este enormă în raport cu modul de utilizare preconizat!

Ține cont că va trebui să o și întreții. Iar valoarea ei nu o vei putea recupera nici măcar în proporție de 50% când dorești să o vinzi, dacă locația este într-un sat uitat de lume.

Quote

As avea mai multe intrebari, daca mi-ati putea da un sfat sau ceva info as fi recunoscator:
- din punct de vedere costuri e mai ieftina constructia unei case cu un singur nivel, sau e mai avantajos P+M sau P+E?

Depinde foarte mult de calitatea terenului de fundare, dar și de structurist (mulți îți vor dimensiona fundația pentru casă parter ca și cum ar fi pentru P+1, din rațiuni de răspundere civilă).

Quote

- cu aproximatie care sunt costurile pe mp pentru constructia unei case la gata?

Variază în funcție de nivelul de finisaje și dotări, calculează cu 750 euro/mp. Mai bine să rămână bani, decât să nu ajungă.

Quote

- aveti ceva recomandari pentru o firma sau oameni seriosi care sa preia proiectul?

Vei lucra cu echipe locale, nu vine nicio firmă mare din altă parte pentru un proiect mic, cel puțin nu fără costuri considerabile, deranjul este prea mare în raport cu profitul.

#9
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006
o casa modulara n-ar fi buna?
cam asa: http://www.casemexi....roiecte-de-casa

Edited by zeroice, 09 August 2021 - 12:55.


#10
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postedrian88, on 09 august 2021 - 10:36, said:

,

Mentionez ca o sa fie doar casa de weekend, nu o sa locuim acolo dar vrem un loc unde sa ne retragem pentru un gratar cu prietenii.

Multumesc!

Ia legatura cu niste secui  si-ti vor face o casa din busteni de n-o vazut Parisu pe meleagurile alea.Nu mai ai treaba nici cu izolatie cu nimic.

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Postedrian88, on 09 august 2021 - 10:36, said:


Mentionez ca o sa fie doar casa de weekend, nu o sa locuim acolo dar vrem un loc unde sa ne retragem pentru un gratar cu prietenii.

Multumesc!

asta mi-a scapat, in acest caz trebuie sa mergi pe solutii simple, teoretic nu te intereseaza incalzirea de ex.
trebuie sa vezi multe variante de cabane, cabanute, case simple etc
ramane oricum valabil ce am zis, dar chiar mai simplificat
o hala dreptunghiulara sa contina un living cu bucatarie, 2 dormitoare si 1 baie le faci in 75 mp, doar parter, finisaje minimaliste, oricum vrei sa stai afara in chiosc, te poti duce spre 350 euro/ mp zic eu

#12
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View Postedrian88, on 09 august 2021 - 10:36, said:

Salut.

Am absolut 0 cunostiinte in ceea ce priveste constructiile, renovarile sau ce tine de domeniul asta.
...
Eu as lua-o invers: ce buget ai ?

#13
edrian88

edrian88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.07.2021
va multumesc pentru info si sfaturi. ce-i drept, ne-am intins cam mult, trebuie regandit planul. o sa mergem pe ceva simplu, dreptunghiular fie doar parter, fie parter si mansarda. fara beci sau garaj.
totusi 3 dormitoare, 2 bai, living de cel putin 30mp si bucatarie inchisa cu deschidere spre terasa sunt cerintele minime de la doamna Posted Image
e de luat in calcul si o casa modulara sau pe structura de lemn, dar ma apuca anxietatea cand ma gandesc ca dau peste cine stie ce "meseriasi"..

View Postcristobob, on 09 august 2021 - 14:58, said:

Eu as lua-o invers: ce buget ai ?
ne gandeam undeva la 50-60k eur.

View Postoverseas, on 09 august 2021 - 12:56, said:


ne gandeam la 3 dormitoare si 2 bai, momentan suntem 2 dar daca vin si copii mai incolo mai bine sa fie facuta e acum decat sa modificam apoi. decat bataie de cap de 2x, mai bine o singura data Posted Image

Edited by Dany_Darke, 09 August 2021 - 16:29.


#14
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 11.05.2018
E mai scump doar parter: mai multa fundatie, mai mult de izolat sub fundatie, mai mult acoperis, mai mult de izolat sub acoperis.

In 2019-2020 pt noi a fost cam 700eur/mp la gata pentru casa doar parter.

Acum nu e cel mai bun moment sa construiesti. Noi am luat m3 de scandura cu 700 lei si acum e de la 1200 in sus. Fierul a fost sub 2lei/kg acum e in jur de 4. Nu cred ca e cel mai bun moment sa construiesti. Dar daca tu acum incepi cu hartiile o sa iti ia minim 6 luni -1 an pana ajungi sa sapi prima cazma. Poate atunci o sa fie mai bine.

#15
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,732
  • Înscris: 26.01.2007

 Scurthea211, on 10 august 2021 - 09:00, said:

Acum nu e cel mai bun moment sa construiesti. Noi am luat m3 de scandura cu 700 lei si acum e de la 1200 in sus. Fierul a fost sub 2lei/kg acum e in jur de 4. Nu cred ca e cel mai bun moment sa construiesti. Dar daca tu acum incepi cu hartiile o sa iti ia minim 6 luni -1 an pana ajungi sa sapi prima cazma. Poate atunci o sa fie mai bine.

Lumea e de parere ca niciodata nu a fost ieftin sa construiesti. Important e ca nivelul tau de venituri sa depaseasca cu mult media din zona, in momentul ala te poti apuca de construit. S-au aruncat multi bani in pandemie catre populatie, acum mai vin alti bani prin PNRR, preturile deja au crescut, salariile cresc si ele ca sa tina pasul cu inflatia. O scadere a preturilor nu mai este posibila fara o criza urata in toata lumea, pe care unii o tot asteapta din 2015 si care nu mai vine. Mereu balonul se umfla si mai tare. Vrei casa ? O faci atunci cand iti permiti, nu in functie de minime si maxime economie, asteptand ca banii tai in raport cu economia sa fie cat mai valorosi, ca este clar ca nu vei nimeri niciodata acel punct.

#16
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 11.05.2018
Nu sunt de acord cu tine. Nu cred ca atunci cand construiesti trebuie sa depasesti cu mult media din zona, ca doar nu te apuci sa iti construiesti vila intre blocuri de garsoniere. Si nici nu cred ca te apuci sa iti fac casa de 1 mil de euro intre duplexuri de 150 K. Nu are nici un sens. Toata lumea se cam aseaza in zona pe care mai mult sau mai putin si-o permite. Mi se pare o mare gresala sa te duci sa construiesti acolo unde esti cu mult peste nivelul vecinilor. Acolo nu e lumea ta si nu ai ce sa cauti acolo.

Revenind la calcule, cand construiesti poti jongla cu multe in buget. Mi se pare foarte important sa ai un buget foarte bine calculat de la inceput si sa stii ce iti permiti si ce nu. Poate in contextul actual nu iti mai permiti incalzire in pardoseala sau travertin pe terase. De asta am si zis ca 700eur/mp cat ne-a costat pe noi in 2019 nu se mai potriveste cu piata de acum. La acelasi nivel de finisaj iesi mult ai scump, dar ai tot timpul si varianta sa scazi nivelul de finisaj.

#17
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,732
  • Înscris: 26.01.2007
Ma refeream ca veniturile trebuie sa fie peste media din zona geografica, oras/regiune/tara. Daca s-a scumpit pretul pe metru patrat iar tu ai venituri sau chiar economii suficiente atunci nu sunt probleme. Am vazut atatea case noi abandonate, unele fara acoperis, altele la rosu, ca imi e clar ca oamenii si-au dorit atat de mult case incat s-au apucat de construit fara un calcul prealabil. Ai dreptate ca trebuie sa iti construiesti in cartierul in care te incadrezi in peisaj.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate