Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Solutie hotspot

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
vyorelboy

vyorelboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 06.07.2013
Salut. Ati folosit pentru o perioada mai lunga netul mobil de la vodafone prin hotspot la laptop? Caut o solutie temperara de cam 2 luni. Stau la camin si aici, prin cine stie ce combinatii, s-a facut sistemul ca doar o firma sa poata baga net, DCN telekom, o firma de scara blocului. Pana acum am platit, dar mi s-a parut mereu un furt pe fata, 40 de lei pt 100 Mbps si un wifi infernal, am schimbat si doua routere crezand ca e problema de la ele, dar nu era. Cum alta firma nu poate baga net aici ca n-are infrastructura, am verificat, ma gandeam sa incerc   sa stau pe date. Acum am abonament la DIgi, doar ca in interior semnalul este slab si  nu este de folosit la laptop. Cu o cartela de la vodafone ar fi mai bine? Mi-ar ajunge acei 60 gb de-i ofera la 5 euro, pt ca as face doar browsing, fara sa descarc chestii mari sau sa ma joc ceva online. Am vazut ca au si cei de la orange si cei de la telekom acea varianta de router cu cartela, dar nu pare combinatie.

#2
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Te descurci lejer, orange da 100gb bonus, vezi daca la ei ai semnal mai bun sau viteze mai mari.

#3
lucianteo6

lucianteo6

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,088
  • Înscris: 27.09.2005
60 de gb plus inca cel putin 50 gb prin sms Net la 2789 ar veni minim 110 gb de date cu sim vodafone.

#4
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
Eu nu am inteles nimic. Ce treaba are wifi-ul? Ala nu e oferit de provider, ala il ai tu personal. De cablu de la firma aia X nu poti beneficia?

#5
vyorelboy

vyorelboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 06.07.2013

View Postpupama, on 09 august 2021 - 10:37, said:

Eu nu am inteles nimic. Ce treaba are wifi-ul? Ala nu e oferit de provider, ala il ai tu personal. De cablu de la firma aia X nu poti beneficia?
cum adica semnanul wifi nu are legatura cu firma care ofera internetul? eu am zis ca e slab semnalul lor, ca se misca la fel de prost si cu router de 50 de lei si cu router de 150 de lei

#6
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Cumperi un modem 4g  bagi cartela înăuntru și nu mai chinui telefonul.

#7
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002

View Postvyorelboy, on 09 august 2021 - 10:48, said:

cum adica semnanul wifi nu are legatura cu firma care ofera internetul? eu am zis ca e slab semnalul lor, ca se misca la fel de prost si cu router de 50 de lei si cu router de 150 de lei
Dar daca bagi cablul direct in laptop cum merge netul la ISP actual?

#8
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Da , toata pandemia si scoala online am facut-o cu pacanelele vodafone.
Laptop conectat la hotspot, telefon, tableta si televizor pe youtube, fara probleme, sunt fan deja si vreau sa investesc intr-un router 4G sa nu mai prajesc bateria telefonului.

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cum spanac sa nu-ti ajunga 100Mbps pentru browsing?
Cum spanac sa depinda WiFiul de provider?


Dar, hei, stim noi sa tragem concluzii cu combinatii, cu furt pe fata, cu toate alea, desi habar nu avem cum functioneaza.

#10
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Concret, ai făcut niște teste să vezi de fapt ce viteze de transfer ai, și ce ping?
Pe fir și wireless.

Practic cu 100Mbps ar trebui să zbârnâie, mai ales pentru ce faci tu.
Dacă sunt probleme și ai mult mai puțin de-atât, sau latența e prea mare și-ți iei headshot de la noobi, mergi la firmă și reclamă situația.

#11
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010

View Postvyorelboy, on 09 august 2021 - 10:48, said:

cum adica semnanul wifi nu are legatura cu firma care ofera internetul? eu am zis ca e slab semnalul lor, ca se misca la fel de prost si cu router de 50 de lei si cu router de 150 de lei

Adica sa folosesti un cablu.....wifi-ul nu are treaba cu provider-ul. Buna dimineata

#12
vyorelboy

vyorelboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 06.07.2013

View Postvestale, on 09 august 2021 - 11:09, said:


Dar daca bagi cablul direct in laptop cum merge netul la ISP actual?
Il țineam pe cablu laptop ul si mergea ok, doar la wifi șoma

View Postdexterash, on 09 august 2021 - 13:50, said:

Cum spanac sa nu-ti ajunga 100Mbps pentru browsing?
Cum spanac sa depinda WiFiul de provider?


Dar, hei, stim noi sa tragem concluzii cu combinatii, cu furt pe fata, cu toate alea, desi habar nu avem cum functioneaza.

Faptul că tu ești mulțumit să fii fraierit e problema ta. Nu e ideea de a ajunge, e idee de ce poate oferi concurența in același preț

#13
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,078
  • Înscris: 04.10.2005
Pfuai... e student Viorel?... sper ca nu.. Nu pot sa cred ce fel de generații...

#14
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002

View Postvyorelboy, on 11 august 2021 - 22:19, said:

Il țineam pe cablu laptop ul si mergea ok, doar la wifi șoma
Netul de la ISP vine prin cablu de retea, unde bagi mufa si folosesti mai departe e treba ta, echipamentele tale.
Daca nu poti/nu stii ca sa configurezi un router sa iti mearga ok WI-FI-ul nu ii treaba lor. Iarasi daca spectrul e plin de alte retele si nu mai e loc de pentru routerul tau, iarasi e treaba ta sau daca nu ai echipamente ok.
Tu cumperi oua, nu ii trebea Kauflandului(ISP-ului) ca nu tigaie/ulei bun sa le prajesti, le poti manca si fierte sau chiar crude.

#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postvyorelboy, on 11 august 2021 - 22:19, said:

Faptul că tu ești mulțumit să fii fraierit e problema ta.
Diferenta dintre mine si tine e ca eu stiu cum functioneaza un router, cum e cu ISPul, cu WiFiul, cu alea alea. Posibilitatea ca eu sa fiu ala fraierit, in situatia data, e mai mica decat posibilitatea ca tu sa fii cel fraierit. Fie de ISP, fie de lipsa ta de cunostinte.

#16
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021

View Postvestale, on 12 august 2021 - 09:13, said:


Netul de la ISP vine prin cablu de retea, unde bagi mufa si folosesti mai departe e treba ta, echipamentele tale.
Daca nu poti/nu stii ca sa configurezi un router sa iti mearga ok WI-FI-ul nu ii treaba lor. Iarasi daca spectrul e plin de alte retele si nu mai e loc de pentru routerul tau, iarasi e treaba ta sau daca nu ai echipamente ok.
Tu cumperi oua, nu ii trebea Kauflandului(ISP-ului) ca nu tigaie/ulei bun sa le prajesti, le poti manca si fierte sau chiar crude.
Nu si daca ti-l da providerul, mie mi-au montat un Gpon Huawei care face si wireless, in cazul asta daca nu merge pe wifi este fix problema providerului.
Viorel ar trebui sa dea mai multe detalii....

#17
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,411
  • Înscris: 15.11.2003

View Postvyorelboy, on 09 august 2021 - 10:32, said:

Salut. Ati folosit pentru o perioada mai lunga netul mobil de la vodafone prin hotspot la laptop? Caut o solutie temperara de cam 2 luni. Stau la camin si aici, prin cine stie ce combinatii, s-a facut sistemul ca doar o firma sa poata baga net, DCN telekom, o firma de scara blocului. Pana acum am platit, dar mi s-a parut mereu un furt pe fata, 40 de lei pt 100 Mbps si un wifi infernal, am schimbat si doua routere crezand ca e problema de la ele, dar nu era.
Vezi ca la camin se merge pe solutii din astea cu LAN ca sa va puteti juca eficient intre voi Posted Image

View Postgymy, on 09 august 2021 - 11:01, said:

Cumperi un modem 4g  bagi cartela înăuntru și nu mai chinui telefonul.
E 50 lei pe olx unu bun

Edited by radu103, 12 August 2021 - 19:42.


#18
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
100 Mbps prin cablu e mult mai bun decât net mobil.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate