Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Panou baschet curte

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Vreau sa imi iau un panou de baschet pentru curte si nu imi dau seama daca am vreo varianta mai buna decat cele de la dechatlon:

B700 (1600 Ron) :

https://www.decathlo...id_8529820.html

sau B500 Easybox (2000):

https://www.decathlo...id_8551504.html

Avantajul celui mai scump este ca iarna as putea sa il strang si sa il bag in garaj..Poate in felul asta ii cresc perioada de viata si scap si de stresul ca il doboara furtunile de toamna/iarna.

Ce ma ingrijoreaza la tipul asta de panou reglabil  cu un singur stalp central este ca o sa se miste atunci cand il loveste mingea. De miscat se misca sigur, dar cat  inca nu imi dau seama pentru ca erau blocate cand am fost ultima data in magazin si nu am vorbit cu nimeni ca sa le testez.

Aveti vreo alta varianta testata sau care se poate testa? Eventual in aceeasi gama de pret(pana in 2500 RON). In mod sigur sistemele Spalding la 1000+ EUR sunt mai bune, dar nu cred ca nivelul meu de utilizare justifica un cost dublu.

#2
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Daca m-ar mai tine balamalele, mi-as cumpara sau construi si eu unul. As opta pentru al construi. De ce? Pentru ca ma deranjeaza ideea ca in imediata apropiere a panoului, adica imediat sub el la o distanta foarte mica, exista ceva de care m-ar putea lovi. Sti doar cum arata un panou de baschet corect. De asta zic ca aceea baza ar trebui sa fie ceva (mult) mai in spate fata de panou.

#3
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Stiu ce spui, dar logistic imi este imposibil sa il construiesc. Ca sa pot sa il folosesc cu un spatiu decent o sa fie asezat peste fosa, deci nu o sa pot face o fundatie. In plus nu o sa fie nici langa altceva de care sa pot sa il agat.  In sala de baschet a liceului panourile erau puse direct pe perete si am reusit sa ne obisnuim. Nu e ideal dar e un compromis pe care sunt obligat sa il fac.

Mai mult ma ingrijoreaza ca se misca cand il loveste mingea decat ca o sa ma accidentez pe sub el. Dar scopul principal o sa fie sa arunc la cos cu copii daca o sa aiba si ei placerea asta.  In cel mai bun caz o sa jucam ceva lejer ce nu implica contactul fizic uzual.

Edited by Scurthea211, 09 August 2021 - 10:12.


#4
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Daca fosa este punctul de "fundare", zic eu ca este imposibil sa nu ai in jurul ei pamant liber. Il ancorezi stanga-dreapta si spate, in triunghi echilateral. Cu ce? Gasesti. Importanti sunt tarusii pe care ii vei fixa in pamant. Cu ceva ciment turnat in jurul lor. Tarusii sa aiba un inel de care vei agata "sfoara" care are la capete carlige. Asta pentru a demonta usor ancorarea in caz ca vrei sa-l faci boabe si sa-l depozitezi in extrasezon.

Edited by radudd, 09 August 2021 - 10:22.


#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,494
  • Înscris: 25.10.2007
Eu il am pe primul, de vreo 8 ani sta afara vara, iarna. Am umplut baza cu nisip. Nu l-a doborat nimic, chiar si plasa cosului a rezistat.

#6
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

View Postradudd, on 09 august 2021 - 10:20, said:

Daca fosa este punctul de "fundare", zic eu ca este imposibil sa nu ai in jurul ei pamant liber. Il ancorezi stanga-dreapta si spate, in triunghi echilateral. Cu ce? Gasesti. Importanti sunt tarusii pe care ii vei fixa in pamant. Cu ceva ciment turnat in jurul lor. Tarusii sa aiba un inel de care vei agata "sfoara" care are la capete carlige. Asta pentru a demonta usor ancorarea in caz ca vrei sa-l faci boabe si sa-l depozitezi in extrasezon.

Zona in care il pun e cu gazon si ceva flori ale nevestei. Am autorizatie de minima interventie :) Si asa o sa stea pe capul meu ca ii rupem florile. Nu vreau sa risc mai mult si cu construit si betoane. In prima faza o sa merg pe varianta cos cumparat. Daca la un moment dat depasim nivelul de profesionalism al cosului, poate construim unul. Dar deocamdata pentru nivelul pe care il prevad pentru urmatorii 5-10 ani cred ca e in regula: copii au 3 si 5 ani si eu daca vreu sa joc baschet cu alti adulti merg in sala sau in parc.

View PostArgv, on 09 august 2021 - 10:29, said:

Eu il am pe primul, de vreo 8 ani sta afara vara, iarna. Am umplut baza cu nisip. Nu l-a doborat nimic, chiar si plasa cosului a rezistat.

Se balangane rau cand il loveste mingea? Aici e principala mea ingrijorare. Mi se pare cam instabil cu un singur picior. Dar na asta e compromisul.

#7
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,461
  • Înscris: 06.01.2014
Este ok chiar si primul. Vecinii mei au si nu au avut probleme.

Mai ales ca va fi folosit (doar0 la inceput. Dupa un timp se pierde interesul.
(Eu am asa ceva :
Attached File  Loc de joaca 1.jpg   275.83K   42 downloads

E folosit destul de rar )

#8
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Diferenta intre cele 2 de la Decathlon este ca al doilea se poate strange ca sa il depozitezi iarna. Dar din ce ziceti voi asta nu ar fi neaparat o necesitate.

#9
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,494
  • Înscris: 25.10.2007

View PostScurthea211, on 09 august 2021 - 11:52, said:

Se balangane rau cand il loveste mingea? Aici e principala mea ingrijorare. Mi se pare cam instabil cu un singur picior. Dar na asta e compromisul.

Nu se balangane aproape deloc, oricum imperceptibil. E destul de rezistent, ai mei sar sa dea la cos, slam dunk si mai raman agatati de inel.. Deci 40 kg tine fara mari probleme. Are si un arc inelul sa amortizeze chestia asta.

Edited by Argv, 09 August 2021 - 17:06.


#10
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Mi se pare cam îngustă baza.

#11
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Cred ca merg si eu pe prima varianta. Nu stiu daca o sa stau vreodata sa il strang si sa il bag in garaj.Si cred ca in cazul asta rotile o sa fie un dezavantaj.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate