Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Facultatea de Matematica Iasi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Fl_Robert

Fl_Robert

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.08.2021
Eu vreau sa lucrez in domeniul IT dupa ce imi termin studiile superioare si as vrea sa ma inscriu la Facultatea de Matematica din cardrul UAIC de la Iasi, in specializarea matematica-informatica (ca la facultatea de informatica nu pot sa intru). Din ce am citit pe site-ul facultatii, absolventii acestei facultati isi gasesc de lucru in domeniul IT, dar as vrea sa aud si parerea altor oameni.

Cum se compara aceasta facultate cu cea de Informatica? merita (mai ales daca vreau sa-mi caut de lucru in afara Iasi-ului)? Din ce am auzit, se face matematica multa in anul I, dupa care in anul II si III la specializarea matematica-informatica se face mai multa informatica.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Ai materiile de studiu pe site la facultate, poti compara.
Diploma e buna de pus la dosar. Insa aici la mate-info tu studiezi ca domeniu de licenta matematica: https://www.edu.ro/s...a 2021-2022.pdf
Asa ca fii pregatit pt. mate cat incape. Si info slabut plus in timpul tau liber.

Edited by neagu_laurentiu, 09 August 2021 - 05:59.


#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Facultatea te poate ajuta la primele angajari cand CVul e gol. Dupa asta, experienta anterioara va fi cea care conteaza.

#4
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008
De ce nu poti intra la informatica? Mai bine AC, atunci.

#5
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Eu trec in anul 2 la facultatea mentionata de tine.
In primul an faci multa matematica (si ai orarul foarte incarcat, fata de cei de la info), e adevarat. Daca reusesti sa treci peste detaliul asta, eu cred ca iti va fi bine si vei fi multumit.
Daca e s-o compar cu cea de informatica? Ai toate sansele sa evoluezi cu amandoua pentru ca : Trebuie sa inveti singur . Dar iti dai tu seama din primele luni si de asta Posted Image
Nu intereseaza pe nimeni ca pe diploma o sa scrie matematica-informatica si nu informatica, asa ca nu are rost sa-ti bati capul cu asta.

#6
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Eu am terminat la FII.
Îmi plăteam taxa la cămin cu banii obținuți din proiectele pe care le făceam celor de la mate-info.

În principiu, dacă vrei un mediu în care vrei să simți că faci parte dintr-o comunitate IT (cu bune și mai puțin bune) caută cumva să intri la info sau AC.
La mate, cel puțin pe vremea mea, nici profesorii nu știau info cum trebuie.

Dacă te interesează doar diploma, mate-info e la fel de bună ca oricare alta, contează cât înveți tu singur.

Edited by pexCom, 09 August 2021 - 13:58.


#7
Fl_Robert

Fl_Robert

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.08.2021

 BucsaMobilul, on 09 august 2021 - 13:10, said:

Eu trec in anul 2 la facultatea mentionata de tine.
In primul an faci multa matematica (si ai orarul foarte incarcat, fata de cei de la info), e adevarat. Daca reusesti sa treci peste detaliul asta, eu cred ca iti va fi bine si vei fi multumit.
Daca e s-o compar cu cea de informatica? Ai toate sansele sa evoluezi cu amandoua pentru ca : Trebuie sa inveti singur . Dar iti dai tu seama din primele luni si de asta Posted Image
Nu intereseaza pe nimeni ca pe diploma o sa scrie matematica-informatica si nu informatica, asa ca nu are rost sa-ti bati capul cu asta.
Ai mai vorbit cu studentii din anii mai mari? Ei ce zic? Ca din cate am vazut pe orarul facultaltii, se face informatica in anul I si II.

#8
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 Fl_Robert, on 10 august 2021 - 20:13, said:

Ai mai vorbit cu studentii din anii mai mari? Ei ce zic? Ca din cate am vazut pe orarul facultaltii, se face informatica in anul I si II.

Da, vorbesc constant, sunt membru in asociatia studentilor matematicieni si acolo suntem din toti anii .. Per total e bine, toti se simt ok cu alegerea facuta si ai ce face daca te tii de treaba.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

 Fl_Robert, on 10 august 2021 - 20:13, said:

Ai mai vorbit cu studentii din anii mai mari? Ei ce zic?
Nu cu acestia ci cu aia de peste gard de la info.

 Fl_Robert, on 10 august 2021 - 20:13, said:

Ca din cate am vazut pe orarul facultaltii, se face informatica in anul I si II.
Se face dar compara cine am zis mai sus.

 BucsaMobilul, on 10 august 2021 - 22:35, said:

Per total e bine, toti se simt ok cu alegerea facuta
Eh, ce sa zica si ei. Posted Image
Iti spun eu, ca am avut in firma si de la tine. Dincolo de exceptii, grosul e mai slab pregatit ca peste gard.

Edited by neagu_laurentiu, 10 August 2021 - 22:44.


#10
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 neagu_laurentiu, on 10 august 2021 - 22:44, said:

Iti spun eu, ca am avut in firma si de la tine. Dincolo de exceptii, grosul e mai slab pregatit ca peste gard.

Nu facultatea i-o oprit.
Evident ca-i mai favorabil peste gard dar initiatorul n-o intrat acolo.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Dar un bat in roate tot le-a pus si facultatea, cand ea zice hăis la cursuri/teme si acasa mergi cea

Edited by neagu_laurentiu, 10 August 2021 - 23:01.


#12
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Da, am pățit-o și eu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate