Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Solutii pentru roaming pe termen lung

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
DarkMinion

DarkMinion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 08.11.2013
in Romania, exista treaba asta ca nu poti folosi serviciile providerului (cel putin la Vodafone si Orange) pentru mai mult de 3-4 luni pe an din afara tarii.

Cu relaxarea restrictiilor de calatorie, firma pentru care lucrez m-a relocat pentru cel putin un an intr-o alta tara UE.

Am fost zilele astea la Vodafone de 2 ori, sa caut o solutie, intrucat de la Banking, WhatsApp, la orice 2FA , toata viata mea digtala este legata de numarul de telefon. Si multe servicii nu accepta numere de telefon straine. Mereu am primit acelasi raspuns: daca stau mai mult de 3-4 luni pe an intr-o alta tara, operatorul considera asta "abuz de servicii" (pentru care oricum platesc) si imi taie accesul la servicii.

Nu vreau sa fiu sunat, nici sa sun eu. Am deja o cartela locala pentru asta. Caut doar o solutie sa pot primi SMS-uri, in continuare, pe numarul meu de Romania.

Stie cineva daca exista vreo solutie?

Am vazut ca Skype are o optiune de primit SMS-uri (pentru o taxa de 5 EUR sau ceva de genul). Insa nu stiu daca treaba asta merge atata timp cat cartela mea este inactiva pentru ca nu sunt in Romania...

P.S. Numarul imi este acum pe prepaid, intrucat am considerat ca e mai usor sa incarcat o optiune de roaming decat sa fac un alt abonament (ca abonamentele "standard" nu includ roaming)

Edited by DarkMinion, 08 August 2021 - 19:47.


#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Exista Digi, 2€ pe luna si stai in roaming cat vrei tu, fara restrictii. Doar ca totul se taxeaza suplimentar ( primirea de sms e gratis )

#3
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011
"... exista treaba asta ca nu poti folosi serviciile providerului
Nu vreau sa fiu sunat, nici sa sun eu. Am deja o cartela locala pentru asta.
Numarul imi este acum pe prepaid.."
...
Perfect - incarci doar cu credit (nu vei folosi optiuni sau abonament).

#4
DarkMinion

DarkMinion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 08.11.2013

View Postcosteld69, on 08 august 2021 - 20:00, said:

Perfect - incarci doar cu credit (nu vei folosi optiuni sau abonament).
Nu merge. Iti taie complet accesul la servicii in roaming. Nu ai semnal, nimic.

View Postmodoran, on 08 august 2021 - 19:58, said:

Exista Digi, 2€ pe luna si stai in roaming cat vrei tu, fara restrictii. Doar ca totul se taxeaza suplimentar ( primirea de sms e gratis )
Hmmm
Digi nu are treaba asta cu abuzul in roaming?

Din pacate nu cred ca am ce face acum, doar cand ajung in tara, sa ma portez cumva.

#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Nu e adevarat ca "iti taie complet roamingul", ci te supra taxeaza. Iar tu cum nu utilizezi voce si mai ales date (de fapt aici e marea lor problema - utilizarea datelor mobile care sunt foarte ieftine in Romania si mult mai scumpe in UE) o sa te suprataxeze doar pe SMS (eventual). Pe scurt poti sa iti faci abonament la orice operator ca este ok, nu iti blocheaza accesul la roaming. La prepay habar nu am.

La DIGI nu au probleme cu suprataxarea pentru ca taxeaza roamingul din start, dar evident la tarife mici (de dumping :-) Asa ca te poti porta linistit si pentru ce ai nevoie este super ok.

#6
DarkMinion

DarkMinion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 08.11.2013

View PostXman_ghio, on 08 august 2021 - 20:12, said:

La prepay habar nu am.
Poate de aici problema, ca eu am intrebat doar de prepaid, intrucat nu m-am gandit ca ar avea vreun rost sa am abonament daca nu il folosesc.
Acum, pana la Craciun - cand ma intorc in tara - probabil nu am ce face sau cum sa trec pe abonament sau la digi.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Abuzul de roaming se refera, cred, la consumul de date.

Cel putin asa stiu ca era acum cativa ani.

Eu mi-am activat un Yoxo in Ro, cel mai ieftin (ala de 20 de lei). Primesc 5 lei reducere pe luna pentru ca nu folosesc datele > 15 lei pe luna. Ca sa am un numar activ.

In Polonia am Orange si sunt de exact un an in roaming, cu tot cu date. Nicio problema.

#8
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 04.10.2005

View PostLex404, on 08 august 2021 - 20:19, said:

Abuzul de roaming se refera, cred, la consumul de date.

Cel putin asa stiu ca era acum cativa ani.

Eu mi-am activat un Yoxo in Ro, cel mai ieftin (ala de 20 de lei). Primesc 5 lei reducere pe luna pentru ca nu folosesc datele > 15 lei pe luna. Ca sa am un numar activ.

In Polonia am Orange si sunt de exact un an in roaming, cu tot cu date. Nicio problema.
Esti in roaming de un an neinyrerupt in roaming cu yoxo? Fara probleme?

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View PostDarkMinion, on 08 august 2021 - 20:08, said:

Nu merge. Iti taie complet accesul la servicii in roaming. Nu ai semnal, nimic.
in primul rand, nu iti taie nimic. ar trebui sa-ti taxeze serviciile folosite in roaming dupa perioada aia de 3 luni. practic, mie nu mi-au taxat nimic dupa mai bine de un an de stat in afara. imi mai trimiteau mesaje din cand in cand ca risc sa fiu taxat, dar nu au facut niciodata nimic. sincer, eu cred ca n-au capacitatea tehnica sa faca asta si nu si-au batut capul, probabil nu se justifica.

#10
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 04.10.2005

View Postborn2lose, on 08 august 2021 - 20:35, said:


in primul rand, nu iti taie nimic. ar trebui sa-ti taxeze serviciile folosite in roaming dupa perioada aia de 3 luni. practic, mie nu mi-au taxat nimic dupa mai bine de un an de stat in afara. imi mai trimiteau mesaje din cand in cand ca risc sa fiu taxat, dar nu au facut niciodata nimic. sincer, eu cred ca n-au capacitatea tehnica sa faca asta si nu si-au batut capul, probabil nu se justifica.
La suprataxa au tot ce trebuie...care provider?

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

View Postkhristian78, on 08 august 2021 - 20:29, said:


Esti in roaming de un an neinyrerupt in roaming cu yoxo? Fara probleme?

Se doua luni cu Yoxo. Dar nu folosesc date de la ei.

De un an cu Orange Polska.

#12
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Au capacitatea tehnica toti (ca doar din sistemul de facturare se identifica usor :-) dar pentru utilizatorii "de bun simt" nu cred ca suprataxeaza. Daca esti sofer si stai 3 din 4 saptamani pe luna in roaming si folosesti datele mobile la greu sunt sigur ca vei fi taxat. Daca stai pe wifi preponderent, mai primesti si tu niste apeluri voce, mai consumi cateva sute de mega pe luna de date mobile => nu cred ca isi bat capul.

View PostLex404, on 08 august 2021 - 20:40, said:

De un an cu Orange Polska.
Pai daca esti in Polonia si folosesti Orange Polonia atunci in ce roaming esti tu?!? :-D

#13
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011

View PostDarkMinion, on 08 august 2021 - 20:08, said:

Nu merge. Iti taie complet accesul la servicii in roaming. Nu ai semnal, nimic.
Treaba cu cele 4 luni e vrajeala, mai mult de 2 luni nu lasa pe nimeni, eventual te lasa sa incarci si apoi iti taie serviciile dupa o saptamana din a treia luna.
E bine sa ai cont sa iti poti reactiva singur serviciul de roaming, dupa care sa folosesti doar credit.
Am verificat asta in ultimii ani.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDarkMinion, on 08 august 2021 - 19:46, said:

...
digi.
cand am vazut tarifele de tate in roming m-a bufnit rasu iar pe colegi mei plansu.
am stat cateva saptamani prin tari eu si la final au fost in plus la factura vreo 20lei.

Edited by arg, 08 August 2021 - 20:46.


#15
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Nu iti taie nimeni "semnalul" doar ca nu mai beneficiezi de acele preturi minime in roaming dupa 4 luni si probabil trebuie s aactivezi o optiune care include minute si interet in roaming.
Testat Orange prepay multe luni la rand. Nu, nu este diferit la Vomafone, nu iti poate taia "semnalul" ca esti in roaming.

#16
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View PostDarkMinion, on 08 august 2021 - 20:16, said:

Poate de aici problema, ca eu am intrebat doar de prepaid, intrucat nu m-am gandit ca ar avea vreun rost sa am abonament daca nu il folosesc.
Acum, pana la Craciun - cand ma intorc in tara - probabil nu am ce face sau cum sa trec pe abonament sau la digi.
Daca nu ai 8-10 euro/luna pentru un abonament ok inseamna ca "toata viata ta digitala" poate sa astepte pana te intorci in tara, nu? Riscul la prepay mi se pare mult prea mare si beneficiile mult prea mici.

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

View PostXman_ghio, on 08 august 2021 - 20:41, said:

Au capacitatea tehnica toti (ca doar din sistemul de facturare se identifica usor :-) dar pentru utilizatorii "de bun simt" nu cred ca suprataxeaza. Daca esti sofer si stai 3 din 4 saptamani pe luna in roaming si folosesti datele mobile la greu sunt sigur ca vei fi taxat. Daca stai pe wifi preponderent, mai primesti si tu niste apeluri voce, mai consumi cateva sute de mega pe luna de date mobile => nu cred ca isi bat capul.


Pai daca esti in Polonia si folosesti Orange Polonia atunci in ce roaming esti tu?!? :-D


Sunt în Grecia de un an :)

#18
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 04.10.2005

View PostXman_ghio, on 08 august 2021 - 20:41, said:

Au capacitatea tehnica toti (ca doar din sistemul de facturare se identifica usor :-) dar pentru utilizatorii "de bun simt" nu cred ca suprataxeaza. Daca esti sofer si stai 3 din 4 saptamani pe luna in roaming si folosesti datele mobile la greu sunt sigur ca vei fi taxat. Daca stai pe wifi preponderent, mai primesti si tu niste apeluri voce, mai consumi cateva sute de mega pe luna de date mobile => nu cred ca isi bat capul.


Pai daca esti in Polonia si folosesti Orange Polonia atunci in ce roaming esti tu?!? :-D
E it-ist... Si ca orice it-ist care se respecta... De cand cu pandemia...sta la mare, la soare...
In concluzie, orange polska nu face fuguri la roaming... Noi suntem curiosi de yoxo...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate