Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Casa parter aproape de munte

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View PostLechero92, on 08 august 2021 - 16:45, said:

- ce parere aveti despre pereti/grosimea lor si despre izolatia pe care vreau sa o folosesc(eu voiam sa pun vata de 15 dar sotia crede ca e prea mult); Calculand in ubakus(sper ca e ok ce am facut acolo) valoarea ar fi suficienta pt case nzeb

Cred că ești în zona climatică III de fapt, deci temperatura de calcul ar fi -18°C, nu -15°C. Dar și la -15°C poți observa în Ubakus că pereții vor fi deosebit de reci la interior în zona stâlpilor (16,5°C din calculele tale - dar ar trebui să le refaci separat pentru BCA și beton, fără a mai le amesteca; selectează beton armat 1%, nu beton simplu, pentru că stâlpii sunt armați).

Pereți reci în zona stâlpilor = mucegai...

Nu cred că te încadrezi în standardul nZEB cu atât de puțină izolație (ar trebui să ai un consum maxim de energie primară de 145 kWh/m2/an).

Încă o observație: ai folosit în Ubakus pentru BCA un lambda de 0,12 W/mK dar, având în vedere că folosești sistemul de zidărie portantă, va trebuie să utilizezi un BCA portant, cu rezistență la compresiune mai mare de 5 N/mm2, precum Ytong Forte care are o conductivitate termică mai slabă, de 0,132 W/mK.

Edited by subss, 11 August 2021 - 13:26.


#20
Lechero92

Lechero92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.04.2016
Salut si la multi ani!

Desi e probabil cel mai nasol moment in care sa construiesti din cauza preturilor, treaba merge mai departe.
Proiectul e gata, autorizatia gata -> cel mai probabil o sa ne apucam la primavara.. Vom construi in regie proprie.
Nu pot sa zic ca sunt foarte multumit de proiect - a cam lipsit comunicarea intre noi si arhitect (inginerii de structura si instalatii au fost din partea firmei de arhitectura si de asemenea nu prea am vorbit cu ei) . In ultimul timp am citit o gramada de jurnale + m-am uitat dupa materiale.

Momentan am urmatoarele probleme/intrebari:

1. Cum gasesc un diriginte de santier...e ciudat ca am cautat o gramada pe google si nu prea gasesc multe optiuni. Ar fi de preferat sa fie din zona presupun...mai ales ca voi avea destule intrebari pentru acesta(cum nu am putut sa vb prea multe cu arhitectul/inginerul de structura...).
2. 15 tone de fier pare o cantitate mare/mica pentru un AD de 250m2 ? (Scumpa cu siguranta va fi:))). Suprafata utila va fi de 165m2
3. Zona seismica este ag=0.25. Din ce am vazut pe site-ul lor, BCA-ul Ytong 25 cm cu rez de 3.5 ar merge folosit pt case P+1..a mea e doar P. As zice sa folosesc totusi Ytong Forte cu rez de 5N/mm2 pt siguranta.
4. E vreo problema daca casa ramane cu peretii tencuiti mai multe luni si aplic termoizolatia mai tarziu?
5. Din ce mai citisem prin alte jurnale unii oameni nu puneau incalzire in CT. Tinand cont ca beciul e sub camera tehnica as face si eu asta dar nu stiu daca e ok? Incalzirea va fi IPAT si pb o sa pun la inceput o centrala pe lemne sau peleti.
6. Alte intrebari random :
https://docs.google....S9VpHbIYi0/edit

Attached Files



#21
accristian

accristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 28.03.2021
Salutare.

Foarte indraznet proiectul si arata foarte frumos.

Sunt curios la ce costuri crezi ca ajungi? (250m2 construiti la 1000/mp= 250 000EURO - finisaje medii)

Personal 15 tone de fier par foarte mult. As reverifica lucrul asta cu un alt structurist. In Bucuresti casa cu etaj 190mp construiti 12tone de fier folositi.

Cu beciul sub casa trebuie avut mare grija.

Recomand pentru 3000-5000EURO sa apelezi la un inginer pentru eficienta energetica. Care te poate ajuta cu solutii si cu sfaturi in timpul constructii si cred ca pentru 1.5% din costurile casei, merita.

Dirigintele de santier verifica doar ca se respecta proiectul , dar sunt multe situatii cand nu ai in plan ce solutie sa aplici si aici te dai tu cu capul de pereti.

Mare grija cand se toarna fundatia sa pui polistiren pentru rupere termica intre placa si terase. Aici nu prea mai ai ce sa-i faci dupa.
Attached File  rupere termica.jpg   232.71K   58 downloads
Altfel o sa patesti ca mine si o sa incalzesti terasa iarna.

Personal cred ca e foarte putina termoizolatie si sub placa si la pereti. Dar cel impoartant cred ca e izolatia din pod.

Atentie la IPAT daca casa nu bine termoizolata e posibil sa nu faca fata si sa mearga incontinuu centrala.

La a doua casa facuta in Calarasi am pus 20 cm de XPS sub placa si 7 sub placa cu nuturi pentru incalzire in pardoseala, 20 cm polistiren pe exterios si 40cm polistiren in pod. Si termoizolat si talpa fundatiei si fundatiile cu XPS.

Cand afara sunt 0 grade casa are nevoie de 33-40kwh/zi pentru incalzire la 65m2 utili.

La tine daca ai avea aceeasi izolatie are fi nevoie de 85-100Kwh/zi = 3000kwh adica 1mc de lemn. (aproximativ)

Daca lasi 5 cm de polistiren sub placa cred ca o sa fie un consum enorm.

Bafta.

C.

Edited by accristian, 07 January 2022 - 16:06.


#22
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostLechero92, on 09 august 2021 - 08:05, said:

.arhitectul nu a venit cu ceva mai bun si nu stiu daca va veni..
Ii doctorat acoperisul ala... intreaba cativa constructori cam cat e manopera. La cate coame si dolii sunt acolo....

View PostLechero92, on 07 ianuarie 2022 - 14:00, said:

4. E vreo problema daca casa ramane cu peretii tencuiti mai multe luni
Nu.

Edited by viotl, 09 January 2022 - 04:30.


#23
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007

View Postaccristian, on 07 ianuarie 2022 - 16:05, said:

Salutare.

Foarte indraznet proiectul si arata foarte frumos.

Sunt curios la ce costuri crezi ca ajungi? (250m2 construiti la 1000/mp= 250 000EURO - finisaje medii)

Personal 15 tone de fier par foarte mult. As reverifica lucrul asta cu un alt structurist. In Bucuresti casa cu etaj 190mp construiti 12tone de fier folositi.

Cu beciul sub casa trebuie avut mare grija.

Recomand pentru 3000-5000EURO sa apelezi la un inginer pentru eficienta energetica. Care te poate ajuta cu solutii si cu sfaturi in timpul constructii si cred ca pentru 1.5% din costurile casei, merita.

Dirigintele de santier verifica doar ca se respecta proiectul , dar sunt multe situatii cand nu ai in plan ce solutie sa aplici si aici te dai tu cu capul de pereti.

Mare grija cand se toarna fundatia sa pui polistiren pentru rupere termica intre placa si terase. Aici nu prea mai ai ce sa-i faci dupa.
Attachment rupere termica.jpg
Altfel o sa patesti ca mine si o sa incalzesti terasa iarna.

Personal cred ca e foarte putina termoizolatie si sub placa si la pereti. Dar cel impoartant cred ca e izolatia din pod.

Atentie la IPAT daca casa nu bine termoizolata e posibil sa nu faca fata si sa mearga incontinuu centrala.

La a doua casa facuta in Calarasi am pus 20 cm de XPS sub placa si 7 sub placa cu nuturi pentru incalzire in pardoseala, 20 cm polistiren pe exterios si 40cm polistiren in pod. Si termoizolat si talpa fundatiei si fundatiile cu XPS.

Cand afara sunt 0 grade casa are nevoie de 33-40kwh/zi pentru incalzire la 65m2 utili.

La tine daca ai avea aceeasi izolatie are fi nevoie de 85-100Kwh/zi = 3000kwh adica 1mc de lemn. (aproximativ)

Daca lasi 5 cm de polistiren sub placa cred ca o sa fie un consum enorm.

Bafta.

C.
Salutari.
Legat de problema: ""Mare grija cand se toarna fundatia sa pui polistiren pentru rupere termica intre placa si terase""
Unde mai exact se pune polistiren??? Se poate pune pe verticala...se fie ca o ruptura in placa, sau nu este recomandat, ca se slabeste rezistenta placii???

Mai era o varianta: "Daca terasa este corp comun cu placa parterului, eu zic asa: la interior, pe placa de beton vor fi intinse tot felul de tevi, cabluri. Toate astea se vor ingropa in sapa, deci cota parterului (fata de terasa) va creste cu ceva centimetri, 10-15 cm!  Deci pe terasa, poti lipi un extrudat de 5-10cm, acopererit cu sapa + gresie, care sa ajunga la cota din interior!"

Edited by catalin_barna, 10 January 2022 - 11:02.


#24
Lechero92

Lechero92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.04.2016

View Postcatalin_barna, on 10 ianuarie 2022 - 11:01, said:

Salutari.
Legat de problema: ""Mare grija cand se toarna fundatia sa pui polistiren pentru rupere termica intre placa si terase""
Unde mai exact se pune polistiren??? Se poate pune pe verticala...se fie ca o ruptura in placa, sau nu este recomandat, ca se slabeste rezistenta placii???
Mai era o varianta: "Daca terasa este corp comun cu placa parterului, eu zic asa: la interior, pe placa de beton vor fi intinse tot felul de tevi, cabluri. Toate astea se vor ingropa in sapa, deci cota parterului (fata de terasa) va creste cu ceva centimetri, 10-15 cm!  Deci pe terasa, poti lipi un extrudat de 5-10cm, acopererit cu sapa + gresie, care sa ajunga la cota din interior!"

Salut,

Nu sunt eu vreun cunoscator dar din multimea de jurnale pe care le-am urmarit cam astea sunt solutiile pe care le-am identificat (vezi poza).
- varianta 4 : https://forum.softpe...tach_id=1463675
Nu am mai gasit linkul spre pagina propriu-zisa dar e sigur in jurnalul danei - https://forum.softpe...4#entry16643615

- varianta 5: https://forum.softpe...8#entry20867114
Desi aici solutia pare folosita la placa unui balcon ma astept sa se aplice si la o terasa

Daca nu e ok ce am scris pe acolo aia e:)... nu sunt eu vreun expert, sunt doar niste opinii.

Attached Files



#25
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Cazul meu: am de gand sa inchid terasa pe perioada iernii cu termopan glisant, deci o pierdere de caldura in favoarea terasei nu ma deranjeaza. Asa ca nu am mai facut acea izolatie, dar am diferenta de nivel intre placa terasei si sapa interioara incalzita de aprox 20cm.
Chiar ma gandesc la o sursa de incalzire (electrica/gaz) sa poti incalzi terasa rapid la 15-20 grade astfel incat sa poti sta iarna cand vine cineva in vizita la un pahar de vin, o pipa, sau altele, fara sa stai cu geaca pe tine...

Edited by livyu_s, 10 January 2022 - 13:44.


#26
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Sper sa v-ajute cu ceva. caut si poza si o pun mai tarziu.... e cam greut, dar my 0.02$ zice ca e bine sa faceti in cunostinta de cauza. Parca aici am pus soclurile alea, nu?
Am citit tot pe aici cazul unui coleg care nu apucase sa izoleze un balcon, si ii transpira in casa pana la 1 metru de perete...
https://forum.softpe...st__p__14704206

View Postviotl, on 22 februarie 2014 - 23:58, said:

Deci - nu ma pricep. asa ca parerea mea e a mea pentru mine.
Eu m-am ghidat simplu dupa lambda: 0.1 bca, 0.2 caramida.
Fa un experiment: lasa afara la -5 grade o caramida si un bca. Cind crezi ca au amindoua temperatura mediului pune miinile pe ele si vezi ce simti. Sau, la extrem - fa acelasi experiment cu o bucata de metal si una de polistiren. Deci, atentie - ambele corpuri/materiale au aceeasi temperatura!!!
Cind ajung acasa imi caut caietul de termotehnica si .....
LE - mai citeste, eu cred ca merita. De exemplu, pierderile prin zidarie/bricolaj sint maxim 20-30% din totalul pierderilor(imi amintesc foaaarte vag treaba asta) restul sint prin tavan, deschideri/tocarie/ferestre, podele, punti termice.
Nu pot posta poze acum, dar am un exemplu foarte concludent: la citeva zile dupa ce s-a turnat placa la mine a nins, erau cam 10 cm de zapada.
1. unde este demisol nu s-a topit zapada pe placa
2. unde sint alveole umplute si s-a pus polistiren sub placa nu s-a topit zapada pe placa
3. unde sint alveole umplute si nu s-a pus polistiren sub placa s-a topit zapada pe placa
4. unde sint pereti de fundatie intre alveole s-a topit zapada pe placa
Explicatie (gindesc cu voce tare, pentru mine, deci nu dati cu parul!   )
1. temperatura sub placa e aceeasi cu cea de pe placa, negativa - nu se putea topi zapada
2. polistirenul de sub placa - aceeasi temperatura in beton pe toata grosime de 14-15 cm a placii - nu se putea topi zapada
3. caldura din pamint s-a scurs in sus prin placa si a topit zapada
4. desi peretii respectivi sint izolati pe verticala cu xps de 5, betonul de asemenea a avut inmagazinata o caldura care s-a scurs in sus
alte comentarii:
-in zona terasei am pus polistiren sub placa doar pina la un metru de viitorii pereti de la parter. unde era polistiren nu s-a topit zapada, unde nu era polistiren s-a topit. deci, betonul e o punte termica.
-dupa cum s-a topit zapada pe placa s-a vazut foarte clar unde erau punti termice, cea mai buna demonstratie pentru mine a acestui aspect
Deci, voi acorda o atentie deosebita la:
-acoperis - izolatie cit ma tine buzunarul
-marginile exterioare ale placilor parter si mansarda
-zona stilpisorilor
-zona placii de la terasa
-balconul din spate - placa balconului
-tencuiala/zidaria in jurul tocariei
-cea mai izolanta tocarie pe care mi-o voi permite
-cel mai izolant aranjament de geamuri pe care mi-l voi permite
Si tot asa. Daca mai vrei idei prostesti de la mine da pm.


#27
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Am gasit-o.

Attached File  terasa zapada.jpg   7.4K   74 downloads

Edited by viotl, 10 January 2022 - 20:44.


#28
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
La fel am vazut si eu la mine, in garaj unde nu exista izolatie fulgii de zapada se topeau instant, bine... dupa anul nou se mai tempereaza problema dar nu imi aduc aminte sa fi avut gheata ca in casa, poate cel mult s-a mentinut o noapte zapada. Betoanele alea conduc ceva caldura...!

#29
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Atasez iar, se pare ca n-am nimerit-o pe prima.
Attached File  izolatie polistiren 2.jpg   222.07K   77 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate